Tämän päivän iltalehti lupaa kertoa Nokia Mission yrityksestä herättää oikea vainaja henkiin.
Ruumiinavauksessa vainajalta oli poistettu jo sisäelimet ja aivot.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011083114295359_uu.shtml
Olisikohan homman epäonnistuminen laitettu Koiviston piikkiin vaikka mukana oli koko johto ja yleisö.
Tapahtuma vaan osoittaa mihin kaikkeen helluntailais-pohjaisessa karismaattisuudessa ollaan valmiita menemään.
Nokia Missio yritti herättää kuolleista
28
364
Vastaukset 28
- Oi oi sentään
Kyllähän se on kun ihmisen mieli menee sekaisin. Uskontoa harjoittavilla on se vaara kokoajan olemassa kun siihen mennään syvälle, ja jätetään aivot narikkaan.
- Mikko.
"No ajattelen näin, jos Jaikal sai kerta betonia Jumalalta, niin voihan sitä joku saada sisäelimiäkin ja uusia aivojakin"?
Kuulema kohta kuolleita viedään seurakunnan tilaisuuksiin ja rukoilulla herätetään henkiin...Meille on siis luvassa mielenkiintoisia aikoja tulevina vuosina? - t vihannes
Liikakansoitus tulee, jos kaikki poisnukkuneet kesken unien meinataan herättää. Yrittääkö ne jotain woodoo-uskonnon zombeja tänne saada?
Kyllä vanha hyvä järjestys on, että elämä tässä tomumajassa jossain kohtaa vain loppuu, ja yleinen ylösnousemus tulee sitten, kun on sen aika. - fpgodafgfdhgfkdh
Sitä se hulluus teettää, että joku rupeaa jumalaksi herättämään kuolleita.
- Kenen on vastuu
Minun käy niin sääliksi noita harhauteina jotka uskovat ihmeparanemisiin.
Syy on noissa karismaattisissa johtajissa eikä sairaissa jotka tarttuvat tuohon viritettyyn ansaan. Saan kuulla ystäviltäni maailmalta mitä hulluimpia asioita liittyen noihin joukkokokouksiin ja ihmeparantumisiin. Meno on siellä tosi villiä ja hurjaa. Meillä täällä se on vielä onneksi siihen verrattuna vielä lievää. Mutta merkit viittaavat voimakkaaseen kasvuun, sillä ihmisten mieli on selvästi sairastunut kaikesta yliluonnollisesta. Laki ei voi puuttua näihin jos ruumiillista pahoinpitelyä ei harjoiteta. Henkisestä väkivallasta ei kukaan näy piittaavan. - Kristuksen lammas
Kyllähän Jeesuksen omat tunnistetaan ihme teoista, sairaat parantuvat ja jopa kuolleet heräävät.Se miksei tänä päivänä juuri näitä ihmeitä nähdä johtunee meistä ja meidän epäuskosta.Olen monesti miettinyt omaa heikko uskoisuutta,miksi en voi vaan uskoa kuin lapsi?Ei vaan ajattelenkuin aikuinen, mahdotonta ei voi tapahtua,en usko ja niin olen kelvoton voimallisiin tekoihin.
Ainoat henkilökohtaiset ihmeett ovat tulleet niin sanotusta" huokauksesta Herran puoleen".Kerran ajoin työkoneella pahasti routakuoppaan ja tunsin kuin alaselkä rusahti ja henkisalpautu.Ihan kuin miekalla olisi isketty selkään ja ajattelin se on nyt tässä työnteko.Huudahdin "Herra auta,minulla ei ole vara loukkaantua"Samalla tunsin selässäni voimakasta lämpö ja minulle tuli tunne,että kuin isot kutimet alkoivat kutoa minun selkää kuntoon.Kipu lähti samoin tein ja selkä tuntu paremalta kuin koskaan.Nyt kun muistelen niin en ole tämän jälkeen käynnyt kiroparktikolla,siihen jäi vanhatkin vaivat.
No miten tän todistan,en mitenkään.Voin vaan sanoa näin kävi.Monesti tuntuu että Herran tekemät ihmeet tapahtuu salassa,ikään kuin Herra ei haluisi näkyä.Olenkin monesti miettinyt miksi näin,miksi Jeesus salaat voimasi.Voisi ajatella jos tapahtuisi paljon ihmeitä Jeesuksen nimissä,niin herättäis se ihmiset ajattelmaan mistä on kyse.
Tahtoa ihmisellä on mutta luonto on heikko.Olisko siitä tuo halu tehdä ihmeitä.- Usko tai älä
Usko voi myös mennä siksi, koska ihmeitä ei tapahtunutkaan.
- Hellarix
Vaikka olen helluntailainen niin kertaakaan en ole yrittänyt herättää ketään kuolleista. Olenko oikea helluntailainen?
Sama kun kysyisit näin:
Olenko raskaana,vaikka välissä oli paksu villasukka!
Saatte nähdä vain,että tämä meno jatkuu.
Ja erotettu perustaa TAAS uuden kultin.
Kumma kun ei laki puutu tollasen miehen tekemisiin.
Yrittää nyt herättää tyhjää ihmiskehoa/vainajaa.
Kultit ovat viime aikoina kyllä kunnostautuneet milloin mistäkin.
Kultahampaista valehtelu ja naulan jäljet käsissä....
Jeesus kikkutuolissa!
Ajatelkaa nyt miltä tuollainen kuulostaa tavallisen arki-ihmisen korvassa?
Pyh!Valehtelua kaikki tyyni!
Kumma kun se seksuaalisuuskin aina pilkistääpi
niiden ihmetekojen välistä.
Järki hoi!- 64748940
leahimn kirjoitti:
Sama kun kysyisit näin:
Olenko raskaana,vaikka välissä oli paksu villasukka!
Saatte nähdä vain,että tämä meno jatkuu.
Ja erotettu perustaa TAAS uuden kultin.
Kumma kun ei laki puutu tollasen miehen tekemisiin.
Yrittää nyt herättää tyhjää ihmiskehoa/vainajaa.
Kultit ovat viime aikoina kyllä kunnostautuneet milloin mistäkin.
Kultahampaista valehtelu ja naulan jäljet käsissä....
Jeesus kikkutuolissa!
Ajatelkaa nyt miltä tuollainen kuulostaa tavallisen arki-ihmisen korvassa?
Pyh!Valehtelua kaikki tyyni!
Kumma kun se seksuaalisuuskin aina pilkistääpi
niiden ihmetekojen välistä.
Järki hoi!Mitä laitonta olisi kuolleiden henkiin rukoilemisessa? Mitä lakia se rikkoisi?
Hautarauhaako? - Tosi sairasta
64748940 kirjoitti:
Mitä laitonta olisi kuolleiden henkiin rukoilemisessa? Mitä lakia se rikkoisi?
Hautarauhaako?Missä vainajan kunnioitus. Minusta se rikkoo törkeästi vainajan oikeutta erota arvokkaasti tästä maallisesta tomumajasta.
- -12345-
Tosi sairasta kirjoitti:
Missä vainajan kunnioitus. Minusta se rikkoo törkeästi vainajan oikeutta erota arvokkaasti tästä maallisesta tomumajasta.
Vainaja on jo eronnut maallisesta tomumajasta. Vainaja ei ole enää tietoisessa tilassa (maan päällä) eikä näin ollen ymmärrä huudella kunniansa perään.
Jos vainaja onkin päätynyt sille kuumemmalle puolelle, niin voi olla että jonkinlaisia toiveita heräämisestä saattaisi olla hänelläkin. Mene ja tiedä. - Tosi sairasta
-12345- kirjoitti:
Vainaja on jo eronnut maallisesta tomumajasta. Vainaja ei ole enää tietoisessa tilassa (maan päällä) eikä näin ollen ymmärrä huudella kunniansa perään.
Jos vainaja onkin päätynyt sille kuumemmalle puolelle, niin voi olla että jonkinlaisia toiveita heräämisestä saattaisi olla hänelläkin. Mene ja tiedä.Ja höpö höpö. Sinäkin taidat olla niitä mielisairaita Koivistolaisia.
Eikö vainajan kunnioitus merkitse mitään teille hihhuleille. Oikeuttaako toisen ihmisen kuolema tekemään vainajalle mitä vain, vaikka häpäisemään hänet tuollaisella pakanallisella woodoo-menolla. - ei herää ei
Mä haluan nähdä sen helluntailaisen joka herättää henkiin ruumiin, joka on sekä kliinisesti kuollut että kuoleman sekundääristen merkkien perusteella kuollut sekä lääkärin kuolleeksi julistama. Aivokuoleman jälkeen kukaan ei ole henkiin herätettävissä.
Kuoleman ongelman voi tietysti kiertää luovuttamalla vartalonsa syväjäädytettäväksi. Silloin kuolemaa ei päästetä tapahtumaan, vaan ihminen tallennetaan vitrifikaatiossa sellaisenaan odottamaan parempaa aikaa. - HatTrick
-12345- kirjoitti:
Vainaja on jo eronnut maallisesta tomumajasta. Vainaja ei ole enää tietoisessa tilassa (maan päällä) eikä näin ollen ymmärrä huudella kunniansa perään.
Jos vainaja onkin päätynyt sille kuumemmalle puolelle, niin voi olla että jonkinlaisia toiveita heräämisestä saattaisi olla hänelläkin. Mene ja tiedä."Vainaja on jo eronnut maallisesta tomumajasta. Vainaja ei ole enää tietoisessa tilassa (maan päällä) eikä näin ollen ymmärrä huudella kunniansa perään."
Vainajaa voi ja tulee silti kunnioittaa.
- ex-ev-lut
No nyt tuli täysjytky. Eikä tämä ollut ensimmäinen kerta kun Koiviston mielisairaus ilmenee tällä tavalla. Muistan kuulleeni että hän olisi joskus ennekin sekoillut samalla tavalla. Kai siitä jossain kirkon piireissä oli jotakin puhetta silloin. Kuka muistaa sitä vanhempaa tapausta milloin se oli ja miten se oikein meni.
"Minun käy niin sääliksi noita harhauteina jotka uskovat ihmeparanemisiin.
Syy on noissa karismaattisissa johtajissa eikä sairaissa jotka tarttuvat tuohon viritettyyn ansaan."
Samaa mieltä.
Uskovia pakotetaan uskomaan ihmeisiin. Ja useimmiten rahastetaan samalla kertaa.
Uskotaan siltikin, vaikka mitään ei tapahdu. Se on jo ihmeiden ihme.- Markku Tampio
Sensaatiohakuisuutta..
En ole kuullut, että esim. helluntailaisuudessa olisi tapahtunut moista pelleilyä lähimmäisten kustannuksella..
Mutta jos Isä Jumala, Poikansa, Kristuksen Jeesuksen kautta kehoittaa jotakin Jeesukseen uskovaa menemään ja herättämään vast'ikään kuolleen lähimmäisemme ja uskova ollenkaan epäilemättä menee herättämään, niin aivan taatusti se kuollut lähimmäisemme herää henkiin..
Koiviston hommassa ei kukaan ole todistanut, että Isä Jumala olisi Poikansa Kristus Jeesuksen kautta kehoittanut esim. Koivistoa ryhtymään sellaisen kuolleen herättämiseen, jolla ei ole enää edes aivoja päässään eikä sisäelimiä kehossaan..- äly hoi älä jätä
No siinä kans yksi sekopäinen. Ei taida olla kaukana Koivistosta.
Odottelehan sinä vain rauhassa käskyä herättää kuollut, mutta älä pitkästy. "En ole kuullut, että esim. helluntailaisuudessa olisi tapahtunut moista pelleilyä lähimmäisten kustannuksella.."
Helluntailaisilla tuota mainitsemaasi "pelleilyä" juuri onkin.
Suomen helluntailaisillakin kuolleista herättäminen on nykyisin se ykkösjuttu.
Suomen helluntailaisten ykkös-tähti Reinhard Bonnke on nykyiseen asemaan helluntailaisuudessa päässyt tekaistulla kuolleista herättämisellä.
Suomen helluntailaiset kun ei edes usko ilmoituksia siitä että Bonnken suorittama kuolleista herättäminen on osoiittautunut huijaukseksi.- Markku Tampio
Pe.ku kirjoitti:
"En ole kuullut, että esim. helluntailaisuudessa olisi tapahtunut moista pelleilyä lähimmäisten kustannuksella.."
Helluntailaisilla tuota mainitsemaasi "pelleilyä" juuri onkin.
Suomen helluntailaisillakin kuolleista herättäminen on nykyisin se ykkösjuttu.
Suomen helluntailaisten ykkös-tähti Reinhard Bonnke on nykyiseen asemaan helluntailaisuudessa päässyt tekaistulla kuolleista herättämisellä.
Suomen helluntailaiset kun ei edes usko ilmoituksia siitä että Bonnken suorittama kuolleista herättäminen on osoiittautunut huijaukseksi.Milläs Pe.ku todistat, että Bonnken suorittama kuolleista herättäminen olisi huijausta?
Panes pläjäyttäen faktat kehiin.. - Markku Tampio
äly hoi älä jätä kirjoitti:
No siinä kans yksi sekopäinen. Ei taida olla kaukana Koivistosta.
Odottelehan sinä vain rauhassa käskyä herättää kuollut, mutta älä pitkästy.Kuule "äly hoi älä jätä".
Ei sitä käskyä kuolleista herättämiseen enää tarvitse odotella..
Meinaan kun kaikki jumalattomat epäuskoiset syntiset, jotka eivät usko Raamatun kirjoitusten ilmoittamaan Jumalan Poikaan Kristus Jeesukseen syntien vapahtajana, ovat ikäänkuin kuolleessa tilassa evankeliumin ilosanomalle, niin siinäpä sitä riittää työsarkaa meille kaikille meidän Herraamme Jeesukseen uskoville, että edes yksi tai kaksi päivässä heräisi kuolleista ja tulisi uskoon..
Ja noin tuosta pystyyn kuolleesta tulee Jeesuksen armahtavan laupeuden kautta elävä sielu.. - Voe voe sentään
Markku Tampio kirjoitti:
Milläs Pe.ku todistat, että Bonnken suorittama kuolleista herättäminen olisi huijausta?
Panes pläjäyttäen faktat kehiin..Tää Tampiohan ou varsin pölöjä mies.
Voe voe sentään kirjoitti:
Tää Tampiohan ou varsin pölöjä mies.
Tampio hän on.
Ensin pitää kuolleista herättämisiä "pelleilynä" ja ja sanoo ettei helluntailaisuudessa ole moista pelleilyä.
Nyt hän on eri mieltä ja väittää ettei se ole pelleilyä ja minun vielä pitäisi todistaa se pelleilyksi.- tiivistettynä
Voe voe sentään kirjoitti:
Tää Tampiohan ou varsin pölöjä mies.
Raamattuhan sanoo että vaikka kuolleet heräisivät he ei usko, yksinkertainen totuus niistä jotka sulkevat itsensä pois Jumalasta. Tuntuu ihmeelliseltä että Koiviston juttu on paisunut käsittämään jopa uskon perusteet vaikka kysymys on vain yhden miehen hairahduksista, turha siihen on koko kristikansaa vetää. Mutta silloin kun pitäisi rukoilla miehen puolesta niin silloin ympärillä onkin raatelevat sudet, ymmärrän sen kyllä koska monet kirjoittajat ovat ei kristittyjä ateisteja.
- MR.
Markku Tampiolle
Helluntailaisuudessahan noita hullutuksia justiinsa tapahtuukin! - HatTrick
Markku Tampio kirjoitti:
Milläs Pe.ku todistat, että Bonnken suorittama kuolleista herättäminen olisi huijausta?
Panes pläjäyttäen faktat kehiin.."Milläs Pe.ku todistat, että Bonnken suorittama kuolleista herättäminen olisi huijausta?"
Kuolleista heränneen Daniel Ekechukwun oma kertomus osoittaa hänen valehtelevan. Se on vastoin Raamattua. Daniel väittää, että Helvettiin johtaa portti, jossa lukee "Tervetuloa helvettiin". Edelleen hän sanoo joutuneensa helvettiin, koska riiteli vaimonsa kanssa samana aamuna eikä antanut anteeksi. Hän näki helvetissä papin, joka joutui sinne, koska varasti rahaa kirkon kassasta. Daniel halusi pois helvetistä, ja enkeli suostui Danielin pyyntöön ja totesi että "rikkaan miehen pyyntöön vastataan". Muistat varmaan Jeesuksen kertomuksen rikkaasta miehestä, joka halusi pois helvetistä varoittamaan eläviä. Pyyntöön ei suostuttu. Miksi Danielin pyyntöön suostuttaisiin, vaikka Jeesus perusteli, miksi pyyntö ei ole oikeutettu?
Edelleen Daniel osasi kertoa helvetistä ja tulijärvestä ja lopullisesta tuomiosta sellaista, mikä on vastoin Raamatun opetusta.
Danielin kertomus osoittaa, että hän valehtelee. Se on Raamatun vastainen.
- voi viddu...
Yrittivätkö ne tehdä tosiasian Frankensteinin hirviöstä? Olisin halunnut nähdä sen aivottoman ruumiin heräävän eloon. Normaaleja sähköllä aikaansaatavia refleksejä ei voi pitää elämän merkkinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134732Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois196666Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!23627Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45627Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars97599- 56580
- 41529
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59505