koulujen edustat tupakannatsoja täynnä

lohdutonta

Ajelin tänään pyörällä ja huomasin, kuinka paljon tupakantumppeja lojuu koulujen edessä pyörätiellä.Järkyttävää katseltavaa kuten muukin roskaaminen.
Norttia vedetään köörissä niin ettei kunnolla ohi meinaa mahtua.Paitsi voimalla.

5

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöllöööö

      Samaa hommaa olen ihmetellyt. Tupakointi ei sillä lopu, että julistetaan suureen ääneen koulun olevan savuton ja hävitetään tupakkapaikat. Vähän järkeä tuohonkin touhuun, niin paikat siistiytyisivät! Muuta roskaamista en jaksa millään ymmärtää. Nauttiiko nykynuoriso polveen asti omissa skeidoissaan kahlaamisesta? Ole kuullut, että "kunta siivoo ne kuitenkin". Kullannuput eivät ymmärrä, että pääsevät itsekin kohta siivouksen maksamaan verorahoillaan...

    • 15plus15

      Kannattais hankkia tuhkakuppeja eikä syytellä muita, kuka heittäisi palavan natsan roskikseen kukkahattutädit.

    • Netta Luksiasta

      Esim. ammattikoulun etupihalla on tupakointikäytössä ollut katos tuhkakuppeineen mutta uuden lain vuoksi koulun alueella ei saa tupakoida. Kyseessä on siis laki, ei yksittäisen koulun tai kunnan päätös.

      Aloitin opinnot kyseisessä oppilaitoksessa tänä syksynä ja sain heti käteeni kirjallisen huomautuksen koulun alueella tupakoinnista, ymmärtäisin alaikäisten tupakointikiellon k.o. alueella mutta melkoinen oletus etteikö täysi-ikäinen / aikuisopiskelija (kuten valitettavasti myös nämä alaikäiset) siirtyisi koulun rajojen ulkopuolelle tupakoimaan.

      Tuhkakuppeja, en näe muuta ratkaisua. Kenen vastuulla tällaiset hankinnat ja niiden ylläpito olisi?

      Valitan, olen tupakoinut 13 vuotta enkä aio lopettaa tai olla polttamatta koulupäivän aikana. Typerä laki, syntyy vain sotkua ja ongelmia. Toisin tupakantumppini koulun alueella sijaitsevaan tuhkakuppiin, mutta kun ei sitä saa käyttää ja selkeästi kerrottiin huomautuksen ohella että koulun alueella ei kuljeta edes palamaton tupakka kädessä.

    • 15+15

      Vau, joku muukin ymmärtää dilemman ja pienen kettuilun ; D

    • kunta-aktivisti

      Asiallista kunnallista keskustelua. Puhetta riittää ja juttu juoksee. Kännykänkin voit voittaa www.kuntani.fi sivuilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe