Auto ei kestä sadetta??

Hei!
Osaisko kukaan kertoa mikä vikana Honda CR-V:ssä vm. 98. Kaatosateessa ajaessa alkaa kuulua kova jurina ...olettaisin että kardaanista koska jurraus tuntuu ihan jalkapohjissa, niinku betonivibralla rassatttasi pohjaa. Ääni kuuluu muutamia kertoja (työmatka n. 30 km) matkan aikana n. 10 sek. kerrallaan ja häipyy sitten. Pakoputken kiinnikkeet on ihan jees, ääni kuuluu ihan suoraan ajaessa 90-100km/h. Ja ääni kuuluu vain kovalla sateella??
3122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luistonesto tai tarvittaessa aktivoituva neliveto? Arvelen vesiliirtoa, onko renkaat kuluneet?

Äänestä

Vettä roiskuu jonnekin, jossa se jäähdyttää kuumaa metallia (esim. pakoputken kiinnikkeitä). Äkkiä jäähtyessään metalli supistuu ja vetää pakoputken kiinni johonkin pyörivään, vaikkapa kardaaniin. Muutamassa sekunnissa lämpö kuitenkin kuivattaa osan ja laajentaa sen entiseen mittaan, jolloin kosketus katoaa.

Tällainen syy löytyi Volvosta, jolla vesilammikkoon ajo aiheutti ulisevan äänen. Vikaa etsittiin melko kauan mm. jarruista. Katalysaattorihan se otti kardaaniin kiinni aina kun sai ryöpyn vettä päälleen. Kiinnikkeiden vaihto lopetti ongelman.

Tuo kova tärinä toisaalta viittaa siihen, että kardaani joutuisi hetkelliseen epätasapainoon saadessaan huuhtelua. Voi olla melko mielenkiintoinen etsintätehtävä edessä.

Äänestä

Epäilisin itse aktivoituvaa nelivetoa. Auto on normiajossa etuvetoinen ja neliveto kytkeytyy automaattisesti päälle etupyörien luistaessa. Renkaat on lähes uudet joten vesi/kosteus saa mielestäni jostain syystä nelivedon kytkeytymään, en vaan keksi miksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JS-70 kirjoitti:

Hei!
Osaisko kukaan kertoa mikä vikana Honda CR-V:ssä vm. 98. Kaatosateessa ajaessa alkaa kuulua kova jurina ...olettaisin että kardaanista koska jurraus tuntuu ihan jalkapohjissa, niinku betonivibralla rassatttasi pohjaa. Ääni kuuluu muutamia kertoja (työmatka n. 30 km) matkan aikana n. 10 sek. kerrallaan ja häipyy sitten. Pakoputken kiinnikkeet on ihan jees, ääni kuuluu ihan suoraan ajaessa 90-100km/h. Ja ääni kuuluu vain kovalla sateella??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu