Merkel jyrähti Suomelle- ette saa mitään

Merkel totesi myös, että kun EU on keskenään sopinut, niin sopimukset on pidettävä!!
Eli Kataiselle ja Urpilaiselle ei ole luvattu mitään, tai sitten he käsittivät täysin väärin!


Merkel: No special treatment for Finland
Written by Jamie Coleman
August 23, 2011 at 17:04 GMT

Agreements do not work that way
Demands for euro bonds are grossly negligent, she says

Merkel’s statement comes as her Labor minister earlier called for Greece to put up gold as collateral
24121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Sieg heil!

Äänestä
  • Kataisen arvovalta on nolla (0) EU:ssa.

    Katainen ei voi olla Suomen pääministeri? ... jos olisin Katainen ei menisi enää koskaan EU:n johtajien tapaamisiin ja lopettaisin koko euro ja EU sekoilun.

    Petoksista kuuluisa Kreikka ei enää Suomen saa yahtään Suomen rahoja.

    SDP ja Vasurit ovat pettäneet äänestäjänsä 100 %. Suomen piti saada täydet takuut, se oli ehtona. Halosen aika on ollut heikkojen johtajien mielivaltaista maan harhaanjohtamista.

    Äänestä

  • Maailmassa ei ole kriisiä, vaan suunniteltu valtioiden ryöstäminen. Velka on yksi niistä työkaluista joita muutama ökysuku käyttää poistaakseen viimeisen esteen sen tiellä että saisivat jatkossa määrätä KAIKKIEN IHMISTEN ja kansojen asiat ihan niinkuin huvittaa.

    Se este kantaa nimeä kansallisvaltio.

    Kun sitä ei ole, tai valtion hallitus marginalisoidaan tottelevaksi aasiksi, kuten suomea nyt yritetään rötösmafiosojen lakeijoiden toimesta, voivat rikkaat suvut avoimesti, sorkkaraudalla velkavipua käyttäen, vääntää kotimme kassakaapin oven auki. Sitten lyödään hampaamme kurkkuun, ja huomaamme kohta että emme päätä enää mistään itse.

    Muistutuksena vielä että tuosta meidän elämästä SIMS-peliään kaavailevasta eliittiklikistä merkittävä osa ovat JULKISESTI kiduttamis- ja murhanhimoisia SATANISTEJA:

    http://www.debunkingskeptics.com/forum/viewtopic.php?t=125

    Nämä satanistit kiduttavat satanistisesti mm. Irakissa, ja tuo kidutus leviää äärimmäisen pitäkikäisenä ja agressiivisena hiukkaspölynä ympäri maailman:

    "Köyhdytettyä uraania syntyy atomireaktoreissa suuria määriä. Esimerkiksi 1300 MWatin voimala tuottaa vuodessa 210 tonnia DU:ta. DU:n säteilyvaikutuksen ohella vielä vaarallisempaa on sen myrkyllinen vaikutus. DU-aseita käytettäessä syntyy paljon radioaktiivista ja myrkyllistä pölyä, joka leviää tuulen ym. mukana ja kulkeutuu hitaasti maaperässä myös pohjaveteen. Jossain vaiheessa pöly leviää aavikkotuulien mukana vielä Eurooppaankin, jolloin luulisi kiinnostuksen asiaa kohtaan kasvavan.

    DU-ammuksia on käytetty Irakin sodassa

    Nykyään ainakin 18 maata, todennäköisesti 20, omistaa DU-aseita. Tärkein näistä on USA, jonka nykyaikaisista aseista suurin osa sisältää DU:ta."

    http://www.rauhanpuolustajat.fi/rauhanpaivat/rauhanpaivat_2006/kooste/atomiase.html

    Jos meillä olisi finanssikriisi jota haluttaisiin oikeasti ratkaista, olisivat lääkkeet olemassa.

    ATTAC -järjestö listaa tässä näitä ratkaisuja joille meidänkin eliittiporvarit ovat nauraneet viimeisen kymmenen vuoden aikana:

    "Finanssitransaktioveron välitöntä käyttöönottoa spekulaation hillitsemiseksi
    Kaiken taloutta ja yhteiskuntaa uhkaavan spekuloinnin ja spekulatiivisten instrumenttien välitöntä kieltämistä, mukaan luettuna lyhyeksi myynti ja velkakirja­johdannaiset (CDS)
    Ehdoitta tapahtuvan pankkien pelastamisen lopettamista. Pankit, jotka eivät selviä omin voimin, tulee ottaa yhteiskunnan haltuun ja asettaa demokraattiseen valvontaan niin, että ne palvelevat kansalaisten tarpeita eivätkä yksityisten osakkeenomistajien etuja
    Niiden rahoituslaitosten, joita pidetään liian suurina kaatumaan, pilkkomista pienempiin osiin
    Ei leikkausohjelmille ja kyllä uusille valtion tulonlähteille. Julkisia palveluita ja investointeja tulee kehittää, ei supistaa. Kaikki toimeenpantavat talouspoliittiset toimenpiteet tulee kohdistaa vaurauden uudelleen­jakamiseen ja julkisen sektorin tulojen kasvattamiseen

    Kaiken julkisen velan tarkastamista riippumattoman kansalaisjohtoisen elimen toimesta, ja laittomien velkojen peruuttamista
    Euroopan keskuspankin alistamista demokraattiseen kontrolliin ja sen valtuuksien uudelleen­määrittämistä siten että euroalueen jäsenvaltioiden suora rahoittaminen tehdään mahdolliseksi."

    Lisätietoa:

    http://www.ena2011.eu

    http://www.attac.fi/

    Tuo olisi superharppaus oikeaan suuntaan, vaikka senkin jälkeen meillä olisi vielä velkavetoinen rahoitusjärjestelmä.

    Äänestä

"Agreements do not work that way" = sopimukset /yksimielisyydet eivät toimi tuolla tavalla (karkea käännös).

Eli että jotain toista maata kohdellaan eri tavalla.

Äänestä
  • German lawmaker: Finland will not get own deal from Greece
    Written by Jamie Coleman
    August 23, 2011 at 16:00 GMT

    Reuters quotes a senior ruling coalition lawmaker as saying Finland will not receive its own deal with Greece. No other euro zone nation will get a special deal either, Fuchs says

    Äänestä

lyhytnäköistä panettelua sen jälkeen kun moodys on omilla kommenteillaan osallistunut politiikkaan. johan siellä on ruotsi, britannia jne. ulkona eurosta jotka ei osallistu millään tavalla rosvojen rahoittamiseen. se siitä euro-alueesta.

Äänestä
  • hyvä muuten mutta britit ovat kyllä suurin summin rahoittaneet kreikalaisten törsäystä, nyt ovat hiljaa ja odottavat että muut eu maat kuittaavat heille saatavat. Ruotsi on kyllä hyvässä asemassa, ei liene Suomellakaan muuta mahdollisutta kuin irtaantua eurosta. Nyt näkyy hyvin ettei pienillä jäsenmailla ole yhteisössä mitään sanavaltaa käytännössä, Saksa ja Ranska sanelevat miten toimitaan. Tähän ei esim Suomi voi eikä saa alistua, sehän olisi noloa, mieluummin ilman euroa kuin täydellisesti tossun alla maksajan roolissa.

    Äänestä

  • kyllästynyt-1 kirjoitti:

    hyvä muuten mutta britit ovat kyllä suurin summin rahoittaneet kreikalaisten törsäystä, nyt ovat hiljaa ja odottavat että muut eu maat kuittaavat heille saatavat. Ruotsi on kyllä hyvässä asemassa, ei liene Suomellakaan muuta mahdollisutta kuin irtaantua eurosta. Nyt näkyy hyvin ettei pienillä jäsenmailla ole yhteisössä mitään sanavaltaa käytännössä, Saksa ja Ranska sanelevat miten toimitaan. Tähän ei esim Suomi voi eikä saa alistua, sehän olisi noloa, mieluummin ilman euroa kuin täydellisesti tossun alla maksajan roolissa.

    älä höpäjä, brittiläiset pankit on ihan eri asia kuin brittiläiset veronmaksajat. brittiläiset pankkiirit on ihan samaa paskasakkia, kuin merkelin kumartelemat moodysin luokittelijat. sekö on oikein, että poliitikot alkavat nuolemaan markkinoiden persettä sillä seurauksella, että veronmaksajat laitetaan maksamaan pankkiirien huonot sijoitukset? sinun mielestä kyllä, mutta se ei ensinkää mahdu minun käsitykseen moraalista.

    Äänestä

  • 8 kirjoitti:

    älä höpäjä, brittiläiset pankit on ihan eri asia kuin brittiläiset veronmaksajat. brittiläiset pankkiirit on ihan samaa paskasakkia, kuin merkelin kumartelemat moodysin luokittelijat. sekö on oikein, että poliitikot alkavat nuolemaan markkinoiden persettä sillä seurauksella, että veronmaksajat laitetaan maksamaan pankkiirien huonot sijoitukset? sinun mielestä kyllä, mutta se ei ensinkää mahdu minun käsitykseen moraalista.

    ????? kellekähän vastasit, tuskin minulle, vai olet skitso?

    Äänestä

Vain suuret jäsenmaat saavat erityiskohtelua, muita potkitaan päähän.

Äänestä

No sitten ulos paketista, sehän oli poliitikkojen lupaus.

Jos ei vakuuksia tule, Suomi ei osallistu.

Katsotaan riittäkö hallituksen kantti isojen EU öykkärien edessä vai viedäänkö taas kuin pässiä narusta.

Äänestä
  • Kohta Jyrki poika taas valehtelee telkassa että nyt suomi ei sitten osallistu...
    Kuitenkin "tiskin alta" sujahtaa miljardit "apu"pakettiin.

    ...ja niin hallituksen kansansuosio kohenee.

    Äänestä

merkkelinperkkeli hakaristi persiissänsä varmistaa ettei suomi osallistu tukipakettiin.

Ei takauksia - EI PAKETTIA.

Jos joku suomalainen poliitikko yrittää ajaa tukipakettiin osallistumista ilman takauksia, niin minun puolestani kuka tahansa kekseliäs jolla on kätevät kädet ja hyvä vatsa saa vapaat kädet operoida maanpetturi aivan haluamallaan tyylillä.

Äänestä
  • ihan sama vaikka tekevätkin pienessä narsistien europerheessä suomesta mustan lampaan, kyllä suomi on selvinnyt paljon pahemmastakin ja selviää tästäkin niin, että jut-sku-pankkiirit eivät pääse sotkemaan koko eurooppaa peliinsä. olkoon sitten merkel mikä pelinappula nimettömässä pelissä mikä hyvänsä. toisaalta katsottuna merkelin mölinät saattavat johtua siitä, että myös saksassa on kova vastustus näitä rosvojen apupaketteja vastaan, ja suomen hakemat vakuudet ovat merkelille poliittinen pakotie varsinaisesta poliittisesta vastuusta eurokentillä.

    Äänestä

Katainen ja Urpilainen tuovat eduskunnan päätettäväksi kreikkapaketin joka ei sisällä mitään konkreettisia vakuuksia. Vasurit repeävät äänestysrintamassa, osa demareista ja vihreistä perässä. Soini nousee hallitustunnustelijaksi, uusia vaaleja ei välttämättä järjestetä koska kampanjointiin ei ole varaa. Kokoomus jättäytyy oppositioon - Suomi pelastuu!

Äänestä

Noinhan se menee. Ja jos ei suostuta Tantte-Merkelin ultimatumiin, maataloustukia ei enää kierrätetä EU:n kautta, vaan maksetut rahat jäävät sinne.

Löysässä hirressä roikutaan.

Äänestä

tukipaketin, siinäpähän saksalaiset pankit kärsii tappionsa. Suomi on syytänyt Saksaan jo aivan riittävästi miljardeja.

Soini oli oikeassa, Kreikka ja kumppanit joutuu joka tapauksessa velkasaneeraukseen ellei saksalaiset itse kustanna pankkiensa ahneutta.

Äänestä

että merkel joutaa nurnbergiin tuomittavaksi.

Äänestä

Saksa on paska maa. Aina ollut ja tulee sitä aina olemaan.

Äänestä

EU sopimukset on tehty rikottaviksi. Edes perustussopimuksia ei ole noudatettu. Miten siis voidaan edes kuvitella, että kun Katainen saa pari nyökkäystä olisi meillä pitävä sopimus? Mitään ei ole allekirjoitettu ja oikeastaan mitään todisteita ei edes ole. On vain epämääräisiä määritelmiä, joita voidaan tulkita miten halutaan.

Eurostoliitto hajoaa paljon nopeammin kuin Neuvostoliitto. Vaikka mentäisiin liittovaltioksi asti, niin faktat ovat jo nähtävissä, homma ei vain toimi. Liikaa vapaamatkustajia.

Äänestä

Jos Suomi ei saa omaa diiliä niin hommahan on sitten harvinaisen selvä. Siis kyse ei oo siitä, että diili olisi vääränlainen vaan siitä ettei voi saada omaa diiliä. Ekaks nyökkäävät ja sit potkivat Suomen pois apupaketista. Suomi ei nyt pääse auttaan Kreikkaa. Sellasta se on.

Äänestä

Just näin Saksa. Jos luulette että Kataisen ja Urpilaisen kanssa on hankala neuvotella, niin kaatakaa tämäkin sopimus ja odottakaa koska pääsette Pääministeri Soinin kanssa nokitusten. Onnea vaan siihen.

Äänestä

saksalle ja ranskalle ja nyt toi vitun noita kusis omille jaloillesa mutta kun suomella on tommonen ämmä pääministerinä niin se nuolee ton noidan perseenkin vielä.

Äänestä

lainaa silti, hallitusehdon vastaisesti. Näkeepähän Suomilampaat taas paikkansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


erityiskohtelua!!! kirjoitti:

Merkel totesi myös, että kun EU on keskenään sopinut, niin sopimukset on pidettävä!!
Eli Kataiselle ja Urpilaiselle ei ole luvattu mitään, tai sitten he käsittivät täysin väärin!


Merkel: No special treatment for Finland
Written by Jamie Coleman
August 23, 2011 at 17:04 GMT

Agreements do not work that way
Demands for euro bonds are grossly negligent, she says

Merkel’s statement comes as her Labor minister earlier called for Greece to put up gold as collateral

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu