Yleisesti tunnettu tosiasia on, että Esko Aho johdatti Suomen kaikkien aikojen syvimpään lamaan. Esko Ahon aloittaessa pääministerinä, Suomi oli velaton ja Suomessa vallitsi täystyöllisyys. Esko Ahon typerän toiminnan takia vuosina 1991-95 Suomeen tuli jättityöttömyys ja valtion velka kasvoi eksponentiaalisesti.
Eilen edesmenneen valtioneuvos Harri Holkerin tekemisiä on täällä asiattomasti arvosteltu. Nyt kyllä isketään kirves pahasti kiveen. Valtioneuvos Harri Holkeri oli kaikissa asioissa Isänmaan asialla oleva mies. Valtioneuvos Holkerin hallituksella oli ohjelma, jolla syvä lama olisi voitu monin osin välttää. Ohjelman läpimeno olisi kuitenkin vaatinut oppositiossa olleen KEPUn tukea. Tästä valtioneuvos Holkeri neuvottelikin koppavan Esko Ahon kanssa. Tällöin Esko Aho sanoi Suomen kalleimman lauseen:
"Me ymmärrämme täydellisesti tuon ohjelman välttämättömyyden. Meille kuitenkin valtaan pääsy on tärkeämpää. Emme tue tuota ohjelmaa."
Vuosien 1991-95 laman syyllinen on siis yksien teoin ja harkiten Esko Aho (KEPU).
Ei ole ihme, että KEPUsta ei ole vuosikymmeniin tullut yhtään valtiomiestason poliitikkoa.
Esko Aho kampitti valtiomies Harri Holkeria
20
103
Vastaukset
- kyllistäti
Siinäpä tuli taas Känäsatua kyllikseen.
- Kana-Aulis
Maanpetturisian jätöspossu puhuu paskaa niin kuin aina.
- ristusperkele
Tasan noin se meni.
Harri Holkeri ajoi yhdessä Mauno Koiviston ja Kalevi Sorsan kanssa vahvan markan politiikkaa jopa siinä määrin, että Koivisto valitsi Holkerin pääministeriksi ja ohitti Ilkka Suomisen juuri tällä perusteella. Näin Suomi oli heti viennin kanssa vaikeuksissa, kun talous alkoi kansainvälisesti kangerrella.
Pääsyy lamaan oli kuitenkin Suomen korkea korkotaso samaan aikaan, kun rahamarkkinat vapautettiin ja pankit houkuttelivat hallituksen siihen puuttumatta ottamaan halpakorkoisia valuuttalainoja. Näitä lainoja saivat nekin yritykset, jotka eivät itse käyneet ulkomaankauppaa eli tuoneet Suomeen valuuttatuloja sekä kotitaloudet.
Tämä onneton Holkerin hallituksen, presidentin ja Suomen Pankin yhteispolitiikka aiheutti sen, että 90-luvun alun lama oli Suomessa syvempi kuin missään muualla. Ei ollut opposition vika, jos hallitus yritti vasta virheet tehtyään hakea siltä hädissään apua. Olisi toiminut etukäteen niin, ettei noita virheitä olisi tullut tehtyä.- Sonnim.nais.mies
Lue Kana-Aulis tarkkaan Pystyyn_kuolleen vastaus ja mene kotkottamaan häpeissäsi sängyn alle. Kaiken vitunlaisia tolliskoja se maa elättää.
- Live and Let Die
Kuinka väärässä joku voikaan olla. Näin tapahtuu, jos katselee maailmaa värillisten silmälasien takaa.
Ilkka Suomista ei mitenkään syrjäytetty. Oli perin selvää, että hallitustunnustelijaksi ei voi valita tyyppiä, joka jo ennen vaaleja pelasi likaista peliä erilaisine Väyrysen kanssa tehtyine kassakaappisopimuksineen. Väyrynen ja Suominenhan oliva sopineet, että vaalituloksesta riippumatta he muodostavat hallituksen. Onneksi presidentti sai vihiä tästä vallankaappausyrityksestä. Vaalien jälkeen presidentti valitsi hallitustunnustelijaksi isänmaan miehen Harri Holkerin.
Suomen kaikkien aikojen syvimpään lamaan syyllinen oli Esko Ahon väärä politiikka. Tästä on monenlaista tutkittua tietoa olemassa, mutta se ei kuulu tähän ketjuun. Live and Let Die kirjoitti:
Kuinka väärässä joku voikaan olla. Näin tapahtuu, jos katselee maailmaa värillisten silmälasien takaa.
Ilkka Suomista ei mitenkään syrjäytetty. Oli perin selvää, että hallitustunnustelijaksi ei voi valita tyyppiä, joka jo ennen vaaleja pelasi likaista peliä erilaisine Väyrysen kanssa tehtyine kassakaappisopimuksineen. Väyrynen ja Suominenhan oliva sopineet, että vaalituloksesta riippumatta he muodostavat hallituksen. Onneksi presidentti sai vihiä tästä vallankaappausyrityksestä. Vaalien jälkeen presidentti valitsi hallitustunnustelijaksi isänmaan miehen Harri Holkerin.
Suomen kaikkien aikojen syvimpään lamaan syyllinen oli Esko Ahon väärä politiikka. Tästä on monenlaista tutkittua tietoa olemassa, mutta se ei kuulu tähän ketjuun.Kassakaappisopimus itsessään ei ollut se syy, miksi Koivisto torppasi omavaltaisesti porvarihallituksen, vaan sen takana ollut kolmikko Väyrynen, Suominen ja teollisuuspiirit. Nämä kolme osapuolta eivät nimittäin myötäilleet Koiviston ja Suomen Pankin tavoin vahvan markan politiikkaa, vaan olivat valmiita tarvittaessa devalvoimaan valuuttamme.
Sen sijaan Holkeri suomenpankkilaisena ja muutenkin söi presidentin kädestä tuossa markka-asiassa. Kyllähän se Suominenkin sitten Holkerin hallituksessa myöntyi vahvan markan taakse, mutta eihän hänellä ollut muita vaihtoehtoja, jos hallitukseen oli tulossa. Tämän vahvan markan politiikan hyväksymisen nimittäin Holkeri itse määritteli hallituskelpoisuuden ehdoksi, mistä lausunnosta tuli juuri nauhanpätkä televisiossakin.
Myös Esko Aho sitten neljä vuotta myöhemmin alistui aluksi Koiviston vahvan markan politiikan taakse ja oli tältä osin osasyyllinen lamaan hänkin, mutta tässä vaiheessa asialla ei ollut enää suurta merkitystä. Suomen vienti oli silloin jo tyrehtynyt ja valuuttalainat otettu.
Lamaan oli useita syitä, mutta pääsyy siihen, että lama oli Suomessa muita maita syvempi, oli Suomen korkea korkotaso, joka houkutteli ottamaan valuuttalainoja ulkomailta Holkerin hallituksen aikaan. Hallitus ei puuttunut asiaan.
Lisää moniväristen silmälasien takaa tulkittua historiaa voit lukea professori Heikki Ylikankaan teoksesta "Suomen historia solmukohdat" (2007). Ylikangasta ei tiettävästi pidetä kovinkaan, ellei lainkaan kepulaisena. Lainaa tuo kirja ja lue sen viimeinen luku.
- pol.informer
Tämä oli yksi niistä syistä, jonka takia rehellisyydestä aina tunnettu Harri Holkeri ei voinut tukea Esko Ahoa presidentinvaalissa.
Esko Aho on kaikkien aikojen nilkki.- Jaris Komulainen
Oliko Holkerin mielestä Mauno Koivisto jotenkin rehellinen ja kunniallinen kansalainen.
- pave väyrynen
Mutta minä olen niin katkera kun minut ohitettiin nimistys asiassa, jo kekkonen oli sen pääministeri paikan minulle luvannut!!
Olen niin katkera Suomen kansalle vielakin, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera, katkera, katkera,katkera, katkera..... - jabadabaduuuuu
Väyrynen vedätti Holkeria jo ennen Ahoa, kun Kekkonen antoi Holkerille hallitustunnustelijan tehtävän.
Holkeri otti tehtävän todesta, mutta kepu vain pelleili päiväkausia Holkerin kustannuksella ennen kuin ilmoitti, ettei tule hallitukseen.
Tämä vei Holkerilta luottamuksen keskustaan, mistä syystä hän äänesti 2000 presidentinvaalissa Halosta eikä Ahoa 2. kierroksella.- pieni neuvo
Odotahan nyt edes se aika että Holkeri siunataan ensin edes haudan lepoon ennen kuin alat tekemään vainaasta käsikassaraa keskustan mollausta varten.
- Käsikassara
pieni neuvo kirjoitti:
Odotahan nyt edes se aika että Holkeri siunataan ensin edes haudan lepoon ennen kuin alat tekemään vainaasta käsikassaraa keskustan mollausta varten.
Yllä ei ollut mitään, mitä et voisi lukea Holkeria koskevasta kirjallisuudesta.
- Stalinin lapset
Demareille ei ole mitään häpyä. Kari Tapio, Norjat surmat ym . niin heti rynnätään häpäisemään kuolleita.
- Niinpä niin
Harri Holkeri oli hieno isänmaan mies. Hän oli todellinen valtiomies ja on valtiolliset hautajaiset ansainnut.
Harri Holkeri oli myös intohimoinen urheila.
Holkerin poismeno jättää ison aukon.- Uolevi Hämäläinen
Mikähän siinä on, että Kepusta ei ole koskaan tullut yhtään valtiomiehen mittaista? Olisiko syy siinä, että Kepu pettää aina?
- joseph.porta
niipä niin. Holkeri oli Koiviston juoksupoikana, kun Koivisto ajoi Suomen sen suurimpaan lamaan.
- sissot
joseph.porta kirjoitti:
niipä niin. Holkeri oli Koiviston juoksupoikana, kun Koivisto ajoi Suomen sen suurimpaan lamaan.
Vedä portto käteen! Holkeri oli isänmaallinen mies, toisin kuin kassakaappiporukka. Kovia te kepulaiset olette vainajan häpäisyssä?
- demuriinit
sissot kirjoitti:
Vedä portto käteen! Holkeri oli isänmaallinen mies, toisin kuin kassakaappiporukka. Kovia te kepulaiset olette vainajan häpäisyssä?
Känä eli demari aloitti kerjun. Miksi demut ovat aina vainajien kimpussa.
- Raimo Kariniemi
sissot kirjoitti:
Vedä portto käteen! Holkeri oli isänmaallinen mies, toisin kuin kassakaappiporukka. Kovia te kepulaiset olette vainajan häpäisyssä?
Kepulaisilla ei tunnetusti ole mitään tapoja. Se johtuu heikosta sivistyksestä ja huonosta itsetunnosta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382191Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten662047Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363891675Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241474Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75925
- 27899