onko sillä mitään väliä, onko Kuussa käyty?

Yleinen mielipide tai vallalla oleva käsitys on, että kuussa on käyty. Miksi sitä muuttamaan? Kaikkien pitäisi puhaltaa yhteen hiileen ja tehdä sitä kautta parempi maailma.

Vihollinen on se, joka on vastaan yleistä mielipidettä!

Kuussa käynti on faktaa!
17105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

HEHE kuusalkkarointi on hyvin paljon älykyyttä, huomiokykyä, logiikkaa, maan tietoa ja tietoa kehittävää toimintaa, lisäksi Kuusalkkarointi ihan heevetin hauskaa viihdettä.
Anti Kuusalkkarin ei tarvitse kehittää itseään lainkaan, riittää kun opettelee ulkoa Nasaraamatun tärkeimmän säkeen , " Kuussa on käyty"

Olipa hauska väitellä kanssasi, okay sulle on sama että miltä näyttää kun pomppii heliumpallo selkään sidottuna:)

Äänestä
  • Jollain trollilla taitaa heliumpallot olla,ei jalkojen väliin vaan tajukoppaan liitettynä.Niin sitä sitten tajukoppakin lähtee omille teilleen ja ääni sekä mielipiteetkin ovat kuin Aku Ankalla...

    Äänestä

  • Sinulla ei ole mitään noista, mutta se ei yllätä, sillä olet hullu ja tyhmä paskaasyövä hörhöhuora.

    Äänestä

  • 14 kirjoitti:

    Sinulla ei ole mitään noista, mutta se ei yllätä, sillä olet hullu ja tyhmä paskaasyövä hörhöhuora.

    Satunpa muuten olemaan aviossa ja kolmen lapsen isä..hekoheko..Muutenkin nimimerkki 14 mielipide kertoo paitsi alhaisesta sivistystasosta myös vähäisestä älykkyysosamäärästä.Se on aina heikoilla joka hermostuu...

    Äänestä

  • Viihdettä korkeintaan. Salkkareilla logiikka , tekniikan ja fysiikan tuntemus on aivan hukassa. Sinun omituiset höpinäsi sen suhteen sieltä etunenästä.

    Äänestä

Minä olen maailmanhallituksen ylipääpresidentti. Olen myös 44. asteen Vapaamuurari, Illuminatin suurkalifi, kardinaali, Puolueen pääsihteeri ja tunnen kaikki salaiset V-merkit joilla salaa vihjailemme.

Äänestä

"Yleinen mielipide tai vallalla oleva käsitys on, että kuussa on käyty. Miksi sitä muuttamaan? Kaikkien pitäisi puhaltaa yhteen hiileen ja tehdä sitä kautta parempi maailma."

Sama pätee uskovaisiin ja p räsäkkäahoon

"Vihollinen on se, joka on vastaan yleistä mielipidettä!"

Joo, tappakaa uskonnot.

Äänestä

VALOKUVAT, FILMIT JA VIDEOT

Kuulennoilla otettiin tuhansia tarkkoja valokuvia, kuvattiin satoja tunteja filmejä ja videoita, lähetettiin satoja tunteja suoria TV-lähetyksiä ja kartoitettiin Kuun pintaa kartoituskameroilla.

http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/apollo/index.html
http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/
http://www.hq.nasa.gov/alsj/picture.html
http://www.hq.nasa.gov/alsj/alsj-video.html

Arizonan yliopistolla on käynnissä kolmivuotinen projekti, jossa kaikki kuulentojen alkuperäiset filmit skannataan nykyaikaisilla huipputarkoilla skannereilla:
http://apollo.sese.asu.edu/

380 KILOA KUUKIVIÄ JA NÄYTTEITÄ

Kuukivien väärentäminen olisi täysin mahdotonta. Niiden pinnalla näkyy miljardien vuosien mikrometeoriittipommituksen jäljet. Kuukivet eivät myöskään voi olla esimerkiksi Antarktikselta kerättyjä, koska niissä ei ole lainkaan vettä eikä niissä ole jälkiä Maan ilmakehän läpi syöksymisestä.

