Ei mikä tahansa kirja ...

*

Jos minä sanoisin että minulla on kirja, jonka jokainen sana on totta ja johon uskomalla voi saada ikuisen elämän. Uskoisitko siihen ja hyväksyisitkö sen ilman lisäkysymyksiä tai todisteita sen alkuperästä?

Miksi Raamattu on poikkeus?
Miksi Raamattu on automaattisesti totta. Ainoa todiste siitä että Raamatussa mainitut asiat on totta on se, että siinä samassa kirjassa lukee niin.

Jos minun kirjassani lukisi että kaikki mitä siinä sanotaan on totta ja minulla olisi myös henkilökohtainen kokemus ja tunne siitä että se on totta. Riittäisikö se sinulle todisteeksi. Jos ei niin miksi ei?

5

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jehovan lammas

      Kyllä riittäisi.

    • Raamattu on kyllä vastaanpanematon todiste, mutta ainoastaan oman aikansa tarinoista ja legendoista johon liittyy ripaus faktapitoistakin kerrontaa - mutta ei jumalallista, vaan aikalaistensa näköistä sellaista.

      Raamatun sisäinen maailmankuva paljastaa mielestäni kaiken oleellisen. Raamatussa maapallo on kaiken keskus jota varten kaikki muu oli tehty. Tähdet, aurinko ja taivas. Mitä pidemmälle faktoihin perustuvassa tutkimuksissa on päästy, sitä naurettavampi raamatun maailmankuva on. Oikea maailmankuva on kaikkea muuta kuin maapallokeskeinen. Maapallon merkitys maailmankaikkeuden kannalta on tasan nolla eikä mikään muu kuin kuu pyöri sen ympärillä.

    • Perässähiihtäjäkö?

      Ehei! Kyllä Raamattu on Luoja Jumalan sanelema teos.
      Siinähän lukee niin!

    • näin on!

      Maailman keskushan on kuitenkin Ihmisen Oma Napa.

      Vaikka olis miljardit galaksit ja tsiljoonat planeetat muualla.
      Oma Napa on ihmisen maailman Keskus.

      Tähän mennessä ei elämää ole löydetty muualata niin valtavan monimuotoisena kuin pelkästään Tellukselta.
      Minulle Tellus riittää kyllä asuinpaikaksi, menkää te muut sinne maailmankaikkeutenne tsiljooniin galakseihin niin ei tule Minulle ahdasta ;D

    • btyntn

      "Oikea maailmankuva on kaikkea muuta kuin maapallokeskeinen. Maapallon merkitys maailmankaikkeuden kannalta on tasan nolla eikä mikään muu kuin kuu pyöri sen ympärillä."

      mielenkiintoisen hyvä kommentti. Maapallon keskeiseen näkökulmaan ei sovi millään tämä VY Canis Majoris. "Aurinko nousee ja laskee ja nousee jälleen uudelleen" jutut sopii maapallokeskeiseen ajatukseen, mutta tähän keskeisyyteen ei saada sopimaan toisia aurinkoja mitenkään. niiden tarkoitus maan suhteen on nolla. turhaan "luominen" on epäloogista.

      mainittu kuu ja "näkyvät" tähdet sopii maapallokeskeisyyteen, mutta keskeisyyden ulkopuolelle jää järkyttävän suuri ja turha osa kaikkeudesta.

      http://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2008/04/vycanis.png

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      40
      2668
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      61
      2018
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      52
      1876
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      91
      1703
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      1524
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      62
      1134
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      122
      1086
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      166
      1065
    9. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      378
      1025
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      64
      995
    Aihe