Saako nukkua yön levähdyspaikoilla autossa?
Itsellä on pakettiautoon rakennettu asuntoauto ja päällepäin ei näy että se on asuttava. Onko keinoja yöpaikan suhteen ettei tarvitse aina maksaa leirintäalueita?
Itsellä on pakettiautoon rakennettu asuntoauto ja päällepäin ei näy että se on asuttava. Onko keinoja yöpaikan suhteen ettei tarvitse aina maksaa leirintäalueita?
Vastaukset 18
Vanhimmat
http://www.turisti.fi/matkailu/jokamies.html
Tuon jos lukee tarkoin, pitäisi selvitä.
Monissa taajamissa on yöpyminen kielletty yleisillä alueilla esim kaupungin omissa järjestyssäännöissä.
Taitaa olla kysymys aika pienestä erosta, esim jos alat siivoamaan autoa tai jätät kengät auton ulkopuolelle, on kysymys leiriytymisestä, eikä parkkeeraamisesta?
Maanomistajan luvalla kai saa leiriytyä? Olisinkin itse kiinnostunut noista, esim kalasatamat, itsepoimintatilat? Onko kukaan muu kysellyt? Voisi samalla ostaa tuoretta evästä mukaan:-)
Tuohon edelliseen juttuun liittyen lisään vielä pari osoitetta, jos joku täällä vaikka innostuu kyselemään yöpymisluvasta - kertoisitko sitten täällä myös?
http://www.ahven.net/suomi/markkinakalenteri.php
http://www.viinitilat.net/
http://www.puutarhaliitto.fi/hml/suoram.html
Kyllä levähdyspaikoilla voi nukkua, mutta suosittelisin paikkoja jotka ojat hieman sivummalla valtateistä. Hyviä paikkoja löytyy pientä mielikuvitusta käyttäen, itse suosin luonnonläheisiä ranta tai puronvarsipaikkoja, joista on hyvä peseytymismahdollisuus parhaissa paikoissa hyvä uintimahdollisuus. Mikä sen mukavampaa kuin hellepäivänä lekotella ilkosillaan puronpohjalla antaa purovirran hieroa koko vartaloa poimuja myöten.
Autonhan voi parkkeerata mihin tahansa sallitulle paikalle. Jos tällaisessa paikassa menee nukkumaaan niin siihen tuskin monikaan kiinnittää mitään huomiota paitsi tietysti, jos satuu kuorsaamaan oikein äänekkäästi. Nähdäkseni leiriytymiseksi katsotaan se että, levittelee tavaransa auton ulkopuolelle.
Olet oivaltanut oike tuo retkeilyn ja ruumii ravino, mitä sitä ujostelee nukuu siel missä satuu nukutaa se on sit vapautta josta mä tykään. Sit varte nämä tyroksikoppelot on kuulemma suuniteltukii,,,,,
Järjestyslaki muuten korvasi kaupunkien järjestyssäännöt eli sieltä voisi katsoa yöpymisestä. Yöpyminen on muuten eri asia kuin leiriytyminen, joissakin levähdyspaikoissa saa jopa sähkö yöpymisen aikana.
vilkaise:
http://w1.185.comhem.se/~u18518585/
-huollot ja vihjeet-
Ongelma lienee enemmän saako nukutuksi kun raskasliikenne pauhaa kuitenkin läpi yön.Jossakin on hyviä tiestä irrallaan olevia levähdysalueita.Siellä kyllä onnistuu.Varkaita sun muita rötöstelijöitä voi varautua varomaan.Kaksin tai enemmän aina parempi.Jäämme usein kytikseen illalla kahdeksan maissa,tuleeko muita ja sitten koisataan kimpalla ajokit lähekkäin.
Apteekissa on hyviä korvatulppia joilla voit itse päättää kuinka voimakkaita ääniä kuulet. Hintaan noin 3-5 € saa vuosia kestäviä tulppia. Ennen kuin nukahdat tulpat korvissa tarkista että kuulet palohälyyttimen äänen. Myöskin stereo sopivan voimakkuudella lisää mukavuutta ja "sulkee" pois tai lieventää ei toivottujen äänien kuulemista.
lisää keskustelua aiheen tiimoilta:
http://karavaanari.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6
http://karavaanari.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1
http://www.karavaanarit.fi/etuteltan_puheet/etuteltan_puheet/avoin_keskustelu/?num=110588
terv. mijo - http://karavaanari.info http://teidentukko.com
Ompa herra Mikalla tarve olla esillä, mihin on herran nummerot unohtunu.
Herra mika palaa omalle hiekkalaatikolleen ja pyytää anteeksi että sotki toisten hiekkakakkuja.
Nummerot on tietysti printattu muovitarralle? Vai mites se nyt menikään...
Oikein hauskaa karavaanarikesää kaikille :)
ne numerot pidä sitten näkyä itelläskin ,jos niitä kerran toiseltakin olet vaatimassa .???
laittakaa kaikki sotunne ja pankkitilinumeronne sekä tunnusluku peräkkäin ja lähettäkää tänne.
Se jolla on pisin numero on paras
Vain paras on kyllin hyvä.
Setä numerolätsä, esillä tietenkin ilman nimeä?
puolustin mijoa sillä että hän esiintyy aina tunnetusti .ja silti joku ampuu pusikosta.jos käsitit Numer .nimim että minä olisin tänne vaatimassa nimet ja numerot esille ,haukut kyllä väärää puuta .
p-paikalla saa toki nukkua, kuten paikan ninmikin jo sanoo, levähdyspaikka.
mutta minkäänlaista leiriä sinne ei saa pystyttää, muistaakseni edes tuolia et saa laittaa autosi viereen