Sam Harris sanoo sen nätisti

Alla on linkitettynä kertakaikkisen loistava puheenvuoro Sam Harrisilta sekä koskien uskontojen luonnetta, eroavaisuuksia, suhdetta tieteisiin että hiukan niiden tulevaisuuttakin.

http://richarddawkins.net/videos/642487-sam-harris-religions-are-failed-sciences

On tietenkin nykytiedettä monessa suhteessa aliarvioivaa luonnehtia uskontoja epäonnistuneiksi "tieteiksi", mutta jos tieteiksi halutaan kutsua kaikkea sitä, millä ympäröivää maailmaa on yritetty selittää, niin menköön nyt sekin.

Hieno puheenvuoro, kertakaikkiaan.

3

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asianharrastaja

      Tuli mieleen juttu israelilaisesta matkaoppaasta, jota pyydettiin viemään turistiryhmä tuntemattoman sotilaan haudalle. Ihmettelyyn, miksi hautakivessä luki Mendelsson, hän totesi, että vaikka vainaja olikin säveltäjänä tunnettu, niin sotilaana hän oli aivan tuntematon.

      Uskontoja voi ansaitustikin pitää luonnontieteellisen maailman epäonnistuneina selityksinä, mutta Valtaojaa mukaillen muistutan, ettei se mitä tiede tutkii ole kaikki mikä on. Mieletäni uskonto ei juuri edes pyri kilpailemaan tieteen kanssa sen omalla alueella; ennemminkin pohtimaan asioiden tarkoituksia ja arvoja, ihmisyyden olemusta toimijana sekä moraalia ja etiikkaa.

      Olen kyllä joskus kummastellut, miksi maailmankakkeuden tulevaisuuden ekstrapolointi aina Big Grunch & Big Rip -skenarioihin asti on kunniallista kosmologiaa, mutta tietoisuuden kehityksen vastaavat ekstrapolaatiot kiinnostavat paljon vähemmän.

    • Mihin tuolla "tietoisuuden kehityksen ekstrapoloinnilla" viittaat?

    • asianharrastaja

      Viittaan siihen, olisiko jossakin ehkä olemassa (vaikkapa evoluutiolla kehittynyttä) elämänmuotoa, jolla on yhtä paljon ihmistä korkeampi tietoisuus kuin ihmisellä muita eläimiä. Ja niin edelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1428
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1019
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe