hakevat tukea sille itseään raastavalle asialle,että ovat jättäneet todistajuuden
Ratkaisu ei siis ilmeisesti olekaan ollut hyvä,koska se vielä kovasti häiritsee.
Asiaa ei ole pohdittu silloin,kun on valinta tehty....
...Kannattaisi vielä rehellisesti pohtia ;
mikä mieltä painaa.......???
Tällä palstalla jotkut
7
53
Vastaukset
- Äimän Käki
Samaa mieltä ja myös niiden, jotka eivät omaa todistajataustaa mutta sellaisena esiintyvät kannattaisi miettiä mitä oikein tekevät.
Surkuhuopaisaa kun Turusen kirjasta lainataan kohtia ja tullaan tänne sitten olemaan niin todistajaa niin todistajaa. Siis entistä sellaista, eikä edes veriopin perusteita tunneta... "Toiveajattelu on argumentaatiovirhe, jossa nähdään asiat sellaisina kuin ne haluttaisiin olevan sen sijaan, että nähtäisiin ne sellaisina kuin ne ovat. Sen yleinen kaava on seuraava:
Henkilö X esittää argumentin A
Henkilö X esittää, että A on B
Siispä B on tosi, kun A on tosi"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Toiveajattelu
Kokemukseni mukaan n. 99% entisistä jehovantodistajista jotka esittävät kritiikkiä vt-seurasta, esittävät kiritiikkiä siksi että siihen on aihetta, eivät siksi että heillä olisi tarve hakea tukea asialle josta ovat ainoastaan tyytyväisiä.
Ei toki pitäisi ruokkia trollia, mutta tämä selvennyksenä ettei jää kenellekään vahingossakaan epäselväksi.- 17
Kommentillasi ei ole mitään tekemistä aloituksen aiheen kanssa.
- 5656ty
aiva jännä ajatus. kyllä entisten todistajien täällä kirjoittelut ovat sitä että he haluavat että muutkin tietäisivät totuuden seurasta.
tilanne on aivan sama kuin tulisi huijatuksi kaupassa, niin tästä kauppiaasta haluaa muitakin varoittaa.
jos exä ei olisi tyytyväinen niin hän luultavasti hakeutuisi takaisin seuraan. jotkut tekevätkin tämän siksi että karttaminen haittaa elämää ja läheisiä on ikävä.
on aivopestyjä todistajia, ja entisiä aivopestyjä todistajia jotka ovat olleet rehellisiä itselleen ja nähneet mistä on kysymys ja korjanneet asian eroamalla- 17
Taitaapi täällä olla enemmänkin muita kuin todistajia ja entisiäkään todistajia. Hellarimyyriä ja muita kirjoittelijoita.
Turusen kirjan lainaaminen ei tee kenestäkään todistajaa.
Luultavasti ne, jotka ovat OIKEITA entisiä todistajia pohtivat asioitaan jossain muualla. - herää, pahvi ;)
Huono korjaus kun pitää täällä itkee jatkuvasti menneisyytä.
Menis oikeeseen terapiaan eikä märisis täällä...
Sain homeista leipää kaupasta, mutten jaksa siitä kirjottaa vuosikymmeniä nettiin.
- kraak-kot-kot-kot...
Turusen kirjan lainaaminen ei tee kenestäkään todistajaa.
Luultavasti ne, jotka ovat OIKEITA entisiä todistajia pohtivat asioitaan jossain muualla.---
justiinsa näin.
Suoli24-juttuja ottaa hyvin harva tosissaan
läpänheittopalsta ;)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617