Kaikki kyllä tietävät paavin.Löytyy googlesta tietoa, mutta millainen uskonne on ihan tavallisen uskovan mielestä?Onko Jumalan äidillä, Marialla suuri merkitys? Minulla on sellainen mielikuva,että häntä palvotaan, mutta onko asia niin?Katolilaisuudesta ihmisillä on pelkkiä mielikuvia, jotka eivät välttämättä ole totuudellisia.En ole nähnyt suomessa yhtäkään katolilaista kirkkoa, ortodoksikirkossa olen käynyt muutaman kerran. Toivoisin asiallista keskustelua. Käydään vaikka hengellistä keskustelua siinä sivussa.Kunnioitan kaikkien ihmisten vakaumusta.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
....mutta kai ymmärrät että uskonto ei ole totta... jos tarvitse mielikuvitusystävän että kestät elämää etkä pysty olemaan itsenäinen ilman sitä.... you lose :)
Voi hyvänen aika. Muistaakseni lukion tai jopa yläasteen uskonnonpetuksessa käsitellään myös roomalaiskatolista kirkkoa ja todetaan mm., että pyhimyksiä ei palvota vaan kunnioitetaan. Pyhimykset ovat ihmisiä.
Kristus oli ihmiseksi tullut Jumala; aika luonnollista, että hänet kantanutta ja synnyttänyttä naista kunnioitetaan erityisen paljon. Jumalan armo toteutui hänessä ainutlaatuisella tavalla.
Katolilaisten kirkkorakennukset ovat Suomessa pienenpuoleisia, eivät muistuta hirveästi Keski-ja Etelä-Euroopan kirkkoja. Katso lisätietoja osoitteesta www.katolinen.net.
Seurakuntien järjestämille infokursseille voi ymmärtääkseni osallistua, vaikka ei kääntymistä suunnittelisikaan. Sieltä saa katolisen opetuksen mukaiset perustiedot katolisesta kirkosta ja uskosta.
Kiitos kauheasti, kaiken tuon jo tiesinkin. Ilmeisesti olen taas oikeassa siinä, että eri uskonsuuntauksissa on omat salaisuutensa, joita ei paljasteta muille.
Kyllä niitä salaisuuksia on kirkoilla. Ev-luteillakin on omat juttunsa mistä eivät paljon puhu.
http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/usko/luterilaisuus.htm
Tässä on aika hyvä suomalainen sivusto katolilaisuudesta:
http://hyviauutisia.net/
Hei safirella!
Voit lähettää minulle viestiä suomi24-palstan kautta. Käännyin katolilaisuuteen 21-vuotiaana. Kun osallistuin ensimmäisen kerran messuun, tuli vain sellainen tunne että olen tullut kotiin. Sieltä tie vei katekeesin kautta eteenpäin. Hetkeäkään en ole valintaani katunut. Kuten sanottua, täällä olisi maallikko kuulolla :D
Myös minuun voit, Safirella, ottaa yhteyttä sähköpostitse, jos kaipaat lisää katolisia kontakteja.
[email protected]