Ei mikä tahansa kirja ...

*

Jos minä sanoisin että minulla on kirja, jonka jokainen sana on totta ja johon uskomalla voi saada ikuisen elämän. Uskoisitko siihen ja hyväksyisitkö sen ilman lisäkysymyksiä tai todisteita sen alkuperästä?

Miksi Raamattu on poikkeus?
Miksi Raamattu on automaattisesti totta. Ainoa todiste siitä että Raamatussa mainitut asiat on totta on se, että siinä samassa kirjassa lukee niin.

Jos minun kirjassani lukisi että kaikki mitä siinä sanotaan on totta ja minulla olisi myös henkilökohtainen kokemus ja tunne siitä että se on totta. Riittäisikö se sinulle todisteeksi. Jos ei niin miksi ei?

5

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jehovan lammas

      Kyllä riittäisi.

    • Raamattu on kyllä vastaanpanematon todiste, mutta ainoastaan oman aikansa tarinoista ja legendoista johon liittyy ripaus faktapitoistakin kerrontaa - mutta ei jumalallista, vaan aikalaistensa näköistä sellaista.

      Raamatun sisäinen maailmankuva paljastaa mielestäni kaiken oleellisen. Raamatussa maapallo on kaiken keskus jota varten kaikki muu oli tehty. Tähdet, aurinko ja taivas. Mitä pidemmälle faktoihin perustuvassa tutkimuksissa on päästy, sitä naurettavampi raamatun maailmankuva on. Oikea maailmankuva on kaikkea muuta kuin maapallokeskeinen. Maapallon merkitys maailmankaikkeuden kannalta on tasan nolla eikä mikään muu kuin kuu pyöri sen ympärillä.

    • Perässähiihtäjäkö?

      Ehei! Kyllä Raamattu on Luoja Jumalan sanelema teos.
      Siinähän lukee niin!

    • näin on!

      Maailman keskushan on kuitenkin Ihmisen Oma Napa.

      Vaikka olis miljardit galaksit ja tsiljoonat planeetat muualla.
      Oma Napa on ihmisen maailman Keskus.

      Tähän mennessä ei elämää ole löydetty muualata niin valtavan monimuotoisena kuin pelkästään Tellukselta.
      Minulle Tellus riittää kyllä asuinpaikaksi, menkää te muut sinne maailmankaikkeutenne tsiljooniin galakseihin niin ei tule Minulle ahdasta ;D

    • btyntn

      "Oikea maailmankuva on kaikkea muuta kuin maapallokeskeinen. Maapallon merkitys maailmankaikkeuden kannalta on tasan nolla eikä mikään muu kuin kuu pyöri sen ympärillä."

      mielenkiintoisen hyvä kommentti. Maapallon keskeiseen näkökulmaan ei sovi millään tämä VY Canis Majoris. "Aurinko nousee ja laskee ja nousee jälleen uudelleen" jutut sopii maapallokeskeiseen ajatukseen, mutta tähän keskeisyyteen ei saada sopimaan toisia aurinkoja mitenkään. niiden tarkoitus maan suhteen on nolla. turhaan "luominen" on epäloogista.

      mainittu kuu ja "näkyvät" tähdet sopii maapallokeskeisyyteen, mutta keskeisyyden ulkopuolelle jää järkyttävän suuri ja turha osa kaikkeudesta.

      http://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2008/04/vycanis.png

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      172
      1445
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1029
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      640
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      583
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe