Koska lapsen viattomuus loppuu ja hän tarvitsee uskoon tuloa ja uskovien kastetta? Voidaanko uskoon tullut 4-vuotias lapsi kastaa? Entä 7-vuotias parannuksen tehnyt ja kielillä puhuva? Katso ketju aiheesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10082619
Missä iässä lapsi uskovien kasteelle?
10
70
Vastaukset 10
- oppitunti!
Yhtä tyhmää on kysyä, koska vauvakasteen teho lakkaa?
Lapsihan alkaa tekemään syntiä jo nuorena ja rippikoulu on pelkkää teatteria
olemattoman uskon näyttelemiseksi.
Oliko se vauvakaste aivan turha?
Suomessahan sen tehosta ei ole mitään näyttöä.
Raamattu ei aseta kastettavalle mitään tarkkaa ikää, vaan heti,
kun ihminen on tullut uskoon ja haluaa kasteelle, se suotakoon.
Mutta mitään pakkoa ei tässä suhteessa saa olla.
"Joka TAHTOO minun perässäni kulkea..."- oppitunti2b
Luterilaisten kasteiden teho ei lakkaa, ja ne ovat aina päteviä kasteita. Niissä perustuksena on Jumalan sana eikä vajavaisen ihmisen yritys tehdä ratkaisu!
oppitunti2b kirjoitti:
Luterilaisten kasteiden teho ei lakkaa, ja ne ovat aina päteviä kasteita. Niissä perustuksena on Jumalan sana eikä vajavaisen ihmisen yritys tehdä ratkaisu!
Kasteesta
1 http://tv7.fi/vod/player.html?id=9137
2 http://tv7.fi/vod/player.html?id=9138
Noissa linkeissä David Pawson selittää Raaamatullisen kasteen.
Hän oli aikaisemmin lapsikasteen kannattaja / saarnaaja, mutta Raamatun avauduttua huomasi saarnanneensa vastaoin Jumalan Sanaa.
Kannattaa vilpittömän ihmisen katsella videot, tai kieltä osaamattomien lukea suomen kieliset tekstit. Klikkaamalla oikeasta kohden, haastattelut tulevat tekstimuodossa esille.
Pawson on maailmankuulu Raamatunopettaja ja suurta kunnioitusta nauttiva maailman kristityjen keskellä.
Kannataa panna pois luterilaiset korvat /silmälasit ja ennnakkoluulottomasti keskittyä aiheeseen.
Uskallatko?- toinen Hega
oppitunti2b kirjoitti:
Luterilaisten kasteiden teho ei lakkaa, ja ne ovat aina päteviä kasteita. Niissä perustuksena on Jumalan sana eikä vajavaisen ihmisen yritys tehdä ratkaisu!
Apt 8:27 Ja hän nousi ja lähti. Ja katso, siellä kulki etiopialainen mies, Etiopian kuningattaren Kandaken hoviherra, mahtava mies ja koko hänen aarteistonsa hoitaja; hän oli tullut Jerusalemiin rukoilemaan
8:28 ja oli nyt paluumatkalla ja istui vaunuissaan ja luki profeetta Esaiasta.
8:29 Niin Henki sanoi Filippukselle: "Käy luo ja pysyttele lähellä noita vaunuja."
8:30 Niin Filippus juoksi luo ja kuuli hänen lukevan profeetta Esaiasta ja sanoi: "Ymmärrätkö myös, mitä luet?"
8:31 Niin hän sanoi: "Kuinka minä voisin ymmärtää, ellei kukaan minua opasta?" Ja hän pyysi Filippusta nousemaan ja istumaan viereensä.
8:32 Ja se kirjoitus, jota hän luki, oli tämä: "Niinkuin lammas hänet viedään teuraaksi; ja niinkuin karitsa on ääneti keritsijänsä edessä, niin ei hänkään suutansa avaa.
8:33 Hänen alentumisensa kautta hänen tuomionsa otetaan pois. Kuka kertoo hänen syntyperänsä? Sillä hänen elämänsä otetaan pois maan päältä."
8:34 Ja hoviherra kysyi Filippukselta sanoen: "Minä pyydän sinua: sano, kenestä profeetta puhuu näin, itsestäänkö vai jostakin toisesta?"
8:35 Niin Filippus avasi suunsa ja lähtien tästä kirjoituksesta julisti hänelle evankeliumia Jeesuksesta.
8:36 Ja kulkiessaan tietä he tulivat veden ääreen; ja hoviherra sanoi: "Katso, tässä on vettä. Mikä estää kastamasta minua?"
8:38 Ja hän käski pysäyttää vaunut, ja he astuivat kumpikin veteen, sekä Filippus että hoviherra, ja Filippus kastoi hänet.
Huomatkaa hoviherran kysymys: "Mikä estää kastamasta minua?"
Mitä luulette, mikä olisi voinut olla sellainen asia joka olisi estänyt kasteen laillisuuden (jota sanaa kreikkalainen alkuteksti käyttää) tuossa tilanteessa?
Puutuva opetus?
Hoviherra ei olisi ymmärtänyt evankeliumia (= tietoisuus siitä, mihin on ryhtymässä, olisi puuttunut?):
2. Piet kirj. 2:21 Parempi olisi heille ollut, etteivät olisi tulleet tuntemaan vanhurskauden tietä, kuin että sen tunnettuaan kääntyvät pois heille annetusta pyhästä käskystä.
Filippoksen kysymys: "Ymmärrätkö myös, mitä luet?"
- paljastaa mistä hänen tuli Hengen johdattamana varmistua!
- 24vuottaraja
Se on 24-vuotta milloin lapsesta tulee aikuinen, tämä on fakta silloin vasta aivot ovat kehittyneet aikuiseksi.
- ei sattuma!
Wau! Kirjoitit samaan aikaan saman ikärajan. Tässähän on nyt 2 todistajaa.
- Tässä tämä ikäraja.
24-vuotiaaksi asti lasketaan ihminen synnittömäksi, jos on siivosti elänyt. Ja jos kuolee ennen kuin on 24 vuotta täyttänyt, niin pääsee taivaaseen ilman uskoa ja kastetta. Saa olla vaikka ateisti. Kunhan ei ole varastanut, kännännyt eikä ollut naisten kanssa silleen. Kaikkia pikuusyntejä voidaan katsoa läpi sormien.
- qwerreq
Ei missään iässä.
- Ilmeisesti sitten 24
Ukastajatkaan eivät ole kumonneet antamaamme vastausta. Eli ilmeisesti hekin ovat sitä mieltä, että lapsen viattomuus jatkuu 24 vuoden ikään asti, joiden pelastuminen tapahtuu ilman uskoa ja ilman kastetta aivan automaattisesti? Lapsen on syytä tulla uskoon ja suorittaa vertauskuvallinen kasteenottamisrituaali, jossa mitään ei tapahdu, tämän iän jälkeen.
Linkit sullekin
Kasteesta
1 http://tv7.fi/vod/player.html?id=9137
2 http://tv7.fi/vod/player.html?id=9138
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721096
- 641052
- 61842
- 93827
- 43687
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois228676- 50598
- 40580
- 66575
Nainen joka haluaa miehen
Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.79573