Suomenruotsalaiset HIRVEÄN RASISMIN UHREINA!

Uli-uli-ulinaa!

Suomenruotsalaiset valittavat perustuslaillisten oikeuksien rikkomuksista. Ihmisten tunteman asenneilmaston tiukkenemisen lisäksi viranomaisten palveluissa koetaan karkeitakin puutteita. Svenska Folktingetille tulee kirjallisia valituksia viranomaisten lain rikkomisista 80 - 100 vuodessa.

Kieliturvasihteeri Peggy Heikkinen kertoo, että valituksia ja selvityspyyntöjä olisi todellisuudessa enemmän jos ruotsinkieliset tuntisivat kielilain säätämät oikeudet ja pitäisivät niistä kiinni. Heikkisen mukaan inhimillisesti tärkeintä on, että viranomainen noudattaa lakia, siis antaa palvelua Suomen toisellakin virallisella kielellä, ruotsiksi silloin kun ihmisellä on hätä, kun kysymys on terveydestä ja oikeusturvasta.

Folktinget, Kansankäräjät on kansalaisjärjestö, joka ruotsinkielisten oikeuksien puolustajana selvittää onko syytteissä rikottu kielilakia ja vaatii viranomaisilta selvitystä ja oikaisua.

Kirkkonummelainen Astrid Nikula kertoo kokeneensa useita kertoja, että esimerkiksi Kansaneläkelaitos vastaa ruotsiksi lähetettyyn hakemukseen valmiiksi tehdyllä tyyppivastauksella, jonka kuvitellaan olevan lähinnä hakijan tapausta.

- Tuntuu ettei papereitani ole edes luettu, sanoo Nikula.

- Suomessa syntyneiden ja asuvien ruotsinkielisten kuvitellaan osaavan suomea, kertoo Nikula - useimmat osaavatkin jonkin verran mutta kun ihminen on sairas tai vanhenee, syvällinen kielitaito häviää.

Nikulalle itselleenkin on ollut yllätys, että maaseudulla Suomessa on paljon ruotsinkielisiä, jotka eivät koskaan ole oppineet suomea eivätkä saa oikeuksiaan ajettua suomeksi.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kulttuuri.shtml/2011/08/1375864/vakavia-syrjintasyytoksia-komedian-pohjalla

Mamma, mamma, finnjävlar vill inte leka med mig!

38

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?

      ?

    • Vi rika

      svenskatalande människor förstår inte, hur kan finnarna vara så rasistiska mot oss. Tai jotain sinne päin, kouluruotsilla kolmen vuosikymmenen takaa.

    • Tosimies.

      En ole ennen tajunnutkaan kuinka vitun tyhmästä kansanosasta on kyse.
      Nämä pellet valittavat jatkuvasti,näiden jatlivien valitusten takia maamme on aivan turhaan kaksikielinen.
      Suomi yksikieliseksi ja turvat tukkoon hurreilta.
      Aivan vitun naurettavaa vaatia 4.5% takia kaksikielisyyttä,sehän on rasismia meitä suomalaisia kohtaan.

      • Nyt...

        tajuat.


      • Tosimies.
        Nyt... kirjoitti:

        tajuat.

        Niin tajuan.
        Kohta maasamme on tuo sama 4,% vähemmistö muslimeja,jokaisen muslimin äidinkieli on arabia.
        Mitä teemme sitten, heille pitää antaa samat oikeudet kuin näille suomenruottallasille kuikeloille?
        Suvaitsevaisuus on perseestä ja niin on islam kuten suomenruotsalaisuus.


      • Niinhän se on,
        Tosimies. kirjoitti:

        Niin tajuan.
        Kohta maasamme on tuo sama 4,% vähemmistö muslimeja,jokaisen muslimin äidinkieli on arabia.
        Mitä teemme sitten, heille pitää antaa samat oikeudet kuin näille suomenruottallasille kuikeloille?
        Suvaitsevaisuus on perseestä ja niin on islam kuten suomenruotsalaisuus.

        mutta ei auta suomenkielisen suomalaisen muuta kuin olla selkä kyyryssä ja katse lattiaan painettuna herrojensa ja hallitsijoidensa edessä.


      • Nyt aletaan
        Niinhän se on, kirjoitti:

        mutta ei auta suomenkielisen suomalaisen muuta kuin olla selkä kyyryssä ja katse lattiaan painettuna herrojensa ja hallitsijoidensa edessä.

        vain olemaan jo tilanteessa missä selkä ei enään mene enempää kyyryyn ja katse harhailee etsien kohtaa johon iskeä.


    • Häh?

      "Nikulalle itselleenkin on ollut yllätys, että maaseudulla Suomessa on paljon ruotsinkielisiä, jotka eivät koskaan ole oppineet suomea eivätkä saa oikeuksiaan ajettua suomeksi."

      Miten voi olla mahdollista, että tässä maassa asuu ihmisiä, jotka eivät halua opetella tämän maan valtaväestön kieltä ja jotka odottavat, että valtaenemmistö palvelee heitä orjan tavoin puhumalla heidän kieltään?!? Kai se toimi 1700-luvulla, mutta sääty-yhteiskuntahan on jo niiiin 1700-lukua!

      • Itse olen

        aina sanonut suomessa suomeksi jos raha ei kelpaa niin vaihdetaan paikkaa, aina löytynyt suomenkielistä palvelua.


      • Niin.
        Itse olen kirjoitti:

        aina sanonut suomessa suomeksi jos raha ei kelpaa niin vaihdetaan paikkaa, aina löytynyt suomenkielistä palvelua.

        "Mustanaamio on kova koville."


    • Millan on

      suomalaisten asema nykyään ahvenanmaalla?

      • Eihän meillä

        ole mitään asemaa siellä, mamutkin saa mantereella nopeammin
        etuja.


    • Mä olen niin

      hurri syntyperältäni ku olla ja voi vaan mutta koulussa vitutti pakkoruotsi.

      • Hurri on

        näköjään kirosana.


      • Sasse!

        Taitaa olla RKP:n agentti koko jätkä!


      • En asu

        Suomessa joten ei tartte kuunnella.


      • Miten voi olla
        En asu kirjoitti:

        Suomessa joten ei tartte kuunnella.

        suomalainen, joka ei asu Suomessa, isiensä maassa, jonka kaunihiks´on kasvatellut taattojemme työ - kuten laulussa sanotaan? Miksi sinä muutit ulkomaille? Miksi sen teit?


      • Siksi että kun
        Miten voi olla kirjoitti:

        suomalainen, joka ei asu Suomessa, isiensä maassa, jonka kaunihiks´on kasvatellut taattojemme työ - kuten laulussa sanotaan? Miksi sinä muutit ulkomaille? Miksi sen teit?

        olin 25 vuotias niin eräs lääkäri kirjoitti paperit että mulla ei ollut mahdollisuutta saada enään koskaan mitään työtä suomesta mutta en halunnut jäädä verovaroilla makaamaan vaan lähdin muualle töihin.


      • Töitä saa AINA!
        Siksi että kun kirjoitti:

        olin 25 vuotias niin eräs lääkäri kirjoitti paperit että mulla ei ollut mahdollisuutta saada enään koskaan mitään työtä suomesta mutta en halunnut jäädä verovaroilla makaamaan vaan lähdin muualle töihin.

        Voi kuule, kyllä Suomessa tekemättömiä töitä on, kun vain osaa kysyä! Esim. bussikuski, varastomies tai vessojen siivooja.


    • finmoukkan

      Huhhuh, on noilla Herroillamme pokkaa.
      Seuraisivat mitä heistä ja heidän kielestään ajatellaan tuolla länsinaapurissa kansan keskuudessa.

      Mitä tiedän bättre folkesta asiakaspalvelutehtävistä, niin he ainakin osaavat vaatia palvelua nenä ylhäällä rumaa rantaruottiaan ääntäen. Sammra fölkestä ei kokemuksia ole.

      Suomessa on suojatyöpaikkojakin näille suomalaisuuden tuhoajille, sossut ja kelat täyssä, koska kukaan muu ei osaa puhua rantaruotsia niin hyvin kuin aito FSP:n kannattaja.

    • Hurrit ottivat
    • Aluksi Ahvenanmaasta pitää tehdä hurrien "työleiri",jotta herrat voivat sopeutua
      paremmin suomalaiseen yhteiskuntaan ja kulttuuriin.

    • HumKand

      Ihan suomeksi nyt vaan: Opetelkaa suomea niin ei vituta.
      Minä osaan englantia, saksaa, italiaa, ranskaa mutta ruotsia EN suostu opettelemaan. Kun menen esim. Tukholmaan niin siellä pärjää hienosti englannilla ja suomeakin siellä kuulee joka päivä esim. kioskin kassalta. Miksi minun pitäisi opetella jokin joka ei ole edes valtakieli, vain siksi että jotkin ummikkopellet eivät OPETTELE KIELIÄ!

      • KamHund

        JEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!
        Hyvä. Just noin. Ruotsia ei vain KANNATA opetella. Jos haluaa opetella kielen josta on esim. liiketoiminnassa hyötyä niin sitten vaikka venäjää, kiinaa tai japania.


    • Tammisaari muistetaa

      pitkää viha ei lopu lähivuosikymmeninä.

    • Hyva-lakeja

      Suomi on kaksi-kielimaa Ruotsi-suomi kieli.

      Minä olla suomen-Ruotsalainen ja silti olen opiskella puhua sujuva suomen-kieli siis miksi suomi pelätä oppia paljon kaunis Ruotsi-kieli.

      Suomalaisten asenne vammasta kertoo vihamieli katkeruus johon hakea apu lääkäri.

      Minä joutua vihamieli suomalaisen kohteeksi hississä .

      Eilen kun mennä hissiin sama aika sinne tunkea likaisiin haalari suomi-poika joka ihan selvä nähdä että paheksua hänen lika-haalaria silti tulla sama hissi !

      No minä ystavallinen ja sanoa tämä poika " kerros neljä paina nappia poika " mutta tämä poika alkaa irvistää ja kiroa väkivalta sanoja herjata minua "hurri haistaa paski ja työntaa sormi persiinsinsa".

      Minun oikeus loukattu harkita rikos syytetä Rasismista ,korvauksia kärsimys.

      Ehkä minä pitää kirjoitus Oikeusministeri(RKP) ja kertoa tämä jos saattaa voimaan parempia lakeja suojata suomi-Ruotsalaisia !

      • Kuules nyt

        somppu tämä hurri juttu on vähän sama asia kuin teillä siellä hiekka aavikolla eli klaanit ovat aivan väärät väärissä paikoissa,
        olette sotkeutuneet vielä pahemmin asioihin kuin kotomaassanne.


    • spåtta ej på golvet

      Onko se tosiaankin totta, että Ahvenanmaalta ei saa äidinkieleltään suomen kielinen ostaa minkäänlaista kiinteistöä.
      Jos näin on, niin eikö se ole törkeää rasismia ja syrjintää.

    • UlleKnulle

      Jag är svenska talande gubbe från Åbo. Min pojkvänne och jag tycker inte om finskatalande jävlarna. Farför Sverige kan inte övertaga den här junttila igen. Alla finska pojkerna under 25 kan leva om dom har söta pepparna. Vi måste har första homosexuel riket och det kunde vara Finland.

      Jag tycker om Lennart och han tycker om mig, fem gånger I dagen måste tvättas sig...

    • Maassamme on

      jo koko elinikänsä asunut ihmisiä jotka eivät ole saaneet aikaiseksi
      opeteltua valtakieltä ja tänne rahdataan toisia jotka ei osaa lukea,
      eikö nyt ensin kannattais nämä omat kieltä osaamattomat opettaa suomenkielisiksi.

    • 14+14

      Kävin alueella, jossa asuu paljon suomenruotsalaisia. Minua katsottiin kieroon, koska en asioinut ruotsiksi...Olivat loukkaantuneita, kun joutuivat puhumaan suomea.

      Ai miten rasittavaa, kun oli 3 suomenruotsalaista "kaveria", jotka kaikki vittuilut ja seläntakana puhumiset hoitivat ruotsiksi. Ei pahemmin sympatia pisteitä heru, vaikka olisi 99% prosenttia heistä erittäin kivoja ja mukavia ihmisiä. Olen yhen "Kivan" suomenruotsalaisen tavannut ja hän blandasi kaljan cokiksella....Olkoot.

    • Petosjytky haisee

      Eikös sen Petosjytky-Soinin ukki ole suomenruotsalainen ? Ainakin äärioikeiston veropakolais-suursijoittajien etuja, se näyttää oppositiossa löhöämällä takaavan.

      Bilderbergin veropakolaisillahan ei ole kotimaata, eikä kieltä, muuta kuin kansojen selkänahkojen repiminen ja se hoituu äärioikeistolta.

    • Tapaus Suomi

      Suomessa on kaksi tahoa, joiden pitäisi informoida poliisin talousrikostutkijoita: Finanssivalvonta (Fiva) ja Verohallinto.
      Lienee selvä että RKP:lla on hyvä edustus noissa.

    • RKP:n väki

      minusta tuntuu, että jos puhutaan koulutuksesta ja sivistyksestä, niin juuri heillä sitä ei ole ollenkaan. Kun ottaa huomioon, kuinka helposti ruotsinkieliset esim. kävelevät sisään omiin korkeakouluihinsa, tietyn karsinnan puutteen on pakko näkyä myös lopputuloksissa.

      No heillä on myös omanlaisensa rekrytointi kanavansa työpaikoissa.

    • akvati90

      ...on se VITTUMAINEN VÄHEMMISTÖ!

    • Ainoa varuskunta

      jonka lakkauttamiselle olisi sotilaalliset ja aluepoliittiset syyt on tietenkin Draksvikin varuskunta, mutta sitä ei lakkauteta ja sille on ainoastaan kielipoliittiset syyt.

    • oolannista vois aloi

      Miksi Ahvenenmaa saa olla avoimesti rasistinen?

      • Tuota olen

        itsekin viimeaikoina miettynyt, tars varmaan asian vuoksi jotain tehrä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5380
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1262
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      103
      895
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      821
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      793
    6. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      767
    7. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      763
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      754
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      48
      752
    10. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      749
    Aihe