Norjan apua valuu terroristien liksoihin!

Kehitysapu on hyvää!

Norja on perinteisesti toiminut aktiivisen rauhanrakentajan roolissa kun Lähi-Idän loputtomaan konfliktiin on haettu ratkaisua, mikä on kahden valtion malli - toinen rauhaa rakastaville palestiinalaisille, ja toinen "verenhimoisille" ja "rasistisille" israelilaisille. Norja on yksi kirkasotsaisimmista avustajamaista, jotka ovat syytäneet miljardeja tulevaisuutta kansalleen rakentavalle palestiinalaishallinolle. Viimeksi keväällä Norja lähetti 240 miljoonaa kruunua Välimeren rannoille, jolloin Norjan ulkoministeri Jonas Gahr Støre kehua reposteli, että palestiinalaisten uudistukset ovat edenneet jo niin pitkälle, että heidän toimistaan voivat kaikki kehitysmaat ottaa oppia.

Samana päivänä, huhtikuun 13., kun rahasäkit lastattiin lentokoneeseen, Palestiinan itsehallinto tiedotti uudistuksista, mitkä koskivat vankeja, "jotka ovat osallistuneet miehityksen vastaiseen taisteluun". Sinunkin veroeuroillasi puuhastelevien palestiinalaisten toilailuja seuraavan Palestinian Media Watchin raportin mukaan nyt vain virallistettiin käytäntö, mitä on noudatettu jo iät ja ajat.

Viranomaisten ilmoitus oli ilouutinen mm Abdallah Barghoutille ja hänen omaisilleen. Abdallah on virunut vuosia israelilaisvankilassa, kun joku rauhantekijä kantoi kitaralaukussa hänen rakentamansa, 5 - 10 kiloa painavan pommin jerusalemilaiseen pizzeriaan ja räjäytti itsensä ohella 14 henkilöä taivaan tuuliin. Lisäksi 150 henkilöä haavottui itsemurhaiskussa.

Itsehallinto maksaa vankilassa istuvalle Adballahille tai hänen omaisilleen palkkaa laupeudentyöstä. Joka kuukausi tilille napsahtaa 6.000 kruunua. Lisäksi hänen perheelleen on tarjolla koulutusta alennettuun hintaan ja muita sosiaalietuuksia, joista muut voivat vain haaveilla. Ja vielä parempaa on luvassa, sillä pian 67-kertaista elinkautistuomiota kärsivälle perheenisälle on luvassa palkankorotus, jollaisesta suomalaiset työsopimusneuvottelijat eivät näe edes märkiä unia - vai miltä kuulostaa 50% lisää liksaa?

Abdallah on vain yksi 5.500:sta palkannauttijasta israelilaisvankiloissa. Mistään taskuvarkauksista tai muista sattumuksista liksaa ei tipu, vaan "miehityksenvastainen toiminta" on palkanmaksun edellytys. Terroristin minimipalkka on 2.100 kruunua, mikä alkaa juoksemaan siitä hetkestä kun tulee pidätetyksi. Niillä, jotka ovat istuneet vankilassa yli viisi vuotta, liksa nousee 6.000 kruunuun. Kun tiilenpäitä on luettu 30 vuotta, iskee tuplajättipotti, sillä ansiotulot nousevat tuolloin 18.000 kruunuun (2.350€) kuussa. Tämän päälle siviilissä olevasta puolisosta maksetaan 450 kruunua lisää ja alle 18-vuotiaat lapset tuovat päälle vielä 70 kruunun bonuksen per sierainpari.

Palestinian Media Watchin arvion mukaan itsehallintoviranomaisen palkkabudjetista 2,5% menee vangeille maksettaviin palkkoihin. Lisäksi "marttyyrien" perheet lohkaisevat 3,5% potista.

Hallitusväki Norjassa on ymmärrettävistä syistä kiusaantunut esille tulleista tiedoista. Ulkoministeriöstä kuitenkin kerrotaan, ettei rahapalkkioiden jakamisessa terroristeille ole mitään ongelmaa, sillä kyseessä on sosiaalitukien jako.

"Sosiaalitukien maksaminen israelilaisvankiloissa istuvien palestiinalaisten omaisille on osa palestiinalaista sosiaaliturvajärjestelmää, jolla on tarkoitus kompensoida kotitalouksille koituvia tulonmenetyksiä", ulkoministeriöstä kerrotaan.

Mutta kyllä ministeriön virkamiesten suut saa suppuunkin. Riittää kun kysytään, mikä mahtaa piillä taustalla, kun nämä sosiaalituet ovat korkeammat kuin rehellistä työtä tekevien opettajien, sotilaitten ja muiden avainasemassa olevien Palestiinan tulevaisuuden rakentajien kuukausiansiot keskimäärin.

Israelin Oslon suurlähetystöstä ei haluta kommentoida asiaa.

Lähde: http://www.dagbladet.no/2011/09/04/nyheter/israel/palestinske_selvstyremyndigheter/terrorisme/utenriks/17941848/

4

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi ihmettä sentään

      Kyllä sinne lähtee täältäkin rahaa...mm. lasten koulukirjoihin, joidenka kartoissa ei ole edes Israelia...Koskahan Suomessa koululaiset saavat kartat, jossa on Suomen suuriruhtinaskunta...? Sehän se Haloskan ja Tuomiojan nuoruuden haave on.
      Nyt kun on tämä Tuomioja ulkoministerinä...
      Hänhän lähetti heti 20 000 000, Libanoniin jälleenrakennus rahaa...ja on jo luvannut isoa pottia Libyaan...joka siis on rikas öljymaa...

    • ei lanttiakaan laita

      miettikää sitä..aseita ja jonkun rikkaan taskuun ne menee..joskus harvoin joku sata saa kynän kumin ja penaalin .

    • pajon hämärää

      Palestiinalaisita kadoksissa 3 miljardia dollaria.
      Mm jasser arafatin leski, Suha kuittasi 10 miljoonaa dollaria, asumiskuluihin.

      PM mahmoud abbas, terroristi nimi: abu masen asuu ortodoksi-kristityiltä varastessa "presidentin linnassa"
      Rahaa katoaa länsirannan arabeilta kun dollarit vaihdetaan shekeleihin vääristetyllä vaihtosuhteella.

      Suomi rahoittaa miljoonilla pale-vale mediaa "teknisenä tukena laitteistoilla, joilla tehdään Juutalaisvastaisia lasten ohjelmia.

      Tämä on sitä Halonen-Tuomioja "kehitysapua".

    • Härskiä pale-propaga

      Koskahan Halonen tuomioja päättää julkaista mietteensä pale-vale-koulukirjoista, johon Suomikin lykkää riihikuivaa rahaa...

      Tähän malliin :

      http://www.youtube.com/watch?v=-DhFF7p7Z38

      Epäilen ettei ikinä HaLONEN, tee sanallista raporttia, veronmaksajille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4431
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      74
      2862
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1687
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1379
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      75
      1114
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      832
    Aihe