Ennätysmäärä suomalaisia Venäjälle!

Suomalaisten innostus matkustaa Venäjälle on huimassa kasvussa. Venäläiset pikkubussit, Allegro-juna ja Hki-Pietari laiva vetävät väkeä tungokseen asti. Hienoa. Asenteet Venäjää ja venäläisiä kohtaan tervehtyvät koko ajan kokemusten myötä ja talvisota alkaa olla historiaa jopa Suomessakin. :))

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/09/ennatysmaara_suomalaisia_kavi_kesalla_venajalla_2831440.html
854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

En lähtisi Venäjälle vaikka maksettaisi. Mistä sen tietää pääseekö sieltä enää takaisin? Ihan vasta erästä toimittajaa simputettiin junassa kun miliisi ei pitänyt miehen kirjoituksista. Ei voi tietää onko joutunut ei-toivottavien henkilöiden listalle. Silloin voi olla takaisinpääsy kiven takana. Ja jos Venäjällä sopii jotain niin ei se enää huomenna päde. Kuka sinne haluaa? Venäjä se on takapajuinen maa, ei Suomi. Älä kuuntele sitä Bäckmanin desanttia enää!

Äänestä

Oletko poltellut kannabista viime aikoina? Tuntuu ne sun aivot aika pehmeiltä. Että ihan talvisota! Mwuah mwuah mwuah!

Äänestä

Kaikki matkustus liittyy Karjalan tulevaan palauttamiseen.
Suomalaiset agentit käyvät Pietarissa varmistamassa palautuksen sujuvuutta.

Asenteet ovat tosiaan tervehtymässä venäläisiä hallitsevia Ryssiä kohtaan.
Nuori polvi ei ole rähmällään, kuten Kekkosen aikaan.

Jokohan "huomaava mies" on tämän myös havainnut?

Äänestä
  • Agenttitarinat ovatkin yleisiä Karjalan palauttajien harvalukuisissa riveissä, samoin kuin muutkin vainoharhat.

    Äänestä

En ihmettele. Onhan se kaikinpuolin matkailijalle aivan ylivoimaisen paras maa tästä lähialueelta.

Äänestä

suomalaiset mennee vastavierailulle,täällähän käy venäläisiä paljon päivän reissuilla .mielenkiinnostahan ja erilaisuudesta ihmiset matkustelee niin etelään ,itään ja länteen ei niinkään muodin mukaan .venäjä on muodissa ,

Äänestä

Työkaveri oli akkansa kanssa käyntyt allegrojunalla ja kovasti piti reissussta. Venäjällä on paljon nähtävää ajalta ennen kommunismia. Itsekkin haluaisin mennä mutta kun tuo akka on niin hiton ennakkoluuloinen. Pietarin kirkon kun joskus näkisi. Eikös se ole juuri se jonka suunnittelija sokaistiin ettei enään koskaan suunittelisi mitään yhtä hienoa. Odottakaapa kun venäjä palaa tsaarinajan loistoonsa sillä ennen suomalaiset hakivat mm kultasepän venäjältä. Ennen kommunismia venäjä oli euroopan kehto.

Äänestä

On upea paikka ravintoloineen ja ostospaikkoineen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


znatok kirjoitti:

Suomalaisten innostus matkustaa Venäjälle on huimassa kasvussa. Venäläiset pikkubussit, Allegro-juna ja Hki-Pietari laiva vetävät väkeä tungokseen asti. Hienoa. Asenteet Venäjää ja venäläisiä kohtaan tervehtyvät koko ajan kokemusten myötä ja talvisota alkaa olla historiaa jopa Suomessakin. :))

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/09/ennatysmaara_suomalaisia_kavi_kesalla_venajalla_2831440.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu