Kilpirauhasarvot oli verikokeessa tsh 2,60 ja t4v 16,8. Nämä ovat kaiketi hyvinkin viitearvojen sisällä, mutta olo on ollut puoli kuollut viimeisen vuoden ajan ja kaikki muutkin kilpirauhasen vajaatoiminnan oireet löytyy.
Mitä sanotte näistä arvoista?
Onkohan mahdollista saada kilpirauhaslääkitys kokeiluun? Katsoa tehoaako se. Kuten moni muukin suomalainen en pidä siitä että pitää lääkärille vakuutella että jotain on pielessä kun oireena on epämääräinen väsymys. Tarvitsisin vahvistusta teiltä.
Mitä sanotte näistä arvoista?
Onkohan mahdollista saada kilpirauhaslääkitys kokeiluun? Katsoa tehoaako se. Kuten moni muukin suomalainen en pidä siitä että pitää lääkärille vakuutella että jotain on pielessä kun oireena on epämääräinen väsymys. Tarvitsisin vahvistusta teiltä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Arvosi ovat hyvät. Itselläni oli tsh 2,1 ja t4v 11. En saanut lääkitystä vaikka olen kuin pystyyn kuollut. Struuma löytyi ultrassa. Lääkäri sanoi, että tuo tsh on tärkein arvo. Sen pitäisi minullakin huidella lukemissa 5, että lääkitystä aloitettaisiin. Ei auta kuin yrittää vain jaksaa.
Enkorinologille suosittelen menoa, itselle aloitettiin lääkitys ns. paremmilla arvoilla kuin teillä kummallakaan on. Ei niihin labratuloksiin pelkästään pidä tuijottaa vaan oireisiin kaiken kaikkiaan. Tk-lääkärin mielestä arvot ok, ei lääkitystä, endo olikin sitten jo ihan toista mieltä, sain lääkityksen ja olo koheni suht nopeasti.
Onko teiltä otettu vasta-ainetesti?
Lääkäri nyt vain tuijottaa noita veriarvoja. Itse olen käynyt jo kahdella lääkärillä ja kumpikaan ei välitä mistään oireista. Väsymykseen sanoi, että hyvä kun saan nukuttua, kun moni ihminen kärsii unettomuudesta. Minulta ei otettu ainakaan kuin nuo kaksi veriarvoa.
Hei, lue kohta sisätaudit ja sieltä kilpirauhassairaudet. Kirjoitin sinne juuri samasta asiasta kohtaan Ei kontrollin tarvetta? Pähkäilen saman asian kanssa... z z z z.... Tule sinne keskustelemaan!
Olen sielläkin kirjoitellut struumasta ja kaikista oireista. . :)