Jumala sanoo: Jos jumalaton kääntyy pois kaikesta synnistänsä, mitä hän on tehnyt, ja noudattaa kaikkia minun käskyjäni ja tekee oikeuden ja vanhurskauden, hän totisesti saa elää, ei hänen ole kuoltava.
Eikä yhtäkään hänen synneistänsä jotka hän on tehnyt, muisteta; vanhurskautensa tähden, jota hän on noudattanut, hän saa elää.
Olisko minulle mieleen jumalattoman kuolema, sanoo Herra, Herra, eikö se, että hän kääntyy pois teiltänsä ja elää?
Mutta jos vanhurskas kääntyy pois vanhurskaudestansa ja tekee vääryyttä, tekee kaikkien niiden kauhistusten kaltaisia, joita jumalaton tekee. Saisko hän tehdä niin ja elää`?
Ei yhtäkään hänen vanhurskasta tekoansa, jonka hän on tehnyt, muisteta.
Uskottomuutensa tähden, johon hän on langennut ja syntinsä tähden, jota hän on tehnyt, niiden tähden hänen on kuoltava.
Tässä Jumala sanoo jumalattomista, että Jumalalle ei ole mieleen jumalattomien kuolema.
Siis he kuolevat eivätkä mene iankaikkiseen vaivaan, mutta jos he kääntyvät pois paholta teiltänsä totisesti he saavat elää.
Sama koskee vanhurskastakin jos hänkin tekee vääryyttä niin hänen hyviä töitänsäkään ei muisteta, hänenkin on kuoltava, mutta jos hän kääntyy pois uskottomuutestansa, niin hän saa elää.
Jumala sanoo: ja te viellä sanotte että Herran tie ei ole oikea, Minunko tieni eivät olisi oikeat, teidän omat tienne eivät ole oikeat.
Eikä yhtäkään hänen synneistänsä jotka hän on tehnyt, muisteta; vanhurskautensa tähden, jota hän on noudattanut, hän saa elää.
Olisko minulle mieleen jumalattoman kuolema, sanoo Herra, Herra, eikö se, että hän kääntyy pois teiltänsä ja elää?
Mutta jos vanhurskas kääntyy pois vanhurskaudestansa ja tekee vääryyttä, tekee kaikkien niiden kauhistusten kaltaisia, joita jumalaton tekee. Saisko hän tehdä niin ja elää`?
Ei yhtäkään hänen vanhurskasta tekoansa, jonka hän on tehnyt, muisteta.
Uskottomuutensa tähden, johon hän on langennut ja syntinsä tähden, jota hän on tehnyt, niiden tähden hänen on kuoltava.
Tässä Jumala sanoo jumalattomista, että Jumalalle ei ole mieleen jumalattomien kuolema.
Siis he kuolevat eivätkä mene iankaikkiseen vaivaan, mutta jos he kääntyvät pois paholta teiltänsä totisesti he saavat elää.
Sama koskee vanhurskastakin jos hänkin tekee vääryyttä niin hänen hyviä töitänsäkään ei muisteta, hänenkin on kuoltava, mutta jos hän kääntyy pois uskottomuutestansa, niin hän saa elää.
Jumala sanoo: ja te viellä sanotte että Herran tie ei ole oikea, Minunko tieni eivät olisi oikeat, teidän omat tienne eivät ole oikeat.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Vuan nouvatatkos Sinä, anne-elina, ite Jumalan lakija kirjaemellisesti ja uskotko evankeliumin ilosanoman Kristuksesta Jeesuksesta, niinku evankeliumi on kirjotettu?
Jos meinnoot, jotta yhen käskyn pitämisellä tuut autuvaaksi, nii perustele sen yhen käskyn autuvaallisuus Isännän kirjan elikkä Raamatun kirjotusten perusteilla.
"impi. umpilammelle"/ AVK.ko?
Kysyit Anne-elinalta, mutta minäkin haluan sanoa sanasen:
Jumalalle riittää se että ihminen koko sydämestään tahtoo elää oikeudenmukaisesti kaikessa, niin silloinhan rakkauden käsky meissä täyttyy ja saamme pitää hyvän omantunnon sekä Jumalan että ihmisten edessä.
Sitähän se uudestisyntyminen juuri tarkoittaa, että on herännyt synnin unesta elämään Jumalan tahtoa elämässään.
Jokainen Jumalan kymmenestä käskystä on meidän parhaaksemme asetettu, sillä jokainen Jumalan käsky on oikeudenmukainen ja hyvä.
Jumala sanoo tuossa alussa jos noudattaa kaikkia minun käskyjäni, niin saa elää mistä sinä sait sellaisen käsityksen että vain yhden käskyn pitämisellä tullaan autuaaksi.
Eihän kukaan käskyjen pitämisellä tule autuaaksi, mutta käskyt Jumala on antanut meille elämän ohjeeksi, täällä synnin maassa, ja jos me rakastamme Jumalaa niin hänen käskynsä eivät ole meille raskaat.
Meneekös sulla anne-elina vastoinpäin tuo homma, kuin pitäisi?
Täytät käskyjä, että saisit elää?
Vaan niinhän se menee, että Jumala antaa meille Henkensä kautta elämän ja sitten ne käskyt:
Hes. 36:27
Henkeni minä annan teidän sisimpäänne ja vaikutan sen, että te vaellatte minun käskyjeni mukaan, noudatatte minun oikeuksiani ja pidätte ne.
1. Joh. 5:12
Jolla Poika on, sillä on elämä; jolla Jumalan Poikaa ei ole, sillä ei ole elämää.
Eli ensin pitää Elämän Hengen tulla, että alkaisimme elää ja Henki vaikuttaa se että pidämme käskyt. Ei niin, että täytämme käskyt saadaksemme elämän.
Gal. 3:2
Tämän vain tahdon saada teiltä tietää: lain teoistako saitte Hengen vai uskossa kuulemisesta?
"Henkeni minä annan teidän sisimpäänne ja vaikutan sen, että te vaellatte minun käskyjeni mukaan, noudatatte minun oikeuksiani ja pidätte ne."
Mitä on uskossa kuuleminen? Se ei ole jotakin saarnan kuuntelemista, vaan vaeltamista Hengessä. Meidän tehtävämme on kuulla Pyhää Henkeä ja tehdä sen mukaan.
Tässä aloituksessa oli kysymys vain että saako ihminen iankaikkisesti elää jumalatonnakin, ei tuo kirjoitus ollut minun ajatukseni vaan kirjoitin sen suoraan Raamatusta.
En minä ole koskaan sanonut että käskyjä täyttämällä saa iankaikkisen elämän, vaan uudestisyntymän kautta saa armo lahjana iankaikkisen elämän, mutta kun ihminen on uudestisyntynyt ylhäältä, hän ei kapinoi Jumalan käskyjäkään vastaan, sillä vain lihan mieli on Jumalan käskyjä vastaan, hän ei alistu Jumalan lain alle, eikä hän voikaan.
Yksi kysymys sulle anne-elina.
Oletko Jeesuksen oma?
Kyllä olen Jeesuksen oma, sain kokea ihanan uudestisyntymän ihmeen jo monta vuosikymmentä sitten.
Muistan aina sen päivän ja hetken kun annoin elämäni Jeesukselle.
Niin olet!
Jeesus sanoi:"”Sen tähden, jokaisen, joka tunnustaa minut ihmisten edessä, minäkin tunnustan Isäni edessä, joka on taivaissa."
Oikeassa olet Anne-elina:
>> Eihän kukaan käskyjen pitämisellä tule autuaaksi, mutta käskyt Jumala on antanut meille elämän ohjeeksi, täällä synnin maassa, ja jos me rakastamme Jumalaa niin hänen käskynsä eivät ole meille raskaat.
Niin, tai naiset eivät suunnittelisi lapsensa hengiltäottoa,...eikä pappi veljensä vaimon makaamista....Oliko vielä muuta?
hieno kokemusanne-elinalla.
Mitä arvelet jos mies antaa elämänsä Jeesukselle, niin pitäiskö hänen antaa takaisin toisen miehen vaimo, omaisuus korkojen kanssa?
Entä lapset, jotka on puoleksi tään toisen miehen vaimon,..ja vaimo on sidottu mieheensä, niin kauan kuin tämä elää.
Jääkö lapset jumalattomalle miehelle, vai palauttaako hän ne
vanhurskaaksi tultuaan naisen mukana tämän miehelle.?
Jeesushan sanoi: " Mene ja hae miehesi tänne"..Eikös lapset seuraa yleensä isää ja äitiä?
Benedilla se on tuo vanha sama laulu, ei hän osaa muuta kuin tuon yhden ja saman värssyn, vaihda hyvä benedi jo levyä tuohon on jo kyllästytty, kun tehtyä ei saa kuitenkaan tekemättömäksi.
Jeesus pelastaa syntisiä ihmisiä.
Lopeta benedi tuo elvistely ja toisten syyllistäminen:
Tuskimpa kukaan joka on uudestisyntynyt enää lankeaa tuollaiseen, sillä hän on uudestisyntymässä jättänyt elämänsä Jeesukselle kokonaan , niin Jeesus itse pitää nyt hänestä huolta.
Jos Jeesuksesi ei voi tehdä tehtyä tekemättömäksi, niin silloinhan synti seuraa sinua minne ikinä menet.
Mutta joka syntinsä tunnustaa ja hylkää varastamansa lehmän takaisin veljensä pellolle, josta sen haki,..niin ehkä hän saa
armon oikeaan aikaan!
Mutta uskopa ei riitä, ellei lypsylehmää vie takaisin.
Usko ilman tekoja on kuollut.
Kuinka moni huijari uskova lypsää toisen lehmää, kun itse ei osaa kunnon lehmää itselleen ostaa.
Tähän syyllistyy yhtä hyvin adventisti tai ortodoksi.
jehovalaiset kait harvemmin.
Toisten syyllistäminen: " Syyllisyyteni on suurempi, kuin kantaa voisin" huokaili Kain Jumalalle,..kun Aabelille ei voinut enää huokailla!
Ja Jumala sanoi: " Lopeta jo, vaihda levyä"?
Ei se Jumala ollut, vaan valehtelija ja murhaaja, joka on myös lusifer, aamuruskon poika
Jeesus puhdistaa syntisen ihmisen, hänet synneistään, ei synneissään, kuten suurin osa ns. kieli uskovista puhuu.
Niin juuri, että uudestisyntynyt ihminen ei enää tietoisesti tee syntiä, esimerkiksi ei eroa puolisostaan, vaikka olisi vääriperusteinkin tähän avioitunut enen uskoontuloaan.
Niitä syntejä, mitä hän teki ennen uskoontuloa ei enää muisteta, vaan ne on pyyhitty pois. Viimeisin avioliitto on aina se voimassaoleva ja se on rakkaudella pyhitetty liitto uudestisyntymässä.
rakastan, rakastan???
"Viimeisin avioliitto on aina se voimassa oleva"....olisiko mahdollista että tämän kirjoitta ja on tyhmyys???
Tyhmyys on nainen, levoton ja yksinkertainen" Snl. 9:13
Me oikeat kristityt opetamme Jeesuksen sanoin:
"Jos tahdot päästä elämään sisälle, pidä käskyt"
Mitä se on:?
Jos sinulla on uskoontultuasi toisen miehen vaimo puolisonasi, niin palauta hänet takaisin
sille seudulle mistä hänet luvatta otitkin...kyllä hän kyselemällä osaa kotiinsa.
