Guzenina väitti: ABC-ketju myy olutta..

Guzenina haukkui A-talkissa ABC -ketjua siitä, että ABC myy olutta alaikäisille

http://areena.yle.fi/ohjelma/2665 (34 minuutin kohdalla)

..ja samallahan se oli moite poliiseille, jotka ovat ABC:llä syömässä ja juomassa puoleen hintaan..joten Guzeninhan itse asiassa väittää, että poliisit sallii alaikäisten ostaa olutta ABC:llä..kun kerta poliisien silmien alla ostaminen tapahtuu..
789
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No, voivoi,

Maailman loppu tulee, vai mitä Guzenina, jos joku alaikäinen saa ostettua keskikaljaa... näillä maailman lopun puheilla toki saa huomion pois olennaisesta.

Miksi alaikäiset nuoret juovat keskikaljaa puistoissa ja ostareiden kulmilla?

No, kun ei ole muutakaan tekemistä ja paikkaa missä olla.

Itse olen aina ihmetellyt miksi Suomeen on rakennettu tuhansia nuorisotaloja, jotka ovat pääsääntöisesti kiinni silloin kun nuorilla on vapaa-aikaa. Moniko nuorisotalo on viikonloppu iltaisin auki tai koulujen lomien aikana.

No, onhan hienoa, että on saatu miljoonilla euroilla hienoja tiloja ja tuhansia työpaikkoja itseriittoisille nuorisotyöntekijöille, joiden saavutettuihin etuihin kuuluu, ettei tarvitse tehdä töitä nuorten tarpeiden mukaan vaan voivat valita mukavimmat työajat.

Mutta helpompaahan se on puhua hirvittävistä rikoksista, joihin jokin myymäläketju saattaa syyllistyä, kuin ottaa selvää miksi nuoret ei saa heille kuuluvia palveluita. Ehkä se ylioppilaalta onnistuisi: olisi hieman laajempi kyky arvioida asioita.

NINEL

Äänestä
  • Antaa suomalaisten ryypätä. Nämä ovat sellaisia tenuneniä melkein jokainen, että ei niitä pidä viinasta erossa mikään. Ei elämä kertakaikkiaan ole elämisen arvoista, jos ei kännää. Se on vain näin. Ei kannata sitä "normaalia elämää" enää vaikeuttaa. Nekin rahat menevät sitten vain esim. Viroon.

    Äänestä

  • No aonakon yhden maailman loppu tuli Tampereella, kun Suomi on niin alaikäisryyppäysmyönteinen maa. Kovasti on kansaa koskettanut, mutta kellään ei tunnu käyvän mielessä, että toisinkin voisi olla. Kun ei ryyppäisi.

    Äänestä

Eikö se ole sama mistä sen kaljan saa,jos ruvetaan pelastamaan nuorisoa laittakaa loppuunmyynti myös alkolle. Nämä hurskaat Puska ja Guzenina haluavat vain muhkean tilipussin alkolta.

Äänestä

Kaikki oluet,myös neloset ja viinit ruokakauppoihin heti. Että saadaan edes 600 pultsaria kuolemaan vuosittain lisää, kun niitä nykyisin menee vain 300.
Näin valtio säästäisi satoja miljoonia kun päästäisiin tuosta roskasakista nopeammin.

Silloin meillä normaaleilla ihmisillä olisi parempi ja viihtyisämpi olla kun nuo örveltäjät ja hihassa roikkuvat rahan pyytäjät saataisiin vähenemään.

Äänestä

Eikö Suomessa ole tärkeämpää asiaa kuin keskikuran länträäminen. Ei kaikkia nuoriakaan voi verrata puliukkoihin. Tuli tälläinen käsitys Puskan jaGuzeninan A-talk ohjelman puheista. Nuoret on nuoria ja nuoria on ollut aina. Vai onko Puska ollut?

Äänestä
  • Ei nuoret aina ole ryypänneet. Omasta ikäluokasta vain pari kolme koko koululla edes maistoi alaikäisenä. Ikäluokassa n. 250 oppilasta ko. koululla. Nykyään taitaa olla toisinpäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


..alaikaisille !! kirjoitti:

Guzenina haukkui A-talkissa ABC -ketjua siitä, että ABC myy olutta alaikäisille

http://areena.yle.fi/ohjelma/2665 (34 minuutin kohdalla)

..ja samallahan se oli moite poliiseille, jotka ovat ABC:llä syömässä ja juomassa puoleen hintaan..joten Guzeninhan itse asiassa väittää, että poliisit sallii alaikäisten ostaa olutta ABC:llä..kun kerta poliisien silmien alla ostaminen tapahtuu..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu