Nissan Navara on TYKKI!

woima puhui

Jumangegga mikä kulkija on uusin Navara tehodieselillä, koeajoin semmosen viime viikolla ja koneesta irtoaa reilusti yli 200 kaakkia. Kyllä on lentävä pick uppi. Ja automaattina jättää valoissa kaikki perhekilpurit.

Harkinnassa tommoinen wanhan Hiluxin tilalle.

2

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sgt Hulka

      Kumpi oli kone: 2,5 l nelonen vai 3,0 l V6?

      Nelosen tehot (140 kW = 190 hv = 56 kW/l) alkavat olla jo kysymyksiä herättävällä tasolla. Eikä kuutonen ole yhtään maltillisempi (170 kW = 231 hv = 56,7 kW/l). Ei tavara-autossa saa litratehoilla huimistella. Tykki voi olla silloin todella täsmällinen vertaus, tosin toinen näistä tykeistä laukeaa vain tasan yhden kerran...

      Ja vääntöjä, niitäkin piisaa; usein enemmän kuin keskivertokäyttäjän taidot sallivat. Käsivaihteiset Navarat ovat syöneet kytkintä kuin näkkileipää jo tähänkin asti. Eikä 450 Nm tule asiaa parantamaan, ellei kytkintä ole päivitetty kuorma-autokaliiperiin - mitä sopii epäillä. Automaatti on toki pätevä valinta, eikä V6-koneeseen (660 Nm) mitään muuta saakaan, siinä Nissan on oikeilla jäljillä. Mutta, seitsemänportainen. Mitenköhän arpoo numeroa kun perässä on maksimikärry (3000 kg) ja lava täynnä tavaraa (900 kg)? Onko vaihteistossa kuorma-asentoa, O/D-estoa tai pakko-ohjausta?

      Manuaali on kuusiportainen. Käytännössä siinä on siis kaksi hyödytöntä vaihdetta kärryhommissa. Tai sitten vaihdetaan vaihdelaatikkoa (siis kaikkia vaihteita samalla kertaa...) 10 tkm välein. Se käy tietenkin kätevästi yht'aikaa kytkinremontin yhteydessä.

      Miksikähän Toyotaa moititaan pienistä tehoista, aneemisesta väännöstä, alhaisesta kantavuudesta ja vähäisestä perävaunupainosta ja vain 5-portaisesta vaihteistosta? Olisiko maltillisilla arvoilla ja aidolla käytännön kestävyydellä sittenkin jotain tekemistä keskenään?

    • kestääkö vai ei

      Amatöörit osteleekin näitä tehovitkuttimia kun eivät asioista tiedä tai sitten eivät oikeasti tarvitse työkalua jolla vedetään/ajetaan kuormaa. Nissanin koneilla on valitettavasti ainakin lava-autoissa heikko maine..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      41
      8613
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      300
      6490
    3. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      59
      6402
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5867
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      45
      5527
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4884
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4234
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      4001
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3736
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3282
    Aihe