Peltokuvioiden ystäville!

5

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hshsabysnswbghd
      • Juu, tuo on erittäin suosittu taidemuoto sielläpäin :-)


    • Lentävien lehmien taito kehittyy.

      En ole varma, mutta muistan kuulleeni / lukeneeni että tuon nimenomaisen olennon (onko tuo nyt sitten se 'harmaa'?) kehittivät kalifornialaiset undergroundtaiteilijat vuoden 1967 tienoilla aivan pilanpäiten. Onkohan tässä perää?

      Onko noista lentävien lehmien muotoilemista kuvioista jotain koostetta jossain osoitteessa? Itse olen nähnyt yhden Espoossa; sen näki niin moni muukin että Hesari teki pienen jutun.

      • Jep !

        >

        Taitaa olla sama kuvio, jonka yhden suunnittelijan/toteuttajan tunnenkin.

        Eikä hän ole käsittääkseni alien vaikka hauska tyyppi onkin - tiedän jopa hänen vanhempansakin: hekään eivät ole suurisilmäisiä ajatusten välityksellä kommunikoivia kalpeita olentoja vaan ihan normaaleja työssäkäyviä ihmisiä, joilla oli poikansa kolttosissa kestämistä (no, ei edes kovin pahasti). Eikä kuvion tekemisen metodikaan vaatinut monimutkaista muukalaisteknologiaa (mitä siitä olen kuullut): ihan höyläämätön puutavara ja köysi riittää.


    • :-)

      Lentävät lehmät ovat nykyisin jo huikean taitavia. Kaikkein taitavimmilla on rutiinia satojen töiden verran.

      Saatatpa hyvinkin olla oikeassa tuon ufo-figuurin alkuperän kanssa. Se on syntynyt jossakin noilla main ja nimenomaan Kaliforniassa, mutten ole vuodesta varma. Ensin muistelin, että se olisi myös ollut joko Beatlesin Sgt. Pepperin (tai Zappan We are in it only for the money:n) kannen ryhmäkuvassa, mutta muistin väärin.

      On toki koosteita, olepas hyvä:

      Yksi parhaista: http://www.cropcircleconnector.com/inter2011/inter2011.htm (arkisto vaatii jäsenyyden, mutta sivuilta löytyy paljon kuvioita muutenkin, kts. esim. state-of-the-art)

      Tuossa toinen hyvä: http://www.cropcircleresearch.com/

      Muitakin löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      264
      4626
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2807
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1503
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1370
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1262
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1139
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    Aihe