Messiaanisten lopun aikojen odottelua

hoppihoppihoppi

Pertsa otti esille toisessa ketjussa, että Jerusalemin pakanain aika olisi päättymässä. Rabbi Judah Ben Samuel profetiat ovat toteutuneet tarkasti: http://keskustelu.suomi24.fi/node/10041725

Sen lisäksi palstalla on keskusteltu Raamatun lopun ajan vertauksesta, että kun viikunapuu tulee lehteen, niin tätä on yleisesti tulkittu siten, että kun Israel palaa takaisin luvattuun maahan ja saa itsenäisyytensä, niin Kristuksen takaisin tuleminen tulisi ennen, kuin itsenäisyyden (1948 tai 1967) kokenut sukupolvi on kuollut. Sukupolven valinta ajan mitaksi viitaa vanhuksen elinikään.

Raamattu mainitsee lopun ajan enteeksi sen, että ensin tulee julistaa evankeliumia koko maailmalle, enne kuin Kristus tulee takaisin. Tämä on viimevuosina vasta tapahtunut lähetystyön, internetin ja television välityksellä. Sen lisäksi viljan hinta tulee kallistumaan tuntuvasti. Tämäkin on nyt syksyllä tapahtunut, mutta onko hinta noussut vielä tarpeeksi? Tapahtuma viitanneen ruokapulaan ja mahdollisesti epäonnistuvaan satoon (kuivuus on USA:ssa ja muuallakin pilannut merkittäviä satoja syksyllä ja bioenergia on vinyt peltoalaa).

Mielenkiintoisen profetian sai pelastusarmeijan perustaja Wilian Boorh hieman ennen kuolemaansa 1912 paikkeilla. Profetian tunnusmerkit osuvat kipeästi tähän aikaan ja sen huomaa, miten maailma on nimenomaan viimeaikoina kehittynyt tällaiseksi. Tästä profetiasta on tällä palstalla keskusteltu täällä: http://keskustelu.suomi24.fi/node/9496775

Sitten täsmällisempiin ennustuksiin. En tiedä miten kristillliseksi Nostradamusta voidaan laskea, mutta Vatikaanin kirjastolle annettiin salaisesti säilytettäväksi ennustus poikkeuksellisen suuresta katastrofista päivälle 21.12.2012. Tästä lisää esim: http://www.youtube.com/watch?v=IbpER_qKkcI&feature=player_embedded

Tämä Nostradamusken ennustus viittaa tähtieteellisesti poikkeukselliseen taivaankappaleiden asentoon, jonka tiedemiehet ovat osanneet laskea vasta aivan viime vuosikymmeninä: "...Astronomit ovat todenneet, että 21.12.2012 myös aurinkokunnan taso linjautuu tarkasti galaksimme, Linnunradan ekvaattoritasoon. Tämä kierros on vienyt 26 000 vuotta! Aurinkokuntamme kaikki planeetat ovat samalla hetkellä myös suorassa linjassa kohti galaksimme keskustaa. Myös kaksi muutakin galaksia ovat tarkalleen samalla hetkellä samassa linjassa. Aurinko osuu 21.12.2012 ensimmäistä kertaa ekvaattoritasoon koko historian aikana. Siitä seuraa aurinkomyrskyjä..." Astronomit ennustavat muutenkin vuodelle 2012 aurinkopilkkujen kasvua ja aurinkomyrskyjä, jota tuottavat häiritsevää säteilyä mm. radioaalloille.

Hyvin kiinnostavaa on myös se, että Nostradamus, Mayat, Hindut ja Hopi intiaanit ovat osanneet ilmeisesti toisiaan tuntematta päätyä samaan pahan katastrofin päivää 21.12.2012 ja osa heistä tuhansia vuosia sitten:

"..Mayakalenterin pisin ajanjakso, "baktun", joka kestää 144 000 päivää (huom. raamatullisestikin merkittävä luku!), eli noin 394 vuotta. Järjestyksessä 13. baktun on päättymässä 21.12.2012. Mayojen mukaan silloin tapahtuu suuria mullistuksia.

Hopi-intiaanit, jotka ovat asuneet Arizonan alueella lähes 1000 vuotta, näkevät myös yhteyden maan ja taivaan välillä. He kaiversivat tuhoennustuksenssa ns. Hopien ennustuskiveen. Heidän mukaansa maailma on luotu ja tuhottu kolmasti, ja neljäs tuhoutuminen tapahtuu tarkalleen 21.12.2012. He ennustivat, että "suuren puhdistuksen" lähestyessä ihminen tuo kuusta kiviä maahan, liikumme ja viestimme taivaan verkkoja pitkin, ja että tämä kaikki häiritsee kosmista tasapainoa. Ennustuskiven mukaan taivaalta sataa tulta (aurinkomyrsky, asteroidit tai ydinaseet).

Myös hinduilla on kalenteri, joka osoittaa vuoteen 2012. Hindumytologian mukaan ns. kali yuga (pahuuden ja korruption maailmankausi, joka alkoi 3012 eKr.) päättyy 21.12.2012. Kali yugan aikaa leimaavat levottomuus, taudit ja tuho. Ihmiskunta syö itseään, kunnes tuhoutuu tyystin...."

Nyt ei pidä ymmärtää niin, että 21.12.2012 olisi välttämättä se päivä jolloin Kritus tulee takaisin. Raamatussa on kerrottu, että ko. päivää ei tiedä edes Kristus vaan ainoastaan Jumala itse. Päivä tulee yllätyksenä, mutta ehkä vain ateisteille. Raamattu on antanut kritityille viitteitä lopun ajoista, jotta kristityt eivät pelästy niitä kauheuksia, joita on tulossa. Päivä 21.12.2012 viittaa profetioissa suureen katastrofiin.

Evankelista David Bawson kertoo, että Raamatussa on vahva viittaus siihen, että Kristus tulee takaisin lehtimajajuhlan aikana (lokakuun paikkeilla), mutta vuotta ei ole kerrottu. Lisäksi monet evankelistat opettavat, että seitsemän vuotta ennen Kristuksen paluuta uskovat temmataan turvaan Jeesuksen luokse ja tänä piinan aikana antikritus tulee hallitsemaan maailmaa, kunnen antikritus vangitaan Kristus paluun yhteydessä.

71

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kritiikkiä

      " "...Astronomit ovat todenneet, että 21.12.2012 myös aurinkokunnan taso linjautuu tarkasti galaksimme, Linnunradan ekvaattoritasoon. Tämä kierros on vienyt 26 000 vuotta! Aurinkokuntamme kaikki planeetat ovat samalla hetkellä myös suorassa linjassa kohti galaksimme keskustaa. Myös kaksi muutakin galaksia ovat tarkalleen samalla hetkellä samassa linjassa. Aurinko osuu 21.12.2012 ensimmäistä kertaa ekvaattoritasoon koko historian aikana. Siitä seuraa aurinkomyrskyjä..." "

      Tämän lähde, kiitos. Vaikuttaa enemmän ns pseudotieteeltä. Ja ns "Niilopedia" ei ole luotettava tietolähde. http://fi.niilopedia.org/index.php/21.12.2012_jKr.
      Muuta kantaa tuohon sepustukseen en edes viitsi ottaa.

      • hopihopihopi

        Niilopedia ei ole tämän tiedon alkuperäinen lähde. Tämä sama asia on rusaasti esillä televisiodokumenteissa (mm. katso edellä mainittu Youtube-pätkä) ja netissä muuallakin. Käsitykseni mukaan mainitut astronomiset faktat perustuvat tiedelähteisiin.

        Käsitykseni mukaan Niilopedia on kopioinut koko tarinansa muualta netistä ja Niilopedian panos asiassa lienee se, että asiat on käännetty suomen kielelle ja referoitu.


    • PSARI

      Nostradamus oli juutalainen ja hän teki laskelmansa juutalaisten kalenterin mukaisesti.

      • Hopihopihopi

        Nostradamus ilmaisi tämän tuhon ajankohdan kuvammalla niin tarkasti taivaankappaleiden asennot, että siitä on astronomit voineet tarkasti laskea, mistä päivästä on kyse. Katso mainittu Youtube-pätkä.


    • pertsa2010

      hoppihoppihoppi
      _____________
      Asiat tuntuisivat kulminoituvan aivan lähitulevaisuuteen.
      Maailma tosin loppuu Nostradamuksen mukaan vuonna 3797.Se on yksi
      niitä harvoja vuosilukuja joita hän antaa.

      Evankelistat ennustavat tempauksen tapahtuvan jotenkin salaisesti,mutta
      Kristuksen toinen tulemus on se suuri ja julkinen ja tarkoittaa vanhurskasten
      ylösnousemusta ja pedon ajan loppua pplus 1000-vuotisen valtakunnan
      alkua.

      Apokryfissä Elian ilmestys on suora viittaus tempaukseen , joka tapahtuu
      keskellä pedon / vihan aikaa :

      http://www.apokryfikirjat.com/elia.htm

      Ote ylläolevasta linkistä :

      Kuusikymmentä vanhurskasta, jotka ovat valmistautuneet tähän hetkeen, kuulevat. He vyöttäytyvät Jumalan rintakilpeen ja he juoksevat Jerusalemiin ja taistelevat häpeämättömän kanssa sanoen: "Kaikki vallat, joita profeetat ovat alusta lähtien tehneet, sinä olet tehnyt. Mutta sinä et kykene herättämään kuolleita, koska sinulla ei ole valtaa antaa elämää. Siitä me olemme tienneet, että sinä olet laittomuuden poika." Hän kuulee ja hän suuttuu ja käskee sytyttämään alttareille tulen. Vanhurskaat sidotaan, heidän nostetaan ylös ja poltetaan.

      Ja tuona päivänä monien sydämet ymmärtävät ja he pakenevat hänen luotaan sanoen: "Tämä ei ole Kristus. Kristus ei tapa vanhurskaita. Hän ei vainoa niin että hän etsisi heitä, vaan hän taivuttelee heidät merkeillä ja ihmeillä."

      Tuona päivänä Kristus säälii niitä, jotka ovat Hänen omiaan. Hän lähettää taivaasta 64000 enkeliä, jokaisella niistä kuusi siipeä. Ääni liikuttaa taivasta ja maata, kun he ylistävät ja kiittävät. Nyt ne, joiden otsan ylle on kirjoitettu Kristuksen nimi ja joiden käden yllä on sinetti, sekä pienet että suuret otetaan ylös heidän siipiensä ylle ja nostetaan ylös ennen vihaa. Sitten Gabriel ja Uriel tulevat valopylväiksi johdattaen heidät pyhään maahan. Heille suodaan syödä elämän puusta. He pukeutuvat valkeisiin vaatteisiin ja enkelit vartioivat heitä. He eivät janoa eikä laittomuuden poika kykene hallitsemaan heitä.

      • pertsa2010

        nostetaan ylös ennen vihaa.

        Tuossa viha tarkoittaa ettei Jumalan vihan maljoja vielä ole vuodatettu,mutta
        uskovat elävät kuitenkin sitä suuren ahdistuksen aikaa.


      • ..
        pertsa2010 kirjoitti:

        nostetaan ylös ennen vihaa.

        Tuossa viha tarkoittaa ettei Jumalan vihan maljoja vielä ole vuodatettu,mutta
        uskovat elävät kuitenkin sitä suuren ahdistuksen aikaa.

        "uskovat elävät kuitenkin sitä suuren ahdistuksen aikaa."

        Ahdistus, masennus ja kiihkouskovaisuus ovat usein saman sairauden oireita. Syy voi olla usein kemiallinen ja johtuu serotoniinin puutteesta aivoissa. Tällaisessa tapauksessa lääkitys on helpoin tapa.

        Serotoniinin puute vaikuttaa tutkitusti myös harha-aistimuksiin. Kun nautit serotoniinia, niin samalla pääset eroon kiihkouskovaisuudesta.

        http://www.tiede.fi/uutiset/1711/kiihkouskovaisuus_sikiaa_serotoniinista


      • hopihopihopi

        Niin tämä kristuksen tuleminen, ylöstempaus ja kuolleitten ylösnousemus ovat tapahtumia, jotka ihan voivat liittyä samaan asiaan, kuten Pertsa sanoit. Minusta on mahdollista, että ensin tapahtuu tämä ylöstempaus ja ylösnousemus, sen jälkeen maailmaa piinaa seitsemän vuotta antikristus ja sitten Jeesus laskeutuu taivaasta Öljymäelle.


      • pertsa2010 kirjoitti:

        nostetaan ylös ennen vihaa.

        Tuossa viha tarkoittaa ettei Jumalan vihan maljoja vielä ole vuodatettu,mutta
        uskovat elävät kuitenkin sitä suuren ahdistuksen aikaa.

        Ja PERTSA2010 tuntuu uskovan kaikkeen, mitä lopun ajoista on joku kirjoittanut. Mutta eikö lopun ajat ole vielä varsin kaukana, kun edes perheenjäsenet eivät ole nousset toisiaan vastaan lapset tappaen vanhempansa kuten Jeesus sanoi tapahtuvan.

        Kummallista tai normaalia Raamatun ristiriitaisuuksia, kun Markus kirjoittaa luku 13 Jeesuksen sanoneen lopun ajoista, että perheenjäsenet ovat toisiaan vastaan, uskovia pannaan vankeuteen ja heitä pahoinpidellään, ja kaikki vihaavat kristittyjä.

        Matteus 10 kertoo taas, että nuo asiat koskevat vain Jeesuksen opetuslapsien kohtaloa, kun Jeesus kertoo heille heidän tulevaisuudestaan ja antaa ohjeita heidän evankelioimismatkoihinsa Israelin kadonneitten lammasten tykö. Ei ihme, että kunnnon tietoa pitää etsiä vähän muualta kuin Raamatusta, kuten Pertsa tekeekin! Vaikka Elia on tietysti kuitenkin raamatullinen.


      • pertsa2010
        hopihopihopi kirjoitti:

        Niin tämä kristuksen tuleminen, ylöstempaus ja kuolleitten ylösnousemus ovat tapahtumia, jotka ihan voivat liittyä samaan asiaan, kuten Pertsa sanoit. Minusta on mahdollista, että ensin tapahtuu tämä ylöstempaus ja ylösnousemus, sen jälkeen maailmaa piinaa seitsemän vuotta antikristus ja sitten Jeesus laskeutuu taivaasta Öljymäelle.

        hopihopihopi sanoi :
        ensin tapahtuu tämä ylöstempaus ja ylösnousemus, sen jälkeen maailmaa piinaa seitsemän vuotta antikristus ja sitten Jeesus laskeutuu taivaasta Öljymäelle.
        ________
        Varsinainen ahdistuksen aika alkaa laittoman viimeisellä 3,5 vuotiskaudella
        ja tuo ilmestyskirjan teksti kertoo ,että uskoviia pelastuu tuolta ajalta.
        Muutoin vaikuttaa siltä että olemme aika lailla yksimielisiä pääasioista.

        Ilmestyskirja :
        7:13 Ja yksi vanhimmista puhui minulle ja sanoi: "Keitä ovat nämä pitkiin valkeihin vaatteisiin puetut, ja mistä he ovat tulleet?"
        7:14 Ja minä sanoin hänelle: "Herrani, sinä tiedät sen." Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka siitä SUURESTA AHDISTUKSESTA tulevat, ja he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä.


      • hopihopihopi
        pertsa2010 kirjoitti:

        hopihopihopi sanoi :
        ensin tapahtuu tämä ylöstempaus ja ylösnousemus, sen jälkeen maailmaa piinaa seitsemän vuotta antikristus ja sitten Jeesus laskeutuu taivaasta Öljymäelle.
        ________
        Varsinainen ahdistuksen aika alkaa laittoman viimeisellä 3,5 vuotiskaudella
        ja tuo ilmestyskirjan teksti kertoo ,että uskoviia pelastuu tuolta ajalta.
        Muutoin vaikuttaa siltä että olemme aika lailla yksimielisiä pääasioista.

        Ilmestyskirja :
        7:13 Ja yksi vanhimmista puhui minulle ja sanoi: "Keitä ovat nämä pitkiin valkeihin vaatteisiin puetut, ja mistä he ovat tulleet?"
        7:14 Ja minä sanoin hänelle: "Herrani, sinä tiedät sen." Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka siitä SUURESTA AHDISTUKSESTA tulevat, ja he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä.

        Eräs evankelista ja hänen poikansa väittävät, että poika sai näyn, jossa Kristus puhui pojalle. Kristus kertoi (ilmeisesti joitakin vuosia sitten, jonka jälkeen kirjoittivat kirjan), että nyt eletään Laodikean seurakunnan aikaa (johanneksen ilmestys 3. luku):

        ""Minä tiedän sinun tekosi: sinä et ole kylmä etkä kuuma. Kunpa olisitkin joko kylmä tai kuuma! Mutta sinä olet haalea, et kuuma etkä kylmä, ja siksi minä oksennan sinut suustani. Sinä kerskut, että olet rikas, entistäkin varakkaampi, etkä tarvitse enää mitään. Et tajua, mikä todella olet: surkea ja säälittävä, köyhä, sokea ja alaston..."

        Aika osuvat tekstin tähän aikaan. Löydän luterilaisesta kirkosta paljon tällaista.

        Mutta nyt sitten pitäisi olla neljän ratsastajan aika tulossa tai menossa (tai mennyt). En ole perehtynyt, mitä näillä vertauksilla saatettaisiin tarkalleen ottaen tarkoittaa. Mutta senhän jälkeen Johanneksen ilmestyksen teksteissä on tämä mainitsemasi kohta, jossa on lukuisia ihmisiä tullut Jeesuksen luoksen suuren ahdituksen alta pois.


      • pertsa2011
        hopihopihopi kirjoitti:

        Eräs evankelista ja hänen poikansa väittävät, että poika sai näyn, jossa Kristus puhui pojalle. Kristus kertoi (ilmeisesti joitakin vuosia sitten, jonka jälkeen kirjoittivat kirjan), että nyt eletään Laodikean seurakunnan aikaa (johanneksen ilmestys 3. luku):

        ""Minä tiedän sinun tekosi: sinä et ole kylmä etkä kuuma. Kunpa olisitkin joko kylmä tai kuuma! Mutta sinä olet haalea, et kuuma etkä kylmä, ja siksi minä oksennan sinut suustani. Sinä kerskut, että olet rikas, entistäkin varakkaampi, etkä tarvitse enää mitään. Et tajua, mikä todella olet: surkea ja säälittävä, köyhä, sokea ja alaston..."

        Aika osuvat tekstin tähän aikaan. Löydän luterilaisesta kirkosta paljon tällaista.

        Mutta nyt sitten pitäisi olla neljän ratsastajan aika tulossa tai menossa (tai mennyt). En ole perehtynyt, mitä näillä vertauksilla saatettaisiin tarkalleen ottaen tarkoittaa. Mutta senhän jälkeen Johanneksen ilmestyksen teksteissä on tämä mainitsemasi kohta, jossa on lukuisia ihmisiä tullut Jeesuksen luoksen suuren ahdituksen alta pois.

        hoppihoppihoppi sanoi :
        Mutta nyt sitten pitäisi olla neljän ratsastajan aika tulossa tai menossa (tai mennyt). En ole perehtynyt, mitä näillä vertauksilla saatettaisiin tarkalleen ottaen tarkoittaa.
        ____________
        Tuossa on vähän apuja - siis se minkä minä ymmärrän.

        Ilmestyskirja:
        6:2 Ja minä näin, ja katso: valkea hevonen; ja sen selässä istuvalla oli jousi, ja hänelle annettiin seppele, ja hän lähti voittajana ja voittamaan.

        Näkisin tuossa kaksi vaihtoehtoa :

        1)Ratsastajalla ei ollut nuolia - ainoastaan jjousi.
        Kyse voisi olla kristinuskosta joka LÄHTI voittajana ja voittamaan.
        Kun kristus perusti kristinuskon niin se oli sitä voittamista ja sen jälkeen on paljon sieluja voitettu ja lopullinen voitto tuleekin olemaan
        Jumalan.
        2)Ratsastajan valkea väri on petollinen ja jousi ilman nuolia kuvastaa myös samaa asiaa.
        Seuraavat ratsut kuvailisivat sitä ,että nyt ratsastajalla oli jo käyttökelpinen ase ja niin edelleen.

        Seuraavat ratsastajat eivät kaipaa selityksiä.Jokainen voi ajatella nuo muut ratsastajat vai kuinka?


    • pertsa2010

      .. sanoi :
      Serotoniinin puute vaikuttaa tutkitusti myös harha-aistimuksiin. Kun nautit serotoniinia, niin samalla pääset eroon kiihkouskovaisuudesta.
      ___________
      Jos olet vielä siin viisissäkymmenissä niin tulet taatusti näkemään
      nuo lopun ajat tai sen merkkejä.
      Mehän emme tiedä milloin nuo tapahtuvat , mutta ensin sopulit vähän sotivat
      ja sitten rakentavat kolmannen temppelin,johon antikristus astuu julistaen
      olevansa jumala.

      • dikduk

        Kristinuskoon ei kuulu kovinkaan suuri ihmiselämän arvostus,"ensin sopulit vähän sotivat ja sitten rakentavat kolmannen temppelin,johon antikristus astuu julistaen olevansa jumala. " .
        Israelilaiset ja palestiinalaiset ovat sopuleita, ihmismassa, ensin ne sotivat ja sitten juutalaiset rakentavat kolmannen temppelin, josta muuten ei ole yhtään ennustusta VT:ssä -ja alkavat uskoa kristinuskon opetuksiin antikristuksesta ja vastoin omaa uskontoaan uskovat temppelissä jumalaksi julistautunutta ihmistä . "Jumala ei ole ihminen" sanoi tora muinoin , mutta kuka vanhoja muistelee?

        Sitten alkaa vielä kummallisempi näytelmä :enkelit, paholainen ja Jeesus sotivat , ihmisiä temmataan taivaaseen ,saatana joka on riehunut ties kuinka kauan vapaasti , vangitaan ja oikea Jumala saapuu Israeliin ,julistaa Jerusalemin pääkaupungikseen ja Israel laajentuu ympäri lähi-itää koska Jerusalemiin asumaan tullut Jumala jostain syystä haluaa että Israelilla on laaja alue .Jumala hallitsee kuninkaana tuhat vuotta, mutta jostain syystä saatana sen jälkeen vapautetaan ja taas aletaan sotia, koska ihmiset eivät olleet tyytyväisiä keskuudessaan asuneen Jumalan hallintoon .
        .
        Mikä mahtaa olla kaiken tämän tarkoitus jos sellaista on , muinaiset apokalypsit kun eivät aukea nykyihmiselle ?

        Lopunajan merkkejä on "taatusti nähty" satoja kertoja "kun ja kun ja kun" , ja uusi selitys tarvitaan taas pian. Nyt on jo siirrytty vuodesta 1948 vuoteen 1967 ja riittää jos jokukaan sukupolvesta -jonka ikä on hinattu odotettavissa olevaan korkeimpaan elinikään -on elossa. Näin mm Suomen itsenäistymisestä ei ole kulunut vielä ihan täyttä sukupolveakaan .


    • pertsa2010

      hoppihoppihoppi sanoi :
      , niin Kristuksen takaisin tuleminen tulisi ennen, kuin itsenäisyyden (1948 tai 1967) kokenut sukupolvi on kuollut. Sukupolven valinta ajan mitaksi viitaa vanhuksen elinikään.
      ___________
      Tuon voisi ymmärtää myös niin,että kun jokaikinen tuosta sukupolvesta on kuollut niin vasta sitten asiat alkavat tapahtua.Täten se ei koskisi keski - ikää
      vaan sukupolvensa vanhinta.

      • hopihopihopi

        Tämä lopunaikojen profetoiden kokonaisuus on mielenkiintoinen. Jos joku nyt jotenkin uskoo Raamattuun, niin näitä lopuaikojen merkkejä on kyllä ilmassa, vaikka merkkejä arvoisi vain Raamatussa mainittujen profetioiden valossa (esim viljan hinnan nousu).

        En nyt tiedä, pitääkö ensin viljan hinta nousta korkealle, kun isoja tapahtumia alkaa vyörymään vai vasta sen jälkeen. Ajattelen itse niin, että jos ensi vuonna eli 2012 viljasato jää poikkeuksellisen huonoksi globaalilla tasolla, niin tämä on silloin vahva merkki siitä, että nämä muutkin tapahtumat saattavat olla ovella syksyllä 2012.

        Jo nyt ruokavarastot alkavat huveta, koska tänä vuonna kuivuus (mm. USA:ssa paha katovuosi) ja bioenergiatuotanto pienentäneet viljasatoa, mikä on nostanut ruuan hintaa tuntuvasti. Jos viljasato epäonnistuu vuonna 2012, niin suuria ongelmia alkaa tapahtua syksyllä 2012. Tämä saattaa olla lähtöaskel näille lopun ajan kauheuksille, joita ennustetaan sitten talviajalle. Meille suomalaisille taitaa olla kovin vierasta ajatella, mitä tarkoittaa se, ettei kaupasta saa ruokaa. Suomessa on varmuusvarastoja (nykyään aika pienet), mutta ulkomailla niitä on todella huonosti.

        Tähtitieteilijät ovat ennakoineet, attä auringon pilkkujen pitkän aikavälin maksimi saavutetaan vuonna 2012. Tämä on yksi tekijä monien joukossa, joka vaikuttaa säähän. Jos kasvihuoneilmiö ja auringonpilkut pahentavat kuivuutta ja ehkä tulviakin, niin eväitä satovaihteluille on. Yhä kasvava bioenergiatuotanto on vienyt myös peltoa-alaa ruualta.


      • pertsa2010
        hopihopihopi kirjoitti:

        Tämä lopunaikojen profetoiden kokonaisuus on mielenkiintoinen. Jos joku nyt jotenkin uskoo Raamattuun, niin näitä lopuaikojen merkkejä on kyllä ilmassa, vaikka merkkejä arvoisi vain Raamatussa mainittujen profetioiden valossa (esim viljan hinnan nousu).

        En nyt tiedä, pitääkö ensin viljan hinta nousta korkealle, kun isoja tapahtumia alkaa vyörymään vai vasta sen jälkeen. Ajattelen itse niin, että jos ensi vuonna eli 2012 viljasato jää poikkeuksellisen huonoksi globaalilla tasolla, niin tämä on silloin vahva merkki siitä, että nämä muutkin tapahtumat saattavat olla ovella syksyllä 2012.

        Jo nyt ruokavarastot alkavat huveta, koska tänä vuonna kuivuus (mm. USA:ssa paha katovuosi) ja bioenergiatuotanto pienentäneet viljasatoa, mikä on nostanut ruuan hintaa tuntuvasti. Jos viljasato epäonnistuu vuonna 2012, niin suuria ongelmia alkaa tapahtua syksyllä 2012. Tämä saattaa olla lähtöaskel näille lopun ajan kauheuksille, joita ennustetaan sitten talviajalle. Meille suomalaisille taitaa olla kovin vierasta ajatella, mitä tarkoittaa se, ettei kaupasta saa ruokaa. Suomessa on varmuusvarastoja (nykyään aika pienet), mutta ulkomailla niitä on todella huonosti.

        Tähtitieteilijät ovat ennakoineet, attä auringon pilkkujen pitkän aikavälin maksimi saavutetaan vuonna 2012. Tämä on yksi tekijä monien joukossa, joka vaikuttaa säähän. Jos kasvihuoneilmiö ja auringonpilkut pahentavat kuivuutta ja ehkä tulviakin, niin eväitä satovaihteluille on. Yhä kasvava bioenergiatuotanto on vienyt myös peltoa-alaa ruualta.

        hopihopihopi sanoi :
        En nyt tiedä, pitääkö ensin viljan hinta nousta korkealle, kun isoja tapahtumia alkaa vyörymään vai vasta sen jälkeen.
        ______________
        Tuossa lopussa Daniel 12:6 puhuu lopun ajoista ja PYHÄN KANSAN yhden osan hajotus on jo päättynyt,mutta kymmenen kadonneen heimon kohtalo on
        vielä ymmärtääkseni arvoitus.Kashmirissa heitä on havaittu olevan.

        Minä ymmärtäisin , että pian syttyy paha suuri sota , kun tuo maailman
        talousromahdus vielä tuosta etenee.En usko sopuleiden pystyvän
        parempiin älyllisiin suorituksiin kuin ennenkään.
        Maankuori on myös liikahdellut siihen malliin että uskon että saattaa
        tulla myös pahoja luonnon katastrofeja.

        Kaikki tuo aiheuttaisi kertaheitolla suuret nälänhädät , kulkutaudit ja
        joukkokuolemat.

        Talousromahduksenkin seurauksena maahamme saattaa syntyä
        nälänhätä sillä jos logistiikka pettävää niin kaupungeissa kuoleminen
        nälkään alkaa jokseenkin heti , sillä vanhat ihmiset eivät aina pysty
        liikkumaan kotoaan minnekään kauemmas.

        Eräs rukous kuuluu :
        Herra anna meidän elää mielenkiintoisia aikoja,mutta ei liian
        mielenkiintoisia.

        Koko maailmahan tuntuu olevan kuin viittä vaille räjähdystä.

        Me pysymme vaimon kanssa hengissä vähintäin ensi kesään asti
        vaikkemme saisi mistään mitään elintarvikkeita , jos saamme vain
        perunasadon korjattua.Kestosäilykkeitä on kellari piukassa - ne ovat
        halpoja.
        _______________________________________________________
        Daniel :
        12:6 Ja toinen sanoi pellavapukuiselle miehelle, joka oli virran vetten yläpuolella: "Kuinka kauan on vielä näitten ihmeellisten asiain loppuun?"
        12:7 Ja minä kuuntelin pellavapukuista miestä, joka oli virran vetten yläpuolella, ja hän nosti oikean ja vasemman kätensä taivasta kohti ja vannoi hänen kauttansa, joka elää iankaikkisesti: "Siihen on vielä aika, kaksi aikaa ja puoli aikaa. Ja kun pyhän kansan yhden osan hajotus on loppunut, silloin nämä kaikki täyttyvät.


      • Gagarin
        pertsa2010 kirjoitti:

        hopihopihopi sanoi :
        En nyt tiedä, pitääkö ensin viljan hinta nousta korkealle, kun isoja tapahtumia alkaa vyörymään vai vasta sen jälkeen.
        ______________
        Tuossa lopussa Daniel 12:6 puhuu lopun ajoista ja PYHÄN KANSAN yhden osan hajotus on jo päättynyt,mutta kymmenen kadonneen heimon kohtalo on
        vielä ymmärtääkseni arvoitus.Kashmirissa heitä on havaittu olevan.

        Minä ymmärtäisin , että pian syttyy paha suuri sota , kun tuo maailman
        talousromahdus vielä tuosta etenee.En usko sopuleiden pystyvän
        parempiin älyllisiin suorituksiin kuin ennenkään.
        Maankuori on myös liikahdellut siihen malliin että uskon että saattaa
        tulla myös pahoja luonnon katastrofeja.

        Kaikki tuo aiheuttaisi kertaheitolla suuret nälänhädät , kulkutaudit ja
        joukkokuolemat.

        Talousromahduksenkin seurauksena maahamme saattaa syntyä
        nälänhätä sillä jos logistiikka pettävää niin kaupungeissa kuoleminen
        nälkään alkaa jokseenkin heti , sillä vanhat ihmiset eivät aina pysty
        liikkumaan kotoaan minnekään kauemmas.

        Eräs rukous kuuluu :
        Herra anna meidän elää mielenkiintoisia aikoja,mutta ei liian
        mielenkiintoisia.

        Koko maailmahan tuntuu olevan kuin viittä vaille räjähdystä.

        Me pysymme vaimon kanssa hengissä vähintäin ensi kesään asti
        vaikkemme saisi mistään mitään elintarvikkeita , jos saamme vain
        perunasadon korjattua.Kestosäilykkeitä on kellari piukassa - ne ovat
        halpoja.
        _______________________________________________________
        Daniel :
        12:6 Ja toinen sanoi pellavapukuiselle miehelle, joka oli virran vetten yläpuolella: "Kuinka kauan on vielä näitten ihmeellisten asiain loppuun?"
        12:7 Ja minä kuuntelin pellavapukuista miestä, joka oli virran vetten yläpuolella, ja hän nosti oikean ja vasemman kätensä taivasta kohti ja vannoi hänen kauttansa, joka elää iankaikkisesti: "Siihen on vielä aika, kaksi aikaa ja puoli aikaa. Ja kun pyhän kansan yhden osan hajotus on loppunut, silloin nämä kaikki täyttyvät.

        Pertsa, tutustu 1900 luvun historiaan.


      • pertsa2010
        Gagarin kirjoitti:

        Pertsa, tutustu 1900 luvun historiaan.

        Gagarin sanoi :
        Pertsa, tutustu 1900 luvun historiaan.
        _______
        Historiantuntemukseni on suurin piirtei nolla , mutta mihin viittaat.


      • Gagarin
        pertsa2010 kirjoitti:

        Gagarin sanoi :
        Pertsa, tutustu 1900 luvun historiaan.
        _______
        Historiantuntemukseni on suurin piirtei nolla , mutta mihin viittaat.

        Viittaan siihen, että 1900 luvun historian luulisi karmeudessaan täyttävän kaikki profetiat.


      • pertsa2010
        Gagarin kirjoitti:

        Viittaan siihen, että 1900 luvun historian luulisi karmeudessaan täyttävän kaikki profetiat.

        Gagarin sanoi :
        Viittaan siihen, että 1900 luvun historian luulisi karmeudessaan täyttävän kaikki profetiat.
        ___________
        Ei tule riittämään varsinkaan määrällisesti.


      • Gagarin
        pertsa2010 kirjoitti:

        Gagarin sanoi :
        Viittaan siihen, että 1900 luvun historian luulisi karmeudessaan täyttävän kaikki profetiat.
        ___________
        Ei tule riittämään varsinkaan määrällisesti.

        Mikä siinä ei riitä? Kuolleiden määrä, katastrofit (humanitääriset ja luonnon aiheuttamat), jokin muu, mikä?

        Mikä nykyajassa antaa pienintäkään viitettä siihen, mikä ylittäisi hirveydessään ko. ajanjakson? Liian hidas nettiyhteys, vai se, ettei lähikaupasta saa mango-appelsiinin maukuista laihdutussuklaata?


      • pertsa2010
        Gagarin kirjoitti:

        Mikä siinä ei riitä? Kuolleiden määrä, katastrofit (humanitääriset ja luonnon aiheuttamat), jokin muu, mikä?

        Mikä nykyajassa antaa pienintäkään viitettä siihen, mikä ylittäisi hirveydessään ko. ajanjakson? Liian hidas nettiyhteys, vai se, ettei lähikaupasta saa mango-appelsiinin maukuista laihdutussuklaata?

        Ggarin sanoi :
        Mikä nykyajassa antaa pienintäkään viitettä siihen, mikä ylittäisi hirveydessään ko. ajanjakson?
        __________
        Sopulit aloittavat aina juoksemisen ,kun tulee lama-aikoja.
        Ja nyt on tulossa romahdus.


      • Gagarin
        pertsa2010 kirjoitti:

        Ggarin sanoi :
        Mikä nykyajassa antaa pienintäkään viitettä siihen, mikä ylittäisi hirveydessään ko. ajanjakson?
        __________
        Sopulit aloittavat aina juoksemisen ,kun tulee lama-aikoja.
        Ja nyt on tulossa romahdus.

        Ei vastaa 1929 vuoden lamaa.


      • pertsa2010
        Gagarin kirjoitti:

        Ei vastaa 1929 vuoden lamaa.

        Gagarin sanoi :
        Ei vastaa 1929 vuoden lamaa.
        ______________
        Pianhan tuon näemme.Kulissien takana puuhataan taalan aseman syrjäyttämistä ja euronkin asema alkaa olla kiikun kaakun.

        No pankit luovat lisää mahdottomat määrät virtuaalirahaa niin kyllä se siitä.
        Vai olisiko sillä jopa seurauksia :-)
        Kansanedustajista Uuspaavalniemi oli hajulla mistä tämä poliitikkojen
        suuri "hätä" johtuu.


      • Gagarin
        pertsa2010 kirjoitti:

        Gagarin sanoi :
        Ei vastaa 1929 vuoden lamaa.
        ______________
        Pianhan tuon näemme.Kulissien takana puuhataan taalan aseman syrjäyttämistä ja euronkin asema alkaa olla kiikun kaakun.

        No pankit luovat lisää mahdottomat määrät virtuaalirahaa niin kyllä se siitä.
        Vai olisiko sillä jopa seurauksia :-)
        Kansanedustajista Uuspaavalniemi oli hajulla mistä tämä poliitikkojen
        suuri "hätä" johtuu.

        Se johtuu siitä, että ne joilla on enemmän kuin tarvitsevat, menettävät osan siitä mitä eivät tarvitse. Tavallisella työtätekevällä ihmisellä, kuten allekirjoittanut, lama ei tule tarkoittamaan joutumista katuojaan. Tämä taas on seurausta talousrakenteiden muuttumisesta verrattuna 1920 luvun talousinfrastruktuuriin, jolloin lama kouraisi jokaista sosiaaliluokkaa, vieden osan nälänhädän partaalle ja oikeasti puille paljaille.

        Pertsa, kaikella ystävyydellä, perehdy historiaan, sillä se on sinunkin historiaasi.


      • pertsa2010
        Gagarin kirjoitti:

        Se johtuu siitä, että ne joilla on enemmän kuin tarvitsevat, menettävät osan siitä mitä eivät tarvitse. Tavallisella työtätekevällä ihmisellä, kuten allekirjoittanut, lama ei tule tarkoittamaan joutumista katuojaan. Tämä taas on seurausta talousrakenteiden muuttumisesta verrattuna 1920 luvun talousinfrastruktuuriin, jolloin lama kouraisi jokaista sosiaaliluokkaa, vieden osan nälänhädän partaalle ja oikeasti puille paljaille.

        Pertsa, kaikella ystävyydellä, perehdy historiaan, sillä se on sinunkin historiaasi.

        Gagarin sanoi :
        Pertsa, kaikella ystävyydellä, perehdy historiaan, sillä se on sinunkin historiaasi.
        ______________
        Noista videoista löytyy vastaus siihen mitä politiikot pelkäävät ja
        mistä eivät ole puhuneet halaistua sanaa paitsi Uuspaavalniemi.
        Osa 1 kannattaa katsoa ainakin ja muut kiinnostuksen mukaan.
        Onparasta kopioida ne kotikoneelle ja katsella rauhassa.
        En nyt muista montako osaa itse katselin ,mutta ei ole syytä
        ruveta niistä laajemmalti jutustelemaan tässä ketjussa.

        Ne kertovat pankkien historian alusta pitäen.

        1)
        http://www.youtube.com/watch?v=Hax_UwfExks&feature=fvw
        2)
        http://www.youtube.com/watch?v=TyzSmZ60oYU
        3)
        http://www.youtube.com/watch?v=UqwgtNbESmg
        4)
        http://www.youtube.com/watch?v=gE95JrlD-xA
        5)
        http://www.youtube.com/watch?v=VG7NzUZ1XwY


      • Gagarin
        pertsa2010 kirjoitti:

        Gagarin sanoi :
        Pertsa, kaikella ystävyydellä, perehdy historiaan, sillä se on sinunkin historiaasi.
        ______________
        Noista videoista löytyy vastaus siihen mitä politiikot pelkäävät ja
        mistä eivät ole puhuneet halaistua sanaa paitsi Uuspaavalniemi.
        Osa 1 kannattaa katsoa ainakin ja muut kiinnostuksen mukaan.
        Onparasta kopioida ne kotikoneelle ja katsella rauhassa.
        En nyt muista montako osaa itse katselin ,mutta ei ole syytä
        ruveta niistä laajemmalti jutustelemaan tässä ketjussa.

        Ne kertovat pankkien historian alusta pitäen.

        1)
        http://www.youtube.com/watch?v=Hax_UwfExks&feature=fvw
        2)
        http://www.youtube.com/watch?v=TyzSmZ60oYU
        3)
        http://www.youtube.com/watch?v=UqwgtNbESmg
        4)
        http://www.youtube.com/watch?v=gE95JrlD-xA
        5)
        http://www.youtube.com/watch?v=VG7NzUZ1XwY

        Keskustelu menee nyt sivuraiteelle. Tarkoitatko, että pankkien kaatuminen on selvä enne Kristuksen toisesta tulemisesta? Väite olisi kummallinen, että rahamarkkinoiden huojunta avaa taivaiden portit, jonka seurauksena Jeesus laskeutuu taivaista, mutta 64 000 000 kuollutta toisessa maailmansodassa ei Jahvea hetkauttanut puoleen eikä toiseen? Eikö tässä nyt oikeasti ole pienehkö uskottavuusongelma?


      • pertsa2010
        Gagarin kirjoitti:

        Keskustelu menee nyt sivuraiteelle. Tarkoitatko, että pankkien kaatuminen on selvä enne Kristuksen toisesta tulemisesta? Väite olisi kummallinen, että rahamarkkinoiden huojunta avaa taivaiden portit, jonka seurauksena Jeesus laskeutuu taivaista, mutta 64 000 000 kuollutta toisessa maailmansodassa ei Jahvea hetkauttanut puoleen eikä toiseen? Eikö tässä nyt oikeasti ole pienehkö uskottavuusongelma?

        Gagarin sanoi :
        Keskustelu menee nyt sivuraiteelle. Tarkoitatko, että pankkien kaatuminen on selvä enne Kristuksen toisesta tulemisesta?
        _________
        En tarkoita.Tarkoitan sitä ,että kulissit apokalyptisiin tapahtumiin alkavat
        valmistua - mahdollisesti.
        Kerään tietoa ja tarkkailen mitä tapahtuu.Nuo profetiat ovat käyneet toteen
        suurimmaksi osaksi ja siksi toin ne näkyville ,sillä uskovat ainakin ymmärtävät mitä ne saattavat tarkoittaa.

        Maailmantalouden romahdus tarkoittaa suuria sotia nälänhätiä ,kulkutauteja
        ja jos tulee myös luonnonkatastrofeja niin tilanne ei ole mukava.
        Kolmannessa maailmansodassa vähintäin miljardi ihmistä siirtyy
        "laulukuoroon".


      • Gagarin
        pertsa2010 kirjoitti:

        Gagarin sanoi :
        Keskustelu menee nyt sivuraiteelle. Tarkoitatko, että pankkien kaatuminen on selvä enne Kristuksen toisesta tulemisesta?
        _________
        En tarkoita.Tarkoitan sitä ,että kulissit apokalyptisiin tapahtumiin alkavat
        valmistua - mahdollisesti.
        Kerään tietoa ja tarkkailen mitä tapahtuu.Nuo profetiat ovat käyneet toteen
        suurimmaksi osaksi ja siksi toin ne näkyville ,sillä uskovat ainakin ymmärtävät mitä ne saattavat tarkoittaa.

        Maailmantalouden romahdus tarkoittaa suuria sotia nälänhätiä ,kulkutauteja
        ja jos tulee myös luonnonkatastrofeja niin tilanne ei ole mukava.
        Kolmannessa maailmansodassa vähintäin miljardi ihmistä siirtyy
        "laulukuoroon".

        En jaksa uskoa, että III maailmasota käydään Euroopassa euroopan valtioiden välillä. Kiinalla ei ole sotilaallisia intressejä euroopassa. Venäjä on liian köyhä käydäkseen laajamittaista sotaa. Yhdysvalloilla ei myöskään ole intressejä hyökätä Eurooppaan. Joten, mikä on tosiasiallinen sotilaallinen uhka Euroopassa?


      • pertsa2010
        Gagarin kirjoitti:

        En jaksa uskoa, että III maailmasota käydään Euroopassa euroopan valtioiden välillä. Kiinalla ei ole sotilaallisia intressejä euroopassa. Venäjä on liian köyhä käydäkseen laajamittaista sotaa. Yhdysvalloilla ei myöskään ole intressejä hyökätä Eurooppaan. Joten, mikä on tosiasiallinen sotilaallinen uhka Euroopassa?

        Gagarin
        __________
        Venäjä on ainoa sotilaallinen uhkamme ja uhka kohdistuu myös Balttian maihin.
        Maailmanpoliittisen tilanteen muuttuessa Venäjä voi tuntea tarvitsevansa
        esimerkiksi tutka-asemia pohjois-Suomesta,mutta perustan näkemyksiäni
        myös asioihin joita sinä et arvosta.Itse pidän niitäkin tietoja korvan takana
        niin kauan kuin muistini pelaa tämänkin verran.

        Voimmehan niistä sinulle toisarvoisista asioistakin keskustella jos haluat.


      • Gagarin
        pertsa2010 kirjoitti:

        Gagarin
        __________
        Venäjä on ainoa sotilaallinen uhkamme ja uhka kohdistuu myös Balttian maihin.
        Maailmanpoliittisen tilanteen muuttuessa Venäjä voi tuntea tarvitsevansa
        esimerkiksi tutka-asemia pohjois-Suomesta,mutta perustan näkemyksiäni
        myös asioihin joita sinä et arvosta.Itse pidän niitäkin tietoja korvan takana
        niin kauan kuin muistini pelaa tämänkin verran.

        Voimmehan niistä sinulle toisarvoisista asioistakin keskustella jos haluat.

        Haluaisin kovasti tietää asioista joita en arvosta. Mitä ne ovat?


      • pertsa2010
        Gagarin kirjoitti:

        Haluaisin kovasti tietää asioista joita en arvosta. Mitä ne ovat?

        Gagarin
        _______
        Ne lliittyvät uskontoon / Raamattuun.


      • Gagarin
        pertsa2010 kirjoitti:

        Gagarin
        _______
        Ne lliittyvät uskontoon / Raamattuun.

        ***Maailmanpoliittisen tilanteen muuttuessa Venäjä voi tuntea tarvitsevansa
        esimerkiksi tutka-asemia pohjois-Suomesta,mutta perustan näkemyksiäni
        myös asioihin joita sinä et arvosta***

        Oli pakko kysyä, jos yhteen lauseeseen sisällytät maailmanpolitiikan, tutka-asemat ja Raamatun. Tuosta lähtöasetelmasta on aika vaikea lähteä keskustelemaan, jos kuvittelet niiden olevan vuorovaikutussuhteessa keskenään. Kuvitteletko?


      • pertsa2010
        Gagarin kirjoitti:

        ***Maailmanpoliittisen tilanteen muuttuessa Venäjä voi tuntea tarvitsevansa
        esimerkiksi tutka-asemia pohjois-Suomesta,mutta perustan näkemyksiäni
        myös asioihin joita sinä et arvosta***

        Oli pakko kysyä, jos yhteen lauseeseen sisällytät maailmanpolitiikan, tutka-asemat ja Raamatun. Tuosta lähtöasetelmasta on aika vaikea lähteä keskustelemaan, jos kuvittelet niiden olevan vuorovaikutussuhteessa keskenään. Kuvitteletko?

        Gagarin sanoi :
        ___________
        Ketjussa pakanain aika päättymässä toin nuo kaksi profetiaa näkyville.
        Niittenkin pohjalta ajattelen Raamatun profetioitten olevan toteutumassa.


      • Gagarin
        pertsa2010 kirjoitti:

        Gagarin sanoi :
        ___________
        Ketjussa pakanain aika päättymässä toin nuo kaksi profetiaa näkyville.
        Niittenkin pohjalta ajattelen Raamatun profetioitten olevan toteutumassa.

        Ja nämä kaksi profetiaa olivat lyhykäisyydessään mitä?


      • pertsa2010
        Gagarin kirjoitti:

        Ja nämä kaksi profetiaa olivat lyhykäisyydessään mitä?

        Gagarin sanoi :
        Ja nämä kaksi profetiaa olivat lyhykäisyydessään mitä?
        ______________
        Löytyvät tuolta :

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/10041725

        Jos haluat voin tietenkin kirjoittaa jonkin yhteenvedonkin,mutta kyllä sitä ennen
        täytyy lukaista koko juttu.


    • "Maya-intiaanien vanhin Apolinario Chile Pixtun on lopen kyllästynyt kysymyksiin maailmanlopusta. Syynä on se, että mayalaisen kalenterin väitetään loppuvan 21.12.2012, mikä tarkoittaisi maailmanloppua. Chile Pixtunia pommitetaan nyt aiheeseen liittyvillä kysymyksillä, kertoo uutistoimisto AP.

      Chile Pixtun tyrmää maailmanlopputeorian ja sanoo sen syntyneen länsimaisessa ajattelussa, ei maya-intiaanien keskuudessa."

      http://www.uusisuomi.fi/viihde/73735-maailmanloppu-2012-pelottaa-”olen-kurkkua-myoten-taynna”

      "Mayakalenterin (Tzolk'in) 13. (nykyinen) baktun loppuu laskentatavasta riippuen joko 21. tai 23. päivä joulukuuta. Sen jälkeen alkaa kuitenkin uusi pitkänlaskun kierros. 13. baktunin loppumista on usein virheellisesti tulkittu maailmanlopun (tarkemmin 2012-ilmiö) ajankohdaksi."

      http://fi.wikipedia.org/wiki/2012

      Linkistä löytyy muitakin ennustettuja ja suunniteltuja tapahtumia vuodelle 2012.

      "Tämä Nostradamusken ennustus viittaa tähtieteellisesti poikkeukselliseen taivaankappaleiden asentoon, jonka tiedemiehet ovat osanneet laskea vasta aivan viime vuosikymmeninä: "...Astronomit ovat todenneet, että 21.12.2012 myös aurinkokunnan taso linjautuu tarkasti galaksimme, Linnunradan ekvaattoritasoon. Tämä kierros on vienyt 26 000 vuotta! Aurinkokuntamme kaikki planeetat ovat samalla hetkellä myös suorassa linjassa kohti galaksimme keskustaa. Myös kaksi muutakin galaksia ovat tarkalleen samalla hetkellä samassa linjassa. Aurinko osuu 21.12.2012 ensimmäistä kertaa ekvaattoritasoon koko historian aikana. Siitä seuraa aurinkomyrskyjä..." Astronomit ennustavat muutenkin vuodelle 2012 aurinkopilkkujen kasvua ja aurinkomyrskyjä, jota tuottavat häiritsevää säteilyä mm. radioaalloille."

      Ainoat aurinkokuntaamme liittyvät tapahtumat ovat venuksen kulku auringon yli 6. kesäkuuta ja joulukuussa asteroidi 4179 toutatis sivuuttaa maan.

      • hopihopihopi

        Sanoit: "Ainoat aurinkokuntaamme liittyvät tapahtumat ovat venuksen kulku auringon yli 6. kesäkuuta ja joulukuussa asteroidi 4179 toutatis sivuuttaa maan." En tiedä väititko muut astronomiset faktat paikkansapitämättömiksi, mutta astronomit ovat raportoineet tapahtuvaksi nämä tässä keskustelussa mainitut muutkin taivaankappaleiden asennot.

        Ymmärrän oikein hyvin, että Maya intiaanien vanhin on kurkkua myöden täynnä tätä 21.12.2012 päivän asiaa, koska lehdistö tivaa häneltä koko ajan vastauksia. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että länsimaiset argeologian tutkijat olisivat olleet täysin väärässä sen johtopäätöksen kanssa, että tuhansia vuosia sitten Mayat liittyvät tämän päivän suureen tuhoon.

        Hopi intiaanien ennuskiveen on kirjoitettu suoraan, mitä tällä päivällä tarkoitetaan. Minusta ei voi olla sattumaa se, että tekstissä on osattu mainita ihmisten kyky hakea kiviä kuusta ja samalla kyky viestiä ja kulkea taivaita pitkin. Se miten he ovat osanneet ennustaa tämä asian, on jäänyt minulle mysteeriksi.


      • Pokkahontas

        Mikset sä enää leikikään barbeilla?


    • miss ei kirj.

      No tehdäänpä näin. 1.1. 2013 nostetaan tämä aloitus ylös tällä palstalla ja keskustellaan mitä kaikkea tapahtui.

      • hopihopihopi

        Joo tämä on hyvä ajatus. Kuten edellä huomasit, niin otin kantaa siihen, että vielä on syytä katsoa, miten vuoden 2012 viljasato globaalisti onnistuu.

        Nyt kannattaa tarkkaa huomata se, että 21.12.2012 päivämäärä esiintyy epäkristillisissä lähteissä. Tosin yhteensattumat ovat kovin poikkeuksellisia ja tämä päivämäärä osuus niin hyvin keskelle lopun ajan tapahtumia. Tämä päivämäärä viittaa enemmän suureen katastrofiin kuin johonkin kristilliseen erityiseen tapahtumaan (vaikkei sulje pois kristillisen tapahtuman mahdollisuutta).

        Jos haluat erotella lopun ajan tapahtumista kristilliset osat, niin viljan hinnan nousu, evankeliumin levittäminen joka kolkaan sekä tämä viikunapuu vertaus ovat niitä. Pidän myös Wilian Boothin kristillistä ilmestystä mielenkiintoisena. Käsitykseni mukaan tarkaa päivämäärää ei ole ilmoitettu maailman lopulle tai Kristuksen paluulle.

        Evankelista Dawid Pawsonin mielestä Raamattu kertoo Kristuksen palaavan lehtimajajuhlan aikana ja Öljymäelle, mutta tarkaa vuotta ei ole ilmoitettu. Yleisesti evankelistat opettavat myös, että ennen antikristuksen seitsemän vuoden piinahallintoa uskovat temmataan turvaan. Minusta tämä ylöstempaus on tässä se kaikkein merkityksellisin tapahtuma ja siitähän sitten seuraa Kristuksen fyysinen paluu maapallolle.

        Luther aikanaan opetti viisaasti siitä, että jos hän saisi tietää huomenna tulevan maailman lopun, niin mitä hän teksisi? Hän istuttaisi omenapuun. Eli meille kristityille lopun ajan enteet ovat rohkaisuksi tuleville ahdistuksen päiville, mutta meidän tulee elää normaalia elämää ja suunnitella elämäämme pitkällä aikavälillä aivan loppuun asti. Minusta ei ole todellakaan kristillistä kokoontua torille 21.12.2012 odottamaan jotain, vaan tehdä töitä ja käydä kirkossa aivan normaalisti.


    • Pinei pyyntö vaan

      Yrittäkää olla lahtaamatta ketään tai aiheuttamatta muutakaan tuhoa niin itsellenne kun muillekin, jos (ja kun) tuo maailmanloppunne ei tulekaan.
      Tämän planeetan lopptu tulee kyllä takuuvarmasti auringon kuollessa, mutta se ei ihan vielä ensi vuonna tapahdu.

      • hopihopihopi

        Maailman lopun pfofetoiden tarkois ei ole lahdata ketään. Ne jotka ovat uskovaisia, niin saavat pikemminkin lohtua ja toivoa silloin, kun ahdituksen ajat ovat ovella. Kenenkään ukovan ei tule lopettaa normaalia elämäntapaa tämän takia vaan, pysyä valmiina Kristuksen tulolle joka päivä kuten aina kuuluukin olla.

        Teille ateisteille näiden tarinoiden tarkoitus on ehkä se, että jos nyt sitten tämä paljon puhuttu ylöstempaus tapahtuisi, niin tiedätte mihin asiaan se liittyy. Jos joku ottaisi opiksi ja kääntyisi uskovaiseksi, niin hyvä myös sekin.

        Ne jotka jäävät maan päälle ylöstempauksen jälkeen, niiden kannattaa näinä ahdingon aikoina tehdä parannus ja kääntyä Jeesuksen puoleen. Piinaa kestää vuosia, mutta piinan lopulla Jeesus kokoaa omat luokseen. Jos kuoleman jälkeen joutuu helvettiin, niin sieltä ei ole enää pois pääsyä, vaikka kuinka katuisi.


    • pertsa2010

      hopihopihopi sanoi :
      Lisäksi monet evankelistat opettavat, että seitsemän vuotta ennen Kristuksen paluuta uskovat temmataan turvaan Jeesuksen luokse ja tänä piinan aikana antikritus tulee hallitsemaan maailmaa, kunnen antikritus vangitaan Kristus paluun yhteydessä.
      ___________

      Tempausteorian esittäjät sanovat , että tempaus olisi jokin ylimääräinen Jeesuksen tuleminen omilleen ikäänkuin salavihkaa ja tapahtuisi
      kahden ylösnousemuksen lisäksi.
      Jeesuksen tulo omilleen on kuitenkin julkinen.Hänen jalkansa seisovat sinä päivänä Öljymäellä.......

      Tempaus kuuluu kuitenkin joukkoon ylösnousemukset ja ylösnousemuksia on vain kaksi :

      -Vanhurskasten ylösnousemus ,jolloin Jeesus saapuu julkisesti ja tempaa omansa ylös pilviin ja
      surmaa laittoman jolloin alkaa 1000-vuotinen valtakunta.
      -Tuomion ylösnousemus joka tarkoittaa maailman loppua ja viimeistä tuomiota.

      Muista ylösnousemuksista Raamattu ei puhu.
      Eli puhutaan varmaankin vanhurskasten ylösnousemuksesta
      ____________________________________________________________
      Apokryfikirja nimeltään Elian ilmestys kylläkin puhuu kuitenkin tempauksesta :

      http://www.apokryfikirjat.com/elia.htm

      Ote yläpuolisesta linkistä :

      Kuusikymmentä vanhurskasta, jotka ovat valmistautuneet tähän hetkeen, kuulevat. He vyöttäytyvät Jumalan rintakilpeen ja he juoksevat Jerusalemiin ja taistelevat häpeämättömän kanssa sanoen: "Kaikki vallat, joita profeetat ovat alusta lähtien tehneet, sinä olet tehnyt. Mutta sinä et kykene herättämään kuolleita, koska sinulla ei ole valtaa antaa elämää. Siitä me olemme tienneet, että sinä olet laittomuuden poika." Hän kuulee ja hän suuttuu ja käskee sytyttämään alttareille tulen. Vanhurskaat sidotaan, heidän nostetaan ylös ja poltetaan.
      Ja tuona päivänä monien sydämet ymmärtävät ja he pakenevat hänen luotaan sanoen: "Tämä ei ole Kristus. Kristus ei tapa vanhurskaita. Hän ei vainoa niin että hän etsisi heitä, vaan hän taivuttelee heidät merkeillä ja ihmeillä."
      Tuona päivänä Kristus säälii niitä, jotka ovat Hänen omiaan. Hän lähettää taivaasta 64000 enkeliä, jokaisella niistä kuusi siipeä. Ääni liikuttaa taivasta ja maata, kun he ylistävät ja kiittävät. Nyt ne, joiden otsan ylle on kirjoitettu Kristuksen nimi ja joiden käden yllä on sinetti, sekä pienet että suuret otetaan ylös heidän siipiensä ylle ja NOSTETAAN YLÖS ennen VIHAA. Sitten Gabriel ja Uriel tulevat valopylväiksi johdattaen heidät pyhään maahan. Heille suodaan syödä elämän puusta. He pukeutuvat valkeisiin vaatteisiin ja enkelit vartioivat heitä. He eivät janoa eikä laittomuuden poika kykene hallitsemaan heitä.

      • tiedoksi vaan

        Muista ylösnousemuksista Raamattu ei puhu.
        Eli puhutaan varmaankin vanhurskasten ylösnousemuksesta...


        Huonosti on "profeetta" kirjansa lukenut.

        Ap. 24:15
        15 ja pidän sen toivon Jumalaan, että on oleva ylösnousemus, jota nämä itsekin odottavat, sekä vanhurskasten että vääräin.


      • pertsa2010
        tiedoksi vaan kirjoitti:

        Muista ylösnousemuksista Raamattu ei puhu.
        Eli puhutaan varmaankin vanhurskasten ylösnousemuksesta...


        Huonosti on "profeetta" kirjansa lukenut.

        Ap. 24:15
        15 ja pidän sen toivon Jumalaan, että on oleva ylösnousemus, jota nämä itsekin odottavat, sekä vanhurskasten että vääräin.

        tiedoksi vaan sanoi :
        Huonosti on "profeetta" kirjansa lukenut.
        __________
        Sinä et ole ymmärtänyt lukemaasi
        Nuo kaksi mainittiin siellä tekstissäni nimimerkki mikä liet.
        Ap. 24:15
        15 ja pidän sen toivon Jumalaan, että on oleva ylösnousemus, jota nämä itsekin odottavat, sekä vanhurskasten että vääräin.


      • ??

        Mutta eihän antikristus voi tulla niin kauan, kun uskovat ja pyhä henki on maanpäällä !


      • pertsa2010
        ?? kirjoitti:

        Mutta eihän antikristus voi tulla niin kauan, kun uskovat ja pyhä henki on maanpäällä !

        2:3 Älkää antako kenenkään vietellä itseänne millään tavalla. Sillä se päivä ei tule, ennenkuin luopumus ensin tapahtuu ja laittomuuden ihminen ilmestyy, kadotuksen lapsi

        Ensin tapahtuu siis luopumus ja kun luopumus on tapahtunut niin silloin
        ilmestyy Antikristus.Kun luopumus on loppumäärässään niin silloi
        ilmestyy tuo laiton.

        Pyhä Henki tulee olemaan aina maan päällä sillä uskovia elää myös
        antikristuksen ajassa suuren ahdistuksen aikana :

        Ilmestyskirja:
        7:14 Ja minä sanoin hänelle: "Herrani, sinä tiedät sen." Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka siitä suuresta ahdistuksesta tulevat, ja he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä


      • hopihopihopi

        Raamatussa on paljon vertauskuvia. Lopunaikojen tulkinta on vaativaa, mutta Raamatusta saa kyllä irti tapahtumien kulun jossain määrin. Monet evankelistat ovat asiallisesti analysoineet näitä tempauksia ja päätyneet monasti pariin vaihtoehtoon, jotka ovat Raamatun mukaisia, mutta eivät ole osannet kannattaa jotakin suoraan. Eräät toiset ja aika yleistikin evankelistat ovat kuvanneet kristittyjen tempaamista pois maailmasta turvaan ennen lopun aikojen kamaluuksia ja Jeesuksen takaisin tulemista.

        Tässä on yksi linkki tempauksen analyysiin. PDF:n loppulla on liite norjalaisen 79 vuotiaan henkilön näystä, miten tempaus tapahtuu. http://www.kotikone.fi/kalle/teokset/T16_Ylostempaus.pdf

        Olen tässä kovasti miettinyt, miten uskottava teksti tämä on. En ole löytänyt sellaisia asioita, että tuomitsisin tämän valheeksi. Siis pidän ihan mahdollisena, että tässä on Jumalan antama todellinen näky siitä, miten tempaus tapahtuu.


      • pertsa2010
        hopihopihopi kirjoitti:

        Raamatussa on paljon vertauskuvia. Lopunaikojen tulkinta on vaativaa, mutta Raamatusta saa kyllä irti tapahtumien kulun jossain määrin. Monet evankelistat ovat asiallisesti analysoineet näitä tempauksia ja päätyneet monasti pariin vaihtoehtoon, jotka ovat Raamatun mukaisia, mutta eivät ole osannet kannattaa jotakin suoraan. Eräät toiset ja aika yleistikin evankelistat ovat kuvanneet kristittyjen tempaamista pois maailmasta turvaan ennen lopun aikojen kamaluuksia ja Jeesuksen takaisin tulemista.

        Tässä on yksi linkki tempauksen analyysiin. PDF:n loppulla on liite norjalaisen 79 vuotiaan henkilön näystä, miten tempaus tapahtuu. http://www.kotikone.fi/kalle/teokset/T16_Ylostempaus.pdf

        Olen tässä kovasti miettinyt, miten uskottava teksti tämä on. En ole löytänyt sellaisia asioita, että tuomitsisin tämän valheeksi. Siis pidän ihan mahdollisena, että tässä on Jumalan antama todellinen näky siitä, miten tempaus tapahtuu.

        hopihopi sanoi :
        Olen tässä kovasti miettinyt, miten uskottava teksti tämä on. En ole löytänyt sellaisia asioita, että tuomitsisin tämän valheeksi. Siis pidän ihan mahdollisena, että tässä on Jumalan antama todellinen näky siitä, miten tempaus tapahtuu.
        __________
        Joo oli se tuttu tuo näky ennestään.
        Saattaa olla että asiat tapahtuvat juuri noin.Uskovat saatetaan ottaa hyvinkin
        ylös ennenkuin enkelit vuodattavat Jumalan vihan maljat maan päälle.
        Suurta ahdistuksen aikaa emme kuitenkaan vältä ja sekin on antikristuksen
        aikaa :

        Ilmestyskirja :
        7:13 Ja yksi vanhimmista puhui minulle ja sanoi: "Keitä ovat nämä pitkiin valkeihin vaatteisiin puetut, ja mistä he ovat tulleet?" >> Jakeen lisätiedot
        7:14 Ja minä sanoin hänelle: "Herrani, sinä tiedät sen." Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka siitä SUURESTA AHDISTUKSESTA tulevat, ja he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä


      • hopihopihopi
        pertsa2010 kirjoitti:

        hopihopi sanoi :
        Olen tässä kovasti miettinyt, miten uskottava teksti tämä on. En ole löytänyt sellaisia asioita, että tuomitsisin tämän valheeksi. Siis pidän ihan mahdollisena, että tässä on Jumalan antama todellinen näky siitä, miten tempaus tapahtuu.
        __________
        Joo oli se tuttu tuo näky ennestään.
        Saattaa olla että asiat tapahtuvat juuri noin.Uskovat saatetaan ottaa hyvinkin
        ylös ennenkuin enkelit vuodattavat Jumalan vihan maljat maan päälle.
        Suurta ahdistuksen aikaa emme kuitenkaan vältä ja sekin on antikristuksen
        aikaa :

        Ilmestyskirja :
        7:13 Ja yksi vanhimmista puhui minulle ja sanoi: "Keitä ovat nämä pitkiin valkeihin vaatteisiin puetut, ja mistä he ovat tulleet?" >> Jakeen lisätiedot
        7:14 Ja minä sanoin hänelle: "Herrani, sinä tiedät sen." Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka siitä SUURESTA AHDISTUKSESTA tulevat, ja he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä

        Maailmassa on tällä hetkellä niin paljon pahaa ja tuskaa, että joku voisi kutsua tätäkin päivää jo suurten ahdistusten päiväksi: Sotia, tsunameja, maanjäristyksia, nälänhätää ja kristittyjen kansanmurhaa (mm. Sudanin vuoristossa) tapahtuu koko ajan.


    • "Astronomit ovat todenneet, että 21.12.2012 myös aurinkokunnan taso linjautuu tarkasti galaksimme, Linnunradan ekvaattoritasoon. Tämä kierros on vienyt 26 000 vuotta! Aurinkokuntamme kaikki planeetat ovat samalla hetkellä myös suorassa linjassa kohti galaksimme keskustaa."

      Tässä kerrotaan kuinka tänä vuonna on 6 planeettaa ollut linjassa ja jos tietää kuinka planeetat kiertävät aurinkoa ja millä nopeudella, pitäisi tietää että minkäänlainen samanlainen linjaus ei tule tapahtumaan 2012.
      http://www.time.com/time/health/article/0,8599,2070503,00.html

      Wikipediasta, kannattaa lukea kohta teksti otsikon "Other alignments" alta.
      http://en.wikipedia.org/wiki/2012_phenomenon

      NASA vastaa erinäisiin kysymyksiin.
      http://www.nasa.gov/topics/earth/features/2012.html

      Tänne voit syöttää päivämäärät itse ja katsoa kuinka väärässä linjauspuheet ovat.
      http://www.fourmilab.ch/cgi-bin/Solar

      Siinä 5 minuutin tulos kun etsin vastauksia yhden aiheen väitteisiin tekstistäsi.
      Ja ne väitteet ovat täyttä puppua.

      Haluatko lyödä vetoa siitä kuinka paikkaansapitäviä nuo muut kohdat ovat?

      • asfdasdfasfasfd

        Niin kyse tässä on oikeastaan siitä, mitä tähtien asentoa oikeastaan tässä tarkoitetaan. Periaatteessa ko. päivänä on olemassa taivaankappaleiden linjauksia, jotka ovat poikkeuksellisia. Tässä yksi kriittinen tähtitieteellinen kommentti asiasta: http://www.astro.uu.nl/~strous/AA/en/2012.html


    • tiedoksi vaan

      Pertsa otti esille toisessa ketjussa, että Jerusalemin pakanain aika olisi päättymässä.

      Se nyt on päättynyt jo ajat sitten. Pertsa kulkee vähän jälkijunassa.

      • pertsa2010

        Tiedoksi vaan sanoi :
        Se nyt on päättynyt jo ajat sitten. Pertsa kulkee vähän jälkijunassa.
        _______________
        Milloin se on mielestäsi sitten päättynyt??


    • ??

      Ei muuten ole pakanain aika vielä päättynyt, mutta on päättymässä.

    • just joo ...

      Valhe, Ursan eikä Nasan tietolähteet ainakaan tällaista kerro. Noihin "ennustuksiin" voisi hiukan soveltaa kritiikkiä eikä suoltaa tänne kaikkea totena mitä äärihörhöjen ja maailmanlopun odottajien saiteilla sattuu milloinkin lukemaan.

    • elakim

      hoppihoppihoppi

      Elä koita niistä mahdollisista aurinkotuulista mitään johtopäätöksiä tehdä.

      Ei sellaisen pyytäminen olisi mikään temppu edes. Vaikka galagsit olis missä asennossa tahansa.

      Ja joo. En todista väitettäni!

      Se on ihan ylläri, jos sieltä alkaa isompaa purkausta tulemaan :)

      Ei teille selkeät varoitukset ole mennyt perillle.

      Niin ehkä yllätysmomentti :)

      • hopihopihopi

        Kuten edellä olen todennut, että nämä inkkarijutut ovat epäkristillisiä. En anna niille ratkaisevaa arvoa, mutta niissä on milenkiintoisia yhteensattumia, jotka sopivat meidän aikaamme. En lähde lyömään veroa siitä, että 21.12.2012 jotain erityistä tapahtuisi.

        Jos tapahtumia arvoidaan muiden Raamatussa olevien ennusmerkkien ja tässä ketjussa esitettyjen kristillisten näkyjen valossa, niin nämä tekstit kertovat kyllä siitä, että lopun ajan tapahtumat tuntuvat olevan aivan ovella. Mitä tämä aikana tarkoittaa, niin en osaa sanoa. Toistan tässä taas se viisauden, että ihmisen tulee elää niin kuin 100 vuotta elääkseen ja huomena kuollakseen. Luther totesi, että jos tietäisi huomenna tulevan maailman lopun, niin hän istuttaisi omenapuun sitten tänään.

        Kristittyjen kannalta lopun ajan tapahtumat ovat rohkaisuksi meille. Meidän ei tulee yrittää arvata tarkkoja hetkiä, vaan meidän tulee olla valmiita Krituksen paluuseen joka päivä.


      • hopihopihopi
        hopihopihopi kirjoitti:

        Kuten edellä olen todennut, että nämä inkkarijutut ovat epäkristillisiä. En anna niille ratkaisevaa arvoa, mutta niissä on milenkiintoisia yhteensattumia, jotka sopivat meidän aikaamme. En lähde lyömään veroa siitä, että 21.12.2012 jotain erityistä tapahtuisi.

        Jos tapahtumia arvoidaan muiden Raamatussa olevien ennusmerkkien ja tässä ketjussa esitettyjen kristillisten näkyjen valossa, niin nämä tekstit kertovat kyllä siitä, että lopun ajan tapahtumat tuntuvat olevan aivan ovella. Mitä tämä aikana tarkoittaa, niin en osaa sanoa. Toistan tässä taas se viisauden, että ihmisen tulee elää niin kuin 100 vuotta elääkseen ja huomena kuollakseen. Luther totesi, että jos tietäisi huomenna tulevan maailman lopun, niin hän istuttaisi omenapuun sitten tänään.

        Kristittyjen kannalta lopun ajan tapahtumat ovat rohkaisuksi meille. Meidän ei tulee yrittää arvata tarkkoja hetkiä, vaan meidän tulee olla valmiita Krituksen paluuseen joka päivä.

        Vuosi 2012 on todella paljon esillä erilaisissa ennustuksissa. Äiti Shipton osasi keskiajalla kuvata tulevaa ällityttävällä tarkkuudella. En tiedä onko tämä ennustaminen kristillistä, no lähdetään siitä, että ennusteet ovat epäkristillisiä. Ne ovat kuitenkin tarkkuudessaan mielenkiintoisia:

        http://www.2012supplies.com/what_is_2012/mother_shipton_prophecy_2012.html

        http://2012poleshift.wetpaint.com/page/The Astounding End Time Prophecies of Mother Shipton

        Kriitikot kommentoikaa toki.


      • elakim
        hopihopihopi kirjoitti:

        Kuten edellä olen todennut, että nämä inkkarijutut ovat epäkristillisiä. En anna niille ratkaisevaa arvoa, mutta niissä on milenkiintoisia yhteensattumia, jotka sopivat meidän aikaamme. En lähde lyömään veroa siitä, että 21.12.2012 jotain erityistä tapahtuisi.

        Jos tapahtumia arvoidaan muiden Raamatussa olevien ennusmerkkien ja tässä ketjussa esitettyjen kristillisten näkyjen valossa, niin nämä tekstit kertovat kyllä siitä, että lopun ajan tapahtumat tuntuvat olevan aivan ovella. Mitä tämä aikana tarkoittaa, niin en osaa sanoa. Toistan tässä taas se viisauden, että ihmisen tulee elää niin kuin 100 vuotta elääkseen ja huomena kuollakseen. Luther totesi, että jos tietäisi huomenna tulevan maailman lopun, niin hän istuttaisi omenapuun sitten tänään.

        Kristittyjen kannalta lopun ajan tapahtumat ovat rohkaisuksi meille. Meidän ei tulee yrittää arvata tarkkoja hetkiä, vaan meidän tulee olla valmiita Krituksen paluuseen joka päivä.

        Hopihopihopi

        Kyllä.

        Ei tuohon ole oikein paljon lisättävää :)

        Joten totean vain, että joo :)

        Ja siitä on lupaus. Että niin tapahtuu :)

        Hän on iloinen. Kun saa kuulla, että häntä odotetaan.

        Vaikkakin saattaakin tapahtua kaikkea vähemmän miellyttävää ennen sitä.


      • hopihopihopi
        hopihopihopi kirjoitti:

        Vuosi 2012 on todella paljon esillä erilaisissa ennustuksissa. Äiti Shipton osasi keskiajalla kuvata tulevaa ällityttävällä tarkkuudella. En tiedä onko tämä ennustaminen kristillistä, no lähdetään siitä, että ennusteet ovat epäkristillisiä. Ne ovat kuitenkin tarkkuudessaan mielenkiintoisia:

        http://www.2012supplies.com/what_is_2012/mother_shipton_prophecy_2012.html

        http://2012poleshift.wetpaint.com/page/The Astounding End Time Prophecies of Mother Shipton

        Kriitikot kommentoikaa toki.

        Äiti Shiptonin ennustuksia käsittävällä sivulla on sivujen alaosassa paljon mielenkiintoisia kuvia erittäin kauniista ja monimutkaisista kuvista viljapelloilla. Käsitykseni mukaa jotain viljapeltokuvia on todistettu ihmisten pilailutarkoituksissa tekemiksi.

        Toisaalta erittäin isojen ja säännönmukaisten kuvien teko ei todellakaan ole helppoa. Kuvien aiheetkin antavat aiheen miettiä, kuka tällaisia osaisi tehdä. Tässä kimara sivun loppuosassa kuvista, jotka viittaavat 21.12.2012 päivämäärään:

        http://www.2012australia.com.au/


      • elakim
        hopihopihopi kirjoitti:

        Äiti Shiptonin ennustuksia käsittävällä sivulla on sivujen alaosassa paljon mielenkiintoisia kuvia erittäin kauniista ja monimutkaisista kuvista viljapelloilla. Käsitykseni mukaa jotain viljapeltokuvia on todistettu ihmisten pilailutarkoituksissa tekemiksi.

        Toisaalta erittäin isojen ja säännönmukaisten kuvien teko ei todellakaan ole helppoa. Kuvien aiheetkin antavat aiheen miettiä, kuka tällaisia osaisi tehdä. Tässä kimara sivun loppuosassa kuvista, jotka viittaavat 21.12.2012 päivämäärään:

        http://www.2012australia.com.au/

        hopihopihopi

        En mä jaksa katsella mitään peltokuvioita.

        Elonkorjuun valmistelut on jo alkaneet.

        Sitten on ihan erilaisia kuvioita :)


    • Gagarin

      Voi teitä cargo-kulttilaisia.

      Mielenkiintoista on ennustaa kristuksen tulemista viljanhinnan heilahtelulla. Kertooko päivämäärä 24.10.1929 sinulle mitään ja mitä se aiheutti maailmanlaajuisesti? Ei näkynyt Jeesusta laskeutuvan taivaista tulivaunuilla pasuunoiden pauhatessa ja enkelten veisatessa.

      Lamassa oli myös kylvetty siemenet katastrofiin, mikä tapahtui Euroopassa 1939-44, mikä johti yli 64 000 000 ihmisen kuolemaan. Eikö siinä ollut Armagedonia kerrakseen, mutta ei edelleenkään näkynyt Jeesusta.

      Entäs Neuvostoliiton romahtaminen? Ei vieläkään Jeesusta.

      Teillä on profetioita profetioiden perään, jota maailman tapahtumat muka tukevat, mutta mistä johtuu, että se tärkein ennustus, eli Jeesuksen tulo vain viipyy viipymistään, toistuvista Armageddoneista, ja ilmestykirjan ilmestyksistä huolimatta.

      Ei vieläkään vakuuta. Olen pahoillani.

    • PSARI

      hoppihoppihoppi,
      hoo ja muut,

      mitään maailmanloppua tai lamaakaan ei ole näköpiirissä 21.12.2012, vaan elämä jatkuu smalla tavalla kuin ennen tuota päivää ja joulua vietetään samalla hössötyksellä kuin ennenkin.

      Ainut asia, mitä tapahtuu on taas,että kaikki maailmanlopusta hössöttävät menettävät kasvonsa joksikin aikaa, kunnes aloittavat selittelyn, miksi juuri hänen maailmanlopun ennustus meni pieleen ja pikku hiljaa asia unohtuu, kunnes vedetään hatusta taas uusi päivämäärä, jolla uhataan kaikkia syntisiä tekemään parannus Jeesuksen nimissä, jotta heidät voitaisiin "temmata" taivaaseen lopun aikoina.

      Maailman loppu tulee 5 miljardin vuoden päästä ilman ennustamistakin.

    • dikduk

      Nyt kirjoitat asiaa.
      Maailmanloppua on pelätty ja varmaan ennustettukin siitä asti kun ihmisiä on ollut ja joka ainoa ennustus on mennyt pieleen .Niin uskontoihin perustuneet kuin maallisetkin .Jeesuksenkin on pitänyt tulla ja tempauksen tapahtua lukemattomia kertoja jo heti kristinuskon synnyttyä. perusteet ovat vaihdelleet, nyt on uutena otettu avuksi Israelin valtion synty. Ei sekään auta. kohtahan ovat kaikki -48 sukupolveen kuuluvatkin kuolleet ja sitten pitää keksiä uusi selitys.

      Loppu kuitenkin varmasti tulee, viimeistään kun tähtemme alkaa sammua, jos sitä ennen meihin ei ole osunut jokin riittävän iso taivaankappale tai emme ole onnistuneet lajina jollain omalla virheellä tuhoamaan itseämme.Sekin on mahdollista, tautiepidemia vaikka, jos jostain laboratoriosta karkaa riittävän tappava virus johon kellään ei ole vastustuskyä.
      Suursotiiin en usko, niissä ei kukaan voi voittaa eikä enää ole muita kuin taloudessa kilpailevia blokkeja . Ainoastaan jos joku sekopää pääsee käsiksi riittävän suureen määrään ydin -tai biologisia aseita, voi laaja ja tuhoisa sota olla mahdollinen.

      • PSARI

        dikduk,
        tuo on jotenkin huvittavaa, että ihmiset pelkäävät maailmanloppua, koska Raamatussa kerrotaan asiasta.

        Pitäisi kuitenkin muistaa sellainen asia, että hyvin harvat Raamatun aikaan olivat edes lukutaitoisia, eikä tavalliset ihmiset tuolloin osanneet pelätä sellaista maailmanloppua kuin nykyajan ihmiset.

        Raamatun aikaan maailmalla tarkoitettiin kunkin jumala arvonimen omaavan hallitsijan hallitsemaa maata. Taivaskin oli vain kaartuva katto maan yllä, jossa taivaankappaleet olivat kiinni. Ihmisillä ei ollut hajuakaan maapallon pyöreydestä tai koosta, ja että oli mantereita ja paljon enemmän alueita, joita he pystyivät kuvittelemaan.

        Maailman loppu tarkoitti tuohon aikaan valloittajan eli Rooman valtakunnan miehityksen päättymistä tai uuden hallitsijan vaihtumista, jolloin vanha hallinto päättyi ja uudet lait astuivat voimaan. Maailman loppu saattoi olla myös tulivuoren purkaus tai maanjäristys, joka tuhosi kaupungin tai vaikka Jerusalemin rakennukset. Raamatun maailmanloppu ei siis koske mitenkään tämän ajan ihmisiä.

        Profeettakin oli arvonimi, jonka hallitsijan yksi alainen sai ja hänet voideltiin tehtäväänsä. Profeetta kertoi ainoastaan kunkin hallitsijan suunnitelmista, mitä hän aikoi tehdä. Jumala eli hallitsija saattoi siis sanoa vaikkapa, että nyt haluan hyökätä naapurimaahan tms., jonka asian profeetta kävi kertomassa eteenpäin sotilaille ja kansalle.

        On tärkeää huomata myös se, että Raamattu on käännetty siten, ettei siinä ole huomioitu aikamuotoja eli se on kirjoitettu yleensä preesensissä, vaikka olisi pitänyt käyttää mennyttä muotoa tms.


    • ei-uskis

      >>" Astronomit ennustavat muutenkin vuodelle 2012 aurinkopilkkujen kasvua ja aurinkomyrskyjä, jota tuottavat häiritsevää säteilyä mm. radioaalloille.

    • PSARI

      Johan siellä Raamatussa yksi ennustettu maailmanloppu tuli yhdelle Jeesukselle.

      Jeesus Bar Ananias oli profeetta ja yllytti v:sta 62 lähtien kapinaan Roomaa vastaan. Hän hoki hullun lailla Jerusalemin katuja kulkiessaan: ”Meitä neuvotaan idästä, lännestä ja kaikista neljästä ilmansuunnasta. Neuvot otetaan vastaan kuin tietämätön morsian ja kukaan ei kuuntele kansan ääntä.”

      Jeesus kuoli Jerusalemin hyökkäyksessä katapultin kiven alle v. 68 ennustaessaan maailmanloppua.

      • elakim

        PSARI

        Toi on tuttu fiilis :)

        Mä ajoin mun Ooppelin rehukärryn alle, niin, että katto lähti irti. Kun koitin laskeskella. koska maailman loppu tulee.

        Aika monta tikkiä vaadittiin kursimaan mun otsalohkon nahat kasaan :)

        Siihen meni aika paljon neulaa ja lankaa :)

        Ei se oikeastaan sattunut yhtään.

        Mä olin valmis jo lähtee sieltä OYKS:stä samana päivänä. Vaikka oli silmät muurautuneet umpeen.

        Mä olin ottanut sen tällin vastaan aikaisemmin.

        Se oli joskus vuosia aikaisemmin.

        Mä sain yhtä-äkkiä vaan jonkun tällin naamariin, kun olin tulossa baarista himaan.

        Mulla oli toinen puoli kallosta niin pehmeänä. Etten päässyt moneen päivään sängystä ylös.

        Duunissa kun ne kyseli, että miksi en tullut duuniin.

        Niin mä sanoin, että joku veti pataan. Et tiedä kuka.

        Mesu meinas vaan, ettei kerrota kenellekkään.

        Kirjataan vaan, että aivotärähdys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      77
      8852
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2845
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      2098
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      157
      2021
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      21
      1973
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1881
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1740
    8. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      46
      1566
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      103
      1502
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1256
    Aihe