KreikKa-farssin loppuhuipennus käsillä

"Euroopan keskuspankin pääekonomisti Jurgen Stark erosi eilen ja Saksa valmistautuu pääomittamaan omia pankkejaan. Kaikille alkaa olla jo selvää, ettei Kreikkaa pelasta enää mikään.

Viimeinen niitti ei ollut Suomen ehdoton vakuuksien vaatiminen, vaikka meille niin valehdeltiinkin. Tätä toitottivat edellisen ja nykyisen hallituksen ministerit (Katainen, Kiviniemi), mutta ennen kaikkea täydellisen kyvyttömyytensä osoittivat Suomen EU- edustajat. Jaakonsaari, isä- Mitro Repo etc.

Viimeinen niitti tuli viime viikonloppuna, kun kansainvälisten rahoittajien (IMF, EKP, EU) tarkastajat poistuivat yllättäen maasta kesken tarkastusten. Kreikka ei ollut täyttänyt mitään edellisenkään apupaketin ehtoja, joten se ilmeisesti ei saa 6. maksuerän 8 miljardia euroa ja menee tilttiin.

Nyt Saksa ja Ranska saavat hoitaa itse omien pankkiensa sotkut.

Jutta Urpilainen pelasti suomalaisen demokratian, Suomen maineen ja suomalaisten veronmaksajien rahat, mutta ennen kaikkea hän petasi itselleen loistavan tulevaisuuden Suomen politiikassa. Tässä ei tietenkään pidä vähätellä Perussuomalaisten roolia, joiden Jytky pakotti hallituksen ottamaan tiukan kannan.
Paavo Lipposen ja Olli Rehnin johdolla Urpilaista painostettiin varmaan ankarasti, mutta Donna kesti.

http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Saksa valmistautuu Kreikan romahdukseen/1135269234652 

http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=62224:ekp-johtaja-eroaa-bondiriidan-takia&catid=32:talous&Itemid=32 "

Alkuperäinen kirjoitus:

http://nilsaslak.puheenvuoro.uusisuomi.fi/82625-kreikan-naytelman-loppuhuipennus-kasilla
43260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Tämä tarkoittaa sitä, että Kataisen hallitus joutuu pyytämään Haloselta eroa. Muuta vaihtoehtoa ei ole. Nykyisen hallituksen perusta kun on, että Kreikkaa tuetaan. Tämän takia Perussuomalaiset syrjäyttettiin hallituskuvioista, vaikka vaalitulos muuta edellytti. Seuraavaksi on Timo Soinin hallituksen aika. Uuden hallituksen myota voimme pyyhkia perseemme Kataisen ja Kiviniemen antamilla sitoumuksilla Kreikalle ja muille PIIGS -maille. Ei euroakaan enää Suomesta panksteri-eliitille jotka tämän sotkun ovat aiheuttaneet.

Äänestä
  • Pelkästään uusi hallitus ei riitä. Tarvitsemme uudet vaalit.

    Äänestä

vankilaan vankilaan

Äänestä
  • Eihän katainenkaan yritä parantaa tuhlailevia tapojaan, tuhlailee vielä toisten eli veronmaksajien rahoja, vittu mikä nilkki..

    Eilen näin taas leipäjonon... tuttia tuttia..

    Äänestä

Kataiselle lankeaa suurin vastuu meidän Kreikan lainastamme, jonka myöntämistä viime vuonna Katainen puolusti henkeen ja vereen.
Oli jopa tuottoisa ja hyödymme siitä.

Näistä sanoista Katainen pitää saada vastuuseen valtionvarainministerin roolissaan, kun ei raukka osaa edes laskea Kreikan lainan korkoa jota Suomi jo nyt maksaa sekä päälle tulee koko laina Suomen maksettavaksi.

Sellainen juppipuupää meillä oli vvm:nä, muistamme kyllä hänen lupauksensa.

Äänestä
  • Vanhanen myös vastuuseen !

    Äänestä

Urpilainen on käsittämätön valinta valtiovarainministeriksi, eikä häneen usko kukaan. Tämä ei voi johtaa muuhun kuin katastrofiin.
Urpilaisen sana ei paina yhtään mitään. Kannattaisi yrittää vaikka niitä verkkosukkia, niin vaikutus olisi ainakin yhtä tehokas, kuin papukaijan puheet.

Äänestä

Jutta on ainoa "mies" tässä hallituksessa. Hän näyttää mitä EU todella on ja jos se osoittautuu hajoavaksi lannaksi, se saa mielihyvin hajota.
Ja mitäs se Seppo Räty aikoinaan sanoi: Saksa on ..... maa.

Äänestä

Ja muistetaanpa ennen vaaleja se muiden puolueiden kilpaRäkytys perusSuomalaisia kohtaan, kun Soini sanoi aivan selvästi, että tukipaketit eivät toimi, niin muut puolueet väittivät yhdessä kuorossa, että Kreikalle on annettava tukipaketteja, ettei rutto leviä muihin maihin, ja syyttivät perusSuomalaisia POPULISTEIKSI, ja mitään älyämättömiksi persuiksi, joilla ei oo koulutettua väkeä !

Käräjille joutaisivat maanpetoksesta syytettynä , sillä vastustivat päivänselvää JÄRKIpuhetta.-Ja NYT ON totuus jokaisen nähtävissä, että annetut rahat on menetetty totaalisesti !

Ja on taatusti tukipaketteja ajaneilla hallituspuolueilla kova pala myöntää, että heidän haukkumansa PERSUT oli täsmälleen oikeassa KOKO AJAN !

Äänestä
  • PerusS linja vaaleissa sai aikaan SDP.n nykyisen linjan, jossa vaadittiin takuita kuten olisi kuulunut alunpitäenkin vaatia. SDP sen sijaan on puolue joka vei Suomen unioniin ja ytimiin maksoi mitä maksoi, nyt sitten populismista syytettyjen PerusSuomalaisten kriittinen linja unionia kohtaan yhtäkkiä kelpasikin Suomen toiseksi eu myönteisimmälle puolueelle...!

    Äänestä

Peli olisi pitänyt panna jo silloin poikki, kun Katainen antoi lainaa Kreikalle.
Hyvä Jutta, parempi myöhään kuin milloinkaan.

Äänestä
  • Eurokraatit väittävät että paisuvan pullataikinan saa kuriin tuplaamalla sen kokoa. Taitaa olla heilläkin vajaa kutosen matikka hanskassa?

    Äänestä

"...kansainvälisten rahoittajien (IMF, EKP, EU) tarkastajat poistuivat yllättäen maasta kesken tarkastusten. Kreikka ei ollut täyttänyt mitään edellisenkään apupaketin ehtoja..."
Tarvitseeko sen enempää kertoa.
Mitäs niissä lehdissä viimepäivinä julistettiinkaan:
EU:sta ja eurosta ei voi erota.
Siihenhän Kreikka on panostanut koko toimintansa, mutta onneksi EU:ssa ei mikään kirjoitettusopimus pidä lopulta kuitenkaan kutiansa.

Äänestä

Sixpack hallitus teki hyvän sijoituksen,kun lainasi Kreikalle rahaa tuotot tulee olemaan mielettömät:DDDDDDDDDDDD

Äänestä
  • Nyt kun maamme varat ovat Kreikassa niin ehdotan että Kreikkalaiset hyvittävät super-emämunauksensa että eivät ryhtyneet mihinkään elvytystoimiin, vaikka seuraavasti:

    Kreikkalaiset muuttavat Suomeen, jolloin ilmastomme tulee pakottamaan ko. kansan parantamaan tapojaan.

    Suomen kantaväestö, sekä töihin tänne muuttaneet, muuttavat Kreikkaan.

    Hyyssärit sekä heidän tänne rahtaamat rasitteet jäävät Suomeen kaitsemaan myös Kreikkalaisia.

    Kannatetaanko? Parempia ehdotuksia?

    Äänestä

Jutassa on enemmän MUNAA ku hallituksen miehissä yhteensä.vaikka on nainen. Piti päänsä eikä tyrkänny kumartaen rahoja niinku Käteisen nulkki.

Äänestä

Kreikka ajautuu kohta sisällissotaan ja velkasaneeraukseen,mikä hajottaa sen valtion.
Ja samalla Euroopassa alkaa uusi pankkikriisi.Suomalaisten on jo myöhäistä haikailla
markkaa enää takaisin.

Mihin tämä maailma on menossa - kysytte? Hahhah.Porvarillinen lama tekee vain
hyvää kaikille kansoille,koska silloinhan rikkaat joutuvat luopumaan,arvovallasta, rahasta ja jopa pahuudesta.

Ja juuri sen vaihtoehto on sielunlain perusteella demokratia ja hyvyys.Ei meille riitä
enää katsoa peiliin ,vaan tärkeää on kurkistaa jopa sen taakse.

Äänestä

Nyt kun tilanne on selvinnyt meille kaikille, niin tilanteen määrittelyn aika on kohdallaan, ja silloin ei ole puhtaaksi puhumista Sosdemin, Jutta Urpilaisen puolesta, sillä hän ei ole pelastanut Suomen rahoja. Ja jokaiselle on selvää että ainoastaan noudattamalla Perussuomalaista linjausta by Soini, niin silloin oltaisiin oltu ennakko viisaita, ja pitäydytty maksamasta tuohon mielettömyyteen yhtään mitään.

Äänestä
  • onhan Urpilaisen linja kuitenkin parempi kuin Kataisen, Vahasen, Kiviniemen, Stubidon ym. idioottien EU-eliitin aivoton nöyristely ja suihinotto ...

    Äänestä

  • Olet oikeassa mutta kirjoitti:

    onhan Urpilaisen linja kuitenkin parempi kuin Kataisen, Vahasen, Kiviniemen, Stubidon ym. idioottien EU-eliitin aivoton nöyristely ja suihinotto ...

    Väitän että tuosta nykyisestä hallituksen kokoonpanosta jää ainoastaan 20% työskentelemään uuden maailmanjärjestyksen rakentamiseksi. Joten parhaimmilla henkilöillä on mahdollisuus jatkoon.

    Äänestä

On enää päivien kysymys kun Kreikka on vararikossa. Tukipakettileikit on leikitty.

Äänestä

Euroopan talouskriisin lisäksi maailman valtioiden välille syttyvät kohta myös valuutta-ja kauppasodat.Ja veri vain Lähi-idässä lentää.Vielä on matkaa demokratiaan.

Äänestä

Kun Kreikka palkkasi viime kesänä konkursseihin erikoistuneen lakitoimiston junailemaan velkojensa nollaamista olisi luullut että hallituspuolueiden kansanedustajat olisivat tajunneet viimeistään silloin missä mennään. Mutta ei, jatkoivat vaan holtittomasti rahojen lapioimista Kreikan kautta pankeille...

Perussuomalaiset ovat nähneet tämän kieroilun koko ajan, ja siispä olisikin oikeus ja kohtuus että Kataisen hallitus jättää nyt eronpyynnön presidentille, ja neuvottelut uuden hallituksen muodostamiseksi aloitetaan Soinin vetämänä.

Äänestä

  • me-262 kirjoitti:

    Kyllä niiltä ainakin sisua löytyy tosi tiukan paikan tullen, kuten historiakin myös osoittaa:
    http://www.youtube.com/watch?v=BP5frF2KTs0

    Ja historia osoittaa myös kuinka petollisia kreikkalaiset osaavat olla.
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Leonidas_I
    "Kreikkalainen petturi Efialtes oli johdattanut sotajoukot salaisen solan läpi..."
    Todennäköisesti jokin aikansa poliitikko tuo Efialtes.
    Ps. Muuten olen sitä mieltä, että hänen nimensä unohdettakoonhistorian kirjoista ikuisesti.

    Äänestä

Kreikan hallitus käy viimeistä viivytystaistelua, mutta se on jo hävinnyt yrityksensä pitää maa väkisin eurossa.

Kansa ei sulata uutta talouskuria, joka ei tietenkään koske virkamiehiä.

Äänestä
  • Todistaa vain sitä, että poliitikkojen etu ei todellakaan ole kansan etu.
    Sinänsä jännä juttu, koska siinä "todellisessa demokratiassa" kaikkien pitäisi olla samassa veneessä eli puhaltaa yhteiseen hiileen...

    Äänestä

  • "Kreikan yksivuotinen markkinakorko on nyt yli sata prosenttia ja kaksivuotinen jopa 75 prosenttia."

    Äänestä

  • alkuperäisasukas kirjoitti:

    "Kreikan yksivuotinen markkinakorko on nyt yli sata prosenttia ja kaksivuotinen jopa 75 prosenttia."

    Korko on Kirous. Joko se on opittu? Hyvä että globalistit ajavat islamia maailmanuskonnoksi... EI ENÄÄ KORKOJA!

    www.ajanhenki.com

    Äänestä

Pikavippibisnes sallittiin koska kansa sai siitä idean että rahan antaminen maksukyvyttömille on OK.

Nyt kun Kreikan, sekä EU:n EVK -velkataakkojen lisäämistemput paljastuivat, aletaan kysyä pitäisikö pikavippibisnestä rajoittaa jotenkin?

Äänestä
  • Niin ja aivopestiin että jättikorot ovat "normaaleja"..

    Äänestä

Talousterroristit iskevät todennäköisesti ennen vuoden loppua. Kaikki romahtaa aina amerikkaa myöten. Vaikeat ajat ovat jo aivan ovella.

Äänestä

ICG:n toimintaa tukeviin korporaatioihin ja säätiöihin kuuluu Carnegie Corporation of New York, Hunt Alternatives Fund, George Sorosin Open Society Institute sekä Soros Fund Mangement LCC, Rockefeller Brothers Fund, pankit Morgan Stanley ja Deutsche Bank Group, öljyjätti Shell, Chevron sekä McKinsey & Company, joka on Suomen hallitusten tilauksesta laatinut Suomelle hallitusohjelmia Matti Vanhasen (kesk) ja Mari Kiviniemen (kesk) pääministerikausien aikana.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=1160

Äänestä

Vaikka en ole punikki ,olen lukenut Karl Marxin kolme tiiliskiven paksuista kirjaa
Pääoma.Yllättävää on minun mielestä se,kuinka hyvin hän ennusti kapitalistisen anarkian jo 1800-luvulla.Siitä huolimatta naisellisen sielun eli tajunnankin (se on
jumalainen sielunlaki) omistanut Marx hyväksyi rahan (ja korruption) ,joten ei hän
osannut erottaa kapitalismia ja monopolikapitalismia riittävän perusteellisesti toi-
sistaan.

Sen takia hänen määritelmä "porvareista" on hiukan lapsellinen, jopa pikkuporva-
rillinen.Mutta miehisen sielun eli tajunnan omistanut Lenin huomasi tämän Marxin kömmähdyksen,niinpä hän kutsuu pikkuporvareita Teoksissaan "poroporvareiksi".

Äänestä

Jutta toi päivänvaloon varsinkin suurien EU -maiden mädännäisyyden. Kreikka siinä sivussa on pienempi tekijä, vaikka kuuluisikin roskakoriin.
Nostan korkealle hattuani Urpilaiselle, tämä oli hieno työ.

Äänestä
  • Talous-sanomat julkaisivat jo Demokratia vS. Eurokratia -jutun:

    http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2011/11/13/eurokraattien-vallankaappaus-paattyy-viela-kyyneliin/201116675/12

    "Varsinainen rahoituskriisi alkaa vasta muutaman vuoden kuluttua, kun julkisen talouden monin verroin näkyviä velkoja mittavammat kattamattomat ja suurimaksi osaksi vielä näkymättömät vastuut alkavat langeta maksuun ja aiheuttaa ongelmia.

    Tuolloin velkakriisin yhteiskunnalliset ristiriidat ja vastakkainasettelut arvaamattominen seurauksineen muuttuvat nekin. Rikkaiden ja köyhien kansanosien ja kansojen ristiriidat saavat rinnalleen sukupolvien väliset ristiriidat.

    SocGenin Edwards ja Grice ovat päätelleet, etteivät eurokraatit selviä tästä saati seuraavasta rahoituskriisistään turvautumatta lopulta ylivelkaisten valtioiden ja hallitsijoiden ikiaikaiseen kepulikonstiin, setelirahoitukseen ja inflaatioon.

    Setelirahoitus ei suinkaan ole heidän suosituksensa, vaan arvio velkakriisin pienimmän poliittisen vastuksen lopputulemasta.

    Grice on useita kertoja muistuttanut, että tämä pienimmän vastuksen tie voi aikanaan viedä setelirahoituksesta aivan uudenlaisiin yhteiskunnallisiin ja taloudellisiin haasteisiin – niin kuin 1920-luvun alun Saksassa kävi. "

    Ylläolevan pohjalta ehkä suostumme tutustumaan tarkemmin EU:n taustavoimiin:

    Varsinainen rahoituskriisi alkaa vasta muutaman vuoden kuluttua, kun julkisen talouden monin verroin näkyviä velkoja mittavammat kattamattomat ja suurimaksi osaksi vielä näkymättömät vastuut alkavat langeta maksuun ja aiheuttaa ongelmia.

    Tuolloin velkakriisin yhteiskunnalliset ristiriidat ja vastakkainasettelut arvaamattominen seurauksineen muuttuvat nekin. Rikkaiden ja köyhien kansanosien ja kansojen ristiriidat saavat rinnalleen sukupolvien väliset ristiriidat.

    SocGenin Edwards ja Grice ovat päätelleet, etteivät eurokraatit selviä tästä saati seuraavasta rahoituskriisistään turvautumatta lopulta ylivelkaisten valtioiden ja hallitsijoiden ikiaikaiseen kepulikonstiin, setelirahoitukseen ja inflaatioon.

    Setelirahoitus ei suinkaan ole heidän suosituksensa, vaan arvio velkakriisin pienimmän poliittisen vastuksen lopputulemasta.

    Grice on useita kertoja muistuttanut, että tämä pienimmän vastuksen tie voi aikanaan viedä setelirahoituksesta aivan uudenlaisiin yhteiskunnallisiin ja taloudellisiin haasteisiin – niin kuin 1920-luvun alun Saksassa kävi. "

    Äänestä

Urpilaisessa on jotain, mitä en osaa sulattaa...Silti miten hän on tähän asti taistellut koko EU:ta vastaan, että saataisiin tolkkua koko farssiin on hienoa.

Saksa itkee vastaan joka käänteessä ja muut alkoivat heräämään. Kreikkaa ei se raha pelasta ja kuten heidän vakuuksistaan huomasi niin kyllä kaikki apu kelpaa.

Muiden EU maiden ihan turha itkeä, jos päämiehet ovat liian tolloja tajuamaan, että vaihdossa on pakko saada jotain takaisin. Itse en antaisi ladattua huumeruiskua narkomaanille pelkästään sillä ehdolla, että muutama tollo yrittää perustella sen olevan paras ja ainoa ratkaisu saada hänet koukusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jutta pidä pintasi! kirjoitti:

"Euroopan keskuspankin pääekonomisti Jurgen Stark erosi eilen ja Saksa valmistautuu pääomittamaan omia pankkejaan. Kaikille alkaa olla jo selvää, ettei Kreikkaa pelasta enää mikään.

Viimeinen niitti ei ollut Suomen ehdoton vakuuksien vaatiminen, vaikka meille niin valehdeltiinkin. Tätä toitottivat edellisen ja nykyisen hallituksen ministerit (Katainen, Kiviniemi), mutta ennen kaikkea täydellisen kyvyttömyytensä osoittivat Suomen EU- edustajat. Jaakonsaari, isä- Mitro Repo etc.

Viimeinen niitti tuli viime viikonloppuna, kun kansainvälisten rahoittajien (IMF, EKP, EU) tarkastajat poistuivat yllättäen maasta kesken tarkastusten. Kreikka ei ollut täyttänyt mitään edellisenkään apupaketin ehtoja, joten se ilmeisesti ei saa 6. maksuerän 8 miljardia euroa ja menee tilttiin.

Nyt Saksa ja Ranska saavat hoitaa itse omien pankkiensa sotkut.

Jutta Urpilainen pelasti suomalaisen demokratian, Suomen maineen ja suomalaisten veronmaksajien rahat, mutta ennen kaikkea hän petasi itselleen loistavan tulevaisuuden Suomen politiikassa. Tässä ei tietenkään pidä vähätellä Perussuomalaisten roolia, joiden Jytky pakotti hallituksen ottamaan tiukan kannan.
Paavo Lipposen ja Olli Rehnin johdolla Urpilaista painostettiin varmaan ankarasti, mutta Donna kesti.

http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Saksa valmistautuu Kreikan romahdukseen/1135269234652 

http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=62224:ekp-johtaja-eroaa-bondiriidan-takia&catid=32:talous&Itemid=32 "

Alkuperäinen kirjoitus:

http://nilsaslak.puheenvuoro.uusisuomi.fi/82625-kreikan-naytelman-loppuhuipennus-kasilla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu