Ihmisen elämä täällä ajallisessa ajassa on hyvin lyhyt hetki.
Kumma juttu, kun ihmiset pitää varmana asiaa, mikä on kaikkein epävarminta tässä elämässä eli elinaika.
Päättäjät ja talouselämän edustajat vakuuttavat, että jokainen elää 90 vuotiaaksi nykyaikana, mutta sehän ei pidä paikkaansa.
Elämän pituuden voi suhteuttaa vaikka kellotauluun.
Synnyt klo 12.00, jos elät 70 vuotiaaksi, niin sinulla on kellossasi aikaa
klo 19.00 saakka.
Kellotaulussahan on 60 minuutin pätkää merkittynä ja yhteen pätkään
sisältyy 2 elinvuotta.
Eli jos elät 120 vuotta, niin kellosi on käynyt yhden täyden kierroksen.
Jokainen voi näin nähdä, missä vaiheessa oma elämän kello on.
Kumma juttu, kun ihmiset pitää varmana asiaa, mikä on kaikkein epävarminta tässä elämässä eli elinaika.
Päättäjät ja talouselämän edustajat vakuuttavat, että jokainen elää 90 vuotiaaksi nykyaikana, mutta sehän ei pidä paikkaansa.
Elämän pituuden voi suhteuttaa vaikka kellotauluun.
Synnyt klo 12.00, jos elät 70 vuotiaaksi, niin sinulla on kellossasi aikaa
klo 19.00 saakka.
Kellotaulussahan on 60 minuutin pätkää merkittynä ja yhteen pätkään
sisältyy 2 elinvuotta.
Eli jos elät 120 vuotta, niin kellosi on käynyt yhden täyden kierroksen.
Jokainen voi näin nähdä, missä vaiheessa oma elämän kello on.
Vastaukset 14
Vanhimmat
taitaa kohta pysähtyä.
Se onkin tämän aloituksen tarkoitus eli herättää ihmiset havaitsemaan elämänsä rajallisuuden ja ajallisen lyhyyden.
Se on muuten tosi asia, että mitä vanhemmaksi tulet, niin sitä nopeammin aika tuntuu menevät.
Jos olet töissä, aikaa kuluu työmatkoihin ja työntekoon, mutta siitä saa palkkaa.
-> Elämä on rajallista ajan suhteen.
Jos olet työtön, sinulla on aikaa, mutta ei niin paljon rahaa.
-> Elämä on rajallista rahan suhteen.
Sellaista se nyt vain on, elämä.
Nuorena ei uhraa puoltakaan ajatusta elämän rajallisuudelle. Ja jos joskus sattuisi mieleen tulemaan niin mitä siitä, ei väliä.
Viidenkympin virstanpylvään kun ohittaa niin tulee tietoiseksi monista siihen asti täysin tuntemattomista asioista. Miten ihmeessä päivät vilahtavat ohi vaikka kuinka yrittää jarruttaa? Miten ihan tavallinen päivä voi olla niin ainutkertainen ja korvaamaton. Ei koskaan enää tule takaisin. Aika vilahtaa vaikka makaisin sohvalla koko päivän ja katselisin pilvien kulkua taivaalla.
Miten saatoin ennen tuhlata omaa kallista aikaani siivoustyössä? Paskapalkalla ja aina toisten tiellä, ensimmäisenä likasankona jos jollain oli paha päivä.
Lapset kasvoivat kuin huomaamatta aikuisiksi ja nyt kyykin täällä yksin ja mietin mitä heille kuuluu.
Taloudellisesti on paljon parempi tilanne nyt eläkeläisenä kuin siivoojan palkalla kahden lapsen yksinhuoltajana.
Mutta aika ei anna armoa! Siksi pidän kynsin hampain kiinni jokaisesta päivästä.
Suutun kun kuulen jonkun valittavan että aika ei kulu. Kyllä se kuluu.
Asiallisia faktoja...
Aika on ainut, mitä ei saa ostettua lisää rahalla.
Eräänlainen aikakone on jo keksitty eli erilaiset kulkuneuvot.
Niillä voidaan säästää aikaa, kun siirrytään paikasta toiseen.
50 kilometrin matka vie autolla noin 30 minuuttia, kun taas kävellen matkaan kuluu aikaa noin 10 tuntia 5km/h keskivautia.
Siinä mielessä auto on aikakone.
Kymmenessä tunnissa ehtii tekemään kaikenlaista, kuin pelkästään, että koko aika kuluisi kävelemiseen.
Aika kuluu samaa vaihtia, mutta ajan kuluminen tuntuuu eri tilanteissa erilaiselta.
Jos menee vaikka kauppaan tai pankkiin muutaman minuutin ennen kuin kohde avataan, niin ne muutamat minuutit tuntuvat todella pitkiltä.
Tai sitten, jos on joku tärkeä tapaaminen tai työpaikalle meno ja on nukkunut pommiin, niin, että aikaa valmistautumiseen on alle 30 minuuttia, niin silloin aika tuntuu menevät hurjaa vauhtia.
Jos matkaan menee 20 minuuttia ja 10 minuuttia jää aamutoimille, niin siinä tilanteessa aika tuntuu menevän hurjaa vauhtia.
senpä takia otin ja jäin putkeen, ettei kaikki aika valu ''hukkaan'' töitä tehdessä, vaan ehdin vähän aikaa nauttia elämästäkin, nyt on aikaa tehdä kaikkea mitä töissä ollessa jäi ajan puutteen takia vähemmälle.Voin rauhassa hoitaa suurta puutarhaani , lukea 7000kpl kirjastostani sadepäivinä ja talvella.Valokuvata aamun hienossa valossa joka työssä ollessa aina jäi näkemättä. Laittaa hyvää ruokaa, joka sekin oli vähän väkinäistä työkiireitten takia ennen, nyt nautin tehdä pitkiä haudutuksia vaativia ruokia ja ehdin myös nauttia hyvin varustetusta kesäkeittiö/huvimajasta paljon enemmän. Voimme käydä marjassa päivisin,ja kissamme saa hellyyttä tarpeeksi, kun olen kotona. Talvella maalaan myös öljyväreillä tauluja ja entisöin huonekaluja. Voin sanoa että aika kuluu liiankin nopeasti,ei silti, ei ole koskaan ollut sellaista mielialaa että aika ei kuluisi, aina on ollut mielekkäitä harrastuksia, nyt vain olen omistautunut niille enemmän.Ja rahapuoli ei tuota murheita, sillä varauduin jo 15v. sitten putkeen ja aloin säästämään sitävarten. Se on eri asia sellaiselle joka yht'äkkiä joutuu yllättäen työttömäksi ilman mitään puskurirahastoa, siinä tulee aika pitkäksi kun yrittää selvitä päivästä toiseen, kyllä sen ymmärrän oikeinkin hyvin.
Niinpä, todella merkityksellinen työ alkaa vasta sitten kun ei tarvitse enää tehdä sitä jonkun muun hyödyksi. Nyt vasta olet alkanut elää oikeata elämää. Eikä se vaadi hirmuisia tulojakaan, vapaus ja turvallisuus riittävät. Ainoa pelko lienee terveenä pysyminen, sairaus voi romahduttaa kaiken.
Onpä elämäsi tylsää, ei mitään mukavaa tekemistä. Hauduttelet perunoina ja istut lautahökkelissä.
sen verran sairas olen että kannan mukanani kroonista joka ei koskaan parane , lääke kulut on senverran, että kela maksaa loput kun tulee se n. 670€ täyteen, eli ei nekään voi nousta enää, ja kukaanhan ei voi tietää etukäteen miten sairastuu, se riski on täysin terveilläkin joka päivä.
Kellotaulun tuntemuksesi on täysin sekaisin.
Mutta pointti on ymmärretty, joten käyn työssä kaiken mahdollisen ajan. Se on ainoa oikeasti mukava asia elämässä ja 65 vuotiaana en saa enää siellä käydä.
Kotona ja pitkin nurkkia saa kuka vain maata.
nurkissa lojuminen ja aktiivinen harrastaminen ja elämästä nauttiminen onkin ihan eri asioita
helsingin rautateilta mereen kiveä ja uutta tilalle.
oispa kiva.
saha u tube siinä nuorisoleffa sulle ei ole väkivaltainen.
suomalaienn saha se oli ihan yes mukavasti puhuu se mies nauhalla on älykäs.