Todistajien sivujen materiaali

http://www.watchtower.org/fi/jt/index.htm


Tuossa sivulla pistää silmään eräs kohta jossa puhutaan siitä ett raamatun totuus on todistajille tärkeää eikä ihmislähtöiset oletukset.

Miksi sitten seura on olettanut niin monta asiaa ihmislähtöisesti väärin, kuten monet harmageddonit? Monet oppimuutokset?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • Meinaan vaan sitä että baptisteilla on kyllä terve usko, niin kuin monilla muillakin aidoilla kristillisillä suunnilla.

    Äänestä

  • 8786k65 kirjoitti:

    Meinaan vaan sitä että baptisteilla on kyllä terve usko, niin kuin monilla muillakin aidoilla kristillisillä suunnilla.

    Aloituksen tarkoitus oli kai saada lukemaan Vartsikkaa, mutta siihen ei ole mitään tarvetta.

    Äänestä

kyllähän Vt-materiaalia tulee tutkittua.
Uudempaa .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


878i78i8 kirjoitti:

http://www.watchtower.org/fi/jt/index.htm


Tuossa sivulla pistää silmään eräs kohta jossa puhutaan siitä ett raamatun totuus on todistajille tärkeää eikä ihmislähtöiset oletukset.

Miksi sitten seura on olettanut niin monta asiaa ihmislähtöisesti väärin, kuten monet harmageddonit? Monet oppimuutokset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu