Alla on linkitettynä kertakaikkisen loistava puheenvuoro Sam Harrisilta sekä koskien uskontojen luonnetta, eroavaisuuksia, suhdetta tieteisiin että hiukan niiden tulevaisuuttakin.
http://richarddawkins.net/videos/642487-sam-harris-religions-are-failed-sciences
On tietenkin nykytiedettä monessa suhteessa aliarvioivaa luonnehtia uskontoja epäonnistuneiksi "tieteiksi", mutta jos tieteiksi halutaan kutsua kaikkea sitä, millä ympäröivää maailmaa on yritetty selittää, niin menköön nyt sekin.
Hieno puheenvuoro, kertakaikkiaan.
Sam Harris sanoo sen nätisti
3
83
Vastaukset
- asianharrastaja
Tuli mieleen juttu israelilaisesta matkaoppaasta, jota pyydettiin viemään turistiryhmä tuntemattoman sotilaan haudalle. Ihmettelyyn, miksi hautakivessä luki Mendelsson, hän totesi, että vaikka vainaja olikin säveltäjänä tunnettu, niin sotilaana hän oli aivan tuntematon.
Uskontoja voi ansaitustikin pitää luonnontieteellisen maailman epäonnistuneina selityksinä, mutta Valtaojaa mukaillen muistutan, ettei se mitä tiede tutkii ole kaikki mikä on. Mieletäni uskonto ei juuri edes pyri kilpailemaan tieteen kanssa sen omalla alueella; ennemminkin pohtimaan asioiden tarkoituksia ja arvoja, ihmisyyden olemusta toimijana sekä moraalia ja etiikkaa.
Olen kyllä joskus kummastellut, miksi maailmankakkeuden tulevaisuuden ekstrapolointi aina Big Grunch & Big Rip -skenarioihin asti on kunniallista kosmologiaa, mutta tietoisuuden kehityksen vastaavat ekstrapolaatiot kiinnostavat paljon vähemmän. Mihin tuolla "tietoisuuden kehityksen ekstrapoloinnilla" viittaat?
- asianharrastaja
Viittaan siihen, olisiko jossakin ehkä olemassa (vaikkapa evoluutiolla kehittynyttä) elämänmuotoa, jolla on yhtä paljon ihmistä korkeampi tietoisuus kuin ihmisellä muita eläimiä. Ja niin edelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1824196"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892750Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1332238Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8022076 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark92044- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.301987Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m191810Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251803- 831797
