ONKO KETAAN RASSISTIA SUOMESSA? = HIRTEEN!

1174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei suomessa rasisteja ole. Muutama roturealisti saattaa löytyä. Mutta ei kaikista tarvitse pitää ja ennakko asenteitakin voi olla ja se on enemmän hyvästä kuin pahasta.

Äänestä
  • Tietoa sinappihousulle: ei ole olemassa muuta kuin yksi ihmisrotu - ihminen.

    Äänestä

  • hunni kirjoitti:

    Tietoa sinappihousulle: ei ole olemassa muuta kuin yksi ihmisrotu - ihminen.

    no, sina lasket apinatkin ihmisiksi..v.. suosittelen genealogi koulua..
    ja rotuoppia.

    -haluatko videoita?

    3 mooses 19,19
    daniel 2,43 ym/

    islam taas ei tune rotuoppia. haluatko videoita?

    Äänestä

  • hunni kirjoitti:

    Tietoa sinappihousulle: ei ole olemassa muuta kuin yksi ihmisrotu - ihminen.

    Jos muka rasisteja on on silloin myös ihmisrotuja eli voimme aivan hyvin käyttää tuota 50-luvun jälkeen politiikassa epäkorrektiksi sanottua ihmisen väriin perustuvaa määritelmää jota vieläkin kansan kielessä käytetään.

    Äänestä

Täällä! Minä olen rasisti, mitä asiaa?

Äänestä

jatkoa ;
en ole pihi enka rasssisti vaan minulle kay kaikki rodut jopa pikkulapsetkin.
seka elaimet, miehet ja naiset, seka kuolleetkin.

nain elama jatkuu solidaarisissa merkeissa..

-haluatko stimulointi videoita?

Äänestä

Hva fan det går av finnene det eneste sak dere skriver om er rasisme?!Har finnene ingen problemer???Kan aldri tenke meg at det er så stor problem her. Jeg har ikke så mye sans for fargerik felleskap, men det er langt fra rasisme til å ikke like allt som flyter over grensen. Og hvor humane er disse folk mot sine egne i landet der de kommer fra. De slakter jo hverandre for ingen ting. Les og hör hva som hender i Somalia hva gjör de??? Nå gidder jeg ikke mer SUOMI 24.

Äänestä

Niin,

Taisi siinä MTV3 gaalassa olla ainakin yksi rasisti: Martti Ahtisaari.

Hän on hyväksynyt jokaisen palestiinalaisten esittämän valheen ja kiistänyt Israelin oikeuden olemassaoloon.

Sillä tukemaalla järjestöjä, joiden tarkoitus on tuhota Israel, on Ahtisaari osoittanut hyväksyvänsä kansanmurhan.

Jos Ahtisaari värittää oman totuutensa niin, että arabi puhuu aina totta ja juutalainen valehtelee, niin kyse on rasismista.

Ahtisaari vetoaa valheelllisiksi tiedettyihin YKn raportteihin. Kuten väitteeseen , että Israel käytti liikaa voimaa turkkilaisia terroristeja vastaan, näiden yrittäessä laillisen merisaarron läpi Gasaan.

Jokainen raja valvontaa suorittava viranomainen turvaituu tarvittaessa tappavaan voimaan, jos oma tai toisen rajaviranomaisen henki on vaarassa.

Israelin armeija hoiti laillista tehtävää, kun heidän kimppuun hyökättiin järjestelmällisesti ja ennakkoon tehdyn suunnitelman mukaan.

Ahtisaaren toiminta on rasistista, kun hyväksyy raportin, joka on valheellinen ja jolla on tarkoitus vain vahingoittaa israelia.

No, ei Ahtisaaren muutkaan toimen ole aina toimineet ilman etnisiä ennakkokäsityksiä.

Bosniassa serbien rikoksien vähättely oli hyväksyttävää, jotta maine rauhantekijänä kasvaisia. No, ehkä Ahtisaari yrittää nyt hyvittäää muslimeja loukkanneen rasisminsa hyökkäämälläjuutalaisten kimppuun.

Viiksien kasvattaminen kertoisi Martti Ahtisaaren todellisen luonteen. Lyhyet viikset nenän alla sopisi todelliseen arvomaailmaan.

NINEL

Äänestä
  • Rasismi, fasismi, porvari, lahtari.... mikä näille on yhteistä.

    Ne ovat nimityksiä ihmisistä, joita vooidaan halveksua ja vihata "oikeutetusti"

    Mutta kun sosiaalidemokraatti käyttää näitä sanoja, ei kohteen tarvitse vähäisimmäsäkään määrin toteuttaa minityksen antamaa kuvaa. Kyse on siitä, että Sosiaalidemokraatti haluaa antaa luvan hyökätä sanoin ja teoin poliittista vastustajaansa vastaan.

    Tampereella sattunut pitseriapalo kertoo hyvin miten Demari toimii: vaikka esitutkintaa ei ollut edes ehditty aloittaa, niin Demarikansanedustaja oli valmis vaatimaan suomalaisia kaduille marssimaan: sillä olihan teko helppo leimata rasismiksi. Valitettavasti totuus oli ihan muuta.


    Mutta demareille kyse oli vain rasisminvastaisen taistelun oikeuttamisesta: ei sitä totuus saa haitata.

    Lahtari on sikäli mielenkiintoinen Demari-terrorin suosima sana, että sen taustalta puuttuu todellisuuspohja kokonaa. Demarit nimittivät valkoisten suojelukunnista lahtarinimitystä: levittivät huhua, että valkoiset aikovat tappaa kaikki työläiset.

    Kun asiaa tutkii tosiasioiden valossa, niin löytyy yksi ampumatapaus, jossa suojeluskuntalainen ampui mellakoitsijaa jalkaan. Kyse oli tilanteesta jossa omistaja suojeli meijeriä punaiten-tuhoamisjoukolta, jotka halusivat tuhota meijerin. ELi kyse oli rikoksen estämisestä.

    Tässäkin tapauksessa demarit levittivät maanlajuisesti huhua, jonka mukaan kyse olisi ollut joukkosurmasta. Ja että surmantapauksi olisi useilla paikkakunnilla.

    Ja historin lukeneet muistavat, että lahtari puheet sai monen täysijärkisenkin työläisen mukaan demareitten ryöstö ja murha-kapinaan.

    Suomessa on rasismi äärimmäisen vähäistä ja muukalaisvihalla on yleensä henkilökohtaiseen kokemukseen liittyvä tausta. Rotuoppiin perustuva rasismi on usein ensisijaisesti tarkoitettu ärsyttämään viranomaisia ja muita suomalaisia: kuin kohdistuisi erirotuisiin.

    Mutta rasismin vastainen taistelu ilmeisesti uppoaa niihin vasemmistolaisiin, joille mielenosoitukset ja kaduilla riuhuminen on mieluisaa. Pääsee riuhumaan "hyvän" asian nimissä, vaikka riehumisen syy tuskin jaksaa edes kiinnostaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


veli agape kopelo kirjoitti:

meilla ei syrjita!
http://www.iltasanomat.fi/viihde/martti-ahtisaari-pyysi-rasisteja-nostamaan-katensa-mtv3n-juhlagaalassa/art-1288411456577.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu