Vieläkö Jehovan todistajat opettavat että kaikki eläimet olivat kasvissyöjiä paratiisissa. Muistuu mieleen että ainakin vielä 1980-luvun alkupuolella oli joitakin artikkeleita joissa puolustettiin näkemystä. Viitattiin muistaakseni joihinkin petoeläimiin jotka söivät kasviksia.
Vain kasviksia paratiisissa?
nielsman
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onko paratiisissä bakteereita ollenkaan?
Osaako joku kertoa?
onks ketään Edenissä elänyttä, halloo ?
”Vaikka ihmisen kiinnostus bakteereja kohtaan keskittyy yleensä niiden haittavaikutuksiin, useimmat bakteerit eivät ole ihmisille vahingollisia, ja monet niistä ovat todellisuudessa hyödyllisiä.”
(The New Encyclopædia Britannica.)
Niillä on tosiaankin elintärkeä merkitys.
Bakteereilla on tärkeä osa juuri typen kiertokulussa samoin kuin hiilidioksidin ja muiden alkuaineiden kiertokuluissa.
Tarvitsemme bakteereja myös ruoansulatuskanavassa.
Meillä on niitä yksistään paksusuolessa nelisensataa lajia, ja ne auttavat K-vitamiinin valmistuksessa ja ulosteen käsittelyssä.
Lisäksi bakteerit hyödyttävät meitä siten, että ne auttavat lehmiä muuttamaan ruohon maidoksi.
Jotkin bakteerit ovat välttämättömiä käymisessä,
kun valmistetaan juustoa, jogurttia, pikkelssiä ja hapankaalia.
Ilman bakteerej emme tulisi toimeen.
Onko paratiisissä bakteereita ollenkaan?
Osaako joku kertoa?-
Toivottavasti on.
Ruuansulatus ei toimi ilman niitä.
Vielä Nooan jälkeenkin eläimet petoeläimet söivät ruohoa. Sillä muutoinhan jellonat ja sudet yms olisivat tappaneet kaikki hiirtä suuremmat sukupuuttoon Araratin rinteillä. Ja tämän jälkeen kuolleet itsekin ruuanpuutteeseen.
Vuosikymmeniä arkin rantauduttua kaikki söivät ruohoa. Tästä ei kuitenkaan aikuisten oikeasti ole edes fossiilisia todisteita (terveestä järjestä puhumattakaan) sillä yhtään leijonan tai muunkaan petoeläimen luustoa , jolla olisi kasvissyöjien purukalusto, ei ole löytynyt.
Krokotiilitkin ne rouskutteli tyytyväisenä tuoretta heinää vuosikymmeniä.
Ja bakteereitahan on oltava jotta ruuansulatus ,varsinkin märehtijöillä, toimisi.
Raamatussa lukee, että Jumala antoi aluss eläimillekin kasvit syötäviksi.
Ihan alkulehdillä...
Ja vasta vedenpaisumukseen jälkeen salli ihmiselle lihansyönnin, niin muistelen.
Vaikeahan se on ajatella että kiärmekin se bananeja söi paratiisissa.
Ja karhut marjoja ja omenia?
näkyvät otsot kyllä niitä syövän vieläkin, ainakin Simpeleellä ;)
Hiilareillahan ne ihmisetkin itsensä lihottaa :D