Nyt tekis mieli jotain hyvää...

esim. kokkelia. Mutta kysymys kuuluu: Muna- vai piimä ?. Vai sekä että.
Jos Martalta kysyis niin se olis vain ja ainoastaan: muna.
11116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kelpaisko sulle sienet sinne munakokkelin joukkoon? Mulla olis orakkaita ja kanttarelleja.

Äänestä
  • Toota maar kelpaa. Ja ruokajuomaksi Kokkelipiimää.

    Äänestä

  • Yx Pässi kirjoitti:

    Toota maar kelpaa. Ja ruokajuomaksi Kokkelipiimää.

    Tässä olis kanttarelleja ja orakkaita, ole hyvä.

    Äänestä

olen saanut kaksi pulloa hyvää

Äänestä

Jos Martta budjais stadissa ni se sniffais kokkelit klyyvariin.

Äänestä
  • "Mä vedän nyt koksua nokkaan" vai mitä se Jussi Ahde niminen kaveri sanoi video-otoksella nenä leivinjauheessa, vai miten se meni:)))

    Mä vedän nyt itteni syömään. Piimää en ole juonut aikoihin kun en ole muistanut ostaa, etenkään kokkelipiimää.

    Äänestä

Piimä vois maistua....tavallinen....mitään kokkelia en ole koskaan maistanut.....
Näin vatsakipukohtauksen jälkeen olo on vähänkuin ....maratonin olisi juossut....tai jotain...... Piimä vois piristää...

Äänestä

Mun piti kyllä katsoa netistä millaista tuo kokkelipiimä on.Oli ihan outo minulle mutta muistan että ennen hapatettiin piimää ja se oli ihankuin nykyinen viili.
Miksiköhän sitä muuten ei enää tehdä itse.
Piimästä minäkin pidän.En juo maitoa ollenkaan.

Äänestä

Kumpi muuten kuuluu pässin ruokavalioon.....muna...vai piimä.....
Tai jos ei kumpikaan niin ...mikä...

Äänestä
  • Suoraan sanoen en ihan tarkkaan tiedä mitä pässit syö noin yleisellä tasolla.
    Omalta osaltani voin todeta, että piimän juonnista on niin pitkä aika, etten oikein muista. Varmaan viime vuosituhannen puolella. Munaa kyllä menee eri muodoissa, keitettynä, paistettuna, kokkelina, munakkaana ja ties minä.
    Sanoisin kyllä, että kala eri muodoissa on mun lempisyömistä.

    Äänestä

  • Yx Pässi kirjoitti:

    Suoraan sanoen en ihan tarkkaan tiedä mitä pässit syö noin yleisellä tasolla.
    Omalta osaltani voin todeta, että piimän juonnista on niin pitkä aika, etten oikein muista. Varmaan viime vuosituhannen puolella. Munaa kyllä menee eri muodoissa, keitettynä, paistettuna, kokkelina, munakkaana ja ties minä.
    Sanoisin kyllä, että kala eri muodoissa on mun lempisyömistä.

    Kalaa tulee syötyä liian harvoin.....kun lähikaupassa ei ole sitä kalatiskiä......
    Kananmunan paistoin kevyesti leivän päälle tänään.....
    Toivun tästä vatsakivusta...tuli äkillisesti...ja pahoinvointia lisäksi...lapseni sanoi että pitäskö tehdä diaknoosi muualla ...kuin netissä...heh..tohtori .fi

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Yx Pässi kirjoitti:

esim. kokkelia. Mutta kysymys kuuluu: Muna- vai piimä ?. Vai sekä että.
Jos Martalta kysyis niin se olis vain ja ainoastaan: muna.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu