Hei
Hankin käytetyn auton (vm. 1998) noin puolitoista vuotta sitten, kyseinen auto on ensimmäinen oma autoni. Edellinen määräaikaishuolto tehty 160 000 km, koska pitäisii tehdä seuraava? Ja kuinka usein näitä määräaikaishuoltoja tulisi tehdä? Ja tähän nyt huomio, että itse en siis osaa tehdä juuri mitän huoltotoimepiteitä autoon, eikä lähipiirissäkään ole sellaisia henkilöitä... Entä auton vuosihuolto, kausihuolto ym., kannataisiko tällaisissa käydä???
Määräaikaishuolto - kuinka usein?
19
4818
Vastaukset
- Ma Nual
Autosi huolto-ohjekirjasta löytyy tarvittavat tiedot huoltoajankohdan tarpeellisuuden selvittämiseksi. Toinen ja sinun (autosi) kannalta turvallisempi vaihtoehto on olla yhteydessä suoraan automallia edustavaan merkkiliikkeeseen. Heillä on paras mahdollinen tietotaito ja moderneimmat välineet.
"Kaikkien merkkien" nyrkkipajoja kannattaa vältellä. Niissä jopa renkaiden kiristäminen oikeaan momenttiin tuottaa tuskaa. Halvalla ei saa hyvää pätee myös autojen huoltopalveluissa.- ap
Hei
Jäi siis mainitsematta viestissäni, että olen toki vilkaissut autoni huoltokirjaa, sekä tarkastanut netistä määräaikashuolto-ohjelman. Netissä huolto-ohjelmat on 30 000 ja 60 000 km välein... Lähinnä siis kuitenkin mietin, että miten usein, te arvoisat palstalaiset, käytännössä käytätte autoanne määräaikaishuollossa? Jotenkin tuo 30 000/60 000 km välein huolto tuntuu vain aika pitkältä aikaväliltä, mutta ehkä se on vain tätä mun kokemattomuutta ja tietämättömyyttä... ap kirjoitti:
Hei
Jäi siis mainitsematta viestissäni, että olen toki vilkaissut autoni huoltokirjaa, sekä tarkastanut netistä määräaikashuolto-ohjelman. Netissä huolto-ohjelmat on 30 000 ja 60 000 km välein... Lähinnä siis kuitenkin mietin, että miten usein, te arvoisat palstalaiset, käytännössä käytätte autoanne määräaikaishuollossa? Jotenkin tuo 30 000/60 000 km välein huolto tuntuu vain aika pitkältä aikaväliltä, mutta ehkä se on vain tätä mun kokemattomuutta ja tietämättömyyttä...Asia ei ole noin mustavalkoinen......
1. ensinnäkään huolto-ohjelman ei tarvitse olla kiveen kirjoitettu, maalaisjärjellä pääsee pitkälle
2. huollot ilmoitetaan pääasiassa kilometrein, mutta käytännössä autolla, jolla ajetaan yli 30tkm/v tarvitaan huoltoa vähemmän kuin autolla, jolla ajetaan 10tkm/v.
KÖLLIN KÄYTTÄMÄ HUOLTO-OHJELMA:
1. Perushuolto ajokilometreista huolimatta kerran vuodessa eli vähintään moottoriöljy suodatin, lukkojen ym. rasvaukset jne. Moni pystyy tekemään nämä ihan itse......jos ajat yli 30tkm/v saattaa olla varminta tehdä keväällä ja syksyllä......
2. Kaikki muut nesteet noin 3-5 vuoden välein, eli laatikkoöljy, jarrunesteet jne. samoin ilman/polttoaineen suodattimet.
3. Jos autossa on jakohihna, se vaihdetaan 5v tai 100tkm välein.......
4. Kuluvat osat vain tarvittaessa.
PS. -näillä eväillä Köllin kolmeen viimeiseen Tojotaan on tullut reilun 20v ainakana yli 800tkm.......- Nyrkkipajalla aina
Taitaa tulla merkkiliikkeessä huoltaminen kalliimmaksi kuin vaihtaa 98-mallinen auto joka vuosi toiseen samanlaiseen. Puhumattakaan sitten huollon tuloksista, joista esimerkiksi TM:n testit kertovat karmeaa kieltä.
- Anonyymi
ap kirjoitti:
Hei
Jäi siis mainitsematta viestissäni, että olen toki vilkaissut autoni huoltokirjaa, sekä tarkastanut netistä määräaikashuolto-ohjelman. Netissä huolto-ohjelmat on 30 000 ja 60 000 km välein... Lähinnä siis kuitenkin mietin, että miten usein, te arvoisat palstalaiset, käytännössä käytätte autoanne määräaikaishuollossa? Jotenkin tuo 30 000/60 000 km välein huolto tuntuu vain aika pitkältä aikaväliltä, mutta ehkä se on vain tätä mun kokemattomuutta ja tietämättömyyttä...Mun huoltotoimi autooni on 30000km.
En ole käyny merkkihuollossa koskaan.
Minulla on 23v. Vanha auto
Lasin. Olen säästänyt huoltokuluissa 15000 euroa. Autoni ei ole rikkoutunut.
Epähuomiossani ei mennyt kahdesti katsauksesta läpi.(avovalo ja vilkku) syynä. Tehkää huollot itse. Viekää auto pajalle vasta sitten kun ette osaa tehdä itse esim. Jakohihna. Siinä tärkeimmät. - Anonyymi
Käytä merkkiliikkeen huoltoa jos rahaa on liikaa. Minä ei ole sitä tehnyt liki 20 vuoteen. Ainoa juttu jota en tee itse on nykyään öljynvaihto kun ei ole nostoripaikkaa. Joutuu maksamaan työstä 30 euroa mutta onneksi menee toista vuotta kertojen välillä.
- Anonyymi
ap kirjoitti:
Hei
Jäi siis mainitsematta viestissäni, että olen toki vilkaissut autoni huoltokirjaa, sekä tarkastanut netistä määräaikashuolto-ohjelman. Netissä huolto-ohjelmat on 30 000 ja 60 000 km välein... Lähinnä siis kuitenkin mietin, että miten usein, te arvoisat palstalaiset, käytännössä käytätte autoanne määräaikaishuollossa? Jotenkin tuo 30 000/60 000 km välein huolto tuntuu vain aika pitkältä aikaväliltä, mutta ehkä se on vain tätä mun kokemattomuutta ja tietämättömyyttä...Moottoriöljyt ja suodatin on syytä vaihtaa 1,5 vuoden välein jos ajaa esim. 10 000 km vuodessa.
- Anonyymi
Mistähän näitä kädettömiä oikein sikiää? Tämä mestari ei varmaan aja itse eikä taida olla korttiakaan. Kuulostaa merkkiliikkeen salakierolta myyntimieheltä, täytyy olla joku maahanmuuttaja. Mistähän maanosasta on kotoisin?
- ....................
Vie määräaikaishuoltoon (vuosi-) kerran vuodessa pari kk ennen katsastusta
- isdnhgjrknbjtnbjrk
Käytetäänkö nykyään vm. -98 eli 13v vanhoja autoja vielä merkkiliikkeessä määräaikaishuolloissa?
Nykyautoihihnan ei tarvitse vaihdella tai säädellä enää esim. katkojan kärkiä, venttiilivälyksiä, sytytysennakkoa ja kaasutinta joten öljyjen ja suodattimien vaihdon lisäksi ei kaiketi paljon ole tekemistä ja ne voi vaihdella itsekin? Tulppienkin vaihtoväli on nykyään pitkä.
Ainut lienee jokin vikamuistin luku mutta niidenkin pitäisi sytyttää kai moottorihäiriön valo jolloin pitää auto viedä mahdollisimman pian korjaamolle, siinä vaiheessa käyttäisin kyllä merkkikorjaamoa.
Huoltotiheys riippuu jokatapauksessa ajokilometreistä, jos ajat paljon, käytä auto kilometrien perusteella huollossa, jos ajat vähän niin kerran vuodessa vähintään moottoriöljyn suodattimen vaihto. - ap
Kiitos kaikille kysymykseeni vastanneille.
Ajan autollani tosiaan sen 10 000 km vuodessa, eli suhteellisen vähän, kai..?
Näitä huoltojuttuja mietin, koska olen tosiaan aika avuton auto-juttujen suhteen, ja haluaisin varmistaa autoni (mikäli mahdollista kun kyseessä on kuitenkin vanha auto) toimivuuden mahdollisimman pitkään. Joku ehdotti ketjussa, että osta joka vuosi 98'-vuoden auto, mutta tämä ei ole mahdollista, koska teen matalapalkka-alalla töitä ;)...- ap
Joo, aika paljon tuli kirjoitusvirheitä tekstiini, taitaa väsymys iskeä..
- Älä ressaa
ap kirjoitti:
Joo, aika paljon tuli kirjoitusvirheitä tekstiini, taitaa väsymys iskeä..
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194695515100/artikkeli/puheenaihe professorin mukaan tyot kannattaa tehda huonommin.html
Ota lunkisti. Vaikka saikkua auton laittoa varten.
- öäliouy7tre4wasdfgyh
just, no olipa hyvä vastaus..
- skdgkksggg
Itse olen ajanut viimeiset 3vuotta -96 mallisella autolla. Kilometrejä on tänä aikana tullut 180 000km. Öljyt olen vaihtanut aina syksyllä ja keväällä renkaanvaihdon yhteydessä. Tulpat olen kerran vaihtanut
- Anonyymi
Suomen olosuhteissa vaikka ajaisi vähänkin, niin ainakin moottoriöljyt ja suodatin kannattaisi vaihtaa aikaperusteisesti kerran vuodessa.
Muutoin huolto-ohjelman mukaan, takuuaikana merkkihuollossa, takuuajan jälkeen voinee sitten alkaa katselemaan jotain edullisempaa huoltopaikkaa.
Kovin vanhalle ja muutenkin huonokuntoiselle autolle voi olla rahantuhlausta tehdä mitään huoltoja, ajaa kunnes hajoaa tai ei mene enää katsastuksesta läpi, paaliin ja parempi auto tilalle.- Anonyymi
Nykyään takuun voimassaolo ei enää edellytä merkkihuoltoa jos työ on tehty asianmukaisesti. Öljyn ja suodattimen vaihtoväli voi aivan hyvin olla 1½ vuotta jos ajaa vähän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyään takuun voimassaolo ei enää edellytä merkkihuoltoa jos työ on tehty asianmukaisesti. Öljyn ja suodattimen vaihtoväli voi aivan hyvin olla 1½ vuotta jos ajaa vähän.
Pitää olla sitten hyvälaatuinen öljy jos meinaa 1,5 vuotta pitää ne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitää olla sitten hyvälaatuinen öljy jos meinaa 1,5 vuotta pitää ne.
Suomessa myytävät öljyt ovat riittävän hyvälaatuisia. Kuitenkin vain hölmöt ajavat samoilla öljyillä 30 000 km.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3447720Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r795480Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114623Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274420Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1434290Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523947Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1573819Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773717Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293616SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853451