Elinkautista vankeusrangaistusta vuodesta 1998 lähtien kärsinyt Elg pääsee pian vapauteen, jos miehen vankilassaoloaika on sujunut ilman ongelmia.
Rikosseuraamuslaitoksen ylitarkasta Ari Juuti ei paljasta Elgin olinpaikkaa tai sitä, onko Elg siirretty Tervashongan tapaan avovankilaan.
Ennen kuin elinkautisvanki päästetään vapaaksi, hänen on suoriuduttava pakollisesta kuuden kuukauden koeajasta rikkeettömästi.
Koeajan aikana vanki voi asua esimerkiksi kotona, mutta hänen kulkemisiaan vahditaan mm. paikannuspuhelinten avulla.
- Rikosseuraamusviraston tarkastajat käyvät vangin luona työpaikalla ja kotona säännöllisin väliajoin ja vangin on käytävä valvontakäynneillä myös vankilassa. Koeaikaan liittyy myös alkoholi- ja huumetestejä, Juuti kertoo.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/hyvinkaan-paloittelumurhaaja-jarno-elg-voi-vapautua-pian/art-1288405158891.html
Rikosseuraamuslaitoksen ylitarkasta Ari Juuti ei paljasta Elgin olinpaikkaa tai sitä, onko Elg siirretty Tervashongan tapaan avovankilaan.
Ennen kuin elinkautisvanki päästetään vapaaksi, hänen on suoriuduttava pakollisesta kuuden kuukauden koeajasta rikkeettömästi.
Koeajan aikana vanki voi asua esimerkiksi kotona, mutta hänen kulkemisiaan vahditaan mm. paikannuspuhelinten avulla.
- Rikosseuraamusviraston tarkastajat käyvät vangin luona työpaikalla ja kotona säännöllisin väliajoin ja vangin on käytävä valvontakäynneillä myös vankilassa. Koeaikaan liittyy myös alkoholi- ja huumetestejä, Juuti kertoo.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/hyvinkaan-paloittelumurhaaja-jarno-elg-voi-vapautua-pian/art-1288405158891.html
Vastaukset 30
Vanhimmat
Ai kun kiva,on se hienoa.Tottakai uusi mahdollisuus kun hänkin on vain "uhri".Kyllä meillä Suomessa on hyvä olla.
Elg on kolmen konstin timpermanni; halki, poikki, pinoon.
Aina, kun joku hirmumurhaaja vapautuu vankilasta, asiasta pitäisi ehdottomasti olla viranomaisilla ILMOITUSVELVOLLISUUS, että kansalaiset tietäisivät varautua, jos murhaaja vaikka palaa entiselle kotiseudulleen asumaan. Viranomaisilta ilmoitus sanomalehdille uusimpien kasvovalokuvien kera, että murhaaja tunnistettaisiin ja häntä osattaisiin vältellä.
Kohta Elg taas valmistaa goumet aterian ihmislihasta.Maistuis varmaan sullekin. HYVÄÄ ,nam,nam.Ja ylimääräiset lihat kerrostalon jätteenkeräyslaatikkoon.Näin se tulee menemään.
taas silpoo ihmisiä, niin he jotka ovat veritekoja edesauttaneet päästämällä paloittelusurmaajan vapaaksi, eivät kanna tekosestaan minkäänlaista vastuuta.
Elg kun on "maksanut tekonsa". Mutta uhrit makaavat edelleen maan povessa, ja vastaavanlaisten tapausten nojalla voidaan pitää äärimmäisen todennäköisenä etteivät edes jää viimeisiksi kyseisen psykopaatin uhrilistalla.
Asiasta päättävät viranomaiset kun ovat tarkkana siitä, ettei eritoten tämänsorttisten surmaajien ihmisarvon toteutuminen vaarannu. Uhreista, menneistä ja TULEVISTA, ei heidän kirjoissaan olekaan niin väliä.
mitä Liisa Nikkilä sanoi päästyään Suomen ensimmäiseksi naispuoliseksi vankilanjohtajaksi Keravan nuorisovankilaan 1980-luvulla: "Minä poistan nuorisorikollisuuden Suomesta puolessa vuodessa!"
Mitä veikkaatte, monta ihmistä Elg syö seuraavaksi?
Myllykirja, luku 8, jae 10: Te olette kuulleet sanottavan: "If You can´t eat it or f.u.c.k it, then kill it", mutta totisesti minä sanon teille: "If You can kill it, then f.u.c.k it and eat it."
tässä hieman vedonlyöntikertoimia:
tappaa ja syö enemmän kuin yhden ihmisen: 1.06
rupeaa ohjaajaksi kannibaalielokuvalle, jossa näyttelijät syödään oikeasti: 3.1
tappaa vain yhden ihmisen, syö vain puolet: 41.4
varastaa lapselta karamellin, muttei syyllisty muuhun rikokseen: 4000
ei syyllisty mihinkään rikokseen: 5000
Toivottavasti söisi Jussi Halla-ahon ja muutkin persut.
hyrrätakki arhinmäen joka palvoo poliisin tappajia.
