Hampaiden lankaus

huhhahheihulipulipim

Apua, tajusin etten ole langannut hampaitani vuosikausiin. Minulla ei siis ole koskaan ollut reikiä, enkä sellaisia haluakaan. Syy miksen lankaa on se, että hammasvälini on niin ahtaat, ettei kapeinkaan hammaslanka mene sinne helpolla, joten helposti hammaslankaa hammasväliin nitkuttaessa se tiukimman kohdan ohittamisen jälkeen jysähtääkin täysillä ikeneen, lopputuloksena siis arka ja punoittava, jopa verta vuotava ien.

En myöskään halua, että hengitykseni haisisi roskikselle :O

Voiko ihmisellä olla hyvät hampaat ilman lankausta, myös yli 30-vuotiaana?

12

2937

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Voi olla, mutta lienee todella harvinaista. Lankaus ei niinkään reikiintymistä estä, vaan myös ientulehduksia.

      Mulla kans todella ahtaa hampaanvälit ja käytän sellaista satiinilankaa, joka liukuu hyvin. Ja ahtaimmat kohdat nitkutan hitaasti ja varovasti, ettei satu.

    • niin no

      On lankaa ahtaille hammasväleille, mahtuuko? Ientulehdus ja haju suussa poistuu lankaamisen avulla ja välillä ehkä joku suuvesi.. Jos hautuva ientulehdus pääsee hammasvälistä elimistöön tulee ongelmia (vuosien saatossa), siksi kannattaa lagata hampaita ja ientä ohjeen mukaan. Ruoka kun tuppaa jäämään väleihin tai muuta mitä ei näe.

      Verenvuoto johtuu tulehduksesta ikenessä (ehkä joskus lanka osuukin ikeneen tietyssä kulmassa), mutta se poistuu kun lankailee -ja lankaaminen ei haittaa jos sen tekee oikein ja varovasti. Ilman hammaslankaa ei kannata olla. Itsekin sen meinaa unohtaa, mutta pitää skarpata aina. Lue pakkauksesta se teksti, että se on kapeille hammasväleille ja luistavaa.. se voi olla englanniksikin.

      • lisään..

        Ja et sä nyt siihen kuole, ehdit aloittaa siis lankauksen. On moni ollut vuosia lankaamatta. Hammashoitajalta saa oheita lankaukseen kanssa.. -Hyvä kun tässä itsekään ehtii /muistaa langata, onneksi kuitenkin on parempi yritys kuin takavuosina.


    • huhhahheihulipulipim

      Kiitos vastauksista. Minulla siis ei normaalisti koskaan vuoda verta ikenistä, ei hampaita harjatessa tai muutoin. Eikä ole mitään muitakaan ientulehdukseen viittaavia oireita, vaan nimenomaan lankaus jotenkin hankaa ja ärsyttää ikeniä. Tuota satiinilankaa voisin kokeilla, mistä sitä saa?

      • .....

        Isommista marketeista ja apteekeista löytyy sitä ohutta satiinilankaa.


      • kysyvä ei eksy
        ..... kirjoitti:

        Isommista marketeista ja apteekeista löytyy sitä ohutta satiinilankaa.

        Onko tuo satiinilanka siellä samalla osastolla kuin muutkin hammashoitovempeleet? En muista koskaan nähneeni.


      • hammasde

        Toinen vaihtoehto voisi olla lankain eli lanka, joka on varren päässä kiinni esim. plackers. Lankain menee useimmiten todella ahtaisiinkin hammasväleihin. Lankaimiakin on erilaisia mm. kokonaan kertakäyttöisiä ja osittain kertakäyttöisiä, joihin vaihdetaan lanka joka puhdistuskerta eli joka ilta hampaiden harjauksen yhteydessä ;)! Kokeilemalla itse ja yhdessä hammasalan ammattilaisten kanssa löytyy yl. helpostikin oikeat välineet ja tekniikka. Tuhansien potilaiden hoidon ja useamman vuoden jälkeen en ole tähän mennessä kertaakaan törmännyt sellaisiin hammasväleihin, joihin joku puhdistusväline ei mahtuisi :)!

