Evoluutio on täyttä keitettyä heposen paskaa, lapsikin sen tietää. En ole mikään helvetin apina, mutta teitä apinoita kyllä odottaa helvetti.
Lapsikin sen tietää
Tuomas Akvinolainen
1881
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Aivopesty lapsi voipi luulla ihan mitä tahansa mitä hänen päähänsä on syötetty, hän voi ottaa vaikka Raamatun kertomukset todesta.
Sääli sellaista lasta.
P.S. Kerrotaanko Raamatussa, että apinat joutuvat Helvettiin?
Olettehan te ihmisiä, tai no itse taidatte kutsua itseänne homoiksi, apina oli vertauskuvallinen. Ja kyllä, ikuinen tuska on määränpäänne.
Ei.
Homo Sapiens on lajimme virallinen nimitys latinaksi.
Se että sinä olet liian idiootti ymmärtämään että homo-sanalla voi tarkoittaa muutakin kuin homoseksuaalia ei ole minun ongelmani.
Elämme Suomessa joten voin kutsua itseäni ihmiseksi, tämä on täysin yhtä korrekti ilmaisu.
Ja ikuinen tuska ei ole kenenkään määränpää saatika taivas koska niistä ei ole mitään näyttöä.
Valittaen täytyy todeta, etten tunne tarvetta kutsua itseäni. Sen sortin jakomielisyys kun sattuu minulta puuttumaan.
Miksi vaadit näyttöä paikoista joiden olemassaolon kuitenkin tunnet syvällä sydämessäsi?
Asioita joita evoluutio/ateismi ei voi selittää:
- omatunto. Jumala on asettanut jokaiseen meistä omatunnon, jonka takia tunnemme pistoksen sydämessämme aina kun teemme syntiä Häntä vastaan.
- vapaa tahto. ateistien mukaan sitä ei ole olemassa, minähän voin siis tehdä Breivikit ja ampua sata ihmistä eikä se ole väärin. Jumala on antanut meille vapaan tahdon.
- moraali. Jumala on moraali.
- ihmisoikeudet. Miksi jollain tietyllä kasalla elektroneja olisi enemmän oikeuksia kuin jollain toisella? Jumala on antanut kaikille yhtäläiset ihmisoikeudet.
No kuule ensinnäkään kreationismi ei voi sisältää vapaata tahtoa ja noita muitakaan se ei pysty selittämään.
Vapaa tahto on selkeä tulos evoluutiosta. Moraali on ollut hyödyksi lajimme kehitykselle, ja omatunto liittyy erottamattomasti moraaliin (onko se edes oikeastaan eri asia).
Ihmisoikeudet, kuten muidenkin luontokappaleiden oikeudet, liittyvät aivan samalla tavalla moraaliin.
Oikeasti esitit siis vain kaksi asiaa, joita ei voi selittää evoluutiolla ja molemmissa menit päin pöpeliköä. Jopa niin, että toinen kyseisistä asioista on sovittamattomassa ristiriidassa kretufanatistin maailmankatsomuksen kanssa.
Mutta hei hyvää yötä. Mee sinä nukkumaan känni pois, minä menen muuten vain torkkumaan.
"omatunto. Jumala on asettanut jokaiseen meistä omatunnon, jonka takia tunnemme pistoksen sydämessämme aina kun teemme syntiä Häntä vastaan."
Miten niin evoluutiolla ei pysty selittämään omaatuntoa? Vaikka evoluutio ei selittäsi omantunnon olemassaoloa niin "Jumala teki sen" ei ole yhtään paremp isleitys kuin että selitystä ei ole. Nimittäin tälläinen olento pitäisi olla oikeasti olemassa.
"vapaa tahto. ateistien mukaan sitä ei ole olemassa, minähän voin siis tehdä Breivikit ja ampua sata ihmistä eikä se ole väärin."
Onko oikeasti niin, että usko jumalaan on ainao syy joka estää ettet toimi väärin? Jos näin niin älä ikinä luovu uskostasi muiden turvallisuuden takia koska olet hullu ja vaarallinen.
Sitäpaitsi jos jumala on kaikkitietävä vapaata tahtoa ei ole olemassa.
"moraali. Jumala on moraali."
Raamtun jumala ei ole moraalinen tai oikeudenmukainen.
"ihmisoikeudet. Miksi jollain tietyllä kasalla elektroneja olisi enemmän oikeuksia kuin jollain toisella? Jumala on antanut kaikille yhtäläiset ihmisoikeudet."
Oletko edes kerran avannut raamatun elämäsi aikana? Ei vaikuta siltä. Tämä jumala arvostaa vain omaa kansaansa ja ihmisiä jotka siihen usko ja arvaappa mikä on ihmiskunnan historian kärsinein kansanryhmä?
"Onko oikeasti niin, että usko jumalaan on ainao syy joka estää ettet toimi väärin?"
Kumpa estäisikin.
Usko Jumalaan, ei estänyt Breivikiä tekemästä sitä minkä teki, ei estänyt aikoinaan Aatua eikä monia monia muitakaan. Päinvastoin: usko Jumalaan on usein juuri se pahaa aikaansaava voima. Usko kristinuskon Jumalaan ei tee tästä minkäänlaista poikkeusta.
Ihmisoikeudet ovat siis evoluution tulosta? Oletteko sitä mieltä että esim. luonnonvalintaa tulisi edistää ihmiskeinoin? Vai miksi olette sitä mieltä että tietyllä kasalla elektroneja pitäisi olla jotain erityisiä oikeuksia verrattuna johonkin toiseen elektronikasaan?
Miksi sinä meuhkaat niin kovin evoluutiosta kun et näy tajuavan edes sen perusteista pätkän vertaa? Jos sinulla on kova vimma vastustaa jotskin asiaa niin ota hyvä ihminen ensin edes vähän selvää vastustamastasi asiasta. Muuten teet itsesi naurunalaiseksi niinkuin nyt on käymässä.
"Ihmisoikeudet ovat siis evoluution tulosta?"
Kyllä. Ihminen on laumaeläin.
"Oletteko sitä mieltä että esim. luonnonvalintaa tulisi edistää ihmiskeinoin? "
Ei.
"Vai miksi olette sitä mieltä että tietyllä kasalla elektroneja pitäisi olla jotain erityisiä oikeuksia verrattuna johonkin toiseen elektronikasaan?"
Ei. Miksi väität ihmisoikeuden tulean jumalalta kun et vaikuta edes ymmärtävän mitä ihmisoikeus tarkoittaa?
Ihmisoikeudet ei ole sitä, että joku ihminen on arvokkaampi vaan jokainen ihminen on arvokas ja ansaitsee samanlaisen kohtelun.
Miksi he ansaitsevat saman kohtelun? Miksi ihminen olisi arvokkaampi kuin kasa kiviä?
"Miksi ihminen olisi arvokkaampi kuin kasa kiviä?"
Siksi, kun toiset ihmiset yleensä arvostavat ihmistä enemmän kuin kivikasaa. Vaikkapa ihan ansaitsemattakin.
Aivan, koska ihmisiä kuuluu arvostaa, sillä Jumala on luonut meidät tasa-arvoisiksi. Ateismi sen sijaan ei tunne ihmisoikeuksia.
Olisikohan asia kuitenkin täysin päinvastoin. Näyttää siltä, että uskoon hurahtaneita estää hirmuteoista pelkästään jumalansa koston pelko. Tosissaan hurahtaneet alkaa tekemään hirmutekoja jumalansa nimissä esim. Hitler, norjan massamurhaaja ja islamisti terroristit.
Uskonnottomilla täytyy olla luontainen vastenmielisyys hirmutekoihin koska ei tarvitse pelätä kostoa kuoleman jälkeen. Tunnen suuren määrän uskovaisia ja uskonnottomia ihmisiä. Yhtälailla molemmista löytyy ns. huonoja ja hyviä ihmisiä. Sydämellisimmät ja aidosti lähimmäisistään välittämimmät kuitenkin uskonnottomista. Heillä lähimmäisenrakkaus kumpuaa vain jotenkin syvemmältä, uskovaisissa on tosi paljon kaksinaamaisuutta.
Ja onhan tämän palstan pahin tasa-arvon vastustajakin kreationisti, nimimerkiltään SamiA.
Eikä paikan muutkaan kreationistit voi tasa-arvopyrkimyksillään juuri ylpeillä.
On ihan kelvollinen perustelu myös sille, että toisen ihmisen arvostaminen on tulos evoluutiolla kehittymisestä: olipa se nyt sitten Jumalan luomisväline tai ei.
Missä olet nähnyt jonkun kieltävän ihmisoikeudet ateismiin vedoten? Tällä palstallakin niitä on kielletty uskontoon vedoten. Minultakin muutaman kerran.