Miksi ihmiset ohittelevat ja ajavat ylinopeutta?

Olisi poliiseille töitä tuolla maanteillä. Tänä kesänä tullut nähtyä monia kaahareita. Vaikka itse ajaa 100 km/h satasen rajoituksella, eikä mittari heitä, niin ohitse pakko päästä ja kadota hetkisen kuluttua horisonttiin. Jumalako suojelee, kun ei muuten tunnu olevan itsesuojeluvaistoa?

Samalla myös ihmetyttää nämä, jotka haluavat ohittaa, vaikkeivat edes aja lujempaa. Jotain maantieterrorismia, että ängetään väkisin eteen?
25166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Mantereella yleistä, poliisi ei piittaa, ja nuoret kuskit vetävät järestään 50 km/h yli rajoitusten. Sama leviämässä esimerkin kautta meillekin?

Äänestä
  • kyyti onkin mitä hirvein kokemus :( No ehkä ihan pikku pätkä siellä, missä ei hirvi hyppää tielle mutta järki päähän. ei se etanaa silti meinaa

    Äänestä

Itse ajelen mittarin mukaan 100 alueella -110 ja pidän vauhdin tasaisena, enkä ole huomannut tuota mainitsemaasi ongelmaa. Tokihan joku kiireinen siitä huolimatta ohittaa, mutta harvemmin.

Itseä ärsyttää nämä 40 kmh alueella ajelevat jotka todella soutavat ja huopaavat. Vauhti heittelee monellakin 20-35. Mittari kun näyttää 40, vauhtii tippuu kuin seinään... kerpelesss.

Äänestä

Kauheeta kaahaamista, minustakin aina joku yrittää ohi vimmalla, vaikka rauhallisestikin pääsee ihan hyvin eteenpäin.
Onneksi olen hoksannut ajaa aina vasenta kaistaa, siellä on paljon vähemmän liikennettä, eikä edessä yleensä koskaan ketään.
Naisen logiikalla pääsee pitkälle.

Äänestä

No viisaat poliitikot on säästämisvimmassaan taas kuulemma leikkaamassa poliisin määrärahoja. No jotainhan on tehtävä että saadaan itse istua rauhassa ökypalkalla toimistossa seikkaillen vaikka netissä avustajan hoitaessa asiat. Kuulemma joku Saksalainen professori olikin ihmetellyt pohjoismaista virkakoneistoa joka on äärimmäisen pöhöttynyt ja veror/veroluontoiset maksut ennätyksellisen suuria, koska Saksassa on väkimäärään nähden alle 20% työntekijäistä virkamiehia, mutta Suomessa yli 40%!!!

Äänestä

Totta.

Mutta miksi auton nopeusmittarissa on 260-lukema?

Äänestä

Uudella autolla jonossa kuminauhan perässä roikkuminen se vasta ärsyttävää on. Jos rajoitus on sata, niin keskinopeudeksi tulee harvoin yli 70. Anna vain reilusti tietä, niin me kiireiset häivymme näkyvistäsi turvallisesti.

Äänestä

Itse näin Oulussa kun joku mustalla citymaasturilla ei älynnyt mennä edestä ohituskaistalla, vaikka olisi päässyt oikealle, sekä eteenpäin, mutta takana oli poliisiauto pillit ja valot päällä. Poliisit tuli siihen jotain 140 km/h, mutta matka katkesi kun edessä menevä ei hoksannut vaihtaa kaistaa. Varmaan puoli minuuttia yrittivät siinä kummaltakin puolelta ohi, että varmasti näkyis peileissä, mutta ei mitään tapahdu. Itsekin ihan ääneen huutelin autossani että mikä vitun idiootti siellä on kun älyä mennä eestä.

Varmaan oli kuskina joku joka ole osannut säätää peilejä niin että niistä näkisi jotain, ja vielä kuunteli musiikkia niin isolla, ettei kuule eikä näe mitään.

Äänestä
  • Niissä sitimaastureissa istuu teiden typerin porukka jotka on aina "oikeassa".

    Äänestä

Ja MIKSI niin monet vaivautuvat nykyäänkin lattamaan VILKUN päälle , kun PALAAVAT TAKAISIN omalle kaistalle ohituksen jälkeen.???..maailman turhin vilkku.

Satsataan nyt vain lähinnä siihen risteykseen tuloon, ja laitetaan vilkku JOPA kauempana kuin 20-40 metriä, jotta risteyksessä jo kököttäville olisi edes pikkaisen HYÖTYÄ moisesta ranneliikkeestä !!

Äänestä
  • Siksi että suomen lakien mukaan vilkkua on käytettävä kaistaa vaihtaessa tai autoa kääntäessä myös palatessa omalle kaistalle ohituksen jälkeen. Kyllä tämän pitäisi olla kirkkaana mielessä kaikilla autokoulun käyneillä.


    Toisaalta kun tuota ns ajelua tuolla katsoo taitaa suurimmalta osalta autoilijoita puuttua vähän muitakin tietoja ja taitoja kun vilkun käyttö.

    Äänestä

  • Osaaja-- kirjoitti:

    Siksi että suomen lakien mukaan vilkkua on käytettävä kaistaa vaihtaessa tai autoa kääntäessä myös palatessa omalle kaistalle ohituksen jälkeen. Kyllä tämän pitäisi olla kirkkaana mielessä kaikilla autokoulun käyneillä.


    Toisaalta kun tuota ns ajelua tuolla katsoo taitaa suurimmalta osalta autoilijoita puuttua vähän muitakin tietoja ja taitoja kun vilkun käyttö.

    - oliko tuo sarkasmia vai irvailua vai..?..voi hellanlettas , se on siis tosi -

    järjenkäyttö ei ole sallittu .KOSKA MEILLE ON OPETETTU...huohh.

    Äänestä

  • Huuko Saves kirjoitti:

    - oliko tuo sarkasmia vai irvailua vai..?..voi hellanlettas , se on siis tosi -

    järjenkäyttö ei ole sallittu .KOSKA MEILLE ON OPETETTU...huohh.

    Elänä on. Jos sinun mielestä lain noudattaminen ei ole järjen käyttöä niin...ei voi mitään. Varmasti hiki päässä googlasit tuosta vilkun käytöstä onko näin ja olihan se ja nyt vi***taa.

    Äänestä

Takapuskurissa roikkujat ovat pahempia.

Äänestä

Tää kun alkaa ohituskaita ja on siinä saavuttamassa hitaanpi ajoneuvo
kun nämä takaatulijat kaahaavat siitä ohi niin siinä jää siihen jumiin
sitä vaikea kiidyttää ohittamaan.

Äänestä
  • Älä aja takapuskurissa kiinni niin on tilaa kiihdyttää.

    Äänestä

Ajan aina ylinopeutta sillä VOITAN tunnissa 15 sek ELÄMÄÄN LISÄÄ AIKAA ....

Äänestä

Aika on rahaa vaikka se kuullostaakin kuluneelle. Mutta niin se on, että provikkatulot ei ei parane jos käyn päivässä 1 tai 2 asiakaskäyntiä vähemmän hidastelun takia.

Äänestä

Läskit autoilijat ovat kuvottava näky,kaahaavat tuolla ihrat tuulilasissa eikä jakseta edes lähikauppaan mennä ilman autoa.ja tietysti saastuttavatkin enemmän.He ovatkin niitä pahimpia kaasuttelijoita,koska itseään he eivät jaksa liikuttaa niin lujaa.Autolla sitten kompensoidaan tätä puutetta.

Äänestä

KehäI on nykyään ihan kilparata!

Leppävaaran kohdalla on tietyömaa ja rajoitus tippuu ensin 50>sitten 40km/h
ja muutaman kerran kun olen sitä vauhtia ajanut, niin joku urpo liimaantuu
puskuriin kiinni. Sitten jossain välissä se ampaisee ohi reilusti jotain
70-80km vauhdilla! Ei sitten yhtään tule mieleen että jos tien vieressä
on työmiehiä, millainen se 70km vauhti silloin on. Jos joku tulee/horjahtaa
eteen tai tietyökone kääntyy eteen, ei siinä vauhdissa voi tehdä mitään!

Osa porukasta on täysin edesvastuuttomia ja itsekkäitä #askiaisia!

Äänestä
  • Sory jos jäät vanhalla romullasi " jalkoihin". t BMW-kuski

    Äänestä

  • BMW-kuski kirjoitti:

    Sory jos jäät vanhalla romullasi " jalkoihin". t BMW-kuski

    Tätä se on liikenteessäkin. 20:tä sääntöjen mukaan ajelijaa kohti on ainakin se 1 piittaamaton teiden apina.

    Äänestä

  • BMW-kuski kirjoitti:

    Sory jos jäät vanhalla romullasi " jalkoihin". t BMW-kuski

    Huomattu on. BMW:llä ei voi ajaa kenenkään takana, oli vauhti sitten mikä tahansa. Eikä ne pikkupoikien Bemaritkaan uutuuttaan kiillä..

    Äänestä

Olen teiden ÄSSÄ ajan aina kovaa,ja nopeuden katson navista enkä mistään auton mittarista,mitkä näyttää mitä näyttää ! ja koetakaa tumpulat kiihdytää se auto nopeusrajoitus merkin kohdalta heti kyseiseen nopeuteen,nyt se kestää täälä hämeessä viitisen kilometriä,ennen kuin pääsette kyseiseen vauhtiin ! sit jo alkaa taas uusi rajoitus,työntkää vaikka sormi sinne P________N että opitte ajamaan !

Äänestä
  • Totta turiset! Vähemmistö täällä marisee, koska ei osaa ajaa tai auto on yksinkertaisesti niin romu, että keittää jos painaa kaasua.
    Kuten sanoin, valtaosa ajaa tai ajaisi sujuvaa vauhtia, mutta joka paikkaan riittää aina yksi tumpelo, jonka perässä me sitten köröttelemme alinopeutta.
    Asiaa pahentavat sekaan osuneet tumpelot, jotka eivät edes tiedä mikä on vakionopeussäädin. Siinä kyydissä on kuin haitarissa istuisi.
    Jos joku epäilee, niin käykää joskus lentelemässä pienkoneella valtateidemme päällä, niin näette tilanteen kaikessa karmeudessaan. Kilometritolkulla tyhjää tietä ja sitten kymmenien autojen suma, joista ensimmäisessä istuu rattijuoppoakin suurempi vaaratekijä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TUskastunutr kirjoitti:

Olisi poliiseille töitä tuolla maanteillä. Tänä kesänä tullut nähtyä monia kaahareita. Vaikka itse ajaa 100 km/h satasen rajoituksella, eikä mittari heitä, niin ohitse pakko päästä ja kadota hetkisen kuluttua horisonttiin. Jumalako suojelee, kun ei muuten tunnu olevan itsesuojeluvaistoa?

Samalla myös ihmetyttää nämä, jotka haluavat ohittaa, vaikkeivat edes aja lujempaa. Jotain maantieterrorismia, että ängetään väkisin eteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu