Ennen vanhaa perheissä harrastettiin yhteisiä rukoushetkiä, mutta nyt ovat ajat toiset... Joko TEIDÄN perheessänne harrastetaan trendikästä kimppanarkkailua muksusta mummoon? Perhe joka narkkaa yhdessä, pysyy yhdessä:
Pahimmillaan suomalaisperheissä käytetään huumeita monessa sukupolvessa.
Teinitytöt käyttävät yhä yleisemmin huumeita ainakin joissakin suurissa kaupungeissa. Tampereella ilmiö on näkynyt jo yli vuoden ajan, ja Helsingissä muutos on havaittu tänä kesänä.
– Tytöt ovat noin 15–16-vuotiaita ja tulevat ensimmäistä kertaa ensin ujoina, ja pian ollaan jo täydessä touhussa, kertoo osastonhoitaja Mija Alho huumeidenkäyttäjien terveysneuvontapiste Vinkistä.
Tyypillisesti Vinkkiin tulevat ovat aloittaneet käytön Subutexilla, sillä tätä korvaushoitolääkettä on helposti saatavilla.
Helsingin poliisin mukaan on mahdollista, että teinityttöjen huumeidenkäyttö on yleistymässä. Poliisi ei kuitenkaan ole havainnut tästä merkkejä.
– Terveysneuvontapisteessä voi olla parempaa tietoa asiasta, koska he ovat tekemisissä suoraan käyttäjien kanssa, sanoo rikoskomisario Mika Raatikainen.
Turussa teinityttöjen buumia ei ole havaittu, mutta merkkejä käyttäjäkunnan nuorentumisesta on saatu. Nuorimmat ovat 13–14-vuotiaita. Eniten käytetään kannabista.
– Ala-ikäisillä riski ryhtyä heti vahvempiin aineisiin on suurempi, jos poikaystävä on tyttöä vanhempi ja itse käyttäjä, kertoo ylikonstaapeli Janne Aro-Heinilä Turun poliisista.
Kiinnostus huumeita kohtaan on ylipäätään kääntymässä nousuun, arvioi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL). Nuorten suosikkipäihteitä ovat kuitenkin yhä olut, siideri ja viina.
Ahkeria kannabiksen kasvattajia
Asiantuntijoiden mukaan nuorten asenteet huumeita kohtaan muuttuvat todennäköisesti myönteisemmiksi sitä mukaa kuin kannabiksen kotikasvatus yleistyy.
THL:n erikoissuunnittelija Elina Kotovirran mukaan kotikasvatus on jo yhtä yleistä kuin muualla Euroopassa.
Myös kaikkien huumeiden kokonaiskäyttö on lähestymässä eurooppalaista keskitasoa. Tämä näkyy myös käyttäjäkunnan ikärakenteessa, sanoo oikeuskemian emeritusprofessori Erkki Vuori.
Kun vielä neljä vuotta sitten suurin käyttäjäryhmä oli 20–24-vuotiaat, nyt se on 25–29-vuotiaat. Esimerkiksi Tanskassa tyypillisin käyttäjä on 35–39-vuotias.
– Nyt meiltäkin löytyy myös jo yli 60-vuotiaita, jotka ovat kuolleet huumausaineisiin, Vuori kertoo.
Alhon mukaan pahimmillaan perheissä käytetään huumeita monessa sukupolvessa.
– Tiedän perheitä, joissa lapset, vanhemmat ja isovanhemmat vetävät aamuannokset yhdessä, hän kertoo.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/jarkyttava-tieto-suomesta-lapset-vanhemmat-ja-isovanhemmat-vetavat-huumeita-yhdessa/art-1288406304280.html?ref=rss
Narkomania on PERHEIDEN YHTEINEN HARRASTUS!
Muksusta mummoon!
4
80
Vastaukset
- Maan tapa.
Pilveä pienokaiselle, Subutexia siskolle, LSD:tä äidille ja vauhtia vaarille.
- Anonyymi
Peukkua penskoille.
- Kh´narkk!
!
- Anonyymi
Huumausaineet ovat pysyneet kehityksen mukana,
Kova kehittämistyö lisää viihdekäyttäjien määrää markkinoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1799703Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1264191- 1133959
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24243706- 603477
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint462764Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras182142- 571979
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201571Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu101391