Ostin eilen käytetyn mazda 6:sen autoliikkeestä lohjalta jossa piti olla lisävarusteina 6 cd:en vaihtaja, 7 kaiutinta, xenon ajovalot. Paikanpäällä myyjä kyllä selitti cd-vaihtajan käytön ja että kuinka toimii, mutta kun ei ollut levyjä mukana niin jäi kokeilematta. No ajelin kotiin ja kun rupesin kylvämään levyjä koneeseen niin eihän se huolinut kuin yhden, epäilykset rupes heräämään ja kappas, eipä kajareitakaan löytynyt kuin neljä kappaletta, xenoneista puhumattakaan. Soittelin myyjälle joka lupasi korvauksena maksaa seuraavan määräaikaishullon. Omasta mielestäni tuon huollon maksaminen ei vastaa noita puuttuvia varusteita millään tasolla. PS. Hitto kun pitää olla tyhmä ja sokee;(
Huijariautoliike lohjalla
71
9182
Vastaukset
- väärin tehty
Kerro nyt mikä liike noin tekee.
- Linssit pissassa
Lohjanportin Auto Oy (Tynninharju).
- Fjddd
Onhan sulla auton netti-ilmoitus alkuperäisenä kopioituna koneella?? Mikäli varusteet on ilmoitettu ja annettu ymmärtää niiden olemassa olo käyttöohjeiden kera vaadit kaupanpurkua.
- Linssit pissassa
Löytyy kyllä kauppasopimus lisävaruste-erittelyineen, jossa näkyy kaikki mitä pitäisi olla vaan kun ei ole. Hetki sitten palatessamme kauppareissulta alkoi satamaan vettä ja ajattelin että nyt saan kokeiltua tuulilasinpyyhkijöiden pyyhinautomatiikkaa, vaan kappas kummaa ohjekirjaa plärättyäni totesin ettei löydy sitäkään tästä mallista vaikka lisävarusteluettelossa niin seisoo. Maanantaina soitto kuluttajasuoja asiamiehelle. Notta katellahan.
- rahaa takaisin
Linssit pissassa kirjoitti:
Löytyy kyllä kauppasopimus lisävaruste-erittelyineen, jossa näkyy kaikki mitä pitäisi olla vaan kun ei ole. Hetki sitten palatessamme kauppareissulta alkoi satamaan vettä ja ajattelin että nyt saan kokeiltua tuulilasinpyyhkijöiden pyyhinautomatiikkaa, vaan kappas kummaa ohjekirjaa plärättyäni totesin ettei löydy sitäkään tästä mallista vaikka lisävarusteluettelossa niin seisoo. Maanantaina soitto kuluttajasuoja asiamiehelle. Notta katellahan.
Hyvä kun on paperit olemassa, niin huoletta voit ottaa yhteyttä kuluttajaneuvojaan.
- minuaaina
ei kyllä huijaa
- 8848848
ei huijaa.
- porttiauto
Ja ilmoitushan löytyy vielä netistäkin Nettiautosta kun laittaa rastin kohtaan MYYDYT
- Linssit pissassa
Niinhän tuo löytyi.
- kuluttajavirasto.fi
Kuluttajaviraston mukaan:
Et voi vaatia korvattavaksi vikaa/puutetta/virhettä, joka sinun olisi ollut syytä havaita ennen kaupantekoa normaalissa koeajossa ja tarkastuksessa.
Tapauksessasi siis:
CD-vaihtaja pitää osata tutkia/kokeilla =ei liike korvausvelvollinen.
Kaiuttimien lukumäärän pystyy laskemaan ennen kaupantekoa =ei liike korvausvelvollinen.
Xenon valot pystyy toteamaan =ei liike korvausvelvollinen.
Automaattisen tihkukytkimen olemassaolon voi tarkistaa myös ennen kaupantekoa =ei liike korvausvelvollinen.
Mutta kerro toki tälläkin palstalla, jos kuluttajaviraston ohjeistuksiin tai Suomen Lakiin on tullut muutoksia näiltäosin...- ei muuta kuin pajall
Liikehän on kusettanut että nuo varusteet on autossa! Siis myyjänhän olisi pitäntyt kertoa ettei näitä nyt olekaan... Aikamoista logiikkaa ettei mukamas ole vastuussa puutteista, ne varusteethan voidaan aivan hyvin asentaa liikkeen toimesta autoon edelleen!
- Myyjän vastuu
ei muuta kuin pajall kirjoitti:
Liikehän on kusettanut että nuo varusteet on autossa! Siis myyjänhän olisi pitäntyt kertoa ettei näitä nyt olekaan... Aikamoista logiikkaa ettei mukamas ole vastuussa puutteista, ne varusteethan voidaan aivan hyvin asentaa liikkeen toimesta autoon edelleen!
Jos liike ilmoittaa autossa olevan tietyt varusteet, ja auto myydään näillä varusteilla varustettuna, niin ne pitää siitä löytyä. Jos liike saisi vapaasti myydä olemattomia varusteita niin silloin jokainen liike toimisi niin. Myyjällä on vellvollisuus ilmoittaa ostajalle jos ilmoitetut varusteet eivät pidä paikkaansa.
Myyjän vastuuseen kuuluu se että ei myy olematonta. - Näyttöä vaatii
Jos ne on kauppasopimuksessa erikseen mainittu niin silloin ne täytryy olla. Jos ei ole mainintaa, niin silloin myös ilmoituksen luettelo voidaan pitää epäluotettavana ja myyjän korvausvastuu on rajallinen tai sitä ei ole ollenkaan.
Kannattakin pyytää aina luettelo kaupassa mukaantulevista varusteista, niin silloin voi ostaja vedota siihen.
Ei myöskään pidetä hyvän tavan mukaisena merkitä myynti-ilmoitukseen varusteita mitä ei todellisuudessa mukana ole. Toisin sanoen jos on tehty tarjous ja siinä on myynti-ilmoituksen kopio mukana, niin myös silloin varusteluettelon mukaiset varusteet pitää olla kaupassa mukana. Jos tarjous tehdään ilman myynti-ilmoituksen varusteluetteloa, niin silloin ilmoituksen varusteluetteloa voi pitää epäluotettavana ja se ei sido myyjää.
Pienet muotoseikat voivat ratkaista. Pitää olla kuitenkin myyjää sitova näyttö siitä mitä on tarjottu ja mitä on myyty. - koora4
Kyllä liike on korvausvelvollinen, koska ostajana voi olla vaikka henkilö joka ei suorslta kädeltä pysty tunnistamaan näitä.
Jos ne on mainoksessa ja tuoteluettelossa niin laki on ostajan puolella.
(Taidat muuten olla liikkeen henkilökuntaa). - Dffdf
Niinpä
- mersupersu
Se on pikkuisen eri asia, jos liike on markkinoinut autoa nimenomaan näillä varusteilla. Normaalissa kaupankäynnissä liikkeen puheilla on luotettavuusarvos. Eli viranomaisten puoleen vaan.
- Marmoritiskin Make
Tarkastakaa ne autot ennen kuin teette kaupat! Turha jälkikäteen vinkua asioista jotka olisi normaalitarkastuksissa pitänyt huomata. Yleensä kuitenkin kyseessä tahaton virhe ilmoituksen jätössä tai myyjän tietämättömyys sillä tuskin kukaan ilmoittaa varusteita tarkoituksella väärin, varsinkin koska ne on helppo havaita.
- osdfhoa
No kyllä tuossa on jo sen luokan "mokia" ilmoituksessa, että ei tasan ja tarkkaan ole vahingossa laitettu. Tai sitten kyseessä on täysin imbesillit autoliikkeen pitäjät....
- Automaatilla
osdfhoa kirjoitti:
No kyllä tuossa on jo sen luokan "mokia" ilmoituksessa, että ei tasan ja tarkkaan ole vahingossa laitettu. Tai sitten kyseessä on täysin imbesillit autoliikkeen pitäjät....
Automaatilla ilmoituksia tehdään ja kaikista malleista ei ole erikseen varusteluetteloita automaatin käytössä. Varusteissa voi olla isojakin eroja, koska mallikauden aikan voi varusteet lisääntyä merkittävästikin, esimerkiksi ilmastointi, ajotietokone ja muitakin merkittäviä varusteita voi tulla lisää mallikauden kuluessa. Usein ilmoitusautomaatin käytettävissä on viimeisimmät mallikohtaiset varusteluettelot. Aina tarvittavia korjauksia varustelistoihin ei tehdä.
- Marmoritiskin Make
Aivan eli kannattaa tarkistaa. Joskus muna on kanaa viisaampi...
- seliseliseli
Noi ilmoitukset on usein päin persettä esim usein diesel muuttunut bensa-autoksi ja päinvastoin, automaattilootainen onkin manuaali, vuosimallit päin persettä jne jne.
Liikkeissä aina selittävät että niillä on joku automaattinen systeemi joka ne tiedot sinne laittaa ;)- Linssit pissassa
Juurikin noin meikäläiselle puhelimessa kerrottiin, että tietokone vaan lätkii niitä varusteita ilmotuksiin, aika metkaa:)
- Hyvveejoulluu...
Tarkastaa hyvät lapset ne autot mitä olette ostamassa!
- Sopimukseen
Riittää kun pyytää myyjää merkitsemään kauppakirjaan mukaan seuraavat toimivat varusteet.
- fbrgw
ei noita xenon valoja ainakaan mun 62v isä osais tunnnistaa,eikä sadetunnistimta kait kuival kelil tarkistaa(vaik se mokkula siel lasin yläosas sen paljastaa)ei kaikki tiedä autoista niin paljon,siks myyjän on jotenkin vastattava tuotteestaan.Kaupan purku,koska lasi ja tunnistin ja xenonit niin monen tonnin laitto et ei järkeä.
- Fjddd
Aivan turha lätistä mistään tarkastusvelvollisuudesta. kyseessä ei ole "markan rimpula" kun siinä olis pitänyt olla xenonitkin ja cd-vaihtaja integroituna soittimeen. Myyjän ilmoitus on ollut virheellinen ja annettu käyttöohjeet olemattomille tuotteille. Aivan sama kun olisit ostanut telkkarin kaupasta ja paketista löytyiskin 1000 €:n telkkarin sijaan 300 €:n halpismalli. Mikäli todellakin käynyt niinkuin taas on käynyt niin kyseessä totaali kusetus malliin: Irlantilaisten agregaatit ja karvakäsien Guggin halvat tekonahkatakit. Petos taitaa olla oikea sana.
Kannattaa asiallisesti yrittää kaupanpurkua liikkeen kanssa ja sitten vasta ilmoittamaan petoksesta poliisille, kuluttajaasiamies on aivan hampaaton. Se on oikeassa kellä on paras dokumentaatio (todistaja, nauhuri taskussa yms). - huono näkökö??????
Sillehän ei voi mitään,jos ostaja on puu silmä.
Miten myyjät vetäytyvät yleensa vastuusta? No,siinä lupussa lukee,mikä on tuulilasilla 2mm korkuisilla kirjaimilla "tarkista tietojen oikeellisuus myyjältä"
Sit kun meet valittamaan,myyjä nykäsee lapun silmien eteen,sanoo lue tuosta.
Tekstistä saa nipin napin selvää mikroskoopin avulla. - juu,nääs mää vaan
7-kaijutinta aika metkaa,jopa aika hupaisaa.
6-cd vaihtaja jaa erotatko putkiradion ja levysoittimen??
Xenon valot,jaa et taida erottaa taskulampua ja öljylamppua toisistaan?
Juu Specsaversiltä saa apua.- skora
Miten tämä edellinen kommentti liittyy asiaan aivokääpiö.
- Fjddd
Miten lasketaan autosta kaiuttimet? Ne ei välttämättä ole Roadstarit hattuhyllyllä, vaan esim. Subbarit voi olla penkin alla ja kaiuttimet piilossa
Miten erotat onko uudessa autossa CD-vaihtajaa integroituna soittimeen?
Xenon valot voi sotkea projektori lamppuihin vai mitä v**tua ne nyt oli. Tärkeintä on kaupanteko hetkellä varmistaa myyjältä varusteiden olemassa olo ja niin ostaja oli tehnytkin, myyjä vaan oli selitellyt omiaan "Paikanpäällä myyjä kyllä selitti cd-vaihtajan käytön ja että kuinka toimii, mutta kun ei ollut levyjä mukana niin jäi kokeilematta."-lainaus aloittajalta- runkku tyyppi
Eipä tuollaiselta juunääs-neidiltä voi mitään odottaakaan. Siitä sen lahosta corollasta kun on helppo tarkistaa nuo varusteet, koska siihen ei sellaisia ole edes saatavilla.
- tytteli stadista
kyllä se on autokaupan vika jos ilmoittelevat höpöjä teksteissään tai ovat laittaneet ilmoituksen jossa "vanha pohja" väärine teksteineen.
ei kaikki jotka ostavat autoja osaa/tule mieleen plärää kokonaan autoa läpi sekä kaikkia nappuloita yms härpäkkeitä ja laitteita....
kaupan purkua vaan jos ei muuta voi. - onmoopn6o
mulla oli projektori mazda kutosessa motonet xenon look polttimot,ei siinä väri sävys ollu xenoniin eroa,mut valotehos sit ihan pirusti.Mut päivän valos ihan saman näköistä valoa kun valohin katsoo.Kaijjutin ritilät löytyy useista autoista,vaik siellä ei ketään olis kotona.Kyllä myyjän pitää vastata tuotteestaan,menes kysyy naisilta,vanhemmilta miehiltä mitä eroa on xenon valolla vs halogeeni valolla.Täyttä hepreaa vähintäänkin puolelle auton ostajista,ne voi kyl tietää et xenon valot on paremmat ja tehokkaat mut et ne erottas??
- HalogeeniXsenon
Samaa mieltä. Tuskimpa valojen laseissa olevat tunnukset ovat yleisesti auton omistajien tiedossa. Jos autossa on kondensorilinssiset halogeenit tai xenonit, niin ei niitä monikaan auton omistaja tunnista kumpi on kumpi. Kun vaikeuksia on tavallistenkin halogeenien tunnistamisessa.
- kuluttajavirasto.fi
HalogeeniXsenon kirjoitti:
Samaa mieltä. Tuskimpa valojen laseissa olevat tunnukset ovat yleisesti auton omistajien tiedossa. Jos autossa on kondensorilinssiset halogeenit tai xenonit, niin ei niitä monikaan auton omistaja tunnista kumpi on kumpi. Kun vaikeuksia on tavallistenkin halogeenien tunnistamisessa.
XSENON -valot tunnistaa helposti:
Syttyvät "hehkuen hitaasti", kaikki halogeenit syttyvät "heti kirkkaasti".
Ja ei sillä väliä, kuluttajasuojalainmukainen TARKASTUSVELVOLLISUUS on ja pysyy.
Ei todellakaan voi vedota virheenä puutteeseen/ominaisuuteen, joka olisi normaalissa koeajossa/tarkastuksessa ollut havaittavissa.
Ei hyvää päivää miten voi autonostaja nykyään ollakin uuvatti ja avuttoman kädetön, sokea, kuuro ja mykkä samanaikaisesti.
Onneksi on kuluttajansuojalaki. Onneksi laki on "molempiin suuntiin" toimiva, nimittäin kusessa oltaisiin, jos vain kuluttajan ääntä kuultaisiin. Onneksi kuullaan myös myyjäosapuolta näissä ns. "virhe"- ja ns. "kusetus"-asioissa.
- mersupersu
Kuluttajavirasto on näköjään ihan pihalla. Tarkistusvelvollisuus koskee vikoja. Myyjän puheet voidaan pitää totena eikä niitä tarvitse sen kummemmin tarkistaa. Jos myyjä sanoo, että Xenonit, siihen voi luottaa ilman tarkistuksia. Jos myyjä valehtelee, seuraamuksia on.
- mua ei kuseteta
Onneksi on netti, millä voit ilmoittaa kärsimäsi vääryydet.
Mutta muista: Älä itke täällä tekemiäsi huonoja kauppoja, vaan todellisia kusetuksia.
Laita julkeasti myyjäliikkeen nimi ja paikkakunta ettei muut mene helppoon.
Ei mulla muuta. - ai, että mitä..?
"Jos myyjä sanoo, että Xenonit, siihen voi luottaa ilman tarkistuksia. Jos myyjä valehtelee, seuraamuksia on."
Siinä on sitten sana sanaa vastaan, mitä on puhuttu. Myyjän käsitys puheista voi olla ihan toinen kuin ostajan.
Ei se myyjä aina itsekään tiedä, mitä on myymässä. Kyllä ostajan on itse tarkistettava, mikä sika säkissä on.
Mulle vähän aikaa sitten myyjä sanoi, vanhaa autoani vaihtoon jättäessäni, että "täytä sää itte toi varusteluettelo, säähän sen parhaiten tiedät mitä siinä on!"
Eivät ne jaksa joka autoa syynätä ja varmistaa jokaista varustetta erikseen. Näin se vaan on! - Näin on_
ai, että mitä..? kirjoitti:
"Jos myyjä sanoo, että Xenonit, siihen voi luottaa ilman tarkistuksia. Jos myyjä valehtelee, seuraamuksia on."
Siinä on sitten sana sanaa vastaan, mitä on puhuttu. Myyjän käsitys puheista voi olla ihan toinen kuin ostajan.
Ei se myyjä aina itsekään tiedä, mitä on myymässä. Kyllä ostajan on itse tarkistettava, mikä sika säkissä on.
Mulle vähän aikaa sitten myyjä sanoi, vanhaa autoani vaihtoon jättäessäni, että "täytä sää itte toi varusteluettelo, säähän sen parhaiten tiedät mitä siinä on!"
Eivät ne jaksa joka autoa syynätä ja varmistaa jokaista varustetta erikseen. Näin se vaan on!Ketjusta lainattu aloittajan toteamus:
"Löytyy kyllä kauppasopimus lisävaruste-erittelyineen, jossa näkyy kaikki mitä pitäisi olla vaan kun ei ole. Hetki sitten palatessamme kauppareissulta alkoi satamaan vettä ja ajattelin että nyt saan kokeiltua tuulilasinpyyhkijöiden pyyhinautomatiikkaa, vaan kappas kummaa ohjekirjaa plärättyäni totesin ettei löydy sitäkään tästä mallista vaikka lisävarusteluettelossa niin seisoo. Maanantaina soitto kuluttajasuoja asiamiehelle. Notta katellahan. "
Asian hyvin yksinkertainen: Autoa kaupattu varusteilla joita siinä todellisuudessa ei ole ja kaikkia asiat on vieläpä paperilla, niin autossa on silloin kuluttajasuojalain mukainen virhe. Myyjällä velvollisuus hyvittää virhe tai ääri tapauksessa kaupan purku. Myyjän tulee vastata ilmoittamiensa tietojen oikeellisuudesta ilman että asiakkaan tarvitsee sitä erikseen tarkistaa. Asia on siis yksinkertaisesti näin. - Hookooplöö
Myyjän puheet voidaan pitää totena?
Miksi sitten automyyjiä pidetään huijareina?
Vastuun siirrostahan on kyse. Mitä en tajua tai osaa, kantakoot muut siitä vastuun... Minä en. Äiti!!! Kuka leipoo parhaat pizzat? Sinä vai Saarioinen?
- albertvinkuva
Joku viksuna kerto et kaiuttimien määrän voi tarkistaa ennen kaupantekoa. Kerro miten joku maallikko tarkistaa onko autossa nyt 3 vai 100 kaiutinta? Tai jonkun tihkukytkimen jos ei niistä tajua mitään? No ehkä toi tihkukytkin vielä kun se on niin esillä oleva, mut voiha niitä kaiuttimia olla siellä ovipahvin takana piilossa vaik kui monta, kaikille ei aina ole ritilää verhoilussa.
- Marmoritiskin Make
Muuttuuko käytetyn auton hinta tuolla kaiutin varusteella?
Tikusta asiaa... Auton kunto määrää hinnan loppupeleissä!- Fjddd
En osaa sanoa tuosta autosta yhtään mitään, mutta omassa kaarassa Sound system maksaa paritonnia ja kuvittelisin että lisävarusteen hinnasta olisi vielä jäljellä 25-30% uudehkossa käytetyssä.
Tikusta asiaa... Ei mielestäni myyjä on saanut auton myytyä, sillä että se olisi paremmin varusteltu kuin muut karvalakki-mallit parempaan hintaan. Korvattava virhe tai petos. Ehkä myyjällä ei enää "tietokone" laittele ylimääräisiä varusteita kun asiaa vähän pöyhitään. Mulla harmittaa myydessäni se, että jotkut myyjät laittavat autoihin ylimääräisiä varusteita ja tulevat mun ruokakupille.
- vituix meni kauppa
Joo,itse tein kaupat Volvo V70,kotona huomasin että auto onkin Lada 110 combi.
- JARNO AHMA
OSTA SEURAAVAN KERRAN POLKUAUTO. NIIN EI TARVII NETISSÄ ITKEÄ ISON MIEHEN .OSTA HAME ITELES JA VIELÄ KUKALLINEN.
- Niinpäniin
Ja näin vastaa myyjä, jonka "tietokone" on ominpäin lisänny varusteita.
VAIHDA ALAA
- Kaapo Kuikanlahti
Ostin Mersedes Bensin 2006 nyt harjapesuautomaatissa takapaskurin osa rikkoutui siellä, voinko anoa korvauksia, se oli sentään hyvin kiinnitetty . että kuka siitä on vastuussa. Renkaatkin lenkottavat ja vetelevät mihinsattuu, korvausta on jostahi saatava.
- EU
Kannattais edes vähän kysellä mitä ostaa, Mazda 6, harvinaisen ruostuva malli, vaikka olisi mitä varusteita en ostaisi, käykää ihmeessä vaikka netissä tai lukekaa alan autolehtiä niin ei tarvi itkeä perään, noi varusteet ovat pieniä mitä tuleman pitää...
- laki ja jobbarit.
Uuteen autoon tilatut ja maksetut varusteet täytyy autossa luovutushetkellä olla, ei kuulu ostajan tarkistaa että onko vai ei. Sama koskee käytettyä autoa, ilmoitetut ja auton hinnassa maksetut varusteet pitää autosta löytyä, ei kuulu ostajalle niiden etsiminen ennen kaupantekoa. Tuota varusteluettelon väärentämistä myyjän taholta kutsutaan Suomen laissa nimikkeellä petos ja siitä tulee 3kk - 2v vankeutta.
- Jobbari = rikollinen
Jobbari on aina pimeää kauppaa tekevä yksityishenkilö. Jobbari siis syyllistyy jatkuviin veropetoksiin. Jobbarilla ei ole koskaan Y-tunnusta, eikä näin ollen myöskään minkäänlaista yritystä/liikettä.
- Tumpeloita riittää..
Laita linkki ilmoituksesta tietoineen niin muutkin pääsevät katsomaan miltä auto näyttää ja pystyykö jo kuvista tekemään johtopäätöksiä. Virhehän on selvästi liikkeen koska autoa on myyty selvästi parempana mallinna mutta tarkka ostaja olisi huomannut puutteet ajoissa. Kaikki mainitsemasi ns. puuttuvat varusteet ovat varsin helppoja todentaa hieman myytävään kohteeseen tutustumalla ja ottamalla asioista selvää. Varsinkin jos niillä varusteilla oli kaupanteon kannalta merkitystä, mutta kun et niiden puuttumista tiedostanut ei niillä voi olla merkitystä auton käytön kannalta. Enää onkin vain merkitystä sillä maksoitko autosta paremmin varustellun mallin hinnan vai tavallisen. Tässä muutama vinkki ja voi soveltaa muihinkin autoihin. Mazda kutosen cd-vaihtaja eroaa cd-soittimesta ainoastaan yhden napin osalta, vaihtajassa on cd-aukon molemmilla puolilla napit ja cd-soittimessa vaan oikealla puolella. Jos aukko puuttuu kokonaan niin on pelkkä radio! Näin oli siis vanhassa ensimmäisen mallisarjan kutosissa ja viimesissä facelift mallissa taisi olla jo molemmat napit. Cd-vaihtajat asennettiin autoihin luovutushuollon yhteydessä joten sen saat myös jälkikäteen jos on käyttöä. Paremman audiojärjestelmän kutosessa erottaa siitä että kaiutinritilöissä lukee Bose ja etuovissa on diskantit peilien kohdalla. Sedanin hattuhyllyllä on subbari ja farkussa sekä hb:ssä se oli tavaratilanmaton alla. Xenon valot voi havaita koeajon yhteydessä esim. ajamalla keulan seinää vasten ja käynnistämällä auton uudelleen. Tällöin valoja katsomalla voi havaita niiden tekevän säätöliikkeen ylhäältä alas palautuen keskiasentoon. Xenon valot syttyvät myös eri lailla kuin perinteinen polttimo jonka eron kyllä huomaa. Myös ajovalojen korkeudensäädön katkaisija puuttuu koska automatiikka hoitaa sen puolen. Kun kurkataan konepellin alle löytyy myös sieltä ajovaloumpioden päältä varoitustarroja xenon polttimoiden vaihdosta. Pyyhinautomatiikka tulee tulee xenon valojen ja ajovaloautomatiikan yhteydessä joten vain toista ei voi olla ilman toista. Tämäkin on erotettavissa viiksikytkimistä löytyvista kierrettävistä kytkimistä joissa on asento auto. Myös tuulilasista löytyy tunnistimen " silmä "
- mbup
mun auton eli subarun xenon valot ei tee sitä euro(skoda ja saab mulla ollu)ylösalas/sivuun liikettä,tuon sivuliikkeet tekee ainakin skodan kääntyvät,sen ylös alas jumpan lisäks
- joo katos tätä
onko puuttuvat osat ilmoitettu myynti ilmoituksessa,itse purin auto kaupan koska ilmoituksessa ei ollut ilmoitettu osia jotka oli asennettu autoon (alustasarja) jos niitä ei lue ilmoituksessa niin silloin et oikeastaan voi tehdä mitään,mutta jos ne lukevat myynti ilmoituksessa,niin saatat olla vahvoilla asiassa,kun ilmoitat että ilmoituksessa ne lukevat.
- Oisit ostanut auton.
Maksalaatikko kuudella rusinalla. Voi,voi.
Mitä eroa on mazdalla ja maksalaatikolla?
Maksalaatikossa on enemmän rautaa. :) - Huijattu Hesalainen
Meillekin myytiin juuri auto jossa piti liikkeen ilmoituksen mukaan olla Xenon-ajovalot, niitä ei ollut, autossa projektio lamput.
Kuluttajalaki sanoo että jos yrityksen ilmoituksessa on ollut ilmoitus Xenon-ajovaloista, on ne siitä löydyttävä, tai myyjän on annettava hyvitystä kauppahinnasta, tai mahdollisuus kaupan purkuun.
Ostajan vastuulla ei ole purkaa polttimoita umpioista ja näin tutkia onko kyse Xenon vai H3/H4/H7 polttimoista/umpioista.
Usein käytettyjen autojen kanssa ei päädytä kaupan purkuun, vaan hyvitykseen lopullisesta kauppahinnasta.
Xenon paketti maksaa tuohon meidän autoon 3-4 tuhatta euroa, joten ei tule kysymykseen, auto pitää muutoskatsastaa jos ajovalojen tyyppi vaihtuu normaaleista Xenon malleihin.
Myyjällä on vastuu ilmoituksen oikeellisuudesta, yksityiskaupassa ei samanlaista vastuuta ole, on tietenkin mahdollista viedä asia käräjille, mutta kuinka moni sellaiseen lystiin lähtee.
Summa summarum, kuluttaja asiamies (usein täti) ei tiedä autoista hevon..
10 ihmisestä ei puoletkaan tiedä mitkä ovat Xenonit.- Hold your horses!
"Ostajan vastuulla ei ole purkaa polttimoita umpioista ja näin tutkia onko kyse Xenon vai H3/H4/H7 polttimoista/umpioista."
OSTAJALLA on silti lainmukainen TARKASTUSVELVOLLISUUS ja Xenon-valojen olemassaoloon ei tarvitse muuta kuin laittaa valot päälle.
JOS ei valojen syttymisestä osaa päätellä onko ne xenonit vai normaalit valot, niin voivoi... kysyy sitten myyjältä ja pyytää VAHVISTAMAAN ILMOITUKSEN OIKEELLISUUDEN xenon-valojen olemassaolosta tai vaihtoehtoisesti nöyrästi myöntämään ilmoituksessa olevan virheen.
Missään nimessä mikään laki ei velvoita kaupanpurkuun, jos autossa erilaiset ajovalot kuin ilmoituksessa oli ilmoitettu. Ja xenonit eivät maksa 3-4tuhatta... JOS omalle kohdalle moinen osuisi, 200eurolla saa jälkiasennettavia xenon-sarjoja ja sellainen autoon laitettaisiin... siis JOS sattuisi omalle kohalle.
"Summa summarum, kuluttaja asiamies (usein täti) ei tiedä autoista hevon.."
Totta. Mutta setä tai täti siellä kuuntelee MOLEMPIEN OSAPUOLTEN KANNAT riidan aiheeseen ja tekee päättelynsä lainmukaisesti. Aina se ei onnistu ihan nappiin, mutta melkolailla useammin autoliike tietää lain ja sen velvoitteet, kuin yksityinen kuluttaja harhaisine luulotteluineen "takuusta" ja kaupanpurkamisista... kuten tässäkin nimimerkki "Huijattu Hesalainen" harhailee ja höpisee kaupanpurkamisvelvoitteista kun valot ei olekaan xenonit, hintakin tuhansia euroja ja onnistuneen tyynesti sivuuttaa lainkohdan : OSTAJAN TARKASTUSVELVOLLISUUS.
"...et voi vedota virheenä tai puutteena sellaiseen ominaisuuteen/vikaan, joka normaalissa tarkastuksessa olisi pitänyt huomata."
Ja kuten sanoin; xenonien olemassa olon tai olemattomuuden huomaa sekunnissa, kun laittaa valot päälle. - Joo ei_
Hold your horses! kirjoitti:
"Ostajan vastuulla ei ole purkaa polttimoita umpioista ja näin tutkia onko kyse Xenon vai H3/H4/H7 polttimoista/umpioista."
OSTAJALLA on silti lainmukainen TARKASTUSVELVOLLISUUS ja Xenon-valojen olemassaoloon ei tarvitse muuta kuin laittaa valot päälle.
JOS ei valojen syttymisestä osaa päätellä onko ne xenonit vai normaalit valot, niin voivoi... kysyy sitten myyjältä ja pyytää VAHVISTAMAAN ILMOITUKSEN OIKEELLISUUDEN xenon-valojen olemassaolosta tai vaihtoehtoisesti nöyrästi myöntämään ilmoituksessa olevan virheen.
Missään nimessä mikään laki ei velvoita kaupanpurkuun, jos autossa erilaiset ajovalot kuin ilmoituksessa oli ilmoitettu. Ja xenonit eivät maksa 3-4tuhatta... JOS omalle kohdalle moinen osuisi, 200eurolla saa jälkiasennettavia xenon-sarjoja ja sellainen autoon laitettaisiin... siis JOS sattuisi omalle kohalle.
"Summa summarum, kuluttaja asiamies (usein täti) ei tiedä autoista hevon.."
Totta. Mutta setä tai täti siellä kuuntelee MOLEMPIEN OSAPUOLTEN KANNAT riidan aiheeseen ja tekee päättelynsä lainmukaisesti. Aina se ei onnistu ihan nappiin, mutta melkolailla useammin autoliike tietää lain ja sen velvoitteet, kuin yksityinen kuluttaja harhaisine luulotteluineen "takuusta" ja kaupanpurkamisista... kuten tässäkin nimimerkki "Huijattu Hesalainen" harhailee ja höpisee kaupanpurkamisvelvoitteista kun valot ei olekaan xenonit, hintakin tuhansia euroja ja onnistuneen tyynesti sivuuttaa lainkohdan : OSTAJAN TARKASTUSVELVOLLISUUS.
"...et voi vedota virheenä tai puutteena sellaiseen ominaisuuteen/vikaan, joka normaalissa tarkastuksessa olisi pitänyt huomata."
Ja kuten sanoin; xenonien olemassa olon tai olemattomuuden huomaa sekunnissa, kun laittaa valot päälle.Jos myyjä ilmoituksessaan ilmoittaa autossa olevan xenon valot, niin ne on silloin oltava, eikä sitä asiakkaan tarvitse erikseen tarkistaa. Mutta jos et älyä tarkistaa valojen kuntoa, niin niistä et voi jälkikäteen valittaa.
- tindemus
On totta, että autojen myyntiinlaitto tapahtuu tietojärjestelmän kautta tietokoneella, jolloin varusteluettelossa saattaa olla suuriakin virheitä. Kutostakin kun on saanut ainakin Classic, Elegance ja Sport -varustetasoilla, joiden tasoero on isokin. Tokihan se on myyjän virhe, jos valintatilanteessa klikkaa Sportin, vaikka auto olisikin vaikkapa perus Classic. Tällöin myyntiesitteeseen tulostuvat automaattisesti kaikki Sportin varusteet. Näissä pitää olla tarkkana ja väärin mallinnettu auto on väärin mallinnettu auto, mutta tahallaan kukaan ei listaan ns. keksi varusteita, mitä autossa ei ole. Huolimattomuus onkin jo sitten ihan eri asia, josta myyjän tulisi kantaa vastuunsa...
- tällästälkoi
Mekin ostettiin lohjalta z3m muutama vuosi sitten. Varusteluettelossa näkyi luistonesto. Ja myyjä kehoitti ennen koeajoa että sitä ei kannata kytkeä pois. Ajoin sillä sitten pihalle ilman vauriota ja asia tutkittiin laakkosella, ja ei ollu luistonestoa ollenkaan:) tämä liike korvasi meille ilman ongelmian2500e. En sano nimeä mutta tämä mukava autokauppias kyllä tietää sen keltaisen m bemari:) loistavaa palvelua. Tähän mennessä kaksi tuttuani on ostanut auton sieltä kun suosittelin
- BMWZ333333
Muuten ihan kivakin tarina, mutta BMW Z3M malleissa on 100% varmuudella kaikissa luistonesto tehdasasenteisena varusteena.
- Ei mustalla-LISTALLA
"...asia tutkittiin laakkosella, ja ei ollu luistonestoa ollenkaan:) tämä liike korvasi..."
Juuri näin... nykyään ostajapellet ostavat auton senkummemmin tutustumatta sen varusteisiin, ominaisuuksiin, huoltokirjoihin, asiapapereihin ym. mitä LAIN MUKAAN PITÄISI TARKASTAA!
Sitten viedään auto merkkiliikkeen huoltoon tmsv. "asiantuntija"-paikkaan tutkittavaksi ja oletetaan ilman muuta, että myyjäliike laittelee varusteita, kunnostelee vikoja (kuluneita ominaisuuksia uusiksi) ja lähettää parhaassa tapauksessa suoranaisesti rahaa ostajalle KAUPAN JÄLKEEN kun huoltokirjasta puuttuukin leima tai pari, pakoputkikin on vaihtokunnossa (kohta, ainakin merkkihuollossa niin sanottiin) jne.
Ei kulkaas ostajat, ei se niin mene, ainakaan kuluttajalakien mukaan.
Tuollaisen luistonestonkin olemassaolon tai olemattomuuden jokainen NÄKEE SILLÄ SEKUNNILLA KUN AUTOON VIRRAT PÄÄLLE LAITTAA!
Eli on varsin selkeästi NORMAALISSA KOEAJOSSA JA TARKASTUKSESSA (lakisääteinen ostajan velvollisuus) TODETTAVISSA!
Neuvo:
Tarkastakaa ja koeajakaa autot ennen ostopäätöstä. Kyselkää kaikki mieltä askarruttavat (ne tyhmätkin kysymykset) ennen ostopäätöstä.
Jos ei oma taito riittävään tarkastukseen riitä, viekää auto vaikka autotohtorille (n.100€) ja varmasti jokainen itseään kunnioittava autoliike antaa ostossa alennusta tuon tarkastuksen hinnan. Ihan varmasti tai sitten kannattaa ostaa auto toisesta liikkeestä, jos tarkastukseen ei lupaa anneta.
Älkää jälkikäteen vinkuko ominaisuuksista, jotka olivat helposti havaittavissa, ennen ostopäätöstä. Se on vinkumista, jota ei aikuinen mies voi käsittää täyspäiseltä ostajalta kuulevansa.
Mutta nykyään tuntuu, että täyspäisiä asiakkaita on harvalukuisesti puupäiden seassa... MIHIN TÄÄ VALTAKUNTA OIKEEN ON MENOSSA? - A.P.K.
Ei mustalla-LISTALLA kirjoitti:
"...asia tutkittiin laakkosella, ja ei ollu luistonestoa ollenkaan:) tämä liike korvasi..."
Juuri näin... nykyään ostajapellet ostavat auton senkummemmin tutustumatta sen varusteisiin, ominaisuuksiin, huoltokirjoihin, asiapapereihin ym. mitä LAIN MUKAAN PITÄISI TARKASTAA!
Sitten viedään auto merkkiliikkeen huoltoon tmsv. "asiantuntija"-paikkaan tutkittavaksi ja oletetaan ilman muuta, että myyjäliike laittelee varusteita, kunnostelee vikoja (kuluneita ominaisuuksia uusiksi) ja lähettää parhaassa tapauksessa suoranaisesti rahaa ostajalle KAUPAN JÄLKEEN kun huoltokirjasta puuttuukin leima tai pari, pakoputkikin on vaihtokunnossa (kohta, ainakin merkkihuollossa niin sanottiin) jne.
Ei kulkaas ostajat, ei se niin mene, ainakaan kuluttajalakien mukaan.
Tuollaisen luistonestonkin olemassaolon tai olemattomuuden jokainen NÄKEE SILLÄ SEKUNNILLA KUN AUTOON VIRRAT PÄÄLLE LAITTAA!
Eli on varsin selkeästi NORMAALISSA KOEAJOSSA JA TARKASTUKSESSA (lakisääteinen ostajan velvollisuus) TODETTAVISSA!
Neuvo:
Tarkastakaa ja koeajakaa autot ennen ostopäätöstä. Kyselkää kaikki mieltä askarruttavat (ne tyhmätkin kysymykset) ennen ostopäätöstä.
Jos ei oma taito riittävään tarkastukseen riitä, viekää auto vaikka autotohtorille (n.100€) ja varmasti jokainen itseään kunnioittava autoliike antaa ostossa alennusta tuon tarkastuksen hinnan. Ihan varmasti tai sitten kannattaa ostaa auto toisesta liikkeestä, jos tarkastukseen ei lupaa anneta.
Älkää jälkikäteen vinkuko ominaisuuksista, jotka olivat helposti havaittavissa, ennen ostopäätöstä. Se on vinkumista, jota ei aikuinen mies voi käsittää täyspäiseltä ostajalta kuulevansa.
Mutta nykyään tuntuu, että täyspäisiä asiakkaita on harvalukuisesti puupäiden seassa... MIHIN TÄÄ VALTAKUNTA OIKEEN ON MENOSSA?Sama tunne mullakin, tosin toisinpäin... tuntuu että täyspäisiä myyjiä on harvalukuisesti kaikki tietävien idioottien seassa.
Oiskohan....Teboilille - Wolvenhouse
A.P.K. kirjoitti:
Sama tunne mullakin, tosin toisinpäin... tuntuu että täyspäisiä myyjiä on harvalukuisesti kaikki tietävien idioottien seassa.
Oiskohan....TeboililleIhme myyjiä jos ei osaa tarkistaa vastaako myytävän auton varusteet myynti-ilmoituksessa ilmoitettuja varusteita. Sama tietysti joka alalla,ei parin tonnin kuukausipalkalla saa kuin tolloja töihin. Onneksi on paljon myös ammattitaitoisia myyjiä. Firmani myy koneita ja laitteita metsäteollisuudelle ja on varma,että myyntimieheni tietävät mitä myyvät.
- PH1963
Arvoisat auton ostajat, ketkä harkitsette uuden auton ostamista, varokaa Lohjanportin Autoa, siellä myydään/ luovutetaan asiakkaille valmiiksi kolhitut autot ja sen jälkeen alkaa ongelmat, oman kokemuksen perusteella en voi suositella kyseistä liikettä.
Olkaa tarkkana auton luovutuksessa, ajakaa auto ulos liikkeen tiloista, missä on riittävä valoisuus auton tarkistamiseksi ja korkean auton ollessa kyseessä pyytäkää tikkaat, että pystytte myös katon tarkistamaan, kannattaa olla tarkkana, puhutaan kumminkin kalliista ostoksesta ja jos sen hinta alenee huomattavasti laajojen korjauksien takia, niin eihän se mieltä lämmitä. - Just_noin
Aloituksessa meni yksi asia täysin oikein ja asian ytimeen:
"PS. Hitto kun pitää olla tyhmä ja sokee;( " - ali
routiolla yksi myy romuautoja
- Anonyymi
Hariva ? Se ainakin melkoinen koijari. Myy firman nimissä ja sitten autot onkin sen omissa nimissä myydessä. Varmaan jotain verojen ja vastuun välttämistä
- acu
salmenmäentiellä routiolla yksi myy romuautoja varokaa huijari auton ostaa sen täytyy hinata pois paikalta
- Anonyymi
Siellä myös epämääränen kaveri, jolle sopii vanha jobbri sanonta. Epämääräsiä lupauksia, puutteita, ja ihme kytköksiä autoissa. Firmalta ostamassa ja sitten yksityinen myy. Vaikka rahotuskin saatu. Tosi luotettavaa toimintaa, ja firma on Hariva Oy. Kiertäkää kaukaa kaverin muutkin firmat. Koulutusta, sähköelektroniikkaa yms kuraa. Kukaa tiedä kuka myy ja mitä. Kaverilla 3-5 firmaa ja kaikki tappiollisia. Kierrättää rahan varmaan ihan omiin taskuihin. Hyvä Hariva ja Lohja
- Anonyymi
Vantaalla myös yksi pikkuliike huijaa.
- Anonyymi
Miten sen Mazdan kanssa kävi, saitko kaupat purettua?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481538Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 221050
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871026- 87955
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187896Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99835- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70769