http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_rock
http://curator.jsc.nasa.gov/lunar/
http://www.lpi.usra.edu/lunar/samples/

Kuukiviä on kenen tahansa nähtävissä lukuisissa museoissa ja näyttelyissä kautta maailman:
http://curator.jsc.nasa.gov/lunar/displays/displays.cfm

Kuunäytteitä voi tilata tutkittavaksi tuolta:
http://curator.jsc.nasa.gov/lunar/sampreq/

MITTAUSDATA

Kuulennoilla Kuuhun asennetuista mittalaitteista saatiin suunnaton määrä mittausdataa.

http://en.wikipedia.org/wiki/ALSEP
http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/lunar/lunar_data/

LASERHEIJASTIMET

Ainakin nämä neljä yliopistoa ja tutkimuslaitosta käyttävät Apollo-lennoilla Kuuhun vietyjä laserheijastimia edelleen Kuun etäisyyden mittaamiseen:

Lunar and Planetary Institute, Houston Texas USA
http://www.lpi.usra.edu/lunar/missions/apollo/apollo_14/experiments/lrr/

Apache Point Observatory, New Mexico USA
http://www.apo.nmsu.edu/
APOLLO (the Apache Point Observatory Lunar Laser-ranging Operation)
http://physics.ucsd.edu/~tmurphy/apollo/apollo.html

University of Texas McDonald Observatory, Texas USA
http://www.csr.utexas.edu/mlrs/

Station de Télémétrie Laser-Lune, Grasse Ranska
http://www.oca.eu/cerga/laser/laslune/llr.htm

Hyvä selitys lasermittausten tekniikasta:
http://physics.ucsd.edu/~tmurphy/apollo/basics.html

Myytinmurtajien ohjelma aiheesta: Moon Myth BUSTED! Moon Laser!
http://www.youtube.com/watch?v=orvMZn8L1f0

Myös Neuvostoliiton Lunohod 1 -kuukulkijan laserheijastin toimii vielä:
http://www.avaruus.fi/uutiset/aurinkokuntaluotaimet/neuvostoliiton-kuukulkijaa-ammuttiin-laserilla-maapallolta-kasin.html

MUUTA

USA:n kilpailija Neuvostoliitto seurasi USA:n kuulentoja tarkasti. Neuvostoliiton oma miehittämätön ja kauko-ohjattu Luna 15 kiersi Kuuta samaan aikaan USA:n ensimmäisen miehitetyn kuulennon kanssa. Neuvostoliitto ei ole ikinä esittänyt pienintäkään vihjausta mistään huijauksesta. Neuvostoliiton omat miehittämättömät luotaimet ottivat Kuussa aivan samanlaisia valokuvia ja toivat muutaman sata grammaa aivan samanlaisia kuunäytteitä (Luna 16, 20 ja 24).

http://en.wikipedia.org/wiki/Luna_15
http://en.wikipedia.org/wiki/Luna_16

Neuvostoliiton kuukuvia:
http://www.mentallandscape.com/C_CatalogMoon.htm

Kuulentoja seurasivat monen muunkin maan tutkijat teleskoopeillaan:
http://en.wikipedia.org/wiki/Independent_evidence_for_Apollo_Moon_landings

Vuonna 1990 käyttöön otettu Hubble-teleskooppi ja myöhemmät kuuluotaimet ovat ottaneet Kuusta samanlaisia valokuvia kuin kuulennoilla otettiin Kuun kiertoradalta.

Suunnaton määrä lisätietoja kuulennoista, taustoja, tekniikkaa jne jne:
http://spaceflight.nasa.gov/history/apollo/index.html
http://www.hq.nasa.gov/alsj/frame.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Program

SOKERINA POHJALLA

Lunar Reconnaissance Orbiterin ottamia kuvia laskeutumispaikoista:
http://www.nasa.gov/mission_pages/apollo/revisited/index.html

Äänestä

ÖÖ tota jekit kaappas neukku agentin jolla oli aitoja kuu kuvia salkussaan.
tämän pohjalta osas jenkit tehä lavastukset.

Äänestä

Ei

Äänestä

radioliikenteessä ei ollut yhtään viivettä vaikka se tuli monien satojen tuhansien kilometrien päästä...miten se on mahdollista? Lisäksi tarvittaisiin älyttömän iso antenni että radioliikenne lähtisi maahan asti

Äänestä
  • Taas tekniikan asiantuntija. Lähetteissä oli viiveet. Myöhemmissä nauhoituksissa joisssain on viiveet poistettu. Jos homma olisi lavastus, niin ei kai sitä tekemään laitettaisi kuusalkkarin älykkyystason ihmisiä tuollaisia mokia tekemään.
    "Lisäksi tarvittaisiin älyttömän iso antenni että radioliikenne lähtisi maahan asti "
    Miksi tarvittaisiin? Jäisikö se puoliväliin pienellä antennilla? Kun kerran tiedät, antennitekniikkaa, niin kerrohan, mikä olisi parabolin optimaalinen valaistusfunktio.

    Äänestä

  • Radioliikenteen viive ei ollut feikkilenoissa ongelma ei mikään, nautit puhui livenä sudiolla ja duppas ääntä päälle valmiiseen elokuvaan, eihän ollut liikkuvia huulia, ehehehehe

    Äänestä

Radioliikenteessä oli viive.

Ei tarvita isoa lähetintä Kuussa. Tarvitaan kylläkin iso vastaanotin Maassa.

Äänestä
  • ? tottakai tarvitaan myös toisessa päässä iso (ja tehokas)lähetin että aallot saavuttaa maassa olevan vastaanottimen ei ne muuten kanna pitkälle. Lisäksi on van allenin vyöhykkeet ym. jotka häiritsee liikennettä avaruudessa.

    Tuolla logiikalla armeijassakin kannettu LV217 radiosta saisi lähetettyä ympäri maailman liikennettä mutta eihän sekään radio toiminut kuin 5 kilometrin päähän ja kovin huonosti jos oli puita ja maastoa edessä

    Äänestä

  • xax2 kirjoitti:

    ? tottakai tarvitaan myös toisessa päässä iso (ja tehokas)lähetin että aallot saavuttaa maassa olevan vastaanottimen ei ne muuten kanna pitkälle. Lisäksi on van allenin vyöhykkeet ym. jotka häiritsee liikennettä avaruudessa.

    Tuolla logiikalla armeijassakin kannettu LV217 radiosta saisi lähetettyä ympäri maailman liikennettä mutta eihän sekään radio toiminut kuin 5 kilometrin päähän ja kovin huonosti jos oli puita ja maastoa edessä

    Vanha vääntö Kuulentohuijauksista siis jatkuu,jatkuu ja jatkuu......eipä ole paljoakaan viivettä siihen,kun se taas kaivetaan esille.Sanoisinpa että levy on varmaan kohta kulunut puhki.Mutta ei se mitään.Noita salkkarien teorioita ja "todisteluja" Kuulentohuijauksista on mukava lueskella myös selvinpäin!

    Äänestä

  • xax2 kirjoitti:

    ? tottakai tarvitaan myös toisessa päässä iso (ja tehokas)lähetin että aallot saavuttaa maassa olevan vastaanottimen ei ne muuten kanna pitkälle. Lisäksi on van allenin vyöhykkeet ym. jotka häiritsee liikennettä avaruudessa.

    Tuolla logiikalla armeijassakin kannettu LV217 radiosta saisi lähetettyä ympäri maailman liikennettä mutta eihän sekään radio toiminut kuin 5 kilometrin päähän ja kovin huonosti jos oli puita ja maastoa edessä

    Avaruus on erittäin hyvä kulkuväylä radioaalloille. Eli ei tarvita voimakasta lähetintä Kuussa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ristin mies kirjoitti:

Yleinen mielipide tai vallalla oleva käsitys on, että kuussa on käyty. Miksi sitä muuttamaan? Kaikkien pitäisi puhaltaa yhteen hiileen ja tehdä sitä kautta parempi maailma.

Vihollinen on se, joka on vastaan yleistä mielipidettä!

Kuussa käynti on faktaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu