Jeesus tarkoittanee tuossa jakeessa sellaisia, ehkä jälkeen jääneitä, sanotustusti "tavallista onnellisempia". Tuolleen olen tuon jakeen käsittänyt, niin moni muukin luulisin nuo Jeesuksen sanat on samoin tulkinnut.
>>Matt. 5:3
"Autuaita ovat hengellisesti köyhät, sillä heidän on taivasten valtakunta.
Hengellisesti köyhät..
7
100
Vastaukset 7
- sepä sattuikin
sittenhän Mikkokin
on autuas!- Mikko.
Kiitos, kiitos! Ihan totta ja tuntuu mukavalta... olenkin ominut tuota raamatun paikkaa, että se tarkoittanee minuakin, ku oon tälläne kerta.
Lapin-akkakin joskus huomauttelee, "etkös huomaa että et nyt ihan ole" jne...
Oikeastaan tuossa jakessa ei puhuta hengellisesti köyhistä, vaan
alkutekstin ilmaisu tarkoittaa HENGESSÄÄN KERJÄLÄISIÄ.
Eli jos sinun henkesi on rutiköyhä, joka janoaa Jumalaa,
kuulut tuohon Jeesuksen mainitsemaan joukkoon.
Aivan samoin kuin sinun ruumiisi isoaa ruokaa ja janoaa juotavaa,
niin aivan samoin sinä voit kokea hengessäsi nälkää.
Ja tuo köyhyys tuossa jakeessa tarkoittaa sellaista köyhyyttä,
että sinun on pakko kerjätä saadaksesi kaipaamasi.
Ja nyt hyvät uutiset. Jos olet tällainen kerjääjä,
jos olet aivan tyhjä Jumalasi edessä,
niin Hän täyttää sinut
vanhurskaudella ja rauhalla ja ilolla Pyhässä Hengessä.
Siis nyt ei puhuta sinun ruumiisi nälästä ja janosta
vaan henkesi nälästä ja janosta.
Ja se jano ja kaipuu täytetään niin,
että sinä saat olla täynnä,
ei maallisen ruuan syömisestä ja maallisen juoman juomisesta,
vaan Taivasten Valtakunnan antimista.
Paavali kirjoittaa näistä Jumalan Valtakunnan antimista näin:
"sillä ei Jumalan valtakunta ole syömistä ja juomista,
vaan vanhurskautta ja rauhaa ja iloa Pyhässä Hengessä."
(Room14:17)- Mikko.
>>Oikeastaan tuossa jakessa ei puhuta hengellisesti köyhistä, vaan
alkutekstin ilmaisu tarkoittaa HENGESSÄÄN KERJÄLÄISIÄ.>Matt. 5:3
Autuaat ovat hengellisesti vaivaiset; sillä heidän on taivaan valtakunta.>>
Kyllä siinä vaivaisia tarkoitetaan
- Pakis.
"vaan henkesi nälästä ja janosta. "
tuon käsitteen "hengellisesti köyhät" janoavat jotain joka täyttää heidät, niinkin että ihminen tietyllä tasolla kaipaa jotain tuhdimpaa elämään kuin mitä ns tavallinen (ilman uskoa) elämä voi tarjota.
Noilla vesillä kun liikutaan, niin hengellisesti tai henkisesti herkät ihmiset ovat helppo kalansaalis, ja heitä voi työstää haluamaansa muottiin, sillä he itse eivät siihen kykene eli oppimaan itse Jumalan sanaa, syynä voi olla yksinkertaisesti vain vähävirikkeiset aivot, jotka ovat kärsineet hapenpuutteesta kun ovat syntyneet.
Sitten ovat hengellisesti virkut ihmiset, jotka ovat löytäneet paikkansa esim. saarnastuolissa ja ovat karismaattisia, sosiaalisia, ulospäinsuuntautuvia ja ovat niin sanotusti sinut itsensä, maailman ja Jumalan kanssa.
Heillä on on moottorina talonpoikaisjärki ja kehittynyt tunneäly. Täytyy kyllä todeta, että tunneälyrikkaita ei hevin löydä uskovista tai sitten he eivät paljasta tätä salaisuutta muille kuin toisille uskoville ja Jumalalle, koska se olisi kuin heittäisi sioille helmiä. - hyvnhän tuo
käännös oikeastaan antaa oikeutta alkutekstille.
Hengellisesti köyä voi vain janota lisää..
">>Matt. 5:3
Autuaat ovat hengellisesti vaivaiset; sillä heidän on taivaan valtakunta.>>"
Mikä on vaivainen? loukkaantunut, ahdistunut, anteeksi antamaton...kaikki tämmöiset....
Raamattua lukiessa täytyy hiuka miettiä sanojen taakse.- Mikko.
On sanonta jonka mulle edesmennyt anoppini neuvoi; "nauraa saa vanhoille, muttei Jumalan vaivasille".
Minussa oleva tunto ainakin ymmärtää hyvin sanan "vaivainen", eikä löydy selittelyille sijaa siihen muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a457932- 57598
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o160583- 51555
Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä166548Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.232524Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.72477Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20456Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta93451Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht187430