minulla on 1.5 vuotias koira ja koirallani on jokin outo pakkomielle kuolata, nuolla ja "järsiä" tassujaan. kyselin tutuilta ja he sanoivat sen johtuvat pitkistä karvoista tassuissa. leikkasin karvat lyhyemmiksi ja vaikutus oli päinvastainen, kuolaaminen paheni.
olen tutkinut ettei tassuissa ole lasinsiruja tai muuta ylin määräistä.
koira saattaa jäystää tassuaan jopa puoli tuntia jonka jälkeen lattialla on puoli metriä kertaa puoli metriä kuola lammikko..
tassun mussuttaja
15
133
Vastaukset
- Pukeli 1
Vastaus ja käsittely löytyy kirjasta : Koiraongelmia ja ongelmakoiria sivulta 152.
Kerrotaan tassujen pureskelusta, mutta lienee samat syyt, kun jatkuvalla tassujen nuolemisella.
Kirja löytyy yleensä myös kirjastoista. - tuttujuttukoitsulla
Koira saattaa olla stressaantunnut.
Kyse voi myös olla furunkoloosi tulehdus tassujen välissä, katso tassujen väliä ovatko punaiset ja mahdollisesti jopa rakkuloita silloin saattaa olla kyseessä furunkoloosi koirillasi, siinä tapauksessa suosittelen lääkärin puoleen kääntymistä.
vaikea sanoa mikä koiraasi vaivaa näkemättä koiraa, itsellä tulee lähinnä furunkoloosi mieleen kun luen tekstiäsi.- Pukeli 1
Aloittajahan sanoi, että siellä varpaiden välissä ei ole mitään ylimääräistä.
Furunkoloosi pahimmillaan tekee märkäisiä vuotavia rakkuloita.
Stressi on ihan varmasti yksi osatekijä kuin myös aineenvaihduntahäiriö. - tuttujuttukoitsulla
Pukeli 1 kirjoitti:
Aloittajahan sanoi, että siellä varpaiden välissä ei ole mitään ylimääräistä.
Furunkoloosi pahimmillaan tekee märkäisiä vuotavia rakkuloita.
Stressi on ihan varmasti yksi osatekijä kuin myös aineenvaihduntahäiriö.Aloittaja mielestäni kirjoittaa ettei tassujen välissä ole mitään ylin määräistä, mutta hänen tekstistään ei ilmene onko tassujen välissä punoitusta, furunkoloosissa aina ei koitsuille tule rakkuloita tassujen väliin.
Mutta niin kuin kirjoitin kaikki on arvailua näkemättä koiraa, koira voi stresistäkin, ehkä mahdollisen elämäntilaanteen takia tai jonkun muunkin syyn takia pureskella tassujaan...
Mikään ei ole pois suljettu jos ei koiraa näe. - karvakamu
oon tutkinu tassut ja ei siellä näy mitään... varmaan vietävä heti alku viikosta lääkäriin...
Tuohon vaivaan voi olla jokusiakin syitä...
Allergia/hiiva.
Kivut.Koira voi oireilla esim.jotain luustovaivaa,ihan muutakin,nuolemalla ja kaluamalla tassuja.
Hyvin tiiviit varpaanvälit,ja tai syvälle menevät kolot,jotka ärtyilee,kun ei hengitä kunnolla.
Stressi.Mistä sitten johtuukin.Syitä voi olla monia.
Tekemisen puute,josta tulee sijaistoiminta.
Ja sitten simppelisti,koira saa siitä yksinkertaisesti kicksejä.Eli syystä tai toisesta,noista ehkä mainituista tai jostain satunnaisesta saanut alkuunsa nuoleminen,josta saanut endorfiinejä,joka taas saanut nuolemaan enemmän,josta taas saanut....ym.ym.Eli muodostunut kierre.Jos koira tekee nuolemistaan suurinpiirtein maanisen oloisena,niin tuo voi hyvinkin olla kyseessä.
Ai niin,närästys mahdollista.Tosin silloin usein koira nuolee vähän mitä sattuu,vaikka lattiaa myös.- tuttujuttukoitsulla
Ruoka- aine allergiat aiheuttavat myös tassujen pureskelua.
Pöly allergiat
Mikään ei ole pois suljettu mitä koitsua vaivaa.
- Lämmin osanotto
Kokemuksesta vain sanon sen verran,
Että se tassujen nuolemin on sijaistoiminto jollekin koiran kivulle.
Vie se koirasi eläinlääkäriin, otata verikoe ja ell. tutkimus käsikopelolla.
Meillä oli sydänvika jo niin pitkällä, ja koiran kiputunnus oli meille omistajille, että nuoli tassujaam hillittömästi.
Tsemppiä viimeisell e´´matkalle ,(( - karvakamu
koiran elämäntilanne ei ole muuttunut joten en usko olevan stressiä.
koiran kanssa leikitään ja se alkaa kesken leikinkin nuolemaan tassujaan joten en usko sen olevan tylsyyttäkään.
samaa ruokaa koira on saanut aina mutta kyllähän ihmisellekin allergiat puhkeaa yllättäen... joten allergia voisi olla yksi vaihtoehto.
niin ja koira on ihan omassa maailmassaan välillä kun nuolee, ei näe eikä kuule mitään, eli varmaan osittain kicksejä. mutta paras silti varmaan käyttää eläinlääkärissä varmistamassa ettei kyse ole mistään vakavammasta mitä en voi koti konstein hoitaa...
kiitos todella paljon vastanneille!!- lussuttaja.......
Kaverin labukka harrasti tuota kanssa. Sille hommattiin sprayta jota sumutettiin etutassujen polkuanturoihin......siihen loppu lussutus.
Ja se "punoitus" johtui kyllä siitä lussuttamisesta, mitään furunkuloosia ei siis ollut.
Lisäksi se lussutti enemmän oikeaa anturaa kuin vasenta. - 23
lussuttaja....... kirjoitti:
Kaverin labukka harrasti tuota kanssa. Sille hommattiin sprayta jota sumutettiin etutassujen polkuanturoihin......siihen loppu lussutus.
Ja se "punoitus" johtui kyllä siitä lussuttamisesta, mitään furunkuloosia ei siis ollut.
Lisäksi se lussutti enemmän oikeaa anturaa kuin vasenta.Karvakamu kirj. tasuissa ei mitään näy, ymmärsin tarkoitavan punoitusta, ehkä saatoin ymmärtää väärin.
- karvakamu
23 kirjoitti:
Karvakamu kirj. tasuissa ei mitään näy, ymmärsin tarkoitavan punoitusta, ehkä saatoin ymmärtää väärin.
Aivan oikein luetun ymmärtäminen sinulla, furnkoloosi olisi näkynyt tassujen punoituksena, se ensimmäisenä pälkähti päähäni.
Koirilla on allergisuuta sisäloisillekkin nekin saattavat aiheuttaa tassujen pureskelua kuin myös sisäelinsairaudet.
Koiran kasvattajaan soittelua onko koiran vanhemmilla esiintynyt samanlaisia pureskelua, sekä eläinlääkäriin yhteyttä.
Kenttä kutsuu koitsun kanssa hännän heilutuksin se on moro! - Juuri näin
karvakamu kirjoitti:
Aivan oikein luetun ymmärtäminen sinulla, furnkoloosi olisi näkynyt tassujen punoituksena, se ensimmäisenä pälkähti päähäni.
Koirilla on allergisuuta sisäloisillekkin nekin saattavat aiheuttaa tassujen pureskelua kuin myös sisäelinsairaudet.
Koiran kasvattajaan soittelua onko koiran vanhemmilla esiintynyt samanlaisia pureskelua, sekä eläinlääkäriin yhteyttä.
Kenttä kutsuu koitsun kanssa hännän heilutuksin se on moro!Ei kukaan halua rakasta lemmikkiä halua menettää väärien neuvojen takia.
- karvakamu
johtuuko se oman tassunsa pureminenkin samoista syistä kun nuoleminen?
Voi johtua.Ihan samoin kun jalan kirputtaminen.
Stressiä voi tulla monestakin syystä.Leikin yhteydessäkin,nimenomaan nopeatempoisten,strssitaso nousee.Jos on hyvin kuumuvaa tyyppiä,niin voi mennä sinne "huonon stressin" puolellekkin.
Stressiperäistä yleensä esiintyy hyvin villkailla koirilla,ja sellaisilla,joille rauhoittuminen on vaikeaa.
Muista syistä johtuvaa nuoleskelua ym.toki samoin minkätyyppisillä tahansa.
Kannattaisikin heti lekurilla sulkea fyysisten syitten kirjo pois eli tarkistuttaa niiden varalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2174943Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html354125Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2393940Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1623121Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353097Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis652974Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162841Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos692655Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien962419En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132215