Älkää tuoko "vi erasta tulta Herran eteen" 3 Moos 10: 1
Tuomalla vieraan naisen Herran eteen, tapahtu näin:
" Niin he kuolivat Herran edessä" ..Ja juuri Jeesus muistutti:
"Antakaa kuolleitten haudata kuolleensa!
Hengellinen kuolema on seurausta Jumalan käskyjen rikkomisesta, jos toisen vaimoon kajotaan!
Daavid sen teki, ..lapsi kuoli..ja Daavid pukeutui säkkiin ja istui tuhkaläjään.
Ns. Jumalaloton kuningas nuhteli Aabrahamia:
" Kuinka helposti olisikaan voinut tapahtua, että joku kansasta olisi maannut sinun vaimosi kanssa, ja niin sinä olisit saattanut meidät syyhyn! 1 Moos 26: 10
Milloinkas syyllisyys on poistettu, jos makaat toisen miehen vaimoa, uskoon tulon jälkeesi?
Vai sanotko toisen miehen vaimosta saadaksesi hänet pitää:
" Hän on minun sisareni"??
Etkö tiedä että sinut ehkä tapetaan toisen miehen vaimoon kajoamisesta??.kertoo Raamattu ja tarkoittaa sitä myös
Jos on laillisen avioeron saanut niin ei ole enää sinun vaimosi.
Raamattu pitää iljettävänä sen että sinä ottaisit entisen vaimosi takaisin, hänen oltuaan toisen vaimona. Sinä et saa saastaiseen enää koskea.
Sitäpaitsi olet huorannut itsekkin, jos et fyysisesti, niin hengellisesti kuitenkin. Raamattu sanoo, että joka KATSOO himoiten toista naista, niin on tehnyt jo huorin hänen kanssaan. Kukapa mies ei olisi?
En usko että olet synnitön!
Sinä elät rakkaudettomuuden synnissä kun kokoajan syytät lähimäistäsi vaikka olet itsekkin syntinen ihminen ja ainoastaan Kristuksen ansion tähden pelastettu.
Koska et ole mikään synnitön itsekkään, kukaan ei ole, niin lopeta tuo elvistelysi ja vanhurskasta esityksesi.
Ei benedin sydän ole oikeassa tilassa Jumalan edessä koskapa on syyttäjän hengen alla.
Eihän avio eroa tulekkaan jos molemmat puolisot rakastavat toisiaan, jos ero tulee niin se rakkaus on kuollut kummalta jommalta aviopuolisolta ja yhteiselämä olisi vain riitaa ja toraa, silloin on parempi erota ja jos toinen osapuoli rakastuu johonkin toiseen ihmiseen hän on vapaa menemään uusiin naimisiin ja se entinen aviokumppani ei voi vaatia enää eronnutta entistä vaimoaan tulemaan hänelle, eihän avioliitto ole mikään orjaliitto.
ei orjuudessa..
Niin se on, jos Jumala ei enää sinuakaan rakasta, ei hän sinua enää huoli.
...onko benedi tullut itseriittoisuuttaan tyhmäksi syyttäjähenkiseksi ja rakkaudettomaksi, kun näkee vian yksistään vain entisessä vaimossaan ja itsessään ei mitään?
Sanoppas benedi, eikö se olisi Jumalalle kauhistus, jos sinun entinen vaimosi tulisi takaisin rakastuttuaan toiseen ja oltuaan hänen vaimonsa? Lue poika paremmin raamattusi ja lakkaa syyttelemästä lähimäisiäsi. Et ole ilman syntiä itsekkään elänyt.
Jumalalle on kauhistus jos uskovat naivat muukalaisia vaimoja
Nehemia 13: 27, saati jos joku himoitsee toisen miehen, veljen vaimoa..
Yleensä kuuluu, että teidän adventistien keskkuudessa harjoitetaan hareutta ( homoilua, lesboilua, alaikäisiin sekaantumista, ja eräskin pitää veljensä vaimoa,
ja eräs vielä hurjempi uskova isänsä vaimoa! 1 Kor 5: 1
..Te olette paisuneet pöyhkeiksi.
Eikö pikemminkin olisi pitänyt tulla murheelliseksi, että se,
joka tuollaisen teon on tehnyt, poistettaisiin teidän
keskuudestanne" jae 2
Kuka sitten tuolaisen teon on adventtiseurakunnissa tehnyt?
Ketkä otetaan tähän luetteloon.?
Raamatun mukaan, ne jotka pitävät vaimonaan esim. oman isänsä vaimoa, seurakuntansa veljen vaimoa, tai muukalaista,
ei seurakunnan jäsentä vaimonaan...heidät tulee
hyljätä saatanan haltuun.
Miksi? Eikö ennemmin Jumalan haltuun?...Ei suinkaan, vaan saatanan haltuun,.ylennsä sillä paikkakunnalla olevien demoonien
haltuun, jotka liikkuvat sillä seudulla, missä tämä avionrikkoja asustelee.
Seurakunnan haltuun tällaisia ei saa Raamatun mukaan jättää, koska ne hapattavat koko taikinan.
Esran aikaankin syylliset kättä lyöden lupasivat ,toimittivat pois vaimonsa...ne eivät edes olleet toisten miesten vaimoja,
kuten Batseba oli, vaan ainoastaan muukalaisia vaimoja.
Seurakunta on menetellyt niin pahoin kuin olla voi,..ei ole nuoria uskovia miehiä adventistien tyttärille.
Myös Jumalan pojat joutuvat ottamaan vaimoikseen ihmisten tyttäriä,...koska adventistien huoneessa ei ole ravintoa..nuoria tyttöjä ja poikia!
Rakas ei
mukamas toista rakasta hylkää???
Katsotaanpas Jeesuksen mielipide:
" Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit"?
Se, joka ottaa muukalaisen , ei uskovan naisen puolisokseen ,
sillä on vielä toivoa Esra 10: 2
Jos toimittaa uskomattoman puolison lapsineen pois..jae 3
Mutta se, joka ottaa toisen , elossa olevan miehen puolison
vaimokseen , hänellä ei enää toivoa ole!!!
Haluatteko että Benedi senkin asian näyttää Raamatulla toteen?
Siihenkö asti Pekka Tähtikin pitää toisen miehen vaimoa puolisonaan?
Ei vaan siitä asti hän vasta uhmaten rupeaakkin pitämään häntä puolisonaan.
Hän tietää mitä on tehtävä, mutta ei tee, joten hän tekee syntiä tahallaan. ja sellaisella ei ole enää toivoa!!
Eikä Jumalan sanan mukaan muutamalla muullakaan,...sillä Jumalöa on asian niin suunnitellut, että jos seurakunta näkee, että joku jäsen elää synnissä, niin, se vaan niin menee että
koko seurakunta hukkuu yhden miehen synnin takia.
Jos ette usko, niin kysykää Nooalta!
Tottakait jokainen on syntinen, mutta kuitenkin Jumala pelasti Nooan, joka oli syntinen, ja tuhosi todennäköisin syin miljardin tai useammankin.
Kun ihminen on saanut armon, niin tämän sydän tulvii ihania sanoja, ja hän lausuu kuninkaastaan oman laulunsa..ja hänen kielensä on muuttunut kerkeäksi kirjurin kynäksi.
Armon kohdannut ei halua asua jumalattomien majoissa, joissa yleensä on jonkun toisen miehen vaimo puolisona-
Yksi päivä on Herran esikartanoissa parempi kuin tuhat muualla, esim. jumalattomien asunnoissa. vrt. Ps 84: 11
" Poikani jos synnin tekijät sinua viekoittelevat niin älä suostu" Snl 1: 10
Kuinka monta adventisti veljeä ja siasrta on suostunut, kun joku synnintekijä veli on suostutellut toiselta aviopuolison.
Sitten täällä on "pikku rikollisia" jotka vahvistavat häpeämättömästi pahantekijöitten käsiä, koska heidän kätensä ovat tutut.
Tällaisia pilkkaajia on seurakunnan sisällä nykyyään paljon,
jotka kannustavat niitä, jotka ovat onnistuneet viekoittelemaan
jonkun srk jäsenen syntiin.
Eikö tällaiset ketkut ole ylpeitä? ja niitä vastaan Jumala on,
mutta nöyrille hän antaa armon Jaak 4: 6
Jeesus on täynnä armoa JA totuutta Joh 1: 14
Armo ja totuus on tullut Jeesuksen Kristuksen kautta..ensin Siinailta hänen puhumansa ja kirjoittamansa lain kautta..ja sitten oman vaelluksensa kautta.
Jeesus ei kopeloinut ekä puristellut toisten uskossa olevien vaimojen rintoja ja pakaroita, kuten adventistit usein tekevät.
Kuinka kukaan voi todistaa Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksesta, muutoin kuin suuren armon kautta.
Armostahan ihminen on saanut lainrikkomisensa anteeksi, mikäli on tunnustanut seurakunnalle julkisynnit ja hylännyt ne!
Ei niitä armon jälkeen voi enää jatkaa!
Opetuslapsethan puhuivat rohkeasti luottaen Herraan, joka (siis Herra) antoi armonsa sanan todistukseski tapahtua tunnustekoja ja ihmeitä heidän kättensä kautta" Apost 14: 3
Ei sellaista lasketa ihmeeksi eikä tunnusteoksi, jos joku srk jäsen tuo toiselta srk jäseneltä varastetun puolison omanaan seurakunnan keskuuteen!!
Tämän käden kauttahan se aviorikos ja varkaus on tapahtunut, ei se ole tunnusteko eikä ihme..se on suuri synti ja häpeä!
Uskovahan saa lahjaksi vanhurskauden ( eli kyvyn ajatella oikein) Jeesuksen armon lunastuksen kautta,..lunastushan on Kristuksessa.
Jos uskova tajuaa että juuri lain rikkomukseni sain anteeksi, armosta,..niin on enemmän kuin luonnollista että uskova oppii ajattelemaan oikein ja lain mukaan!
Uskostahan me olemme saaneet pääsyn tähän armoon.
Eli usko tämä: " Jos tahdot päästä elämään sisölle armosta, niin pidä käskyt!! Jeesus
Ellei laki olisi tullut väliin, ei uskovan rikkomus olisi tullut suureksi ja painavaksi taakaksi.
Mutta niille keille synti tuli suureksi ja painavaksi..niille armo tuli ylenpalttiseksi, koska he hylkäsivät syntinsä..palauttivat varastamansa kapineet.
Se, joka elää toisen miehen vaimon kanssa, häntä vallitsee edellen synti, ja hän on lain alla, eikä armon alla, niinkuin tulisi olla!! vrt room 6: 14
Synti hallitsee tällaisen uskovan kuolevassa ruumiissa, koska
tämä henkilö on kuuliainen synnin himoille..koska himoitsee lähimmäisensä vaimoa..ja vienyt osan tämän omaisuudesta.
Tämän uskovan jäsenet..kädet, jalat, silmät, puhe--ja sukupuolielimet tulisi olla pyhitetty vanhurskauden (oikeamielisyyden) aseiksi Jumalalle.
Eihän niillä jäsenillä joilla on kähmitty toisen puolisoa ,voi mitenkään taistella Jumalan puolesta.. se on mahdoton tehtävä!
Eiväthän ne ole totuuden aseita, vaan vääryyden aseita..eli jos heiluttelet miekkaasi toisen miehen vaimon alastomuuden edessä, niin synti vallitsee siis miekassasi!
Eiväthän nämä taistelijat taistele tuollaisin asein jäännöskansan joukossa, armon valinnan mukaan!?
Vaan omien himojensa mukaan!
Moni typerys luulee, että mitä suurempi armo, sitä suuremmaksi voi synnin lasku muodostua.
Enenevä ja kasvava armo tuottaa kiitosta Jumalalle, eikä saatanalle, valehtelijalle, kuten usein käy.
Jos ihminen lunastetaan Jeesuksen verellä ja sen kautta, ja saa rikkomuksensa anteeksi esim. X-käskyn rikkomisen, hänen armonsa rikkauden mukaan,..niin ei se tarkoita että
hän saa pitää itsellään varastamansa elävän olennon, mutta kuolleet rahavarat pitää palauttaa!!
Kuka pölkkypää teidän uskonnon opetajanne on??
Jos olitte kuolleet rikoksiinne, ja jos teidät on tehty eläväksi
Kristuksen kanssa, niin miksi Kristus ei kuljettanut syntiä
kainalossaan eikä maannut sen kanssa, niin miksi Kristuksen seuraaja ei poista ja hävitä syntiään?
Sanooko tämä:?, olen pelastettu armosta, uskon kautta, en itseni kautta, enkä toisen miehen vaimon kautta, joka on minulla puolisona??
Jos uskova on Jumalan teko, niin hän tekee Jumalan tekoja,
ja hän on syntynyt hyviä töitä varten, jotka voi lukea Jumalan laista!
Hänen tulee vaeltaa hyvissä töissä, eikä pahoissa töissä, kuten monet adventistit nykyään vaeltavat.
Jeesuksen sanontaa ei voi ottaa tuohon sinun erojuttuihisi ihmiset tekee ihmisten tavalla, jätä Jumalan sanonnat pois näistä maallisista syntisistä asioista.
Jeesuksen sanontaa ei kuulemma saa ottaa ihmisten erojuttuihin, kertoo eräskin.
Jumala ja synti pitää erottaa toisistaan?
Hmm. Jumala teki eron synnin kanssa, murskasi ristillä synnin,
eli käärmeen pään.
Otti takaisin synniltä tämän vallan. Ne, jotka nyt Kristuksessa Jeesuksessa ovat, ne on vapautettu, synnin ja kuoleman laista.
Kristuksessa ei kuitenkaan voi elää, elämällä samaan aikaan,
toisen puolison kanssa!
Jos puolisoilla on riitoja, asukoot erillään, tai sopikoot riitansa.
Ei uskova srk jäsen saa mennä ja sekaantua toisen riitoihin, siten että ottaa puolisokseen jomman kumman riitelevistä osapuolista.
Sellainen uskova ei voi kohottaa katsettaan, joka niin tekee,
koska hän on syntiä tehnyt, ja synti ei enää väijy ovella,
vaan on tullut jo sisään ,tämän uskovan temppeliin!
Syntiä on hallittava, kun synti haluaa ihmiseen tulla..." vastustakaa ..kelettä niin se teistä pakenee"
Miten? Jumalan sanalla, paastolla ja rukouksella!
Jos synti on jo päässyt ihmiseen ja voittanut tämän, niin Johannes sanoi: " Katso, Jumalan Karitsa joka ottaa pois maailman synnin" Joh 1: 29
Jeesus ei ole nyt enää täällä, mutta hän ottaa pois edelleen syntejä.
Mutta kuka synnin näyttää toteen, kun Jeesus ei ole niitä
nayttämässä toteen?
Vastaus: Jeesuksen lähettämä Puolustaja ,Pyhä Henki näyttää maailmalle todeksi synnin ja vanhurskauden ja tuomion" Joh 16:8
Hän osoittaa, että synti on Jumalan lain rikkomista, ja sellainen ihminen ei ole vanhurskas, eikä tuota kiitosta Jumalalle, vaan per..leelle.
Tällainen ,tahallaan toisen puolisoon langennut ei usko Jeesukseen.
Miten on? Jos uskovat, srk .jäsenet kivittävät elossa olevan
miehen, niin että srk jäsen voi ottaa puolisokseen tämän kivitettävän miehen vaimon, niin tekeekö mies oikein kun hän
kivisateessa rukoilee:
"Herra älä lue heille syyksi tätä syntiä"..ja sitten nukkuu vasta pois??
Onhan kirjoitettu: " Autuaat ne, joiden rikokset ovat anteeksi annetetut, ja joiden synnit on peitetyt" Room 4: 7
"Autuas se mies, jolle Herra ei lue syntiä" jae 8
Kun kivitetty mies on haudattu, niin onko kivittäjien srk:n jäsenten synnit sillä sitten peitetty??
Näettekö te Kaikkein pyhimpää, jossa Jeesus tekee Ylimmäisen Papin palvelustyötä uskovien hyväksi, että miten hänen huulensa liikkuvat?
Lukeeko hän adventtiseurakunnan jäsenille heidän syntinsä
synniksi vai ei?
Jeesushan lukee lakia taivaassakin...sillä Jumalan laki on ihmisen ja Jumalan välissä.
Miksi? No, siksi että synti tulisi mahdollisimman suureksi, ja synnin palkka tulisi selväksi,..joka on kuolema.
Kun synti on tullut hyvin suureksi , lain rikkomisen ja himojen takia, niin siinä kohden on tietysti armo tullut ylenpalttiseksi
Mutta taas kysymme: " Onko meidän pysyttävä synnissä, että
armo tulisi suureksi ja ylenpalttiseksi???
Vastaus: " Pois, se!!, Me, (adventistit) jotka olemme kuolleet pois synnistä, kuinka me vielä eläisimme siinä" Room 6: 1, 2
Totuus on, että monet adventisti elävät synnissä, mm. minun vaimoni nykyinen rosvo, jota jotkut adventisti kutsuvat veljeksi,
kun eivät sokeudessaan näe muuta sanaa, hänen tavalleen elää.
Sanovatko nämä tietyt adventistit: " Me elämme ilman lakia,
ylenpalttisessa armossa"?
Uskon niin että sanovat juuri näin. Kuitenkin juuri synti otti aiheen käskysanan kautta, ja sai uskovan kuoletettua.
Siksihän Jeesus sanoi: " Antakaa kuolleitten haudata kuolleensa"
Miksi? No, siksi kun tämä veli tai sisar ei halua seurata Kristusta, vaan omia himojaan ja lain rikkomistaan, ...joten
Jumalan laki, joka olisi ollut hänelle elämäksi, toi kuoleman,
kun sitä tahallaan rikottiin.
"Autuaat ne, jotka pitävät Jumalan käskyt....Ilm. 22: 14 (eng)
Jos meissä on Kristus, niin ruumis on kuollut synnin tähden, koska sillä emme enää miellytä syntiä, emmekä ole kuuliaisia sen himoille vaan Kristukselle.
Toisen vaimon himoitseminen, on lihan mieli, ja sen loppu on kuolema!! Room 8: 6
Ja nimenomaan lihanmieltähän tarvitaan runsaasti, että
joku tungettelee toisen uskovan taloon, ja ryöstää tältä vaimon ja lapset.
Hyvin monet adventisti tekevät juuri näin.
" Jotka lihan vallassa ovat, ne eivät VOI olla Jumalalle otolliset" Room 8: 8..eivätkä siis ole Kristuksen omia,
vaikka ovatkin adv. srk omia jäseniä.
Se, joka epäröi, toisen puolison himoitsemista, ja kuitenkin päättää langeta himoonsa,..se lankeaa syntiin, ja on aikanaan iankaikkisen kuoleman, tulijärven oma.
Uskossa oleva ihminen ei epäröi, vaan uskoo sielunsa pelastukseksi tämän: " Jos tahdot päästä elämään sisälle, pidä käskyt" Jeesus
Eikö juuri adventtiseurakunta oli jo kauan julistanut: "...Jumala kehottaa meidän adventistien kautta, antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa" 2 Kor 5: 20
Mistä? Laittomuudesta tietenkin. Adventistithän opettavat laissa pysymistä, eikä sen rikkomista!
Raamattu on sulkenut kaikki synnin alle, vain ne, jotka sovittavat syntinsä Jeesuksen veressä pelastuvat.
Miten on? "Saammekko tehdä ja elää synnissä, jos Jeesuksen verellä syntimme on pyyhitty pois"???
Benedia ei kukaan pysty kivittämään, mutta Benedi kyllä kivittää raskaimman jälkeen muutamia, että kyllä Benedin heittelemät kivet voivat kyllä vahingoittaa pahoinkin jos ei nyt ihan kuollettavasti mutta kuitenkin sisäisesti haavoittavat.
Oletkos koskaan Benedi ajatellut toiseltakin puolen asiaa, kuinka sinä haavoitat lähimmäisiäsi, sillä et ole syytön sinäkään, vaikka yritätkin tehdä itsestäsi syyttömän. Jumala näkee sydämmen onko siellä rakkaus vai viha.
"Jätä Jumalan sanonnat pois, näistä maalllisista ja syntisistä asioista!"
Mitä sinulle tapahtuu, jos Jumala tekee pyyntösi mukaan, ja
jättää pois Jumalan sanat sinun syntisistä asioistasi?
Katsotaanpas." Jos minulla olisi vääryys sydämessäni,
ei Herra minua kuulisi" Ps 66: 18
" Te anotte, ettekä saa, sentähden että anotte kelvottomasti, kuluttaaksenne sen himoissanne" Jaakob 4: 3
Eiköhän ne adventistit, jotka ovat olleet ilman vaimoa, liene
anoneet itselleen vaimoa, mutta anoneet kelvottomasti
eikä Jumala ole antanut heille vaimoa.
Niinpä he ovat ottaneet vaimon väkisin, ja pystyttäneet itselleen avioliiton salaa, kysymättä sitä Jumalalta ja seurakunnalta, ja kuluttavat nyt toisen miehen .avio vaimoa loppuun himoissaan.
" Te avionrikkojat, ettekö tiedä, että maailman ystävyys on vihollisuutta Jumalaa vastaan...Joka siis tahtoo olla maailman ystävä, siitä tulee Jumalan vihollinen" Jaakobin 3: 3, 4
Minne maailma ja sen himo katoaa? No, helvetin tuleen tietenkin.!
Mitä adventisti miesten ja naisten tulisi tehdä, niiden jotka ovat rikkoneet toisten perheiden aviot?
" Tunnustakaa siis toisillenne syntinne ja rukoilkaa toistenne puolesta, että parantuisitte...Jaakob 5: 16
Parannutteko te siten, että tunnustatte syntinne seurakunnalle, ja seurakunta kehoittaa vielä päälle tunnustamaan ja pyytämään anteeksi , mieheltä ja tämän lapsilta, kun varasti ja rikkoi ko. perheen avion?
Parantuuko tämä avionrikkoja mies tällä tavoin?
Ei parannu!! Tällä tavalla syntistä avionrikkojaa ei voi palauttaa hänen eksymyksensä tieltä, eikä pelastaa häntä helvetin tulijärven kuolemasta!!
Onko kyseessä uskon rukous, joka
pelastaa synnin sairaan avionrikkojan?
Tunteeko seurakunta ja syntinen avionrikkoja totuuden, jos rukoilee tämän syntisen puolesta?
Voiko tämä avionrikkoja mies, joka on sairastanut avionrikkoja syntiään kauan, nyt mennä ja ilmoittaa seurakuntansa jäsenille, että Jeesus oli hänet terveeksi tehnyt?
Sanooko seurakunta: " Nyt tapahtui Jumalan tahto maanpäällä, benedin vaimoa himoinnut ja himon sa raskaaksi tehnyt adventisti mies, löysi armon oikeaan aikaan,
kun pyysi syntiään anteeksi, vaikka jatkoi sen jälkeen benedin vaimon makaamista, miekkaansa heilutellen.?
Olisiko juutalaiset vielä enemmän vainonneet Jeesusta, jos Jeesus semmoista olisi tehnyt sapattina?
Siis pyytänyt anteeksi,jos olisii juutalaiselta mieheltä vienyt tämän vaimon, sillä perusteella kun on avioliiton asettaja?
Olisivat tietenkin.
Ja silti seurakunta opettaa että on näin sanottava: " Minä olen sinun palvelijasi, anna minulle ymmärrys,
että minä sinun todistuksesi (Jumalan lain) tuntisin"Ps: 119: 125
Jeesus joka ei himoinnut puolestaan pian sanoo: " On aika Herran tehdä tekonsa, he ovat rikkoneet sinun lakisi" jae 126
Jeesus tulee takaisin ja maksaa palkan palvelijoilleen, niille jotka Herran todistuksen tuntevat, ja rukoilevat sen rikkomusten tähden, ..mutta eivät hylkää syntejään...ettei tulisi tunnetuksi, että he katuivat niitä.
Sinä benedi olet vain naisen kipee, mene ja ota itsellesi vaimo että parantuisit tuosta vaivasta.
Tervemenoa? Minne?
Tekemäänkö samoja tekoja mitä Joensuun adventtiseurakuntakin tekee? Hankkimaan puolisoa ryöstämällä
tämä: Suositteletko käymään helluntalais veljen vaimon kimppuun Jumalan sanalla ja rukouksella,..niin kyllä vaimo suostuu.
Vai tarkoitiko " Pitkä odotus tekee sydämen sairaaksi
mutta täyttynyt halu on elämän puu" Snl 13: 12
Muistatko että Haaman halusi halunsa täyttyvän, ja se
halun täyttyminen oli hirsipuu, ei elämän puu Ester 7:9
Aiotko saattaa minun pääni vaaraan Kuninkaan edessä, houkuttelemalla minua syntiin?
Minulle riittää että teidän keskuudessanne. on ainakin yksi Haaman.
Ja jos koko kansa sanoo amen aviorikoksiin, niin silloin on hirttäkäiset koko seurakunnalle.
Miten on? " Jos yksi mies rikkoo, niin vihastutko koko kansaan"
kysyi Mooses Kuninkaalta.
Mites vastaat tuohon?
Kuka se on ja mikä se on, joka on rohjennut tehdä sellaista Jumalan seurakunnassa,...ryöstänyt köyhältä mieheltä tämän ainoan karitsan?
Onko nimiä tiedossa?
Mitä raamattu, eli Jumalan sana pitää iljettävänä?
Sitäkö jos ottaa vaimokseen lähimmäisensä vaimon, jonka mies on kuollut?
Hänhän on leski, ja voi mennä naimisiin kunhan se tapahtuu Herrassa.
Aiotko sinä vikoilija sanoa, Herralle on mieleen että jumalaton ottaa vaimokseen elossa olevan miehen vaimon??
Aiotko kysyä : " Opettaja, mitä minun pitää tekemän, että iankaikkisen elämän perisin"?
Mitäs laissa on kirjoitettuna? Kuinkas luet?
Ja sinä luet minulle: " Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa...äläkä mitään, mikä on lähimmäisesi omaa" X-käsky
Kumpaa sinä nyt vapiset, tulen leimausta ja jyrinää, vai lakia?
Sinä tietenkin haluat nyt näyttää olevasi vanhurskas, eli oikein ajatteleva, ja tahdot kysyä minulta: " Kuka on sitten minun lähimmäiseni"?
Eikö juuri se, josta sanoit: " Vaimosi on saanut laillisen avioeron, joten hän ei enää ole sinun vaimosi"
Sinähän himoitset vaimoani yhdessä sen miehen kanssa, joka pitää häntä laittomasti vankinaan.
Etkös juuri lukenut: " Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa"?
Kummankos lain mukaan sinut tuomitaan, suomen eduskunnan laki viritelmän mukaan, vaiko Jumalan lain mukaan, joka on kirjoitettu sydämesi tauluun???
Todistiti siis juuri itsestäsi että olet , " ulkopuolella, kuten koirat ja velhot ja huorintekijät ja murhaajat ja epäjumalanpalvelijat ja kaikki jotka valhetta rakastavat ja tekevät" Ilm 22: 15
Haluathan juuri, että se mies, joka vaimoani huoraa, jatkaisi huoraamistaan, sillä jos hän lopettaisi huoraamisensa, niin sinun käsityksesi mukaan, se olisi iljetys Jumalan silmissä!?
Oletko hullu, joka sanot:" Jumalaa ei ole, ei Jumala kosta"
Ja kuitenkin kun rukoilin että Jumala kostaisi eräälläe toiselle adventtiveljelle, joka makasi vaimoani, ennenkuin tämä nykyinen jatkoi siitä,...niin tapahtui rukoukseni jälkeen että:
Tämän vaimo erosi hänestä, ja maksoi hänelle n. 400.000 €,
sitten kun hänellä oli menestyvä praktiikka, upeat tulo, niin
pari karatea yms. taistelulajeja harrastavaa miestä hakkasi hänet, ja kun hän väisteli iskuja, niin kaularankaan tuli paha prolapsi, pullistuma..joka on niin kivulias, että praktiikka oli pakko lopettaa, asunto myydä, ja muuttaa pois paikkakunnalta, senne missä on Beetelin epäjumala.
Eikä sen maksu että kajotaan profeetan vaimoon tähän lopu.
Laillinen ero?
Onko joku toinenkin laki olemassa Jumalan lain rinnalla?
Saahan vaimo tosin asua yksin, tahi sopia miehensä kanssa,
jos on riitaa, ...mutta jos joku nai yksinasuvan
vaimon, se tekee huorin,..eikä huorintekijät peri Jumalan valtakuntaa, vaan nykyisen taivaan ja maan, joka on talletettu
tulelle, kadotuksen päivää varten.
On julkeutta tehdä sitä mikä jumalatonta on, sillä heidät polttaa se päivä joka tuleva on.
Jumalan kansan kimppuun on hyökännyt kansa,
väkevä ja epälukuinen.
Sen hampaat ovat leijonan hampaat ja sillä on naarasleijonan leukaluut. ( jumalattomat naiset= naarasleijonia)..ja (leijonan
hampaat = miehiä jotka ovat hiipineet seurakuntaan, puremaan) Jooel 1: 6
Näinhän se Raamatussa on:
Jos jumalaton kääntyy pois kaikesta synnistänsä, mitä hän on tehnyt, ja noudattaa kaikkia minun käskyjäni ja tekee oikeuden ja vanhurskauden, hän totisesti saa elää, ei hänen ole kuoltava.
Jokainen sen voi sieltä itsekin lukea.
Niinhän se on Raamatussa, mutta jos jumalaton ei käänny pois pahoilta teiltänsä niin hänen on kuoltava.
Olisiko minulle mieleen jumalattoman kuolema, sanoo Herra, Herra, eikö se, että hän kääntyy pois teiltänsä ja elää?
Onko jonkun EU: -n lain noudattamatta jättäminen synti?
Syyttäjän mielestä, jopa kanojen kuljetus voi olla synti, onko joku kaupallista vai ei kaupallista kuljetusta.
Mutta syntihän on vain Jumalan lain rikkominen..jos koira on irti, se on metsästyslainsäädösten rikkomista, mutta Jumalan lain mukaan, koiran jäsenissä on toinen laki!
Eli anne-elina selkeästi sanoo, ettei lapsia saa hävittää tappamalla(abort), ei epäjumalia, saa kunnioittaa ja katsella, eikä toisen miehen vaimoa naida, muutoin palaa helvetin tulessa
jne.
Anne-Elina pysyy siinä mitä opettaa, eikä muuta sitä mikä hänen huuliltaan on lähtenyt.
En minä ole kirjoittanut noita mitä benedi luettelee minun sanomakseni, tietystihan se on hyvä asia että elää sovussa perheensä kanssa ja minä olenkin perheeni kanssa elänyt sovussa.
En minä ala kenellekään opettajaksi, ja mitä kirjoitin, sen kirjoitin Raamatusta ja se on Herran sana ei anne-elinan
Ohoo Enne-Elina kieltää ettei hän ole koskaan sanonut:
"Lapsia ei saa hävittää abortoimalla"? Oiskohan viimeinkin sinunkin naisena se syytä sanoa!
Vai aiotko vahvistaa pahaintekijöitten sanoja ja tekoja,
olemalla hiljaa?
Olitko yhtä hankala vaimoasi kohtaan muin olet täällä? Ei ihme jos lähti, tuollaiseen jahkaamiseesi väsyy kuka tahansa.
Kun benedi koska tiukkaa että minun naisena täytyisi sanoa. Lapsia ei saa hävittää abortoimalla, niin vastaan että minä sitä hyväksy ainakaan omalle kohdalleni ja maailma ei kysele sitä onko abortti oikein taikka väärin, he toimii omalla tavallaan.
Eikös Herra sanonut sinulle? ..ja opettakaa heitä pitämään kaikki se mitä minä olen käskenyt heidän pitää?
Eikös Herra ole käskenyt pitää lapset hengissä?
Kumpi on parempi tappaako lapsen henki, vai pelastaa se??
jos minä väärin oen jahkannut, niin näytä Raamatulla toteen
missä kohdin jahkasin väärin.
Jos jahkasin oikein, miksi minua nuhtelet? Kerrotaanhan syntisen naisenkin hiuksilla pyyhkimiset ja voitella voitelemiset
tuhansia ja taas tuhansia kertoja, samoin kuin Kristuksen kuolema ja kärsimykset ennen sitä
benedin tuomio adventisteille:
### Yleensä kuuluu, että teidän adventistien keskkuudessa harjoitetaan hareutta ( homoilua, lesboilua, alaikäisiin sekaantumista, ja eräskin pitää veljensä vaimoa,
ja eräs vielä hurjempi uskova isänsä vaimoa! ###1 Kor 5: 1
Miksi leimaat erikoisesti adventistit, hekinhän ovat vain ihmisiä kaikkine virheineen?
Eiköhän tuota kaikkea mainitsemaasi tehdä prosenttuaallisesti paljon enemmän esim. VL.lläläisten lahkossa, joten miksi tuomita vain adventisteja?
" VL.-lahkossa on sama päämies, kuin adventistienkin lahkossa.
Jeesuksesta on sanottu: " Sen lahkon päämies"
Uskovissa on eri piirejä, mutta sama lahkojen Päämies, Jeesus
" Ettehän tekään tuomitse muita, kuin omaan piiriinne kuuluvat"
Raamattu
Kaikissa seurakunnissa on vanhemmisto, ja papit, ja seurakunnan vanhimmat jne.
Eihän kukaan adventisteista mene ja ole tuomitsemassa, esim. helluntaiseurakunta asioissa, tai Nokia missiossa jne.
Siellä on jo omat veljet ja tutkijat ja tuomarit.
Ei Jeesus toiminut tuomarina seurakunnissa, eikä papin tehtävissä, koska siellä oli jo ne, jotka hoitivat virkaansa!