Salaiitto se on sekin, jos kirjoitetaan ja uutisoidaan yksipuolisesti kääntääkseen kansakunnan mielipiteen tiettyyn suuntaan, kuten EU- pankkituennassa on käynyt. Pankkeja pitää tukee, muuta vaihtoehtoa ei ole. Tämä lienee YLEn agenda.
Näin ei kuitenkaan ole. Islanti on hyvä esimerkki. Onko valtamedia tuonut näitä esimerkkejä?
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=8&id=1056
Näin ei kuitenkaan ole. Islanti on hyvä esimerkki. Onko valtamedia tuonut näitä esimerkkejä?
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=8&id=1056
Vastaukset 14
Vanhimmat
Miksi sinulla ei ole mitään muuta elämää kuin tuo lapsellinen salaliittohörhöilysi?
Mikäs olikaan tämä foorumi?
Kannattaa lukea useita lehtiä. Niin minä teen.
Kun tähän lisätään vielä Hesari eli Bilderberg sanomat ja Uusisuomi niin pahimmat sensuuria tuottavat on paljastettu ... Ai niin IS JA IL meinas unohtua ; )
Mua hävettää/säälittää (jopa itkenyt) kun mun yksi kaveri ei usko yhtikäs mitään, että nuo lehdet yms. on täyttä propagandaa, valheita ja manipulointia. Hän ei kuuntele, vaan katsoo uutisia nenä kiinni ruudussa palvoen jokaista uutista, ja uskoo kaikki mitä siellä sanotaan.
Uutisoinnilla manipuloidaan ihmisiä ympäri maailmaa.Mikä tarkoittanee eliitin omistavan julkisen median kokonaisuudessaan.Rauni-Leena Luukkanen-Kilde sanoi talvella pitämässään seminaarissaan että uutisointia pitäisi katsoa vastakohtaisesti asiaa toiselta kantilta mistä uutinen asian kertoo,eli kääntämällä tiedotettu uutinen nurinpäin.Esim. vappupäivänä teloitettu Osama Bin Laden saatiin ampumalla kiinni,kääntämäällä tämä uutinen toisin päin Bin Ladenia ei saatu kiinni koska hän ei ollut rakennuksessa.
Tai vaikkapa uutinen IMF:n johtajan Dominique Strauss Khanin raiskaus syytteestä,kääntämällä uutinen toisin päin raikausta ei tapahtunut,vaan kyseessä oli molemminpuolinen seksuaalinen kanssakäyminen,saattamalla tekaistu raiskaussyyte Strauss Khanin niskaan vasta jälkeen päin,jotta saatiin Strauss Khan pankkieliitin toimesta pois virasta.
Uutisia täytyy katsoa avoimen kriittisesti. yleensä arkoja asioita hieman kaunistellaan. mutta teidän mukaanne kaiki on kusetusta, millä ei ole mitään todellista näyttöä. Jatkuva kusetus on mahdotonta. bin laden on kuollut, sillä muutenhan se julistaisi elossaolemistaan. Ja al qaidahankin myönsi ladenin kuoleman ja julisti yhä suuremman sodan länttä vastaan.... ei hyvää päivvää teidän kanssanne. Tuota tyksin paloakaan siis ei ole olemassa vaanse on vain pankkieliitin propagandaa?
Ylen salaliitto on todella totta, itsekin olen huomannut monet kerrat miten yksipuolista on tiedonvälitys suomessa. Samoja 2-3 minuutin uutisia toitotetaan aamusta iltaan, aivan uskomatonta! Elämme muka sivistysvaltiossa ja tiedon tulva on kuullemma loputon, miten sitten tiedon välitys voi ollakin noin yksipiippuista. Kuka ja mitkä mafisot siellä sanelevat mitä tietoa ihmisille annetaan ja milloin. Enemmän pitäisi ihmisten ottaa yhteyttä yleen ja muihinkin tiedonvälittäjiin. Katsokaas ei kaikilla ole internettiyhteyttä!!!
Tieto on vallankäyttöä raaimmassa mielessä.
"Ylen salaliitto on todella totta, itsekin olen huomannut monet kerrat miten yksipuolista on tiedonvälitys suomessa. Samoja 2-3 minuutin uutisia toitotetaan aamusta iltaan, aivan uskomatonta!"
Kaikilla medioilla on oma tiedotuslinjansa, esimerkkinä vaikka radion Yle Ykkönen ja aikakauslehti Seiska. Yle kertoo toimituskuntansa tärkeimmiksi katsomia asioita uutisissaan useamman kerran päivän mittaan, koska yleisön eri osat ovat kuulolla eri aikaan ja tärkeäksi katsotun tiedon välittyminen halutaan turvata. Aikakausilehti Seiska puolestaan seuraa esimerkiksi Matti Nykäsen edesottamuksia vuodesta toiseen. Jos Ylen "salaliitto" alkaa mättää, voit kuunnella BBC:tä, Al-Jazeeraa tai venäläisiä asemia, katsoa Fox Newsiä tai CNN:ää tai lukea Seiskaa.
Kukaan ei pakota seuraamaan Yleä, eikä tiedonvälitys todellakaan ole yksipiippuista. Suosittelen vahvasti monien eri medioiden kriittistä seuraamista, myös sellaisten, joiden linjan kanssa et ole samaa mieltä.
Vaarallisinta on käpertyä seuraamaan vain niitä medioita, jotka pyörivät tutuissa ympyröissä ja jotka miellyttävät sinua. Silloin et altistu uusille ideoille, eikä maailmankuvasi laajene.
CNN,FOX NEWS,BBC = PAHIMMAN LUOKAN PROPAKANDA "MOOTTORIT"
No sitten al-jazeeraa, Kiinan ja Pohjois-Korean virallisia tietotoimistoja, Russia Todaytä...
Takaan, että löytyy Ylen linjasta poikkeavaa uutisointia. Sitähän tässä kaivattiin?
Bin Laden on kuollut mutta kuoli jo 2002. Ne joiden sanottiin hänet tappaneen keväällä Pakistanissa tapettiin joku aika sitten pudottamalla helikopteri.
Näin se menee...
Osama heitti lusikan nurkkaa jo 2001 ! Pitkään sai CIA pidettyä Osaman "hengissä" tuon jälkeen ! Oletteko laskeneen monta Al - Qaidan kakkosmiestä on surmattu vuosien aikana ? ; )
Lisäys vielä.... http://mesikammen.wordpress.com/2011/05/22/osama-bin-ladenin-elama-ja-kuolemat/