Laitelan sanoin: http://www.youtube.com/watch?v=CkHfC7-N8CY
No ei ainakaan mihinkään kunnolliseen paikkaan pääse töihin. Jos tulisi samaan firmaan missä minä, niin vaihtaisin firmaa, ja sen tietää kyllä kuka tahansa pomokin.
Noillehan etsitään työpaikat ja aktiviteettia vaikka väkisin. Toisin kuin itsemurhan partaalla painiskelevalle passiiviselle syrjäytyneelle, joka voi lusia kotonaan kymmenen neliön yksiössä vaikka kymmenen vuotta, jonka jälkeen HÄNTÄ ei kukaan enää huoli työpaikalleen. Näin siis täällä länsimaisessa sivistysvaltiossa nimeltä Suomi.
valtio kustantaa aina pahimmille murhamiehille nimenvaidoksen, identiteetinvaihdoksen ja plastiikkakirurgian, niin että kukaan ei siviilissä tunnista heitä.
Elgillä on jo selkeä ura edessä kun hän siirtyy S-Marketin lihatiskille leikkaamaan lihaa ja palvelemaan asiakkaita.
kuitenkaan PALVAAMAAN asiakkaita...
Ei ole mitään erityisiä joukkoja, jotka etsisivät Tervashonkaa, vaan jos hänet tavataan ratsioissa tai muissa vastaavissa tilanteissa, hänet otetaan kiinni. Toistaiseksi hänen olinpaikastaan ei ole mitään tietoa, Heikkonen sanoo.
JES!!!
Elg kaivoi uhrinsa sydämen ja sisäkaluja ja söi niitä. Ihan tervettä päästää tuollainen peto vapaalle jalalle.
Tämä on istunut jo 16 vuotta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Abdigadir_Osman_Hussein
Vuodelta 2008: http://www.iltalehti.fi/tampere/200807187970702_te.shtml
Tuota ei voi vapaaksi laskea ihmisten sekaan. Ihonväristä, geeneistä yms. ei ole kysymys, sillä ko. henkilö on vakavasti mieleltään sairas ja oikeasti vaarallinen.
ihmisoikeustaistelijat ympäri Suomen maata lauloivat laulua "Free Nelson Mandela!", kun Mandela istui eteläafrikkalaisessa vankilassa. (Mandela oli ääriväkivaltaisen kommunistisen sissiliikkeen ANC:n johtaja ennen kuin apartheid lopetettiin Etelä-Afrikassa). Nyt ei muuta kuin kaikki ihmisoikeusviherhipit laulamaan samalla sävelellä "Free Osman Hussein!"
lauloi itse, ennen vankeutta ja vankeuden jälkeen laulua jossa yllytetään tappamaan valkoihoisia ja tappamaan ne kaikki jotta afrikasta tulisi puhdas.
Mielestäni tuollainen uho kalskahtaa varsin 30-lukulaiselle, mutta mustaihoisten tekemänä valkoisia vastaan se onkin ihan ookoo.
Jos sinua ja rotuasi olisi sorrettu vuosisadat ja käytetty orjana, ja sinua olisi pidetty vuosikymmenet vankilassa pakkotyössä, niin mitä laulua mahtaisit itse laulaa? Varmaan sulosävelin ylistäisit vangitsijoitasi?
he c'moon, jotain rajaa!
Eikö Elgin kannattaisi vapauduttuaan liittyä johonkin tuntemattomaan kannibaali-heimoon sumatralle. Siellä sitä lihaa riittäisi.
Elg:llä oli sairas katse oikeudenkäynnin aikaan otetussa valokuvassa. Ylimielinen ja tyytyväinen, katumusta ei häivääkään.
Minusta Jarmo on symppiksen näköinen ja oloinen, ujohkon oloinen kaveri. Selvästi rock-miehiä. Miehelle pitää antaa mahdollisuus, hairahduksen jälkeen. Vielä nuori mies, ja tulevaisuus voi tuoda kaikkea hyvää. Anteeksianto on hieno asia, ja vapauttaminen.
t. Mirkku
Joo,tulevaisuus tuo ujolle Elgille kaikkea hyvää.Eli hyvää ihmislihaa,ja linnaa.
En usko hänen museoissa kiertelevän tai taidetta arvostavan, luultavasti maistuu myös alkoholi yli sallitun, ja vastaan hangoittelevat hakataan tai syödään. Tyyppi on ilmiselvä persu! Persut taas ovat natiaisten keskuudessa näillä palstoilla pop, joten mitä te nyt taas mussutatte?
No voi hyvät hyssykät. Minähän näin tuon tyypin perjantaina täällä Kajaanin suunnalla pienessä kyläkaupassa. Oli liikkeella sellaisen vaalean nuorehkon oloisen naisen kanssa ja molemmat pukeutuneet mustiin päästä varpaisiin ja kaverilla oli selässä sellaiset saatananpalvojan tunnukset kuvioituna puseroon.
Joku muksukin niillä oli mielestäni mukana.
Kaverin tukka oli aivan kuin tuossa aloittajan linkin lehtikuvassa.
Taidanpa laittaa ovet takalukkoon.
Minusta Elgin toiminta oli vielä pahempaa kuin Breiviikin.