Kas, kas. Jyväskylän puukotusmurha sensuroitiin

Ketjuun oli tullut jo lähes 200 kirjoitusta. Sitten koko ketju poistettiin.

Taitaa olla sama hyysäri moderoimassa kuin keskisuomalaisen mielipidepalstaa. On huomattu aiemminkin. Vai oliko syynä kyseisenlaisen kirjoituksen liittäminen ketjuun?:

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10057842
9134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ensin murhataan ihminen ja sitten murhataan sananvapaus.Ei tuossa ole mitään järkeä,ei anneta ihmisten käsitellä näin vaikeaa asiaa!

Eikö se ole selvää että kriisitilanteessa pitää nimenomaan KESKUSTELLA.On myös selvää että kaikilla on tunteet pinnassa ja voi pari vihaista kirjoitusta tulla,mutta pahempia ongelmia seuraa tälläisestä sensuurista.

Ei taida mokomat urpot tajuta että heittävät vain lisää bensaa liekkeihin tuollaisella.

Äänestä

Ohho sensuroitu? Katsoin uutisista tuota, tuli mieleen sanoa että aina on jotain huumetta tai muuta taustalla tuollaisessa.

Ei kyllä kukaan hyökkäile normaalin ihmisen kimppuun tuolla tavalla.

Äänestä
  • Niinhän sitä luulis. Olen vaan kuullut, että ravintolasta kotiinpaluu ei ole aina ongelmatonta jos tiellä tulee tietty porukka vastaan. Helppo sanoa, että päihteiden tai alkoholin syy. No onhan se tietysti niin, että varmaan pari kaljaa voi olla kotiinpalaajalla veressä, mutta mitä sitten? Mikä on laitonta ja mikä ei?

    Äänestä

No, katsos vaan, jos jokainen niistä yli 200:sta kirjoituksesta olisi pankkitunnuksin varmennettuna tullut kirjoittajen omalla nimellä esiin, niin tuota, oliskohan poistettu.

Kiitos!

Äänestä

Nämä päättäjät ei koskaan julkisesti tuomitse kun valta väestöä nirhataan niin
pakolaiset varmaan että se on normaalia toimintaa suomessa ja vielä päätäjätkin on hiljaa asiasta ja poliisi .Suomen poliisi vaan keskittyy äärioikeistolaisten 24h valvontaan ja monesti pitäisi kovalla kädellä puutua näihin pakolaisten tekemiin harrastuksiin suomessa ja myös oikeuslaitokset
on epäoikeuden mukaisia kun monet näiten tekemisistä rikoksista täyttää rasistiset piirteet valtaväestöä kohtaan.

Äänestä

Voi sitä rummutuksen määrää, jos suomalainen olisi murhannut
maahanmuuttajan. Iltäpäivälehtien otsikoissa reviteltäisiin rasismilla.
Päivi Lipponen vaatisi rasisminvastaista marssia. Halla-ahoa ja Soinia
vaadittaisiin sanoutumaan irti murhaajan teosta ja motiiveista.

Kun nyt jälleen maahanmuutaja olikin murhaaja, niin media haluaakin
hyssytellä tapahtunutta. SAIRASTA!

Äänestä

Ei hemmetti että te osaatte tehdä itsestänne marttyyreitä :D Kirjoittakaa asiallisesti niin ehkä ei poistuisi ketjut. Mutku ei osaa ku on pakko päästä teineilee.

Äänestä

Vaitatkö että media suhtautuu puolueettimasti kantasuomalaisten ja maahanmuuttajien tekemiin rikoksiin. Tampereen pitserimurhapoltossakin
tekijöitä kuvailtiin mediassa oikeiksi ihannevävyiksi. Ahkeria,sosiaalisia jne...

Äänestä
  • SDP:n koneisto yritti vähän paikkailla asioita, kun isoon virkaan joku hakee niin ei sovi olla puolison tärähtänyt hyysäri.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jyväskylä-palstalla kirjoitti:

Ketjuun oli tullut jo lähes 200 kirjoitusta. Sitten koko ketju poistettiin.

Taitaa olla sama hyysäri moderoimassa kuin keskisuomalaisen mielipidepalstaa. On huomattu aiemminkin. Vai oliko syynä kyseisenlaisen kirjoituksen liittäminen ketjuun?:

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10057842

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu