Suomenruotsalainen ajatushautomo haluaa opettaa Suomessa asuville venäläisille ruotsia, jotta tulevaisuudessa löytyisi tarpeeksi alipalkattua hoitohenkilökuntaa huolehtimaan yhä kasvavista joukoista ruotsinkielisiä vanhuksia.
http://martinareuter.net/tavoitteet/
SuomenRuotsalaiset haluavat
23
90
Vastaukset
- u0ij
Suomen Ruotsalaiset....hieman omituinen henkilö.
Ruotsalainen joka on siis Suomessa, niinkö?- Nej tack...
Eikun Suomen Ruotsalainen onkin "Ruotsalainen", eli siis wannabe swedupelle!
Ei se sen vaikeampaa ole.
Hehän ovat jatkuvasti toitottamassa jostakin ihme kulttuureistaan ja tavoistaan, kuten esim. paskanhajuinen ja makuinen hapansilakka, jota he kyllä saavat syödä rauhassa ihan keskenäänkin ilman meitä.
Paskamongerrukselta kuulostava kielensäkin pitäisi heittää romukoppaan mitä pikimmin. - lähteekö ne joskus
Nej tack... kirjoitti:
Eikun Suomen Ruotsalainen onkin "Ruotsalainen", eli siis wannabe swedupelle!
Ei se sen vaikeampaa ole.
Hehän ovat jatkuvasti toitottamassa jostakin ihme kulttuureistaan ja tavoistaan, kuten esim. paskanhajuinen ja makuinen hapansilakka, jota he kyllä saavat syödä rauhassa ihan keskenäänkin ilman meitä.
Paskamongerrukselta kuulostava kielensäkin pitäisi heittää romukoppaan mitä pikimmin.Hyvin siitä nimestä voi päätellä minkä maalaisia ovat suomenRUOTSALAISET.
- Lenoilla saikkiä
Eiköhön me muut ainakin tajuta asian pointti.
Ole sinä vain idiootti swedupelle tai mikä hurri haluatkin.
Idiooteista sinä olet syntynyt ja kuppa kalle-kustaata olet kumartanut, joten mikä sinä siis olet? - 8745657
Edelleen sitä mieltä, että itärajan tuntumassa ja toki muuallakin Venäjän kieltä opiskelemaan. Ruotsia ei tarvita.
- Tervemenoa
Ehdottomasti lisättävä Venäjää, samoin myön Englantia ja vielä jokin vapaaehtoiskieli, mutta rååtsin paskasiansaksa, varsinkin hurrien molkottama, joutaisi kyllä vaikkapa jonnekin sinne kokoomuksen ja rkp:n toivotalkoiden mukaan missä ei aurinko paista.
- .
Hyvin on härrefolk soluttautunut kaikkiin puolueisiin.
- Hienostelijat
Kun kuuntelee rantaruottilaisten juttelua tulee mieleen ne mustavalkoiset vanhat elokuvat joissa fröökynät puhui suomea ja pari sanaa ruotsia väliin:D
- kiemunki
jåå se on just de!!!
- Fy fan!
"Det var pesu och allt"
"Det är kiva att vara finlandssvensk"
"Vi är svenskatalande bättrefolk"
"Jag har en ny nelivaihteinen cykel"- .,,
:)
- purkkarit...
Tämä kertoo kaiken herraskansasta:
http://www.youtube.com/watch?v=dzSOOYE3gPY - Tri.Sorbus-Nappo
Stig Karpelanin näkemys:
http://www.youtube.com/watch?v=-IjcM8YG0wo&feature=related - hate crime
Suomenhurrit on tämän maan syöpä,.,.ne pitää ************
- siveä sipuli
Suomen ruotsalaiset miehet käyvät manikyyrissä ja jotkut pedikyyrissä.
- Nii kene
kyyris ne o oikke käyny ku ei tua eng, oikke taivu.
- Hurrarna åh
RKP:n väki toimi sodan aikanakin toisin - ensin merkittävä joukko ruotsinkielisiä souti Ruotsiin, sotaa pakoon, ja sodan jälkeen kaikkensa menettäneitä karjalaisparkoja ei huolittu asumaan "ruotsinkieliselle maalle." Selvää rasismia, ja lisäksi anteeksiantamatonta kylmyyttä.
- Fy fan!
Hyi mitä porukkaa ovat!
Mitähän he oikein luulevat olevansa? Todellisuudessa heidän keskuudessaan on paljon sisäsiittoisuutta ja sen kyllä huomaa!
Hehän ottivat aikoinaan vain omaa "verta" olevia vaimoikseen/miehikseen jotta kruunu säilyisi suvulla/perheellä.
Suomenrååtsalaiset ovat kuitenkin jonkinlaisia "jalkalapsia" silloisten voutien sun muiden jälkeläisiä jotka asustelivat Suomessa.
Hyi helvata!
Tosiasiassa heille nauraa kaikki! Kielelleen ja rååtsin matkimis "kulttuurilleen", jota kopa aito swedupelletkin häpeävät.
Katsokaapas muuten, he ovat aikalailla kovasti edustettuina myös mamutuksessa. Matkivat ilmeisesti rååtsia? - akvati90
...on se VITTUMAINEN VÄHEMMISTÖ!
- Hurrar ajaa
hurrarna etua ja veronmaksajat maksaa.
- Se vapaus-
Ei tuo ole uusi asia, aikoinaan helsingin venäjän juutalaiset kuten muutkin liikemiehet olivat pakotettuja omaksumaan ruotsinkielen ja kulttuurin.
Moni taitava ammattilainen ja käsityöläisyrittäjä joutui muuttamaan nimensä ruotsalaiseksi kaikissa muissakin suurissa kaupungeissa pelkästään elinkeinoluvan saamiseksi .
Suomessahan oli virkakunta ruotsalaista valtaeliittiä, siksi tänäpäivänäkin konstaapelin on osattava ruotsia.
Ps. venäläisen on helppo oppia ruotsinkieltä, koska se on ruotsin sukulaiskieli . Jos maahanmuuttajia saadaan ruotsinkielisille alueille ja siellä he luontevasti tietysti opettelevat ruotsin koulussa ja työelämää varten, RKP:n kannatus tulevien vuosikymmenten vaaleissa jaksaa pysyä jonkinlaisissa prosenteissa. Varmasti joillakin tahoilla on tästä oikeaan osuva visio. Nykyään ruotsinkieliset ovat sen verran pieni vähemmistö, että karjalaisevakotkin kelpaisivat ruotsinkielisille alueille. Ensimmäinen sukupolvi toki puhuisi "omiaan", mutta tulevat sukupolvet sulautuisivat kielellisesti ruotsinkieliseen kantaväestöön.
Suomenruotsalaisten tilanne on mielenkiintoinen - missä määrin se on jo keinotekoinen muutaman vuosikymmenen päästä?- Muutamaa rannikko
kuntaa lukuunottamatta se on jo keinotekoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 923392
- 623097
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342604- 802393
- 802343
- 962076
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j402046Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan211679- 121676
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil391614