olemassaolomme ei ole muuta

kuin lyhyt valon välähdys kahden pimeän ikuisuuden välillä.
-pitkän aikavälin tähtäimellä itikan sylky valtameressä.....
875
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Näin on. Siksi tästä ajasta kannattaa nauttia ja ottaa kaiken irti.

Äänestä

Ajanhukkaa riidellä netissä siitä onko Jumala olemassa....

Senkin ajan voi käyttää näin kesällä nauttimalla ulkoilmasta...hermo lepää:D Kinastelu puolestaan nostaa verenpainetta ja tuottaa kehoon stressihormoneja
häjyine sivuvaikutuksineen ;((

Äänestä
  • mielummin voisi vetää ihan helvetinmoiset kalsarikännit

    Äänestä

Kaikki tässä keskustelussa tähän asti esitetyt mielipiteet pitävät paikkansa.
Joka ei usko Jumalaan, eikä tottele hänen käskyjään, saavat nauttia vain pienestä hetkestä kahden pimeän välillä.

Mutta, eikö kannattaisi ponnistella saavuttaakseen jotakin muutakin, ikuista elämää. Sa vasta olisi jotakin - paratiisimaassa, ikuisesti!

Äänestä
  • haluan paratiisin nyt

    Äänestä

  • >> Mutta, eikö kannattaisi ponnistella saavuttaakseen jotakin muutakin, ikuista elämää.

    Ok, ajatus hyvä. Maailmassa on kuitenkin lienee noin 10 000 ns. kristillistä uskontoa ja jokainen sanoo omaavansa sen ainoan oikean totuuden, jonka tulkintojen ja kriteerien sanotaan olevan ehdoton edellytys ikuiseen elämään.

    Kenellä on oikeus asettua Jumalan, Jeesuksen ja ihmisten väliin hengellistä ylivaltaa läheisiinsä käyttäen ja lausua mitkä ovat ehdottomat ehdot tuolle toivolle, eli tuomita omien Raamatun tulkintojesa mukaan lähimmäisensä joko toivoon tai ikuiseen kadotukseen?

    Mitä VT-järjestöön tulee, niin sen ainoina je ehdottomina tosi kritittyjä sitovina vatimuksina olevat kriteerit ovat tavan takaa muuttuneet ja opit joita on tullut ehdottomasti uskoa ovat ositauneet vääriksi.

    Moni on jopa menettänyt henkensä tarpeettomasti ja toiset joutuneet suuriin kärsimyksiin noiden ehdottomien vaatimuksien ja tulkintojen vuoksi.

    Joko kyseessä on ollut Jumalan hengen johdatus tai pelkkä ihmisten spekulaatio ja tämä riippumatta heidän vilpittömyydestään.

    Tästä tulee mieleen, että Jumala tekee tahtonsa tavallaan ja aikataulunsa mukaan, riippumatta mitä hänen nimissään eri tahot julistavat.

    On kovin osuvasti Raamatussa sanottu, että ihminen johtaa ihmistä hänen vahingokseen. Tämä riippumatta siitä mikä miljöö tai taho on kyseessä.

    Äänestä

  • "saavat nauttia vain pienestä hetkestä kahden pimeän välillä"

    riippuu minäkäsityksestä

    Äänestä

  • 20 kirjoitti:

    "saavat nauttia vain pienestä hetkestä kahden pimeän välillä"

    riippuu minäkäsityksestä

    ja sitä paitsi, ei niitä kahta pimeää edes ole olemassa, siitäkään huolimatta että ihmisen elämä kestää vain 80 vuotta, koska ihminen ei ole silloin niitä "pimeitä" havaitsemassa tai kokemassa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


turhaa kitinää kirjoitti:

kuin lyhyt valon välähdys kahden pimeän ikuisuuden välillä.
-pitkän aikavälin tähtäimellä itikan sylky valtameressä.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu