Otin siis viimeisen e-pillerin 10 päivää sitten. Tyhjennysvuoto alkoi 4 päivän päästä viimeisestä pilleristä ja menkat kestivät 5 päivää, niin kuin normaalistikin mulla kestävät. Äsken vessassa käydessäni huomasin vessapaperissa hieman kirkasta verta. Onkohan tää siis normaalia, että menkkojen välissä on yks veretön normaali päivä, ja sit taas verinen vuoto alkaa? Masuakin hieman kipristelee. Liittyykö siis jotenkin viimeisimpienkin hormonipitoisuuskien poistumiseen vai pitäiskö huolestua? Oltiin kyllä muutama tunti sitten miehen kanssa yhdynnässä, ja käytettiin keskeytettyä ehkäisymenetelmänä. Tuskin siis raskaanakaan oon, ei kai kiinnittymisvuoto tms. näin nopeasti ilmenis? Aikaisemminkin tosin yhdyntä on pistäny menkkoihin vauhtia, heti sen jälkeen verta on tullu runsaammin.
Auttakaa tyhmää.
Auttakaa tyhmää.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On normaalia.
"ja käytettiin keskeytettyä ehkäisymenetelmänä. Tuskin siis raskaanakaan oon, ei kai kiinnittymisvuoto tms. näin nopeasti ilmenis?"
Kiinnittymisvuotoa tms. ei tosiaan noin nopeasti voisi tulla. Toivottavasti kuitenkin käytätte tulevaisuudessa jotain muuta ehkäisyä, jos lapsi ei ole toiveissa.
Itellä ainakin pian "menkkojen" loppumisen jälkeen harrastettu seksi voi saada vielä viimeiset verenrippeet uudelleen liikkeelle. Eli voi liittyä ihan siihenkin vaan.
Mut sinänsä en olis ihmeissään mistään, mitä tapahtuu, kun lopettaa pillerit.
Kiva kuulla, että ei tarvitse huolestua. En tarvitse ehkäisyvalistusta, sillä meillä lapsi on toiveissa, mutta odottelemme luomumenkkoja että lasketun ajan määritteleminen helpottuu. Siksi tuo ehkäisy jätettiinkin pois. Emme siis yrittämällä yritä, mut jos lapsi olis nyt tullakseen (kummiski aika epätodennäköistä).. niin tervetullut on..