Töykeät ihmiset

Kilttipienipesusieni

Olin tänään ulkoiluttamassa koiraani ja oltiin menossa kotiin parkkiruutujen ohitse, kun alkoi sattumaan jalkaan, joka on ollut kipeä viimeaikoina joten oli pakko hiljentää vautia. Pysähdyin ja annoin koiran nuuhkia penkkaa. Joku ukko oli pysähtynyt säätämään autonsa kanssa (ei parkkiin) ja koki ilmeisesti asiakseen sanoa että "älä pidä sitä koiraa siinä, kun tästä menee invakuljetukset" ei ollut yhtään autoa, ei invatakseja, en seissyt parkkiruudun päällä tai muutakaan ja oli kokoajan jatkamassa matkaani. Olisi tehnyt mieli avautua, mutta koska en sano silloin mitään rakentavaa jatkoin vain hölmistyneenä matkaani.

Miksi ihmisten pitää aina olla niin ilkeä? Eikö minulla ollut oikeutta kävellä asuntooni koirani kanssa tiellä josta autot saavat ajaa vain pihaan?

Otan jotenkin tosi henkilökohtasesti tämmöset, kun yritän kuitenkin aina ottaa toiset ihmiset huomioon, joten tuntuu pahalta, kun vaan normaalisti ulkoiluttaa koiraa ja tullaan valittamaan milloin mistäkin, kuten siitä, että koiran kakat pitää kerätä. Aina olen kerännyt enkä voi sille mitään jos muut ei niin tee. Ja aina ollaan koiran kanssa väärässä paikassa jne.

Onko teillä jotain vastaavia kokeumksia vastaavista tilanteista, joissa ihmiset käyttäytyvät töykeästi kohtaanne ilman mitään syytä?

6

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahneus, laiskuus

      Oletko katsonut leffaa 7 kuoleman syntiä? Siinä esitetään kaikki nuo synnit selkeästi ja havainnollistetaan murhilla. Jokasessa ihmisessä on kaikki nuo synnit, mut toiset vaan hautaa ne syvälle ja toiset ei. Sanoisin, et BUDHA heput ovat lähinnä sitä ihmisen kuvaa, jolla ei ole syntejä, muut uskonnot tappaa aina toisiaan.

      Loppuun juttu HYVÄSTÄ ihmisestä!!!

      Palautin tänään pari pulloa ja kaupan 3 automaatista vain yksi toimi. Siinä oli heppu, jolla kassillinen palautus kamoja. Hepulta sattui jäämään yksi pullo "yli" ja hän antoin minulle vaikka olisi hyvin voinnut itsekkin sen laittaa koneeseen. Vaikkakin kyse oli vain 10 sentin rahasta, niin molemmille tuli varmaankin hetkeksi hyvä mieli.

    • Iina G

      Mikäköhän ton 7 kuolmansyntiä-jutun kirjoittajan pointti mahtoi olla?

      Joskus kun on ollut semmoset pitkävartiset saappaat on joku humalainen mies huoritellut :/.. Se jäi mieleen.

    • Kivan on tavata kiva

      OOt heti hellytävä . Ihmiset jotkut on töykeitä mutta ei 98% ole. On näitä kikkelipäitä jotka aloittaa nekatiivisesti mutta hekin haluais olla positiivisia. Helpompi on olla töykee.
      Tulen ensmaanantaina helsinkiin täytyy katsella ihmisten käytäytymisiä varsinkin kun oon savosta.
      :D

      • tarkoitin

        kilttipienipesusienelle

        kivaon on tavata kiva


    • Anonyymi
      UUSI

      Suuri osa ihmisistä on moukkia, mutta samalla niin kovin hienostuneita, että eivät julkea näyttää sitä kovin herkästi. Fiksuja on vain vähän ja heitä ei tietysti arvosteta. By the way, miksi Trump on valittu Amerikan presidentiksi? Haha.

    • Anonyymi
      UUSI

      Suurin osa ihmisistä on tyhmää massaa 97% moni kokee että ei kuulu tuohon joukkoon, mutta kuuluvat, niin tuo valittaja kuin aloittajakin. Voimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2383
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      776
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      745
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      732
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe