Suun kautta otettava astmalääke

Minkälaisia suun kautta otettavia astmalääkkeitä on ja ovatko ne parempia kuin "henkeen" vedettävät? Minkälaisia kokemuksia teillä on niiden käytöstä?
1246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen ollut astmaatikko 12 vuotta jo mutta en ole juuri muita lääkkeitä käyttänyt kuin "henkeen" vedettävää. Joskus pienempänä sain muistaakseni singulair nimisiä tabletteja joita neuvottiin käyttämään lähinnä tosipaikan tullen, jos siis ei henki meinaa kulkea. En ole niitä käyttänyt. Mielestäni "henkeen" vedettävä lääke on toiminut parhaiten. En käytä lääkettä päivittäin vaan erittäin harvoin, lähinnä keväisin kun koivu kukkii ja aiheuttaa oireita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie kirjoitti:

Minkälaisia suun kautta otettavia astmalääkkeitä on ja ovatko ne parempia kuin "henkeen" vedettävät? Minkälaisia kokemuksia teillä on niiden käytöstä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu