Venäjän raketti heittää

Venäjän raketti heittää mihin sattuu, joten avaruusohjelma on pulassa.
http://finnish.ruvr.ru/2011/08/23/55044875.html
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Proton-kantorakettien laukaisut on keskeytetty
Avainsanat: Uutiset, Tiede ja teknologia, Proton-kantoraketti


23.08.2011, 13:37

Tulosta artikkeli Kerro ystävälle Lisää blogiin

Venäjän avaruushallinto on keskeyttänyt Proton-kantorakettien ja Briz-M rakettivaiheen käytön, siihen asti kunnes selvitetään Ekspress-AM4 tietoliikennesatelliitin kiertoradalle nostamisen epäonnistuminen. Se laukaistiin Baikonurin avaruuskeskuksesta elokuun 18. päivänä. Proton-kantoraketin toiminnassa ei ollut ongelmia, mutta Briz-M rakettivaihe vei satelliitin väärälle kiertoradalle.

Laukaisun epäonnistumisen syitä selvittää erityskomissio. Ekspress-AM4 tietoliikennesatelliitin piti 15 vuoden ajan turvata viestintäyhteydet Venäjän alueen suurella osalla sekä myös Ivy-maissa ja Keski-Euroopassa.

Äänestä

Venäjä on voittanut kilpailun avaruudesta. USA:lta loppuivat rahat ja tietotaito. Kiina ohittaa USA:n ja ottaa kiinni Venäjän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huomaava mies kirjoitti:

Venäjän raketti heittää mihin sattuu, joten avaruusohjelma on pulassa.
http://finnish.ruvr.ru/2011/08/23/55044875.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu