Kumpi on parempi, automaattilaatikko momentinmuuntimella vaiko manuaalivaihteisto alennusvaihteella? Pitäis vetää n.1500kg. venetraileri jyrkähköstä rampista ylös. Esim. Subaru Forresterilla löytyy molemmat vaihtoehdot bensakoneella, automaatti n. paritonnia kalliimpina. Dieselille ei ole tarvetta vähäisten kilsojen johdosta.
Venerampilta ylös,millä lootalla?
8
423
Vastaukset
- Atf
Automaatti momentinmuuntimella ehdottomasti!
- 9854??
Miksi sitten automaatti perinteisellä momentinmuuntimella on parempi kuin manuaalilaatikko alennusvaihteella?
- 16+2
Automaatti momentinmuuntimella!!!! heheheheh!!!! Voi luoja sentaan. Varusteet ovat kohdallaan. Automaatti tarvitsee momentinmuuntimen, ei se piruvie muuten liikahda.
- tiptronic A6
Automaattisesti toimivia vaihteistoja on eri periaatteella toimivia. Löytyy esim.suorakytkentä / kaksoiskytkinvaihteistoa, (volkkarilla DSG, Audilla Multitronic nimellä), robottivaihteistoa (mersun / volkkarin Sprint Shift) sekä Variomatic / CVT vaihteistoja, urheilullisissa autoissa sekventiaalivaihteistot jne. Ei kaikissa automaattivaihteistoissa ole perinteistä momentinmuuntimen ja planeettavaihteiston yhdistelmää.
Edellinen vastaaja (16 2) paljasti asiantuntemattomuutensa ja kirjoitustaidottomuutensa, eikä antanut mitään uutta informaatiota varsinaiseen kysymykseen. - Automaattivaihteilia
Itse ottaisin sen automaatin, koska se on mukavampi muussa ajossa. Tämä siis silloin, jos automaatin lisähinta, lisäkulutus ja tehohäviöt eivät merkitse mitään.
- tietysti
pahvilootalla
- aifaigeijgeagj
Hyvin nousi 1600kg venetraileri rampilta diesel X-traililla automaatti laatikolla. 1350kg oli suositus, mutta hyvin tuokin sieltä tuli... Ei kyllä ollut matkalla varmaan veneramppia jyrkempiä mäkiä.
- ei kai vielä kulunut
Ei ihan liity keskusteluun, mutta sivuaa kuitenkin...
Mitä olette mieltä kytkimestä tulevasta tuoksusta tilanteessa, jossa peruutetaan 1500 kilon painoista matkailuvaunua vähäiseen ylämäkeen alennusvaihteisella maasturilla? Voima kyllä riittää, mutta mitä seurauksia saattaa olla tuolla tuoksulla, vai onko vielä vähäisestä käytöstä johtuvaa öljyn tms katkua? Maasturi 2009 uutena ostettu ja nyt ajettu noin 60000 km, vaunua vedetty kesäisin ja syksyisin ruskamatkoilla noin 3000 - 4000 km per vuosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2245509NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325064Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku284878Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1272126- 4041827
Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova401690HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a901687Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann141607- 931333
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3801307