HS: Järjestäytyneellä rikollisuudella hallussaan satoja yrityksiä
julkaistu tänään klo 04:08
Keskusrikospoliisi uskoo järjestäytyneellä rikollisuudella olevan hallussaan satoja yrityksiä. Yritykset kuuluvat moniin eri toimialoihin, kuten rakennus- ja ravintola-alaan sekä perintäbisnekseen, kertoo Helsingin Sanomat.
Suomalainen järjestäytynyt rikollisuus toimii huumausainerikosten lisäksi yhä vahvemmin talousrikosten puolella.
Helsingin Sanomien haastattelema keskusrikospoliisin rikosylikomisario Arto Tuomela sanoo, että yritykset antavat suojaa laittomalle toiminnalle.
Hänen mukaansa vuoden 2010 lopussa yli kolmannes avoinna olleista järjestäytyneen rikollisuuden jutuista koski talousrikoksia.
YLE Uutiset
julkaistu tänään klo 04:08
Keskusrikospoliisi uskoo järjestäytyneellä rikollisuudella olevan hallussaan satoja yrityksiä. Yritykset kuuluvat moniin eri toimialoihin, kuten rakennus- ja ravintola-alaan sekä perintäbisnekseen, kertoo Helsingin Sanomat.
Suomalainen järjestäytynyt rikollisuus toimii huumausainerikosten lisäksi yhä vahvemmin talousrikosten puolella.
Helsingin Sanomien haastattelema keskusrikospoliisin rikosylikomisario Arto Tuomela sanoo, että yritykset antavat suojaa laittomalle toiminnalle.
Hänen mukaansa vuoden 2010 lopussa yli kolmannes avoinna olleista järjestäytyneen rikollisuuden jutuista koski talousrikoksia.
YLE Uutiset
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kataisen valtakaudella on harmaatalous lisääntynyt moninkertaisesti.
Keitä ovat ne ihmiset, jotka ovat äänestäneet Kokoomsta viime vaaleissa?
Miten tyhmää porukaa Suomi on pullaan, nyt koetetaan gallupin voimalla tehdä Kokoomuksesta presidentti puoluetta. Niinistön aikakaudella lopetettiin Suomen talouden tase seuranta, vietiin oma raha, markka ja nyt velkasena, velaksi eläen lainaamme roskalaina maille rahaa ilman vakuuksia ja teemme järjettömiä sitoomuksia EKP:n ja EU:n kautta.
niin miten siis Kokoomus tähän liittyy?
kokoomus on mukana mm. huumekaupan, ihmiskaupan ja muun järjestäytyneen rikollisuuden toiminnassa. Miksi huumepoliisi jahtaa aineiden käyttäjiä eikä niillä rahaa tekeviä?
Liittyypä hyvinkin, niin kauan kuin Katainen on hallitsijana.
Etkö tiennyt että hän on kokkare?
buahahhehhh
että sä oot sekaisin! Oikeesti, hei lääkitys nyt kuntoon!
Mistä näitä urpoja oikeen aina ilmestyy?
outoa tässä on vain sinä
lääkitys on kunnossa kiitos kysymästä, suosittelen sinua tutustumaan tähän psykiatrin lausuntoon:
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=790
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=789
kuka siellä Iken synttäreillä kävikään?
muistaakseni Suomessa lakeja säätää eduskunta ja sitten on vielä
olemassa Ministerit sekä Presidentti.
Katainen mitään hallitse.
Koita sinä hallita oma mielenterveytesi
todellakin olet, tai kannabisnarkki. Laki sallii puuttua harmaaseen talouteen, mutta kokkareet eivät siihen ole halukkaita puuttumaan, koska monet yrittjät käyttävät hyväkseen noita hämärämiehiä.
Näemme, että sinä et tiedä asiasta hevonvitun vertaa. Painu äitisi peräaukkoon kasvamaan, saata nan vajakki.
Melkein poikkeuksetta jo kolmannessa kirjoituksessa mennään henkilökohtaiseen naljailuun.
Voisitteko kirjoittaa asiaa.
Ja haista sinäkin pask a! Kun aloitetaan kettuilu, täytynee siihen vastata samalla mitalla. Olisit kirjoittanut moitteesi tuolle paperittomalle valelääkärille, saa tanan tollo.
KOKOOMUS = RIKOLLISUUS
Ilmoittakaa poliisille rikollisryhmä. Teillä on todisteita tarpeeksi. Voitte vaikuttaa asioihin. Tällä palstalla vaikutus on olematonta.
on nimittänyt poliisijohtajat...
Kyllä poliisi tietää, mutta Paaterot ovat kokkareiden talutushihnassa.
KOKOOMUS JA KESKUSTAN MAFIA KLAAANIT VIIMEISTEN KAHDEN EDUSKUNTA KAUDEN AIKANA LOPETTI TYÖSUOJELU TARKASTAJIEN VIRKOJA !!!!
MITÄ JA MISTÄ TÄMÄ KERTOO ???
HEIDÄN OMAT MIEHET SAIVAT POLIIJOHTAJIEN VIRAT POLIITTISEN VIRKANIMITYKSEN KAUTTA !!!
MITÄ JA MISTÄ TÄMÄ KERTOO ???
OPETTELEN KIRJOITAMAAN.... ;)))
KOKOOMUS JA KESKUSTAN MAFIA KLAAANIT VIIMEISTEN KAHDEN EDUSKUNTA KAUDEN AIKANA LOPETTI TYÖSUOJELU TARKASTAJIEN VIRKOJA !!!!
MITÄ JA MISTÄ TÄMÄ KERTOO ???
HEIDÄN OMAT MIEHET SAIVAT POLIISIJOHTAJIEN VIRAT POLIITTISEN VIRKANIMITYKSEN KAUTTA !!! SUPOSSA JA POLIISIYLIJOHDOSSA !!!
MITÄ JA MISTÄ TÄMÄ KERTOO ???
ENTINEN SDP PORVARI SISÄMINISTERI KARI RAJAMÄKI KERTOI KOKOOMUKSEN MIEHITTÄNEEN POLIISILAITOKSEN JA SEN YLIJOHDON !!!!
PS.TIEDÄTKÖ MITEN SAA PIENIÄ KIRJAIMIA HAH HAH HAA....
Ja katainen hiljensi SUPO:n. Eräs poliisimies joutui työpaikkakiusaamisen uhriksi, mutta paateroinen pyöritteli vaan peukaloitaan. Muistamme myös, että kaksi tunnettua poliisia, toinen SUPO:n entinen päällikkö, kiusattiin hengiltä. Näin toimii kokoomus.
Kokoomus ei muusta ole vastuussa kuin siitä, että halituskausista on turha syyttää pelkkää keskustaa. Kulttuuri Suomessa nyt juuri taas on juuri niin porvarillinen, kuin voi oikeston moraalikäsityksellä ja heidän edeltävieen kausiensa perusteella odottaakin - ah, jopa Hesarin Kuukausiliiteessä elokuu 2011, eritellään monin kiehtovin kuvin, että millaisia merkkilaukkuja pitäisi olla ihmisillä eli että mikä merkki nyt juuri on "in", mutta ei sanaakaan esimerksi Norjan massamurhista, vaikka tuo massamurha tapahtui heinäkuussa- 2011.... Se on semmosta kalseaa ja tylsää ajattelua, mikä on ihmisillä, joita ei ajatteleminen kiinnosta. Pitäisi lukea urpoista, jotka suunnittelevat DESINGN- palovaroittimia - jeesus mikä ääliö siinä, joka tollasta liikeideaa käyttää. Sitten kun Aaltoyliopisto- paskat kaatuu satoihin konkursseihin, niin älkää tunkeko sitä tavisten niskaan, juustopäät! Menkää mulkut tekemään oma velkasaneerauksenne ja jättäkää p*skiaiset Suomi ainakin rauhaan.
Saa kokkariapupuolue persujen symppaajat olla mitä mieltä ovatkaan, mutta minua ainakin jo ahdistaa esimerkiksi kuulla jo ihan kaduillakin väkivaltaisia puhuvia ja sekopäisen oloisia ulkomaalaisten haukkujia. Enkä ymmärrä, että miten muka parlamentaarista on joidenkin Halla-ahon Jussin ja näiden käytös. Terveisin: kolmikymppinen akateminen nimetön tuntematon nainen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010081112172097_uu.shtml
Kokoomuksen ikänestori, entinen puheenjohtaja ja Suomen entinen pääministeri Harri Holkeri kertoo Turun Sanomissa tiistaina ilmestyneessä kolumnissaan, että Afganistanissa toimivat suomalaisjoukot ovat huumekasvien viljelyn takuumiehiä.
KOKOOMUS meni mukaan laittomaan hyökkäyssotaan ja turvaa nyt Afganistanissa maan huumetuotantoa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8881788#comment-45917540
Kiitos Usa kiitos, Usan ja koalition (johon Suomikin kuuluu) ansiosta Afganistanin heroiinituotanto on noussut uuteen kukoistukseen talebanien jäljiltä.
Nyt Afganistanissa on jo 1,5 miljoonaa heroiinin orjaa, Euroopassa on toki vielä paljon enemmän, koska 90% Usan ja CIA:n suojelemasta sadosta päätyy Euroopan markkinoille.
Kiitos KOcaKOOMUS ja Suomen HUUMEENTURVAJOUKOT Afganistanissa.
http://www.reuters.com/article/idUSTRE64G1DN20100517
Its street value fell to $3.4 billion in 2008 from $4 billion in 2007, according to the U.N. Office on Drugs and Crime (UNODC) 2008 Afghan Opium Survey. Most of Afghanistan's drugs end up in European streets, but the country itself has 1.5 million addicts
Yhdysvaltain armeijan edustaja kertoo Geraldo Riveran haastattelussa, että he suojelevat ja hallitsevat Afganistanin oopiumin viljelyä, mitä ei ole aiemmin tunnustettu näin läpinäkyvästi. Sitä kerrotaan kuitenkin tehtävän turvallisuussyistä.
George Bush: En tiedä missä Osama Bin Laden on, ja ollakseni rehellinen en välitäkkään, tärkeitä on nyt saada Afganistanin unikkopellot kukoistamaan ja Irakin öljykentät tyhjennettyä.
Kuusi kuukautta aikaisemmin GWB oli perustellut Usan ja koalition (johon Suomikin kuuluu) hyökkäystä Afganistaniin juuri Osaman kiinniotolla, elävänä tai kuolleena.
http://www.youtube.com/watch?v=4PGmnz5Ow-o Bush: Truly not concerned about bin Laden (short version)
Remember, this is just SIX MONTHS after 9/11. In response to a reporters question, President Bush tells the world that he is truly not that concerned with catching the man who murdered 3,000 Americans just six months and two days earlier because we've marginalized him.
Please note that he ALMOST says "I don't know where he is, nor do I... (really care)" but catches himself in mid-sentence.
Remember that this is just six months after he said he wanted OBL dead or Alive and just before they started floating the idea of invading Iraq?
http://www.iltalehti.fi/turku/200801297167836_tu.shtml
Prätkäjengi toi onnittelusikarin KOKOOMUKSEN Ilkka Kanervalle
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1481905
KOKAKOOMUKSEN ulkoministerin Ilkka Kanervan eduskunta-avustaja Esa Haavisto ei näe mitään ongelmaa siinä, että kaksi moottoripyöräjengi MC Cannonballin jäsentä luovutti eilen ministerille syntymäpäivälahjaksi sikarin.
- Se vain kuvastaa Kanervan moniuloitteisuutta. Häntä uskalletaan ja hän uskaltaa lähestyä ketä tahansa, Haavisto toteaa.
Aivan...aivan...ei mitään ongelmaa, rikollisjärjestöiksi luokiteltavien (Huumeet, laittomat aseet, kiristys, prostituutio yms.) liivikerhojen jäsenethän ovat KOKOOMUKSEN vakiovieraita.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Cannonball_MC
Cannonball MC on eteläsuomalainen moottoripyöräkerho, joka toimii viidellä paikkakunnalla: Helsingissä, Turussa, Lohjalla, Kouvolassa ja Lahdessa sekä kannattajakerhot, jotka toimivat viidellä eri paikkakunnalla: Kuopiossa, Seinäjoella, Iisalmessa, Joensuussa ja Lieksassa. Cannonball MC oli usein uutisissa vuosina 1997–1999, jona aikana sen jäseniä tuomittiin vankeuteen monenlaisista rikoksista, mm. huumeiden salakuljetuksesta ja väkivaltarikoksista. Vuonna 2001 Lahden osasto muodosti uuden ryhmän Rogues Galleryn.
Ennen vuotta 1996 Cannonball MC oli Hell's Angelsin kannattajakerho.
http://blogit.mtv3.fi/elinkautinen/files/karalahti.jpg
Kameran tallentamien tietojen mukaan kuva on otettu 13.11.2006 kello 02 kahden aikaan. Eli myöhään isänpäivän iltana. SM-liiga oli tauolla ja Karalahti HIFK:n pelaaja. Suomi oli hävinnyt Karjala-turnauksessa Ruotsille. Karalahti ei ollut maajoukkueessa.
Paikka oli moottoripyöräjengi Cannonball MC:n kerhotiloissa. Kuva on siis reilun vuoden takaa eli ennen heinäkuuhun 2007 liittyviä huumerikosepäilyjä, jossa juttu nivoutuu kilpailevaan Bandidos-jengiin.
Mikä ja millainen on puolue, joka ei voi ilmoittaa edes puoluerahoitustaan?
Vast: LÄPIMÄTÄ!!!
Harmaa talous(jossa on tällä hetkellä kuulemma työvoimapulaa) ja korruptoituneet poliitikot ovat kokoomuksen ja Mr. Teletappi-Kataisen erityisessä suojeluksessa.
Voiko tällaista tapahtua ilman lahjuksia:
http://pseudonyymi.blogspot.com/2008/09/growhow-liian-suuri-erehdys.html
Ei voi.
Kiitos linkistä!
Näyttää, että elämme mafiavaltiossa.