http://www.kolumbus.fi/rastas/sec/muu_karj.html
Mielenkiintoiset sivut, joista on linkkejä Suomen esihistoriaan valtaisesta jääkaudesta alkaen.
Tästä huomaa sen, miten Suomi on muodostunut ja miten Skandinaviaa on asutettu. Asuttaminen alkoi kaakosta, koska edes maaperää ei ollut muualla olemassa.
Jääkauden vaikutuksen hävittyä alkoi olla edes pieniä saaria läntisillä alueilla Itämeren altaassa. Samaan aikaan Kannaksen Karjala oli jo asuttua.
Mielenkiintoiset sivut ja karttakokoelma.
Mielenkiintoiset sivut, joista on linkkejä Suomen esihistoriaan valtaisesta jääkaudesta alkaen.
Tästä huomaa sen, miten Suomi on muodostunut ja miten Skandinaviaa on asutettu. Asuttaminen alkoi kaakosta, koska edes maaperää ei ollut muualla olemassa.
Jääkauden vaikutuksen hävittyä alkoi olla edes pieniä saaria läntisillä alueilla Itämeren altaassa. Samaan aikaan Kannaksen Karjala oli jo asuttua.
Mielenkiintoiset sivut ja karttakokoelma.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Taas evakkojen sontaa! Samaa evakkovaletta, mitä koko 1944 jälkeinen aika!
Pohjanlahden rannalla asuttiin jo ennen jääkautta yli 200 000 vuotta sitten! Siitä Susiluolat hyvä merkki.
Oulujärven seuduilta löytyy 6800 vuotta vanhaa asutuksen (saame?) jäänteitä ja paljon muuta. Hylkeenpyytäjäkansa oli tietenkin Suomenlahden pohjoisrannoilla samaan aikaan, kuin hylkeetkin.
Kuskaa taas EvakkoPojan korviin, että se pysyy tuoreena!
Eihän niitä alueita ollut edes olemassa silloin. Suomen alueen ja Skandinavian historiaa voi alkaa edes tutkia noin suunnilleen 20.000 vuotta sitten tai mielummin 12.000 vuotta eKr. Läntinen Suomi oli vain pelkkä saarien verkko.
200.000 vuotta on vanhan auton mittarilukema. Ota edes joku nolla pois arviostasi.
6.800 vuotta eKr on relistisempi arvio. Oulujärven länsipuolella Säräisniemessä on Kainuun vanhin löytö.
Vanhin suomalaisuuten tai karjalaisuuteen viittaava löytö on Kamennogorskin (Antrea) verkkolöytö.
Kivikautisia löytöjä on Savossa useita, mutta ne viittaavat lappalaiseen erämaa-asutukseen.
Mihin ne asukkaat menivät jääkauden ajaksi Pohjanlahden rannikolta? Jääkauden jälkeen ei ollut edes Pohjanlahden rannikkoa, vain repaleista saaristoa. Suomenlahden pohjoisrannikkoakaan ei ollut olemassa jääkauden jälkeen, vain jotain olematonta saaristoa.
Perehdy nyt edes hieman asioihin.
KARJALAISETKO SITTEN OLI JÄÄKAUDEN AIKAAN EVAKKO?
Suomea asutettiin vasta jääkauden jälkeen, kuten muutakin Skandinavian aluetta.
muistan minä kun alkuasukkaina oltiin viidakossa ja jää oli vieressä.
Evakkojen tietolaaista?
MEri, jolla ei ole pohjoisrantaa! Se on saatanallinen ihme johon vain evakkojen jätöslkakarat tieteessä pystyy!
"Jääkauden jälkeen ei ollut edes Pohjanlahden rannikkoa, vain repaleista saaristoa. Suomenlahden pohjoisrannikkoakaan ei ollut olemassa jääkauden jälkeen, vain jotain olematonta saaristoa. "
Susiluola joka sijaitsee Kristiinankaupungin alueella, pääosin Karijoen kunnan omistamalla maalla. Luola on saanut nimensä sijaintipaikkansa Susivuoren mukaan.
Luolasta löytyi vuonna 1996 kaivausten yhteydessä ihmisen muovaaia kiviä ja muita ihmisen toiminnan jälkiä, jotka ovat ehkä jopa 120 000 vuoden takaa Eem-interglasiaalin ajalta.
Luola on vanhin tunnettu ihmisten asuinpaikka Pohjois-Euroopassa. Se on myös ainoa paikka koko maailmassa, jossa on merkkejä jääkautta edeltävästä asutuksesta.
Evakkojen jälkeläisjätökset ovat hemmetillisiä valehtelijoita. Geenit varmaan 18. sukupolven takaa jalostuneet. Suomalaisen kuuntelivat niiden valheitä väsyneenä jo 1944.
Meillä muuten oli Rastaita 1959-76 naapureina. Olivat kakaratkin varkaita heti, kun jaksoivat tavaraa meidän puolelta kantaa kotiinsa. Totuutta ei niiltä koskaan saanut suusta. Kaikki oli venkoilua ja vanhempiensa opettamaa kieroutta koko perkeleen perhe täynnä!
Hieman on epävarmaa Susiluolan tarina. Onkohan sitä seutua asutettu lainkaan väitettynä aikana?
boinc manager osottautuu väkivaltaiseksi vois asenta aohjelman pois niin ei ois samaa.
ukkost avarmaan oli ilmasta kun lappari meni valkoiseksi vistalla.
Ihan mielenkiintoiset sivut, on ainakin esitetty havainnollisesti asutuksen leviäminen koillisessa Euroopassa.
Kaikki ei varmaan mene tuossa faktoina aivan 1:1 oletuksia on ehkä tehty.
Saiko niitä rastaita ampua?
saat aloita Lolimaalta -rastaita saatanasti!
Paljonko Neuvostoliitto maksoi korvauksia suomensukuisille ja suomalaisille aiheuttamistaan vahingoista?