Kun äsken katsoin oli vesikannu, halpaa margarinia, puolikas xtralenkki. Leipäjonon leipää on leipälaatikossa, pakkasessa lisää. Tästä pitäisi sitten hyvä ja ravitseva lounas tehdä...
Mitä jääkaapista löytyy?
Käy katsomassa
39229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Viisi kananmunaa, eilen pakkasesta otettu juustokabanos paketti, puoli kattilallista eilen keitettyjä pottuja, jonniimoinen juustoköntti kuvussaan, vähän tuorejuustoa rasiassa, reilu puoli rasiaa Rainbow-levittyvää margariinia, yksi tomaatti ja pätkä kurkkua, puolikas maustekurkku, muutama siivu leipää, puolikas tuubi mätitahnaa, desin verran juustoraastetta, politoista litraa maitoa, viilipurkki, puolitoista pulloa light.colaa, muutama pullo valmiiksi laimennettua light-mehua, puoli purkkia pahan makuista kurpitsapikkelsiä, ketsuppipullo, sinappituubi, kasvisliemikuutioita, tonnikalapurkki, ananasta, vadelmamarmelaadia avaamaton purkki, muutama sipuli, muutama valkosipulin kynsi. Pakkasessa on broilerin paistileikepaketti (mitä hää sit lieneekään), rasia omatekoista kaalilaatikkoa, rasia omatekoista jauhelihakeittoa, juustokabanos paketti, puoli pussia reilu-leipäviipaleita, puolukoita litran verran, puoli litraa vattuja, muutama mansikka, kolme pussia pakastevihanneksia ja yksi pussi isoja keittojuureksia, 400 g naudan jauhelihaa, pikku pussukka juustoraastetta, ruisviipaleleipä, puolikas rouhelimppu, kuohukermapurkki.
Jauhokaapissa on neljännespussi jauhoja, kilo tummaa makaronia, vajaa pussi tummaa spaghettia, puoli pakettia tummia lasagnelevyjä, puoli kiloa tummaa iisiä, puoli kiloa mannaryynejä, vajaa paketti kaurahiutaleita, puoli pussia manteli-rusina sekoitusta, pussi sydänmakaronia, puoli pakettia maissihiutaleita, vajaa paketti näkkäriä, puoli kiloa Juhlamokkaa, sitruunatee-ja earl grey-tee pusseja, tummaa kaakaojauhetta, sokeria reilu kilo, maizenaa ja perunajauhoja, mausteita, tomusokeria ja hyytelosokeria,.rypsiöljyä melkein täysi pullo, tomaattimurskapurkki. palasokeria puoli pakettia.
Näitkö unta????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Kun herästi, oli kaappi tyhjääääääääääääääääääääääääääääääääää
ulos kaapista? Miten se muuten tyhjä olisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?????????
Lyö se kannu päähäsi ja työnnä lenkki perseeseesi.
Mula löytyy jääkapista vaa pualikas markariinirasia ja pottuja neljä ja porkania o kans neljä. Site o kuus munnaa. Riisii o pussinpohja ja pualikas maitopurki , Saa oneksi laspille tehtyy iltapalaa ja oneksi huamnenna saan diakanilta ruakalapu. Mut antimii niitylt kerään nii kauan ko löytyy. Ei muta ko oike kivvaa lopun kesään teile kaikile köyhiälle ; )
Keiju-margariinia, pari purkkia Lidlin tarjousraejuustoa, sipuli, puoliksi käytetty tahinipurkki, sitruunamehutiivistettä, kahvia, aurinkokuivattuja tomaatteja, ketsuppia, rypsiöljyä, oliiviöljyä, soijakastiketta, tabascoa, salaattikastiketta, salsakastiketta ja kasvisliemikuutioita.
Pakastimessa 7 rasiaa kasvishernekeittoa, 3 rasiaa kasvismakaronilaatikkoa, ruisleipää, pakastevihanneksia, mustikoita ja useita hiivapaketteja.
Kuivakaapissa jauhoja, soijarouhetta, tomaattimurskaa, makaronia, riisiä ja kaurahiutaleita. Vihreää teetä, Roibos-teetä ja paljon mausteita. (ja nougat-suklaata)
Ruokakulut yhdelle hengelle noin satasen molemmin puolin. Joskus menee vain viisikymppiä, kun on kaapit entuudestaan täynnä. Teen ruuan itse, mutta sudenkuoppani on kaikki makeat. Syön hyvin vähän maitotuotteita, mutta lihaa ja kalaa en yhtään. Yleensä kotona on myös hedelmiä ja vihanneksia, mutta nyt on ollut erityisen tiukka kuukausi ja olen onneksi pärjännyt mustikoilla.
Niin ja tietysti kuivakaapista löytyy nuo lihan korvikkeet, eli erilaisia kuivapapuja, herneitä ja linssejä. Jostainhan sitä proteiinia on saatava.
Jos jotakuta sattuisi kiinnostamaan niin luettelempa minäkin mitä jääkaapissani juuri tällä hetkell on. (lisää tietekin ostan tarpeen mukaan.)
:Munia 12kpl
Feta-juustoakuutiot , avaamaton pakkaus
Kalkkunaleikettä
Kevyt meetvurstia, täysi pakkaus
pekonia 2pak.
Kermajuustoa (kevyt)
Maitorahkaa 2
Ruokakermaa 2
Kuohukerma 2dl.
Jäävuorisalaattia
Paprika 3kpl
perunaa
Tomaattteja 5
Kurkkua 2
Omenat (en viitsi laskea montako)
vanukkaat 3
viilit 4
levite
sipulia, tavall valko
maitoja
Jogurttia 1l
chilikastike
vaniljakastike
Oliiveja
porkkanaa
säilykepunajuuria
leipä
kissanruokaa
ym. tavallisia ruokatarvikkeita.
Lisäksi viereinen pakastin täynnä mustikkaa, mansikkaa, viinimarjaa, vadelmaa, sekä kotimehuja pakastettuna.....ym.
.. no joo.. myö tullaa sulle huomeen pivälliselle. Ooo kans kotooooooooonnnn.. kaikki ylläolevat immeiset tullaan kello 12.00,...sapuskat pöytään.
Mänkee vuan päivällisellenne ihan raahassa .....Minä oon huomenna töissä ja syön siellä "päivällistä"...
Maitoa 4 tlk
Jukkee 2 tlk
Mustaherukkamehua omista marjoista
Munia pari
Kurkkuu
Minitomaattei
Juustoo
Puolukoita metästä
Puolukkahilloo
Luumumarmeladia
Tillinippu
Pari porkkanaa
Jokunen peruna
Keitettyä riisiä
Lohipullia
Silliä
Maustekurkkuja
Rahkaa
Sinappia
Sweet chili kastiketta
Kardemummaa
Soijakastiketta
Voita
Margariinia
Persikanpuolikkaita
Mansikkahilloa
Pepsi maxia
Viiliä
Oliiveja
Chilikastiketta
En muita luettele, kun kysyit JÄÄKAPIN sisältöä.
Jatkan tähän, kun ei kuulema ole ruokia nämä?!?!
Kuivakaapissa:
Kuivapapuja kuutta laatua
Soijasuikaleita
Jokunen purkkihernekeittoa
Jokunen purkki tomaattimurskaa
Jauhoi jos jonkinmoisia
Kuivahiivaa
Leseitä, siemeniä.....
Spaghettia, riisiä, makaronia, pasta...
Paria eri puurolaatua
Nuudeleita (mauttomia)
Kuivaherneitä pussin verran
Alfalfan siemeniä
Sokeria, suolaa, vaniljasokeria, soodaa, leivinjauhetta
Kaakaojauhetta, oikeeta ja juomaa varten
Perunajauhoi
Mausteita, öljyjä
Pakkasessa:
Pari pkt jauhelihaa
Kasviksia
Marjoja parikymment litraa
Sämpylää
Chilejä
Kalaa
...
...
Olutta löytyy, eilen ostin 24 tölkin pakkauksen, vielä näyttää olevan. Kylmä kalja, se vie nälän ja tuo hyvän fiiliksen. Ei tee ruokaa mieli!
Mun olutpakki on eteisen lattialla koska vaimon lonkerot täyttävät jääkaapin. No pitäähän jääkaappi jossain käytössä olla kun ei ole varaa ruokaan. Onneksi lapset saa ruokaa koulussa.
Valo ja hyllyt.............
Minun jääkaapista löytyy:pottuja maitoa leipää makkaraa tonnikalaa anasta kissan ruokaa valkosipulia markariiniä pakkasessa possunsuikaleita paistin rasvaa.Tänään on tety lasangea.Kyllä näilä pärjää.
mulla ei oo kohta ees valoo
Mulla ei oo jääkaappiiii
Mulla on kyllä jääkaappi mutta ei ole varaa pitää sitä päällä. Ei tarvitse koska ei ole varaa ruokaan. Nokkoset ja heinät kun säilyvät huoneenlämmössäkin jonkun aikaa.
Mulla on heinät kuivamassa parvekkeella! Sieltä sitä apetta haen tarvittaessa. Ei varaa pitää jääkaappia päällä eikä ole tarviskaan ko saa ruuvat niityltä eik o rahaa kaupaan.
heinänsyönti on sitä paitsi TERVEELLISTÄ ja saapi kuitua myöös.
ja lypsää hyvin
Maitoa
Jogurttia: maustettua, maustamatonta ja ruokajogurttia.
Pullo kuoharia
Pari olutta
Lasagnea
Kanapataa
Tomaatteja
Juustoa
Lihaleikkelettä
Pestoa
Ketsuppia
Sinappia
HP-kastiketta
Worchesterkastiketta
Harissaa
Kapriksia
Piparjuurta
Voita
Chilikastiketta
Aurinkokuivattuja tomaatteja
Rypsi-, oliivi-, avokado- ja saksanpähkinäöljyä
Balsamicoetikkaa
Sitruunaa
Benecol ja Flora-margariinia
Viinirypäleitä
Pakkanen on sitten asia erikseen.
joku sit haluu leuhkia.paitsi ei sielä juuri ruokaa ole pelkkiä ruuanlisiä.
Mulla on kokonainen sika makuuhuoneessa.
No niin vaimonikin sanoo että sika makuhuonessa ja muissakin huoneissa. Eikä minulla edes sorkkia ole.
Öö...Pari pakettia kananmunia, margariinia, makkaraa, juustoa, kurkkua, paprikaa, tomaattia, pari persikkaa, punajuurta, perunoita, nakkikastiketta, nakkeja, salaatinkastiketta, ketsuppia, hampurilaiskastiketta, puolukka- ja mustaherukkahilloa, oliiveja, viinietikkaa, maitoa, jogurttia ja marjakeittoa, sipulia, sämpylöitä, pullaa ja pari kaljaa.
Pakkasessa sitten jotain sekalaisia vihanneksia, palanen possua ja hirvenlihaköntti.
Olisikohan tuossa sitten tältä erää kaikki.
pieni pala voita vähän rasiamarkariina sinaapin loppu vähän perunoita muutama sipuuli . siinä kolme henkisen perheen jääkaapi aamulla pitää koululainen laittaa kouluun kuiva aine kaapissa on onneksi vielä muutamaksi leppäksi ruis puuro aineet itselle saan ehkä vielä kyhättyä kuiva aine kaapin korvista jotain gluteinitonta jos jauhoja on sattuu olemaan riittävästijä jos ei niin syön sitten perunoita ja sipulia ja jotain mausteita voi vielä löytyä täytämme kerran kuussa kaapit ja niillä sitten mennään haetam vain maitoa ja levitettä ja kananmunia ruoka on kallista mun dietti takia olen tosi allerginen.
Huomasinpa viestejä selatessa, että ne, joilla on ollut hyvin evästä kaapissa, ovat saaneet miinusta ja sitten nämä "ei mitään, mutta lähen keräämään lehtiä"-tyypit saavat sitten plussaa.
Eihän noilla plussilla ja miinuksilla mitään merkitystä ole, mutta otti vain silmään. :)
Ehkäpä miinkusia tuli hyvin varustetuille jääkaappien sisällöille kun mulla pisti ainakin silmään pienoinen rehvastelun maku miten meillä pyyhkii hyvin ja evästäkin on jääkaapissa herkkuja myöten.
Minkäs sille mahtaa, jos on hyvä jääkaapin sisältö vaikka kuinka olisikin työtön, kai sitä nyt muutkin kuin ne koivulehtien syöjät saavat tehdä omat listansa. :P
Ja työttömänä pystyy aivan hyvin saamaan tuollaisen pitkän listan tehtyä jääkaappinsa sisällöstä. Ja sehän tässä varmasti joitakin vituttaa - toki joillakin on se tilanne, että rahat eivät riitä vaikka tekisi mitä, mutta osalla kuitenkin ihan oma typeryys rahankäytön kanssa.
- voita
- voimariinia
- tomaateja
- itse tehtyä viiliä n. 1,8 litraa
- maitoa
- kalkkunaleikettä
- juustoa
- munia
- valkosipulituorejuustoa
- juustoraastetta
- Tuoremaissia joita grillataan 4 kpl
- maustekurkkuja iso purkki
- mätitahnaa tuupi
- juoksevaa markariinia pullo
- tuoremehua
- juustoa n. 700g palana
- Wilhelmiä 2 pakettia
- lihaliemi- ja kasviskuutioita
- Aurinkokuivattuja tomaatteja
- sinappia
- tomaatti sosetta
- salaattikastiketta
- saunapalvikinkua iso pala
- huominen ruoka = jauheliharisotto
- viinirypäleitä 2x 500g rasia
Öööh.. et sattumoisin asu Espoossa? Tuon runsaan jääkaapin sisällön takia voisin kosia sinua mikäli olet nainen. Iästä ei väliä...
Meinaatko, että jääkaapin sisältö on mitta ihmisuhteiden solmimisessa.
Niin hullua ei ole että ottaa itselleen elätin vaikka vasemmanlahkeen 1/2 cm saumavara olisi pieni sisällölle..
Olen elättänyt itse itseni 6 vanhasta, enkä katso velvollisuudekseni elättä muita enään, koska lapseni ovat aikuisia.
Pieni tuloinen olen ollut aina mutta kun elää suu säkkiä myöten peruselämä on kunnossa.
""Meinaatko, että jääkaapin sisältö on mitta ihmisuhteiden solmimisessa"".
Naimisiinhan mennän järkisyistä kuten rahasta tai vaikkapa ruuasta. Vai keksitkö muita syitä. Tunnepohjaiset avioliitot kun harvemmin kestää.
En varmana ala luetteleen jää-,ruokakaapin sisältöä.Aina sitä jotain suuhunpantavaa löytyy :)
No ei tuo edes kysynyt kuin JÄÄKAAPIN SISÄLTÖÄ.
4 pakettia nuudeleita
1pss sämpylää
Vajaa paketti Perunasalaattia
Porkkanoita
Maitoa
Jaffa
l,,/
...ääähh mikä on jääkaappi...??????? nälkäääääääääää....... mulaaaaaaaaaaaaa