Kymmenet uskoon tulleet ovat käyneet Turussa kasteella. Kasteella olleita on siellä ollut kautta Suomen. Miksi?
Koska kaste tapahtuu siellä raamatullisesti, apostolisen esimerkin mukaisesti. Eikä kastettavia liitetä mihinkään ihmissysteemiin. Kastetaan Herran Jeesuksen Kristuksen Nimeen! Apt. 10:48. 19:1-6. Kol. 3:17.
Tässä linkissä opetus siitä:
http://www.Jeesus-on-Herra.com/kirjoitukset/kaste.htm
Helsingissä on suurtilaisuus 14. syyskuuta klo 18.00. Kasteasia selvitetään myös. Tässä linkissä tarkempaa tietoa:
http://p1.foorumi.info/ristinvalossa/viewtopic.php?t=3489
Siellä tavataan.
Turkuun kasteelle
10
79
Vastaukset
- kyselenpähän vaan
Joko eepu* on käynyt teillä uudestikastattamassa itsensä? Vai tarvitsetteko eepulta* teitä pätevämmin toimitetun kasteen? Saako monta kastetta teiltä, jos ei usko ole ekalla kasteella tarpeeksi vahva?
- Kaste oikein
"Yksi kaste" on linjana Turussa kuten muuallakin, jossa toimitaan raamatullisesti. Ja Raamatun opettama yksi kaste on uskoon tulleelle suoritettu kaste upottamalla vedessä Jeesuksen Kristuksen Nimeen.
Apt. 2:38. Kolos. 3:17.
Mm. Helluntaiseurakunnassa kastetaan Jeesukseen Kristukseen. Se on oikein.
Mutta jos jonkun kasteessa on lausuttu pelkästään tittelit, "isäpokapyhähenkinimeen", niin sellainen on vielä kastamaton. Sellaista ei ole kastettu Raamatun tarkoittamalla yhdellä kasteella.
Mene kasteelle! - Paikan päälle
Raitishenkiseltä vaikuttaa sanoma linkkien takana.
Voisi tulla käväisemään. - jos menet kasteelle
Ensi lauantaina kaste Turussa.
Ota yhteys
http://www.jeesus-on-herra.com - Tiedossa olisi 1. Ra
Onko monta kastettavaa?
- kolmas mies
Kyselin eräältä ja kertoi, että kuusi.
- Roope täs
Paljon ne siellä kastavat. Miksi sakki ei silti lisäänny?
- näin on
Siksi, koska ne kastaa samoja ihmisiä uudestaan!
Varmuuden vuoksi, jotta joku sanamuoto tai tulkinta
kelpaisi Jumalalle. - onko ihan jees
Tässä linkki Turun kastajan mielipiteeseen Koiviston kasteesta
http://p1.foorumi.info/ristinvalossa/viewtopic.php?t=3516
Onko oikein tuomita homon antama kaste?- toope vihannes
Ei ole. Millaisia lienevät noiden Turun uudestikastajien omat synnit ja kieroutumat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791756
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19683- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41567Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164523Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä24475Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466