        Yksi ja yleisin ientulehduksen merkki on juuri ienverenvuoto ikenistä välejä puhdistettaessa. Olisi huolestuttavaa ja mahdollisesti pidemmälle edenneen iensairauden merkki, jos harjatessa tai spontaanisti muutoin ikenet vuotaisivat verta. Terveet ikenet eivät vuoda verta edes välejä puhdistettaessa eikä silloinkaan, kun niitä puhdistaa vahingossa kovakouraisemmin. Helpotuksen huokauksena :) voin sanoa, että ientulehdus paranee tavallisesti suunnilleen viikossa, kunhan vain puhdistat välit kerran päivässä.

        Lankaukseen pätee seuraava kliseinen sanonta, että parempi myöhään kuin ei milloinkaan. Lankaimia ja mainitsemaasi satiinilankaa/satin flossia/satin tapea löytyy ainakin hyvinvarustetuista apteekeista ja suuremmista tavarataloista miksei pienimmistäkin sieltä, mistä löytyvät muutkin suunhoitotuotteet. Nyt lankaostoksille mars ja tsemppiä lankauksen aloitukseen :)!


    • Toinen vaihtoehto

      Onko hammasvälisi ikeneen saakka ahtaat? Minulla suurin osa hampaista on kärjestä tiukasti yhdessä joten langan väliin saati olisi vaikeaa. En ole koskaa pitänyt lankauksesta sen hankaluuden vuoksi ja siksi hammasvälit jäivät huonolle hoidolle. Kun hygienisti ehdotti hammasväliharjaa (muistuttaa erittäin pientä pulloharjaa) ja siirryin sen käyttöön, hampaat ovat pysyneet kunnossa. Ero on ollut todella ratkaiseva.

      Hammasväliharjoja näyttäisi pikaisella tarkistamisella olevan apteekeissa 0,4 millistä 0,9 milliin, itse käytän 0,5 millistä, mutta 0,6 millinenkin mahtuu. Harja mahtuu aika ahtaisiinkin väleihin ja puhdistaa perusteellisesti.

    • Itellä kans

      Mulla on kans tosi ahtaat välit hampaissa. Ongelmana se, että ruoka sitten kans jää sinne väliin jos sinne menee. Tuntuu että jos ois isommat välit, niin helpommin esim. harjaamalla puhdistus myös välit. Käytätkö sähköhammasharjaa? Itse huomasin tavallisen harjan kanssa sen, että aina langatessa lähti paljon ruoan jämiä hampaiden välistä hampaiden pesun jälkeenkin. Nyt kun on sähköhammasharja niin ei ainakaan paljaalla silmällä näytä lähtevän hampaiden välistä lankaamalla mitään. Sähkähammasharja siis puhistaa myös hampaiden välit huomattavasti paremmin.

    • ffggfh

      Kuinka usein pitäisi langata hampaat? Missään ei lue asiasta mitään. Joka ilta? Pari kertaa viikossa? Yhdessä kohdassa lanka ei pysy koossa vaan jää kiinni ja siitä välistä (on muuten juurihoidettu hammas), rupesi särkemään kun syö karkkia, suklaata, voiko olla lankauksen syy? On nyt viikon ajan joka ilta tullut langattua hampaat, ehkä liian kovaakin.

      • Noin se menee

        2 krt vko sillein ettei ikenet vuoda verta yksilöllistä.Väliharjoja tulee käyttää ovat helpompia ja tehokkaimpia kuin hammaslanka.


      • de2

        Itse lankaan joka ilta, kannattaa, kun joka päivä kerääntyy sitä plakkia kuitenkin... omasta mielestäni lankaaminen on ihan kivaa puuhaa :) ei tule verta enää ollenkaan, aloittaessani alaetuhampaista tuli aina n. 3vk ajan mutta sen jälkeen ei enää ellei nyt tosi kovaa sitä lankaa vahingossa ikeneen iskenyt.. ainoa juttu on että harmittaa, että aloitin vasta 15.vuotiaana :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3225
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1032
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      47
      899
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    9. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      864
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe